Ranking karm dla kotów sterylizowanych w 2022 roku

Miejsce Nazwa Cena od Najlepsza oferta
1 Dolina Noteci Premium Sterilised Mix Smaków 10X85 G 26 zł Sprawdź teraz
2 Dolina Noteci Piper Sterilised Tuńczyk 100g 2 zł Sprawdź teraz
3 Smilla Adult Sterilised 10Kg 56 zł Sprawdź teraz
4 Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Sterilised 6kg 136 zł Sprawdź teraz
5 Royal Canin Sterilised 37 12Kg 199 zł Sprawdź teraz
6 Brit Premium Cat Sterilised 8Kg 121 zł Sprawdź teraz
7 JosiCat Classic Sterilised 18Kg 132 zł Sprawdź teraz
8 Trainer Natural Cat Sterilised Łosoś 10Kg 299 zł Sprawdź teraz

Recenzje

1. Dolina Noteci Premium Sterilised Mix Smaków 10X85 G

Dolina Noteci Premium Sterilised Mix Smaków 10X85 G

Cena: od. 26 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

2. Dolina Noteci Piper Sterilised Tuńczyk 100g

Dolina Noteci Piper Sterilised Tuńczyk 100g

Cena: od. 2 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

3. Smilla Adult Sterilised 10Kg

Smilla Adult Sterilised 10Kg

Cena: od. 56 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

4. Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Sterilised 6kg

Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Sterilised 6kg

Cena: od. 136 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

5. Royal Canin Sterilised 37 12Kg

Royal Canin Sterilised 37 12Kg

Cena: od. 199 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

6. Brit Premium Cat Sterilised 8Kg

Brit Premium Cat Sterilised 8Kg

Cena: od. 121 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

7. JosiCat Classic Sterilised 18Kg

JosiCat Classic Sterilised 18Kg

Cena: od. 132 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

8. Trainer Natural Cat Sterilised Łosoś 10Kg

Trainer Natural Cat Sterilised Łosoś 10Kg

Cena: od. 299 zł

Sprawdź najlepszą ofertę

Poradnik zakupowy

Jak karmić kota po sterylizacji? Jak wybrać karmę dla kota po sterylizacji?

Karmienie kota po sterylizacji nie jest prostym zadaniem. Nie każdy ma świadomość, że zwierzak po przebytym zabiegu jest bardziej narażony na nadwagę. Wynika to z faktu, ze zwykle staje się on mniej aktywny fizycznie. Nie odczuwa już tak dużej potrzeby spacerów lub zabawy. Oczywiście każdy mruczek reaguje zupełnie inaczej, a zadaniem właściciela jest wnikliwa obserwacja jego zachowania. Konieczny jest również kontakt z lekarzem weterynarii. Nie można nie wspomnieć, że niewłaściwe żywienie kota może doprowadzić nie tylko do pojawienia się zbędnych kilogramów, ale również zaburzeń trawiennych, a także wielu innych dolegliwości. Każdy właściciel musi dowiedzieć się, czym karmić kota.

Jak karmić kota po sterylizacji?

Wiele osób zadaje sobie powyższe pytanie. Prawdą jest, że kot po zabiegu wymaga szczególnej troski. Sporą rolę odgrywa tutaj wiek. Wiadomym jest, że im później zostanie przeprowadzona sterylizacja, tym większe obciążenie dla organizmu naszego pupila. Usunięcie narządów płciowych jest dość skomplikowaną operacją, która powinna zostać wykonana przez doświadczonego eksperta. Właśnie dlatego należy wybrać renomowaną klinikę weterynaryjną, która posiada pozytywne opinie klientów. Istotne jest, aby specjalista udzielił nam kompleksowego wsparcia – zarówno przed, jak i po zabiegu. Wizyty kontrolne są absolutnie obowiązkowe, więc nie należy z nich rezygnować.

Na skutek sterylizacji dochodzi do spowolnienia metabolizmu, co zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi lub otyłości. Niezwykle ważne jest dokonanie korekty żywieniowej. Trzeba pamiętać, że dobra karma dla kota po sterylizacji może trochę kosztować, jednak na zdrowiu swojego pupila nie należy oszczędzać. Właściciel mruczka musi również zadbać o jego aktywność fizyczną. Z pewnością nie należy pozwolić zwierzakowi na całodobowe okupowanie kanapy lub legowiska. Pomocne mogą okazać się zabawki dla kotów, które występują w wielu różnych formach. Wybór jest na tyle duży, że znalezienie odpowiedniego produktu, to tylko kwestia czasu.

Ciekawym jest, że koty po sterylizacji najczęściej tracą ochotę na nocne szaleństwa. Można powiedzieć, że dostosowują się one do normalnego trybu życia właściciela. Nie należy jednak oczekiwać, że mruczek będzie równie aktywny, co przed zabiegiem. Nawet, jeśli będziemy go do tego zachęcać, to najprawdopodobniej nie osiągniemy satysfakcjonujących rezultatów. Rozwiązaniem problemu mogą jednak okazać się karmy dla kotów po sterylizacji. Oczywiście pokarm musi zostać dobrany do rzeczywistych potrzeb oraz preferencji zwierzaka. Nierzadko zdarza się tak, że kilkakrotnie będziemy musieli zmieniać smak, a nawet markę.

Jaka karma dla kotów sterylizowanych?

Jak już wspomniano, właściwie dopasowana dieta jest podstawą u zwierząt po sterylizacji. W dzisiejszych czasach wybór godnych zainteresowania karm jest ogromny, co znacząco ułatwia znalezienie odpowiedniego wariantu. Cena nie powinna stanowić czynnika determinujące do podjęcia decyzji zakupowej. Czasami lepiej zapłacić więcej, a mieć pewność, że posiłki serwowane pupilowi są wysokiej jakości. Wybierając karmę dla kota po sterylizacji należy dokładnie przeanalizować jej skład. Priorytetem jest obniżenie kaloryczności jedzenia. Oczywiście nie oznacza to tego, że nasz mruczek będzie chodził głodny! Mniejsza ilość aktywności fizycznej jest równoznaczna z niższym zapotrzebowaniem na energię. Właśnie z tego powodu jadłospis sprzed zabiegu kompletnie się nie sprawdzi.

Kotu, który posiada tendencję do tycia warto jest podawać karmę light, czyli odtłuszczoną. Dzięki niej utrzymanie prawidłowej masy ciała stanie się o wiele łatwiejsze. Na uwagę zasługuje fakt, że zwierzęta przebywające większą część doby w domu są bardziej leniwe. Wychodzące mruczki są zmuszone przez otoczenie do większej aktywności, jednak nie jest to dla nich bezpieczne. Pozostawienie zwierzaka na zewnątrz bez opieki może skończyć się tragicznie. Może zdarzyć się tak, że sterylizacja zostanie przeprowadzona w relatywnie młodym wieku. Należy wziąć pod uwagę, że karmy dla kociąt są o wiele bardziej kaloryczne, a więc ich dalsze serwowanie nie jest najlepszym pomysłem.

Oczywiście wybierając karmy dla kotów po sterylizacji należy sprawdzić, czy posiadają one wartościowy skład. Podstawę diety stanowi oczywiście mięso. Podawane posiłki nie mogą zawierać mięsnych odpadów – jest to powszechne z jedzeniu dla zwierząt z najniższej półki cenowej. Istotne jest również to, aby pożywienie było wolne od niezdrowych wypełniaczy oraz alergenów. W szczególności należy wystrzegać się zbóż, które mogą powodować reakcje alergiczne układu pokarmowego. Nie każdy wie, że wypełniacze w postaci owoców oraz warzyw nie stanowią zagrożenia dla kota. Dodatkowym atutem jest fakt, że dostarczają one cennych mikroskładników, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jakie minerały powinny znaleźć się w składzie?

Koty z natury posiadają bardzo wrażliwy układ moczowy, a zabieg sterylizacji zwiększa ryzyko wystąpienia wielu nieprzyjemnych schorzeń. Z tego względu należy dokładnie zastanowić się, jakie posiłki mogą być im serwowane. Dobra karma dla kota po sterylizacji powinna stanowić źródło minerałów wzmacniających organizm i regulujących pracę narządów wewnętrznych. Oczywiście na choroby układu moczowego narażone są również koty niekastrowane, jednak nadwaga oraz mała ilość ruchu sprzyjają wystąpieniu omawianych schorzeń.

Doświadczeni specjaliści często zalecają przerzucenie się z karmy suchej na mokrą. Czy jest to konieczne? Nie zawsze, o ile tylko zadbamy o optymalne nawodnienie organizmu naszego zwierzaka. Niezwykle ważne jest to, aby miał on nieograniczony dostęp do świeżej wody. Dzięki niej możliwe jest skuteczne oczyszczanie przewodów moczowych. Rzadkie oddawanie moczu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. Takie zjawisko może doprowadzić do m.in. zapalenia pęcherza moczowego, a nawet kamieni nerkowych. Nie można również zapomnieć o tym, że zwierzak może pić wyłącznie wodę! Zastanawiasz się, czy kto może pić mleko? Odpowiedź brzmi – nie! Pierwiastki, które powinny znaleźć się w wybranej karmie dla kota po sterylizacji, to przede wszystkim fosfor oraz magnez. Ogromną rolę odgrywa również wapń, jednak jego poziom musi być uważnie kontrolowany. Podobnie jest w przypadku fosforu oraz sodu. Nadmiar jest równie groźny, co niedobór!

Jak często karmić koty po sterylizacji?

Nie masz pojęcia, jak karmić kota po sterylizacji? Wiele osób posiada ten sam problem. Wybór karmy to nie wszystko, ponieważ liczy się również częstotliwość podawania posiłków. Nie można także nie wspomnieć o prawidłowym porcjowaniu. Zwierzak nie może posiadać nieograniczonego dostępu do jedzenia! Wolno żyjące mruczki jedzą nawet do 20 razy dziennie, jednak taki system żywieniowy kompletnie nie sprawdza się u zwierząt domowych. Średnia częstotliwość podawania posiłków to 2-4 razy dziennie.

Na opakowaniu karmy można znaleźć niezbędne wskazówki dotyczące podawania jej zwierzakowi. To spore udogodnienie, szczególnie dla osób bez doświadczenia. Nie należy przekraczać rekomendowanych porcji. Jeśli karma dla kota po sterylizacji została trafnie dobrana, to nie będzie on głodny. W przypadku wątpliwości najprościej skontaktować się z weterynarzem.