Przebiałkowanie psa – czy jest możliwe?

Z medycznego punktu widzenia nie istnieje taki termin jak przebiałczenie. W takim razie co to jest przebiałkowanie u psa? Na wielu stronach internetowych znaleźć można wiele teorii na ten temat, które sugerują, że jest to szereg objawów klinicznych wynikających z karmienia psa zbyt dużą ilością białka. Zbyt duża podaż białka w stosunku do zapotrzebowania psa faktycznie może wpływać negatywnie na funkcjonowanie niektórych narządów, jest to jednak kwestia o wiele bardziej skomplikowana.

Dorosły pies bez żadnych chorób towarzyszących potrzebuje około 2-2,5g białka na każdy kilogram masy ciała. Komercyjne karmy suche i mokre dobrej jakości są odpowiednio zbilansowane pod względem składu poszczególnych składników odżywczych i mineralnych dzięki czemu dostarczają czworonogom wszelkie niezbędne substancje w odpowiednich proporcjach. Inaczej wygląda kwestia żywienia psów dietą przygotowywaną w domu własnoręcznie przez właściciela. Samodzielne zbilansowanie diety dla psa wymaga zaawansowanej wiedzy na temat żywienia psów, dlatego właściciele decydujący się na karmienie psa za pomocą tej metody powinni zasięgnąć opinii eksperta aby uniknąć niedoborów bądź nadmiaru niektórych składników pokarmowych. Istnieje przekonanie, że tak zwane przebiałkowanie dotyka głównie zwierzęta, których podstawią diety jest surowe mięso. Prawdą jest, że spożywanie nadmiernej ilości białka bardziej obciąża organizm i w dłuższej perspektywie może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Należy jednak zastanowić się skąd to wynika. Niedobór bądź nadmiar składników odżywczych i mineralnych da o sobie znać dopiero po miesiącach a nawet latach stosowania nieprawidłowej diety. Nie jest prawdą natomiast to, że stałe spożywanie przez psa tego samego pokarmu może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Jeśli dieta psa została odpowiednio zbilansowana oraz dopasowana do wagi, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia zwierzęcia to nie istnieje żadna racjonalna potrzeba, aby wprowadzać modyfikacje do takiej diety. Zmianę postępowania dietetycznego należy rozważyć dopiero wtedy, gdy będą istniały do tego medyczne przesłanki lub ewentualnie zmienią się preferencje żywieniowe psa. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana diety powinna być przeprowadzana stopniowo i powoli, aby przewód pokarmowy psa mógł przystosować się do nowego rodzaju pożywienia co pomoże psu uniknąć zaparć czy biegunek.

 

Przebiałkowanie psa – objawy

Najczęściej wymieniane objawy tak zwanego przebiałkowania, które można znaleźć w internecie to:

  • Alergie skórne i pokarmowe – na ich wystąpienie nie wpływa ilość białka w diecie, a jego źródło. Zdarzają się sytuacje, że pies czuł się bardzo dobrze przez lata spożywając pokarm zawierający różne źródła białka, aż w pewnym momencie zaczął wykazywać objawy alergii. Mogą to być objawy z układu pokarmowego jak przewlekłe biegunki, utrata masy ciała, bóle brzucha czy nawet obecność krwi w kale. O alergii na dany rodzaj białka mogą też świadczyć objawy skórne takie jak wyłysienia, świąd czy nadmierne wylizywanie łap. Właściciele często po zauważeniu takich objawów na własną rękę próbują zmieniać dietę psa, co w większości przypadków nie przynosi spodziewanych rezultatów. Dzieje się tak dlatego, że układ pokarmowy zwierzęcia jest w chwili zmiany karmy rozchwiany w takim stopniu, że będzie reagował objawami alergii na każdy nowy rodzaj pożywienia. Jedynym postępowaniem w takiej sytuacji jest wizyta u lekarza weterynarii mającego doświadczenie w gastroenterologii, który zarekomenduje wprowadzenie odpowiedniej diety – tak zwanej diety eliminacyjnej. Polega ona na karmieniu psa wyłącznie jedną karmą zawierającą taki rodzaj białka, z którym zwierzę nie miało jeszcze nigdy styczności. Czasem niezbędne jest wprowadzenie karmy hydrolizowanej, która posiada cząsteczki białka opracowane w specjalny sposób, aby nie drażniły one układu pokarmowego psa. Leczenie alergii skórnej bądź pokarmowej to niestety bardzo długi proces, który wymaga od właściciela ścisłej współpracy z lekarzem weterynarii oraz pełnej kontroli nad spożywanymi przez psa pokarmami.
  • Zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego – białko jest ciężkostrawne, dlatego podczas spożywania zbyt dużej jego ilości faktycznie może dochodzić do zaparć czy nadmiernej produkcji gazów. Kolejną kwestią jest fakt, że zwierzęta cierpiące na problemy trawienne posiadają zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej lub spożywają za mało błonnika wspomagającego trawienie i wpływającego na utrzymanie prawidłowej perystaltyki. Jeśli właściciel zauważy, że jego pies od pewnego czasu cierpi na przewlekłe zaparcia, bóle brzucha lub inne problemy trawienne to powinien udać się na wizytę do lekarza weterynarii, który kompleksowo przebada psa i będzie w stanie wykluczyć inne choroby. Zazwyczaj w takiej sytuacji wykonywane są rozszerzone badania krwi, testy na obecność pasożytów wewnętrznych, a także badanie USG jamy brzusznej. Jeśli badania dodatkowe nie wykażą żadnych nieprawidłowości, a pies jest w dobrej kondycji fizycznej to najbardziej prawdopodobnym zaleceniem od lekarza weterynarii będzie zmiana postępowania dietetycznego.
  • Choroby wątroby i nerek – nieprawidłowa dieta stosowana przez dłuższy okres czasu może bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Istnieją schorzenia wątroby i nerek, w których faktycznie zalecana jest dieta o obniżonej zawartości białka – jest to na przykład przewlekła choroba nerek czy niewydolność wątroby. W takim przypadku stosowanie wysokobiałkowej diety może znacznie pogorszyć samopoczucie zwierzęcia i utrudnić proces leczenia. Dieta o zbyt dużej zawartości białka może wtedy przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia przewlekle chorego zwierzęcia i w konsekwencji doprowadzić do ujawnienia się objawów, które dotychczas organizm psa był w stanie maskować.

Przebiałkowanie psa – jak leczyć?

Przebiałkowanie psa – co robić? To pytanie często zadają sobie właściciele, którzy w zakamarkach internetu wyczytali o tym tajemniczym schorzeniu. Najlepszym sposobem na rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących zdrowia zwierzęcia jest oczywiście konsultacja z lekarzem weterynarii. Jest to jedyna kompetentna osoba, która jest w stanie w obiektywny sposób ocenić stan zdrowia zwierzęcia. Z tego powodu szukanie odpowiedzi na pytania z zakresu zdrowia pupili wśród internetowej społeczności może niekiedy okazać się bardzo niebezpieczne w skutkach. Terapie proponowane przez internetowych specjalistów często stoją w zupełnej sprzeczności z postępowaniem zaleconym przez lekarza weterynarii i mogą wręcz doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia. Jeśli zaniepokojony właściciel zauważył u swojego psa objawy, które przypisywane są przebiałkowaniu to zdecydowanie powinien podzielić się swoimi spostrzeżeniami z lekarzem weterynarii. Mimo, że nie istnieje taka jednostka choroba jak przebiałkowanie psa to objawy zauważone przez właściciela mogą wskazywać na szereg innych schorzeń, które należy potwierdzić lub wykluczyć poprzez wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.

To może Cię zainteresować:

Dogue de Bordeaux – znany jako „Śliniak”
Schipperke – opis i charakterystyka
Labrador retriever – biszkoptowy przyjaciel rodziny
Żywienie shih tzu – co może jeść shih tzu? Kompletny poradnik
Jak powinna wyglądać dieta psa podczas wspólnego podróżowania?
Szpic wilczy – wierny strażnik o prastarej historii
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *