Jaka jest najlepsza wegańska karma dla psa?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów karm dla psów. Znaleźć można produkty niskotłuszczowe, bezglutenowe czy też hipoalergiczne. Nowością jest wegańska karma dla psów, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Wyróżnia się ona bardzo dobrą kompozycją najlepszych składników. Dlatego jeśli szukasz zdrowego produktu dla swojego pupila, to zdecydowanie wegańska karma dla psa, będzie dobrym wyborem. Przejrzyj wszystkie najlepsze propozycje tego produktu, które znajdziesz w rankingu.

 

Wegańska karma dla psa - czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czym karmić psa, aby zapewnić mu długie i zdrowe życie. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy czworonóg posiada nieco inne potrzeby żywieniowe. W wielu przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. To najprostszy sposób na to, aby uniknąć podjęcia błędnej decyzji. Sporym zainteresowaniem cieszy się wegańska karma dla psa. Zastanawiasz się, czy jest ona bezpieczna? Nie od dziś wiadomo, że podstawą właściwie zbilansowanej diety czworonoga jest mięso. Poniższe informacje z pewnością przybliżą temat i rozwieją wątpliwości. Niewłaściwe żywienie zwierzaka może skutkować licznymi chorobami, a nawet przedwczesną śmiercią, więc lepiej nie ryzykować!

Czy wegańska karma dla psa jest zdrowa?

Wegetariańska lub wegańska karma dla psa to relatywna nowość na rynku. Prawdą jest, że opisywana dieta niesie za sobą wiele korzyści dla ludzi. Należy jednak pamiętać, że znajdziemy zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników. Zdaniem niektórych ekspertów mięso jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zwierzęta posiadają zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Trzeba mieć świadomość, że psy należą do grupy mięsożerców. Spożywanie mięsa jest zgodne z ich pierwotnym instynktem. Wegańskie karmy dla psów bazują przede wszystkim na składnikach roślinnych. W zdecydowanej większości przypadków nie spełniają one wszystkich potrzeb żywieniowych czworonoga.

Wiadomym jest, że pies nie musi spożywać wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy pies może jeść warzywa? Oczywiście, że tak, jednak nie wszystkie. Ważne jest to, aby dowiedzieć się, które produkty działają toksycznie, a nawet mogą doprowadzić do śmierci pupila. Ich lista jest całkiem długa! Może okazać się, że wegańskie jedzenie nie jest odpowiednie dla naszego psa. Pewne jest to, że drastycznych zmian żywieniowych nie należy wprowadzać bez konsultacji z weterynarzem. Wszelkie nieprawidłowości (np. zaburzenia trawienne) muszą być konsultowane ze specjalistą.

Czy psy mogą jeść wszystko?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi - zdecydowanie nie! Psy nie mogą jeść wszystkich produktów spożywczych przeznaczonych dla ludzi. Ich organizm funkcjonuje zupełnie inaczej. Wykazuje wysoką wrażliwość na związki, które dla nas są zupełnie nieszkodliwe. Warto wiedzieć, że czworonogi posiadają trzonowce przeznaczone do rozdrabniania włókien roślinnych, a także kości. Ponadto, ich układ trawienny radzi sobie z większością węglowodanów. Jelito cienkie zajmuje znaczną część układu pokarmowego, co może świadczyć o tym, że psy mogą spożywać produkty z wielu różnych grup. Opisywane zwierzaki wykazują również zdolność do produkcji witaminy A z betakarotenu, czyli składnika występującego w roślinach.

Zdaniem ekspertów psy mogą uzyskać niezbędne składniki odżywcze zarówno z białek zwierzęcych, jak i roślinnych. Należy jednak wiedzieć, że dieta wegańska wzbudza skrajne emocje. Można spotkać się z opinią, że jest ona szkodliwa dla mięsożerców. Trzeba również uwzględnić, że zwierzęta, które w przeszłości spożywały mięso mogą nie podchodzić z entuzjazmem do warzyw. Jest to zupełnie naturalne!

Kiedy wprowadzana jest dieta wegańska dla psa?

Niejeden opiekun nie myśli o odebraniu zwierzakowi prawa do spożywania mięsa. Wegańskie karmy dla psów znanych i cenionych marek posiadają satysfakcjonujący skład, jednak nie zastąpią diety mięsnej. Wielu właścicieli zwierząt decyduje się na zmianę trybu żywieniowego pupila tylko ze względu na własne przekonania. Etyka ma w życiu ogromne znaczenie, o ile tylko nie odbija się ona na zdrowiu niewinnej istoty. Warto mieć świadomość, że pies zachowuje się instynktownie. Nie potrafi on zrozumieć, dlaczego mięso nagle staje się dla niego zakazane.

Wegańskie jedzenie dla psa nierzadko jest stosowane, jeśli u zwierzaka została zdiagnozowana alergia na białko zwierzęce. Wiadomym jest, że to dość rzadkie zjawisko. Dobór jedzenia nie może być przypadkowy - należy dokładnie przeanalizować wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Może okazać się, że karma wegańska renomowanej marki jest dość droga, jednak na zdrowiu zwierzaka nie można oszczędzać.

Czy dieta wegańska u psa może być szkodliwa?

Wegańskie jedzenie dla psów spełnia szereg rygorystycznych norm oraz standardów - w innym przypadku nie zostałoby ono dopuszczone do sprzedaży. Nie można jednak stwierdzić, że nie jest ono szkodliwe dla czworonoga. Może okazać się, że ilość spożytego białka jest niewystarczająca. Zapotrzebowanie na wspomniany składnik jest zależne od wieku, stanu zdrowia oraz aktywności pupila. Każdy pies wymaga indywidualnego podejścia.

Kolejną kwestią jest potencjalny brak równowagi aminokwasowej. Stwarza on ryzyko wystąpienia chorób serca i wielu innych dolegliwości. Może pojawić się także niedobór witamin oraz minerałów. Oczywiście w sprzedaży znajdują się rozmaite suplementy diety, jednak nie zawsze są one skutecznym rozwiązaniem problemu. Priorytetem jest to, aby zagwarantować zwierzakowi menu dopasowane do rzeczywistych potrzeb żywieniowych.

To może Cię zainteresować:

Posokowiec hanowerski – tropiciel rannej zwierzyny
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Czy pies może jeść winogrona albo rodzynki?
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Sarplaninac –  pies pasterski z Szar Płaniny
Pies zjadł folię – co mu zagraża?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *