Najlepsza karma dla kociąt, małych kotów

Odpowiedzialność za karmienie małego kotka może stawiać pod znakiem zapytania twoje wybory żywieniowe. Dlatego jesteśmy pod ręką, aby poprowadzić Cię i polecić najlepsze dostępne karmy dla kociąt.

Jaką karmę dla małego kota wybrać?

Szybki wzrost kociąt oznacza, że wymagają one diety bogatej w białko i tłuszcz. Wybór najlepszej karmy dla małych kotów na wczesnym etapie zmniejszy szanse na zdenerwowanie, podczas szybkiego wzrostu.

Niezależnie od tego, czy preferujesz suchą czy mokrą karmę, kotek potrzebuje pełnowartościowego posiłku z dużą ilością wody. Zarówno mokre jak i suche karmy dla kociąt są w stanie zapewnić odżywianie, ale jeśli nawodnienie nie jest zaspokojone przez jedzenie, które wybierzesz, uważaj, aby mieć na uwadze zużycie wody.

1. Karma dla małego kota Orijen

 ORIJEN Cat & Kitten 5,4kg
ORIJEN Cat & Kitten – to sucha karma dla kociąt, której główną zaletą jest brak jakichkolwiek produktów zbożowych w składzie. Głównym składnikiem tej karmy jest przede wszystkim mięso (z kurczaka 22%, z łososia 7%, indyka 5% oraz inne pochodne mięsa). Producent chwali się przede wszystkim biologiczną proporcją, a więc podziałem na 80%/20%/0% mięsa/owoce/zboża. Dzięki zerowej zawartości zboża karma ORIJEN minimalizuje zawartość węglowodanów dostarczanych razem z karmą, dzięki czemu Twój kot zachowa zdrowie na najwyższym poziomie.

2. Karma dla małego kota PURINA ONE Junior

 PURINA ONE Junior Pełnoporcjowa karma dla kociąt bogata w kurczaka i z pełnymi ziarnami 800g
PURINA ONE Junior – jest to idealna sucha karma dla małego kota, jak również dla kotek, które są ciężarne lub karmią swoje małe. Zrównoważone składniki mineralne oraz wysoki poziom wartościowego białka przyczynia się do odpowiedniego rozwoju masy mięśniowej oraz szkieletu małych kociąt. Karma jest niezwykle lekkostrawna, co na pewno pozytywnie wpłynie na rozwój układu pokarmowego i chęć do kolejnego spożywania tej karmy. Karmę można z powodzeniem zacząć stosować już przy 3-4 tygodniu życia małego kotka.

3. Karma dla małego kota Optimeal

 Optimeal Z Kurczakiem dla kociąt Pakiet 3+1 Gratis
OPTIMeal dla kociąt – to przede wszystkim karma mokra, której skład i wartości odżywcze są konsultowane z lekarzami weterynarii. Około 30 procent składników tej karmy stanowi mięso drobione oraz inne składniki pochodzenia zwierzęcego. W skład karmy znajdziemy również naturalne probiotyki, a także przeciwutleniacze. Dzięki temu systematyczne karmienie małego kota tą karmą pozytywnie wpłynie na ogólną odporność, a także prawidłowy wzrost w najważniejszym okresie rozwoju dla każdego zwierzęcia. Zdrowie oraz uroda kota gwarantowane!

4. Karma dla małego kota Mac'S Kitten

 Mac'S Kitten Indyk Wołowina Kaczka 200G
MAC’s Kitten Indyk Wołowina Kaczka – to kolejna godna uwagi mokra karma dla małych kociąt, której skład to minimum 35 procent indyka, 20 procent wołowiny oraz 15 procent kaczki. Dzięki temu kot otrzymuje to co dla niego najważniejsze, a więc wysokowartościowe białka pochodzenia zwierzęcego. Wysoka wilgotność tej karmy sprawia, że nasz pupil dodatkowo będzie odpowiednio nawodniony. Jest to karma marki premium, która, jak deklaruje producent, posiada minimum 70 procent zawartości mięsa. Brak jakichkolwiek zbóż pozytywnie wpływa na lekkostrawność tej mokrej karmy.

5. Karma dla małego kota Josera Kitten

 Josera Kitten 2Kg
Josera Kitten – sucha karma dla kociąt od niemieckiego producenta. Jest produkowana w warunkach laboratoryjnych dlatego też kupując każde kolejne opakowanie możemy być pewni jej najwyższej i takiej samej jakości. Dzięki specjalnie dobranym składnikom nawet małe kocięta z bardzo wrażliwym układem pokarmowym mogą spożywać tą karmę – jest lekkostrawna. Zaletą jest również brak jakichkolwiek konserwantów, barwników czy sztucznych aromatów, które mogłyby zaszkodzić młodym kociakom. Producent deklaruje wykorzystanie 100 procent naturalnych składników.

6. Karma dla małego kota Royal Canin Kitten

 Royal Canin Kitten 10kg
Royal Canin Kitten – sucha karma przeznaczona specjalnie dla młodych kociąt w wieku od 4 do 12 miesięcy. Royal Canin jest producentem docenianym na całym świecie, a dzięki specjalnie dobieranym składnikom, ich karma sprawia, że kocięta rozwijają swoją masę mięśniową oraz szkielet w najbardziej optymalnych proporcjach. Zawartość surowego białka w tej karmie to co najmniej 30 procent. Dodatkowo producent podaje na opakowaniu szczegółowo opisane proporcje dawkowania względem wieku oraz masy ciała kota.

7. Karma dla małego kota Applaws Kitten

 Applaws Kitten Nature Kurczak 7,5kg
Applaws Kitten Nature Kurczak – naturalne składniki wykorzystywane do produkcji tej suchej karmy dla kociąt sprawiają, że jest to wyjątkowa propozycja na rynku. DHA zawarte w oleju łososia, który jest składnikiem tej karmy pozytywnie wpływa na rozwój mózgu oraz układu nerwowego nawet najmłodszych kociąt. Sucha karma Applaws przeznaczona jest dla kociąt od 4 tygodnia życia, a także dla kotek w ciąży oraz karmiących. Na opakowaniu znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące optymalnych porcji karmy dla naszego pupila.

8. Karma dla małego kota Dolina Noteci Premium

 Dolina Noteci Premium Danie z dorsza i sardynki junior 85g
Dolina Noteci Premium Danie z dorsza – koty już od pierwszych tygodni życia wykazują swoje drapieżne instynkty, a żaden drapieżca nie wzgardzi daniem z ryby. Mokra karma oferowana przez Dolinę Noteci cechuje się przede wszystkim wysoką zawartością mięsa, w tej konkretnej karmie, 60 procent składników jest pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowym atutem karmy jest brak jakichkolwiek zbóż, mleka, gluteny, konserwantów, czy sztucznych składników takich jak barwniki, aromaty czy polepszacze smaku, mogące negatywnie wpływać na rozwój małego kociaka.

9. Karma dla małego kota MONGE NATURAL KITTEN

 MONGE NATURAL KITTEN TUŃCZYK Z ALOESEM 80G
Monge Natural Kitten – mokra karma dla najmłodszych kociąt, możemy ją podawać już praktycznie od pierwszych chwil po odstawieniu kotka od matki. W skład tej niezwykłej karmy wchodzi przede wszystkim tuńczyk, którego zawartość w karmie to minimum 50 procent! Dodatkowo w puszce tej karmy wraz z tuńczykiem, znajdziemy delikatną galaretkę, której minimum 5 procent stanowi aloes. Mokra karma Monge nie zawiera żadnych sztucznych barwników oraz konserwantów. To karma idealna, która sprawi, że rozwój naszego konta będzie przebiegał prawidłowo, bez żadnych zakłóceń.

10. Karma dla małego kota N&D

 N&D Gf Chicken & Pomegranate Kitten Kurczak Granat 5Kg
Natural & Delicious Grain Free – to suche karmy zarówno dla kociąt, jak i kotek, które jeszcze karmią swoje młode. Przede wszystkim w karmie nie znajdziemy ani grama składników pochodzenia zbożowego. W skład tej karmy wchodzi co najmniej 30 procent kurczaka, co najważniejsze, bez kości. Dodatkowo zawarte w niej oleje z ryb wspomogą rozwój układu nerwowego naszych kociąt. Specjalnie zaimplementowany proces wtłaczania “na zimno” całościowego zestawu witamin, pozwala na uniknięcie termicznego uszkodzenia właściwości witamin.

Jak wybrać dobrą karmę dla małego kota?

Obecnie każdy z nas stara się odpowiednio żywić, niesamowicie dużo mówi się na temat ekologicznych produktów spożywczych, nie modyfikowanych genetycznie, takich, które pozytywnie będą wpływały na nasze zdrowie. Staramy się żyć ekologicznie. Jednak czy jako właściciele czworonogów, zarówno kotów jak i psów, zastanawialiśmy się kiedykolwiek co tak naprawdę dajemy do jedzenia naszym pupilom w suchych oraz mokrych karmach? Czy kiedykolwiek sprawdzaliśmy co znajduje się na etykiecie puszki z mokrą karmą lub worka z suchą karmą?

Posiadanie kota to ogromny obowiązek, przede wszystkim dlatego, że odpowiadamy za jego zdrowe odżywianie. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy karma dla małego kota, której używamy jest odpowiednia dla niego, a także, co najważniejsze, czy nie szkodzi naszemu pupilowi.

Podstawową informacją, jaką powinniśmy się kierować podczas wyboru pokarmu dla naszego kudłatego przyjaciela jest jego stan zdrowia. Regularne wizyty u weterynarza, a także podstawowe badania kontrolne pozwolą nam na odpowiednie i odpowiedzialne kontrolowania stanu zdrowia zwierzęcia. To właśnie świadomość stanu zdrowia naszego pupila powinna nam pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie „Jaka karma dla małego kota?”.

Jeśli jesteśmy pewni, że nasz mały pupil jest jak najbardziej zdrowy, nie dolegają mu typowe przypadłości małych kotów, takie jak nadwrażliwość na jakikolwiek składnik komercyjnych karm, to kolejną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest szczegółowe zapoznanie się z etykietą oraz składem karmy. Pamiętajmy o tym, by nie dokonywać wyborów pochopnie, zróbmy odpowiedni research w sieci, by następnie wybrać odpowiednią karmę dla małego kota.

Jaki skład powinna mieć dobra karma dla małego kota?

Najlepsza karma dla kota juniora to przede wszystkim taka, która zapewni mu odpowiednie składniki żywieniowe, pozwalające na stabilny i zrównoważony rozwój. Pamiętajmy jednak że karmienie kota, a karmieniem np. psa, czy innego domowego pupila różni się. Koty to drapieżniki, które na wolności żywią się mięsem niewielkich gryzoni, taki jak myszy, czy też małych ptaków. Śmiało więc możemy powiedzieć, że kot w 80 procentach żywi się mięsem, a pozostałe procenty to chociażby produkty pochodzenia roślinnego, które mogła zjeść niczego nieświadoma ofiara naszego pupila.

Dlatego też najlepsza karma dla małego kota powinna mieć odpowiednio zbilansowane składniki, w których przede wszystkim górować będą wysokowartościowe białka. Na ostatnim miejscu w składzie powinny pozostać między innymi węglowodany, a także produkty pochodzenia roślinnego. Nie jeden lekarz weterynarii może potwierdzić, że te dwa ostatnie składniki są najzwyczajniej w świecie ciężkostrawne dla takich drapieżników, jakimi są koty.

Dieta naszego kota powinna być zróżnicowana, dlatego też mokra karma dla małego kota powinna stanowić główny element diety. Taka karma jest przede wszystkim najchętniej spożywana przez koty oraz jest idealnym, dodatkowym źródłem wody w diecie. Natomiast sucha karma dla małego kota powinna stanowić tylko dodatek, dzięki któremu kot będzie mógł chwilowo zaspokoić swój głód.

Składniki analityczne karmy, to coś, co powinno interesować właściciela kota najbardziej. Czytając etykietę warto też zwrócić uwagę na to, jakiego pochodzenia jest na przykład białko. Dwie takie same karmy mogą posiadać 40 procent białka, jednak w jednej może być zawarte tylko 15 procent mięsa pochodzenia zwierzęcego, a pozostałe źródło białka będą stanowiły różnego rodzaju zboża. Każdy właściciel kota powinien pamiętać o tym, że jego kot to mięsożerca i nie przepada za produktami pochodzenia roślinnego!

Ile karmy dla małego kota można dać zwierzęciu? Jak często karmić kota?

W karmieniu zwierząt udomowionych najważniejsza jest systematyczność. Jednak co ile czasu powinniśmy karmić małego kota? Jaką ilość pokarmu powinien dziennie spożywać mały kot?

Wiadome jest, że mały kot intensywnie rośnie, a więc potrzebuje większej ilości składników odżywczych pozwalających mu odpowiednio się rozwijać. Uważa się, że małe kocięta powinny być karmione około czterech razy dziennie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ poprzez częstsze karmienie, które będzie analogiczne do częstego karmienia przez kotkę, możemy pobudzić jego naturalne instynkty i pozytywnie wpłynąć na jego stan zdrowia.

Najlepsza mokra karma dla małego kota to taka, która będzie podawana w małych porcjach, minimum 3-4 razy dziennie. Dlatego też karmiąc małego kota, ważne byśmy na początku również nauczyli się jego nawyków. Z czasem przyjdzie nam z łatwością określić, ile mały kot jest w stanie zjeść.

Najlepsze karmy dla małego kota – rekomendowani producenci

Podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta mogą mieć swoje preferencje. Dlatego też trudno jest określić, które karmy dla kota są najlepsze. Warto więc jest eksperymentować i obserwować, którą karmę kot będzie zjadał z największym zapałem.

Warto jednak wspomnieć o kilku producentach, którzy są najczęściej wymieniani w rankingach karm dla kotów.

  • Royal Canin
  • Concept For Life
  • Orijen
  • Taste of Wild
  • Josera

Pamiętajmy jednak o najważniejszym aspekcie – nie ważne którego producenta wybierzemy, ważne by składniki karmy dla kota były odpowiednio zbilansowane, a głównym źródłem składników odżywczych było mięso.