Marchew dla psa – czy jest trująca i czy psy mogą jeść marchew?

Istnieje wiele produktów spożywczych toksycznych dla naszych zwierząt domowych. Jedne z nich są bardziej oczywiste i powszechnie znane- jak na przykład czekolada. W przypadku innych, większość właścicieli nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo mogą zaszkodzić psu- tak jak w przypadku cebuli czy czosnku, których spożycie prowadzi do masowego niszczenia czerwonych krwinek zwierzęcia. Jak  ma się sprawa w sytuacji marchewki? Czy psy mogą jeść marchew?

 

Czy psy mogą marchew?

Większość z nas kojarzy marchew jako bardzo zdrowe warzywo, będące źródłem cennego karotenu poprawiające funkcjonowanie narządu wzroku. Jest to jedna z zalet marchewki, w rzeczywistości jednak marchew jest źródłem o wiele większej ilości składników odżywczych.

Warzywo zawiera mnóstwo innych karoteinoidów oprócz samego beta-karotenu, na przykład likopen, luteinę czy alfa-karoten. Składniki te pełnią rolę przeciwutleniaczy, a sam beta karoten przekształcany jest w organizmie do niezbędnej psu witaminy A. Marchew zawiera również inne antyoksydanty, na przykład kwas hydroksycanomonowy oraz kwas p-kuramonowy. Mówiąc prościej, umożliwia ona zwalczanie wolnych rodników, które prowadzą między innymi do rozwoju chorób nowotworowych.

Ponadto, marchewka jest także źródłem licznych witamin (witaminy C,K,E, tiaminy, robowflawiny, niacyny, tiaminy oraz kwasu foliowego) a także substancji mineralnych (sodu, potasu, cynku, żelaza, wapnia, magnezu oraz fosforu). Dostarcza pektyn, które umożliwiają obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Korzeń oraz sok wyciśnięty ze wspomnianego wyżej warzywa są źródłem związków siarkowych stymulujących rozwój mikroflory jelitowej zwierzęcia. Rozwój ten jest arcyważny do prawidłowego funkcjonowania dalszego odcinka przewodu pokarmowego. Marchew jest niskokalorycznym produktem spożywczym, jako że 100 g tego warzywa zawiera jedynie 27 kilokalorii. Cechuje ją również niski indeks glikemiczny, co oznacza, iż jest to stosunkowo bezpieczna przekąska dla zwierząt cierpiących na cukrzycę.

Czy marchew jest trująca dla psa?

Marchew jest z pewnością wysokoodżywczym i zdrowym produktem jeżeli chodzi o dietę ludzi. Jak wygląda sytuacja u zwierząt domowych? Czy marchew jest trująca dla psa? Marchew dla szczeniaka- czy to dobry pomysł? W jakiej postaci powinno podawać się to warzywo swojemu czworonogowi?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że odpowiedź na pytanie- czy pies trawi marchewkę- brzmi: oczywiście tak. Nie jest to szkodliwy dla psów pokarm, dlatego jak najbardziej możemy stosować go w formie gryzaka, przekąski czy urozmaicenia diety. Ponadto, spożywanie przez zwierzę omawianego warzywa niesie ze sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści i może przyczynić się do wydłużenia życia pupila oraz zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu chorób. Jednocześnie, roślina ta nie może stanowić głównego składnika psiej diety, powinna być stosowana z umiarem i w odpowiedniej formie.

Marchew dla psa – zalety

Skład marchwi jest oparty przede wszystkim na dużej ilości węglowodanów, ale- jak już wspomniano- stanowi również świetne źródło substancji odżywczych w postaci witamin oraz minerałów.

Składniki te poprawiają psią odporność, umożliwiają im lepszą regenerację oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na wszelakie nowotwory. Ponadto, jedzenie marchwi przyczynia się do poprawy funkcjonowania narządu wzroku, ma również pozytywny wpływ na działanie nerek oraz wątroby. Dodatkowo, warzywo to zawiera dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na regulację pracy jelit. Jest to główna przyczyna, dlaczego marchew często włącza się do diety pacjentów cierpiących na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego- głównie biegunek oraz zaparć. Warto także wspomnieć, że marchew, z uwagi na swoją niską kaloryczność, jest również przekąską która w niewielkich ilościach raczej nie doprowadzi do rozwoju otyłości u naszego psiego przyjaciela.

Marchew dla psa – ograniczenia

Zastanawiając się nad tym, czy pies może surową marchew, należy pamiętać że bezwzględnie nie powinien to być główny składnik jego diety. Psi jadłospis musi zawsze opierać się przede wszystkim na zwierzęcych białkach wysokiej jakości, które pozyskać można jedynie z mięsa ssaków. Ważnym elementem diety psa jest także źródło witamin i owoców- marchew oczywiście wpasowuje się w to kryterium, jednakże należy pamiętać że oprócz tego nie dostarcza zwierzęciu wielu pożytecznych substancji. Jest co prawda bogata w węglowodany, jednakże nie jest to składnik najważniejszy do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Co więcej, większość dobrych karm dla psów jest produktami pozbawionymi zbóż- uważa się je bowiem za zbędne wypełniacze.

Choć marchew stanowi stosunkowo niskokaloryczną przekąskę, mimo wszystko należy wliczyć ją do dobowej ilości spożywanych przez psa kalorii. Choć w przypadku człowieka kilkadziesiąt kalorii w jedną lub drugą stronę nie ma większego znaczenia, dla psa ważącego o wiele mniej- duża ilość marchewek może stanowić źródło potencjalnych problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.

Czy pies może jeść gotowaną marchew?

Zawartość witamin w marchewce nie różni się znacząco w zależności od formy, w której spożywane jest to warzywo. Oznacza to więc, że nasze psie czworonogi jak najbardziej mogą spożywać marchew zarówno w wersji surowej, jak i gotowanej. Co więcej, możemy dać ją psu w całości (wtedy też świetnie sprawdzi się jako gryzak), w kawałkach lub jako starte warzywo. Należy jednak pamiętać, że marchewka nie powinna mieć na sobie dodatków w postaci sosu, czy przypraw. Mowa tu szczególnie o cebuli lub czosnku, które są substancjami toksycznymi dla naszych domowych zwierząt. 

Warto zaznaczyć, że formę w której podamy marchew psu, najlepiej dopasować do konkretnego osobnika. Przykładowo, gotowane warzywo szczególnie dobrze sprawdzi się u zwierząt starszych, które przeszły proces usunięcia zębów lub aktualnie cierpią na schorzenia dziąseł. Jest to także wersja marchewki, którą bardzo lubią szczeniaki. Jeżeli nasz pies cierpi na choroby gastryczne lub zaburzenia perystaltyki jelit, wtedy również bezpieczniej jest poczęstować go gotowaną niż surową marchewką.

To może Cię zainteresować:

Mastiff hiszpański – zrównoważony stróż i obrońca
Bearded collie – co kryje się pod taką ilością sierści?
Beagle harrier – aktywny pies rodzinny
Burak dla psa
Jak czyścić uszy psu?
Czy pies może jeść winogrona albo rodzynki?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *