Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o jego prawidłowym żywieniu. Tylko wtedy nasz pupil będzie silny i zdrowy, a jego organizm będzie właściwie funkcjonował. Należy mieć świadomość, że istnieje wiele produktów spożywczych, które nie mogą być podawane naszemu zwierzakowi. Warto dowiedzieć się, czego nie może jeść pies. Tylko wtedy będziemy mogli zapewnić mu wartościową dietę.

 

Lista zakazanych produktów

1. Czekolada

czekolada

Nie każdy wie, że czekolada jest wyjątkowo szkodliwa dla naszego pupila. W wielu przypadkach działa niczym prawdziwa trucizna. W dużej mierze wynika to z jej składu. Znajdziemy tutaj m.in. kofeinę. Po zjedzeniu czekolady naszego zwierzaka może dotknąć biegunka lub wymioty. Trzeba jednak wiedzieć, że substancje zawarte w łakociach dla ludzi mogą negatywnie wpłynąć na serce, czy też układ nerwowy psa.

2 Kawa

kawa

Czego nie mogą jeść psy? Produktów na bazie kofeiny. Raczej nikt nie podaje psu kawy, jednak sprytne zwierzaki mogą wylizywać pozostawione na stole kubki. Trzeba pamiętać o tym, że jest ona szkodliwa.

3. Awokado

awokado

Z punktu widzenia psa awokado zawiera w sobie trujące toksyny. Po jego zjedzeniu może pojawić się zatrucie pokarmowe. Nie można również zapomnieć o sporej pestce, która może spowodować zadławienie.

4. Winogrona i rodzynki

awokado i rodzynki

Kontynuując odpowiedź na pytanie, czego pies nie może jeść należy wspomnieć o winogronie oraz wszystkich jego odmianach. Jest to owoc, który może doprowadzić nawet do niewydolności nerek, a także uszkodzenia wątroby. Tak samo działają rodzynki. Na uwagę zasługuje fakt, że pies małej rasy może nie przeżyć zjedzenia garści winogron.

5. Orzechy makadamia

orzechy

Czym karmić psa? Z pewnością nie orzechami makadamia, które mogą zatruć organizm zwierzęcia. Ich działanie jest na tyle silne, że mogą one doprowadzić do uszkodzenia układu mięśniowego oraz nerwowego. Pupil może mieć trudności z poruszaniem się, zupełnie tak jakby jego ciało uległo porażeniu.

6. Słoiczki dla dzieci

sloiczki

Wiele osób nie ma pojęcia, jak karmić szczeniaka. Zdarzają się przypadki, gdy troskliwi właściciele sięgają po słoiczki z jedzeniem dla dzieci. To wielki błąd, gdyż takie posiłki bazują na składnikach, które są trujące dla zwierzaka. Ponadto są one całkowicie bezwartościowe dla psa. Najlepiej sięgnąć jest po profesjonalną karmę dla szczeniaka, która jest źródłem budulca, witamin i minerałów.

7. Cebula

cebula

Mówiąc o tym, czego psy nie mogą jeść, nie można pominąć cebuli oraz szczypiorku. Należy podkreślić, że dla zwierząt jest to jedna z najsilniejszych trucizn. Ponadto występuje ona w różnej formie. Trzeba wiedzieć, że każda z nich jest dla psa szkodliwa. Spożywanie cebuli przez naszego pupila może doprowadzić do niedokrwistości.

8. Marihuana

marihuana

W Polsce posiadanie marihuany jest zakazane, jednak warto wiedzieć, że jest ona toksyczna dla psa. Zwierzak może zatruć się samym wdychaniem oparów. W skrajnych przypadkach spożycie opisywanej rośliny może doprowadzić do śmierci.

9. Ugotowane kości

kości

Czym karmić psa? Wiele osób bez odpowiedniej wiedzy wskaże nam ugotowane mięso oraz kości. Nie powinniśmy słuchać takich rad! Ugotowane kości rozpadają się, a więc stanowią duże zagrożenie dla układu pokarmowego. Ostre kawałki mogą doprowadzić nawet do przebicia jelita. Jeśli chcemy zafundować naszemu pupilowi smaczne jedzenie, to wybierzmy najlepszą karmę dla psa, która będzie w pełni przystosowana do jego potrzeb.

10. Pestki jabłek

pestki jablek

Spożycie dużej ilości pestek jabłek może skończyć się zatruciem. Oczywiście jednorazowe ich połknięcie nie powinno nieść za sobą żadnych konsekwencji, jednak trzeba uważać. Jabłka pozytywnie wpływają na zdrowie psa, jednak nie powinien on zjadać ogryzków.

11. Łakocie z ksylitolem

gumy

Ksylitom jest niezwykle szkodliwy dla zwierząt. Znajdziemy go w np. gumach do żucia, żelkach, landrynkach, czy też innych cukierkach. Chyba każdy wie, że nie są to produkty przeznaczone dla psów, nawet jeśli nasz pupil będzie wykazywał nimi duże zainteresowanie.

12. Kukurydza

kukurydza

Kukurydza jest szkodliwa dla psa w szczególności podana, jako kolba. Zawiera ona w sobie dużą ilość cukru. Ponadto jej połknięcie stanowi zagrożenie dla układu pokarmowego.

13. Czosnek

czosnek

Nie należy podawać psu czosnku. Jeśli mamy tendencję to karmienia pupila frykasami ze stołu, to uważajmy na to, aby jedzenie nie było przyprawione. Pamiętajmy również, że najlepiej podawać zwierzakowi wyłącznie jedzenie dla psów. Karmienie między posiłkami może zaburzyć łaknienie - warto wiedzieć, ile powinien jeść pies.

14. Alkohol

alkohol

Alkohol może wprowadzić psa w stan upojenia alkoholowego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dawka śmiertelna jest dla niego o wiele mniejsza. Pilnujmy tego, aby pies nie próbował pić piwa z kufla pozostawionego na stole.

15. Kocia karma

kocia karma

Czego nie powinien jeść pies? Dla wielu osób zaskoczeniem będzie to, że nie należy podawać pupilowi kociej karmy. Bardzo często jedzenie dla kota wybierają właściciele małych ras. Jest ono drobne i łatwe w gryzieniu. Trzeba jednak pamiętać, że skład karmy dla psów i kotów jest zupełnie inny, a więc nie dostarczymy naszemu zwierzakowi niezbędnych składników odżywczych.

Ranking najlepszych karm dla psów
- sprawdź już teraz!

To może Cię zainteresować:

Astma u psa – czyli choroby dróg oddechowych
Wyżeł włoski szorstkowłosy – urodzony pies rodzinny oraz aportujący
Maltańczyk – wszystko co musisz wiedzieć
Hovawart – pies do zadań specjalnych
Ile kosztuje utrzymanie psa? Poznaj miesięczny koszt!
Buldog angielski – czy warto się na niego zdecydować?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *