Ananas dla psa – czy ten owoc jest szkodliwy?

Obecnie wielu właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, że żywienie ich pupili to kluczowy element do utrzymania prawidłowego zdrowia i witalności. Nie wystarczy kupić psu najtańszej karmy, ponieważ nie spełnia ona wymagań dietetycznych, nawet jeżeli jest dopuszczona do sprzedaży. Pokarm niskiej jakości ma małą zawartość mięsa, dużo konserwantów i wypełniaczy. Zatem z całą pewnością warto zainwestować w dobrej jakości jedzenie dla psa, które jest pełnowartościowe i bogato odżywcze. Pierwsze w składzie powinno znaleźć się mięso, najlepiej pochodzenia mięśniowego. Podroby takie jak żołądki, serca czy wątroba nie powinny występować w dużym procencie. Kolejne w składzie mogą być warzywa takie jak marchewka, seler, ziemniak, pietruszka, batat, groszek itp. Zdarza się, że w karmach obecne są także owoce i zioła, ale stanowią one najmniej składu procentowego. W karmie powinno się też znaleźć źródło energii, czyli węglowodany pochodzące nie tylko z warzyw ale także z produktów zbożowych. Nie znajdziemy ich jednak w karmach bezzbożowych, są one wtedy zastępowane innym źródłem węglowodanów. Pokarm dla psa musi być ściśle dostosowany do jego stanu zdrowia czy potrzeb. Przykładowo zwierzęta cierpiące na alergię powinny dostawać karmy hipoalergiczne, monoproteinowe.

Co w przypadku owoców w diecie psa? Przede wszystkim należy pamiętać, że owoce są źródłem węglowodanów, które dość szybko są przekształcane w organizmie. Oznacza to, że w nadmiernych ilościach mogą powodować problemy żołądkowo- jelitowe takie jak wymioty czy biegunka oraz prowadzą do otyłości wśród zwierząt. Oczywiście dotyczy to owoców podanych w dużych ilościach. Latem, gdy pogoda nas rozpieszcza, a jedzenie przywołuje smak wakacji, często kupujemy ananasa, którego smak przenosi nas w tropiki. Zatem sięgamy po niego bardzo często. Robiąc to zastanawiamy się, czy nasz pies może go również zjeść. Czy ten surowy będzie na niego działał tak samo jak ten z puszki?

 

Ananas - czy jest dobrą przekąską dla psa?

Jest to owoc pochodzący z Ameryki, rosnący na krzakach. Można go jeść zarówno na surowo oraz po obróbce termicznej. Jest niskokalorycznym owocem, ponieważ w 100g ananasa mamy tylko 55 kcal. 85% jego masy stanowi woda, jednak jest on także bogatym źródłem węglowodanów i błonnika. Owoc ten zawiera niewielkie ilości białka oraz tłuszczu, natomiast jest bogactwem witaminy C, E, A oraz witamin z grupy B. Jest bogaty w związki mineralne np. magnez, potas czy żelazo. Sok zawarty w ananasie zawiera również bromelinę, która jest enzymem działającym przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz doskonale poprawia trawienie. Pamiętajmy jednak, że sok taki zawiera dużo cukru, więc podany w większych ilościach zarówno u zdrowych zwierząt jak i tych, u których chce się wspomóc trawienie, może powodować namnażanie się niekorzystnych bakterii chorobotwórczych w jelitach, co często powoduje jeszcze gorsze problemy trawienne i konieczność włączenia do terapii antybiotyków. Mimo wszystko, w małych ilościach ananas jest w pełni bezpieczny dla psów i może stanowić doskonały dodatek do diety czworonoga. Mówimy tutaj o ananasie świeżym, ponieważ ten w syropie zawiera w sobie dużo cukru oraz konserwantów, przez co nie ma wielu właściwości odżywczych, a także jest dla psa po prostu nie najlepszy. Świeżego ananasa należy podawać okazjonalnie, najlepiej w formie kilku kostek. Jest idealnym źródłem mikro i makroelementów, a także błonnika pokarmowego. Pamiętajmy, że w nadmiernych ilościach może powodować objawy kliniczne ze strony układu pokarmowego. Możemy go podawać bez twardej skórki oraz bez wewnętrznego, twardego rdzenia. Inaczej u psa mogą wystąpić bóle brzucha, a twarde części uszkodzą przewód pokarmowy i mogą doprowadzić do zakrztuszenia. Ananas w kostkach możemy wykorzystać jako smakołyk podczas szkolenia, a także zblendować z mokrą karmą i napełnić nim matę węchową czy  włożyć do konga. Z całą pewnością będzie to smakowało Twojemu pupilowi oraz sprawi, że zajmie się on sobą na dłuższy czas. W diecie psa z ananasem jest podobnie jak z bananem- trzeba go ostrożnie wydzielać, gdyż jest to zdrowy ale kaloryczny przysmak dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Pamiętaj, że pies jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego nawet najzdrowsze warzywa i owoce powinny zajmować tylko ułamek prawidłowej psiej diety. Zanim zdecydujesz się podać zwierzakowi jakiś owoc, upewnij się, że nie jest on dla niego trujący. Jeżeli podajesz swojemu psu z pozoru bezpieczny owoc, a mimo wszystko występuje po nim alergia pokarmowa objawiająca się np. biegunką, jak najszybciej usuń ten smakołyk z diety swojego pupila. Bowiem, może się okazać on dla niego groźny! Przede wszystkim obserwuj psa i codziennie określaj stan jego zdrowia i samopoczucia. Nie podawaj mu owoców jeżeli widzisz, że one mu nie służą. W przypadku problemów skontaktuj się z lekarzem weterynarii i przestaw pupila na karmę hipoalergiczną i lekkostrawną, która złagodzi wszelkie niepożądane reakcje ze strony organizmu.

To może Cię zainteresować:

Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Szpic niemiecki – idealne połączenie psa rodzinnego i stróżującego
Jak założyć psu szelki? Poradnik krok po kroku
Rodowód psa – jak wyrobić rodowód rasowemu psu?
Pies zjadł ślimaka
Rzodkiewka dla psa – czy może ją jeść?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *