Jajko dla kota – czy kot może jeść jajka?

Szukasz pomysłu na to jak karmić kota? Zastanawiasz się nad podawaniem mu jajka? Jednak obawiasz się, że może to być zły pomysł? Zapoznaj się z poniższym artykułem oraz dowiedz się, czy można podawać kotu jajka.

 

Korzyści i zagrożenia - surowe jajko dla kota

Czy można dać kotu surowe jajko? Jak wiadomo, spożywanie surowego jajka może spowodować zatrucie salmonellą, która bywa niebezpieczna dla zdrowia. Należy tutaj dodać, że sparzenie skorupki wrzątkiem, nie chroni przed tym bakteryjnym zakażeniem. Ponadto w surowym jajku znajduje się również awidyna - białko, które jeśli będzie przyjmowane w nadmiernych ilość może przyczynić się do niedoboru witaminy H – biotyny odpowiedzialnej za przemianę materii, dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci oraz za prawidłowe działanie układu nerwowego i moczowego. Nadmiar awidyny u kotów może przyczynić się również do zapalenia skóry, biegunek, matowienia sierści, czy też do zapalenia spojówek. Ze względu na powyższe zagrożenia, surowe jajko dla kota nie jest polecane. Jednak trzeba tutaj również wspomnieć o tym, że ten rodzaj pożywienia posiada wiele korzystnych dla zdrowia składników. Surowe żółtko dla kota dostarcza witamin i składników odżywczych, takich jak na przykład luteina, które doskonale wpływa na pracę mózgu i działanie układu nerwowego, a także zapobiega wszelkim uszkodzeniom siatkówki oka. W żółtku znajdują się również cenne kwasy tłuszczowe Omega – 3 i Omega – 6. Teraz już wiesz, czy koty mogą jeść surowe jajko. Jeśli zdecydujesz się na podawanie tego pokarmu, to pamiętaj, żeby osobno podać kotu żółtko - źródło biotyny i białko - źródło awidyny. W ten sposób, organizm kota będzie miał możliwość wchłonięcia biotyny.

Jakie właściwości ma gotowane jajko dla kota?

gotowane jajko dla kota

Na początku trzeba tutaj zaznaczyć, że po ugotowaniu jajka, awidyna traci swoją zdolność wiązania biotyny, co powoduje, że kot nie jest już narażony na zagrożenia wynikające z działania tego białka. Jednak gotowane jajko dla kota nie zawiera już tylu cennych składników odżywczych co surowe jajko dla kota. Co więcej, nie ma ono takiego korzystnego wpływu na zdrowie, jak i na kondycję kota. Ponadto ugotowane żółtko charakteryzuje się wieloma właściwościami odżywczymi, ale to surowe żółtko dla kota bardziej mu służy. Jak już wyżej wspomniano, żółtko jest bogate w różne witaminy (na przykład witaminę A, witaminę D, witaminę E, witaminę K oraz witaminy z grupy B). Świetnie wpływa ono na kocią odporność, a także na kondycję jego mózgu. Natomiast zawarte w żółtku przeciwutleniacze chronią przed nowotworami. Po jego spożywaniu można także zauważyć ładniejszą i zdrowszą sierść. Nie ma więc wątpliwości, że żółtko jaja kurzego jest bardzo zdrowe dla kota. Trzeba tutaj koniecznie pamiętać, że gotowane jajko dla kota, jak i surowe musi pochodzić ze sprawdzonego źródła.

Czy warto kupować karmy dla kota z zawartością jajka?

surowe żółtko dla kota

Bardzo często jajko dla kota znajduje się w karmie. Jest to sposób na dostarczenie mu niezbędnych składników w bezpieczny sposób. Dlatego warto kupować karmy dla kota z zawartością jajka. Przed zakupem takiego produkty trzeba jednak sprawdzić, w jakiej postaci występuje w niej jajko. Należy zwrócić uwagę czy zawarte jest tylko białko, czy może żółtko albo i skorupka jajka, która także dostarcza cennych składników mineralnych, takich jak na przykład selen, cynk, krzem czy wapń, który doskonale wzmacnia układ kostny. Czytanie składu karmy powinno stać się dobrym nawykiem, który przyniesie sporo korzyści dla kota. Jeśli więc nie wiesz, czy można dać kotu surowe jajko, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniej karmy z zawartością tego składnika. Należy tutaj jeszcze dodać, że jajko dla kota jest dość kalorycznym pokarmem, co może przyczynić się do nadwagi czy też otyłości u zwierzaka. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że starannie opracowana przez specjalistów karma będzie najlepszym wyborem, dzięki któremu kot zachowa dobre samopoczucie, smukłą sylwetkę i przede wszystkim zdrowie.

Czy jajko jest potrzebne w diecie kota?

surowe jajko dla kota

Zastanawiasz się, czy jajko dla kota jest mu potrzebne w codziennej diecie? Opinii na ten temat jest dużo. Surowe i gotowane jajko dla kota nie jest koniecznym składnikiem, ale też nie jest ono zabronione. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb kota. Trzeba tutaj pamiętać, że jajko może powodować alergię. Jeśli kot nie cierpi na nietolerancję i nie ma alergii na jajka, to jak najbardziej można mu podawać ten składnik. Jajko jest źródłem między innymi tauryny, która wspiera prawidłową pracę serca, układu nerwowego oraz wzroku. Jej niedobór może przyczynić się do poważnych chorób. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby podawać jajko dla kota jest to, że jest ono bardzo lubiane przez te zwierzaki. Bardzo często koty wylizują miskę, w której znajdowało się czy to gotowane, czy surowe jajko dla kota. W przypadku obawy co do sposobu podawania tego składnika bezpieczniej będzie podawać kotu karmę z zawartością jajek.

To może Cię zainteresować:

Angora turecka – narodowy skarb Turcji
Kot syberyjski – charakterystyka i opis rasy
Wiszący brzuch u kota – czy to powód do niepokoju?
Ile trwa ciąża kota? Wszystko o kocie w ciąży
Ugryzienie kota – co zrobić przy opuchliźnie?
Szkocki zwisłouchy – charakterystka i opis rasy
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *