Czosnek dla psa – czy czosnek jest szkodliwy dla psa?

Wiele osób zastanawia się, czy czosnek dla psa nie wywoła żadnych niepokojących dolegliwości. Wiadomym jest, że stanowi on źródło drogocennych związków oraz substancji odżywczych. Ludzie chętnie spożywają go w okresie przeziębienia, ponieważ redukuje uporczywe objawy. Ponadto, dobroczynnie wpływa ona na układ immunologiczny. Jak jest w przypadku zwierząt? Każdy właściciel czworonoga powinien dowiedzieć się, czym karmić psa, aby przez przypadek nie doprowadzić do zatrucie organizmu. Sprawdź poniższe wskazówki, by dowiedzieć się, co zrobić gdy pies zje czosnek:

 

Czy czosnek jest szkodliwy dla psa?

Niektórzy uważają, że czosnek na robaki u psa sprawdza się idealnie. Inni twierdzą, że jest to trucizna, która może doprowadzić do silnego zatrucia. Jak jest naprawdę? Czosnek na kleszcze dla psa może przynieść znakomite efekty. Istotne jest jednak to, aby podawać go w odpowiednich ilościach. Wszystko w nadmiarze może być szkodliwe. Liczy się również forma podania. Możemy samodzielnie przygotować "miksturę" dla naszego czworonoga. Alternatywą jest czosnek granulowany dla psa, który powinien zostać dodany do jedzenia.

Dlaczego warto podawać psu czosnek?

Zastanawiasz się, czego nie może jeść pies i czy na tej liście znajduje się również czosnek? Odpowiedź brzmi przecząco. Omawiana bylina zaserwowana we właściwej dawce powinna być w pełni bezpieczna. Ponadto gwarantuje ona wiele korzyści, które opisano poniżej.

  • Źródło witamin oraz minerałów - czosnek posiada w swoim składzie szereg dobroczynnych związków odżywczych, które w sposób kompleksowy wzmacniają organizm czworonoga. Mowa tutaj o m.in. cynku, potasie, fosforze, witaminie A, witaminie C, witaminach z grupy B, a także wielu innych. Opisywane warzywo wzmacnia odporność, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób i infekcji.
  • Pozytywny wpływ na układ krążenia - czosnek wspiera prawidłową cyrkulację krwi. Ponadto znakomicie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że działa on rozgrzewająco.
  • Działanie odtruwające - czosnek bierze udział w detoksykacji organizmu. Wspomaga eliminację toksycznych związków, które zalegają w organizmie oraz zakłócają prawidłową pracę narządów wewnętrznych. Ponadto odpowiada za namnażanie dobroczynnych bakterii w układzie pokarmowym. To właśnie one wspierają usuwanie szkodliwych substancji.
  • Wsparcie dla wątroby - czosnek dla psa wspomaga również prawidłowa pracę wątroby. Zmniejsza ryzyko przeciążenia wspomnianego narządu, czy też rozwoju stanu zapalnego.
  • Działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwpasożytnicze - czosnek dla psa na robaki podawany jest już od wielu pokoleń. Skutecznie radzi sobie on z pasożytami m.in. kleszczami, czy tez glistnicą. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie podawać go w nadmiarze. Zbyt duża ilość omawianej byliny może doprowadzić do zatrucia organizmu. Oczywiście największe znaczenia ma waga zwierzęcia. Wiadomym jest, że inna dawka będzie bezpieczna dla psów małych ras, a inna dla czworonogów ras olbrzymich.

Czosnek na kleszcze dla psa - czy to działa?

czosnek na robaki u psa

Czosnek na kleszcze dla psa może odstraszyć pasożyty, a więc warto stosować go profilaktycznie. Być może okaże się on znacznie lepszą opcją, niż produkty zakupiony w sklepie zoologicznym. Zaleca się podawanie czosnku w odpowiednich dawkach każdego dnia przez dwa tygodnie. Po tym czasie podajemy go dwa razy w tygodniu, aby przedłużyć działanie. Składniki zawarto we wspomnianym warzywie stworzą na sierści płaszcz ochronny, który zmniejsza ryzyko przedostania się pasożytów do ciała. To również znakomity sposób na to, aby odstraszyć pchły. Trzeba jednak wstrzymać się przed częstymi kąpielami czworonoga.

Czy czosnek przeciwdziała nowotworom?

Liczne badania naukowe udowadniają, że substancje zawarte w czosnku mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów u zwierząt. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby podawać go systematycznie, gdyż w innym przypadku nie uzyskamy pożądanych efektów. Warto uwzględnić sugestie naukowców, jeśli chcemy zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. raka przełyku, jelita, czy też żołądka.

Surowy czosnek dla psa

Nie masz pojęcia, czy czosnek niedźwiedzi podany na surowo nie zaszkodzi twojemu zwierzakowi? Nic na to nie wskazuje! Należy jedynie zachować zdrowy umiar. Wspomniane warzywo posiada w swoim składzie dwa enzymy, czyli allinę i allinazę. Po zgnieceniu tworzą one allicynę, która wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, czy też przeciwnowotworowe. Niezwykle istotne jest to, aby podawać warzywo z pewnego źródła. Warunki przechowywania czosnku odgrywają bardzo ważną rolę. Jeśli będą one nieodpowiednie, to może dojść do utraty drogocennych związków prozdrowotnych.

Rekomendowana ilość czosnku to:

  • 4,5 kg – 7 kg – ½ ząbka (lub 1,5 g)
  • 9 kg – 18 kg – 1 ząbek (lub 3 g)
  • 20 kg – 30 kg – 2 ząbki (lub 6 g)
  • 34 kg – 40 kg – 2,5 ząbka (lub 7,5 g)
  • 45 kg i więcej – 3 ząbki (lub 9 g)

Samodzielne przygotowanie czosnku dla zwierzaka nie jest niczym skomplikowanym. Pierwszym krokiem jest jego zmiksowanie oraz rozgniecenie. Następnie pozostawiamy go na około 10-15 minut. Po wskazanym czasie bezzwłocznie podajemy go czworonogowi. Nie należy czekać zbyt długo, ponieważ allicyna ulatnia się zbyt szybko. Z pewnością nie powinniśmy podawać psu czosnku, który czekał przez kilka godzin.

Czosnek granulowany dla psa

czy czosnek jest szkodliwy dla psa

Niektórzy nie chcą podawać psu świeżego czosnku, gdyż nie mają na to czasu. W takiej sytuacji doskonałą alternatywą jest czosnek granulowany. Należy jednak postawić na wysokiej klasy produkt, który posiada certyfikowany skład. Konieczne jest sprawdzenie, czy nie posiada on w sobie żadnych zbędnych konserwantów, które mogłyby zaszkodzić pupilowi. Najlepiej, aby znaczną część składu stanowiły składniki ekologiczne. Podczas serwowania psu czosnku granulowanego należy stosować się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu. Wiadomym jest, że przekraczanie rekomendowanej dawki może nieść za sobą więcej złego, niż dobrego. Ponadto opisywanego produktu nie należy podawać szczeniętom, czy też sukom ciężarnym lub karmiącym.

To może Cię zainteresować:

Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Schapendoes – informacje i ciekawostki o rasie
Socjalizacja psa – jak oduczyć psa agresji wobec innych psów?
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Irish soft coated wheaten terrier – miękkowłosy towarzysz
Wyżeł niemiecki długowłosy – wprawiony myśliwy o szlachetnych rysach
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *