Rzodkiewka dla psa – czy może ją jeść?

Jest to warzywo o specyficznym smaku, lekko ostrym i ziemistym. Wiele osób lubi dodawać rzodkiewkę do sałatek czy kanapek. Jest to także zdrowa przekąska w ciągu dnia. Czy będzie to również odpowiedni pokarm dla psa? Czy mu nie zaszkodzi? Rzodkiewka zawiera tylko 16 kcal w 100g i jest bogata w witaminę C, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Warzywo to jest także dobrym źródłem błonnika oraz potasu. Warzywo to możemy raz na jakiś czas podać psu, natomiast nie często się zdarza, że zwierzęta polubią jego smak. Jest do dobry pokarm, gdy chcemy zastąpić nim tłuste i niezdrowe smakołyki podczas szkolenia czy spacerów. Warzywo to możemy raz na jakiś czas podać psu, natomiast nie często się zdarza, że zwierzęta polubią jego smak. Jest do dobry pokarm, gdy chcemy zastąpić nim tłuste i niezdrowe smakołyki podczas szkolenia czy spacerów. Należy jednak pamiętać, że mimo właściwości prozdrowotnych, rzodkiewek nie powinny dostawać zwierzęta z chorobami przewodu pokarmowego lub te wymagające specjalistycznej diety. Warzywo to zawiera dużo błonnika, którego zbyt duża ilość może nasilać problemy trawienne i powodować biegunki. Kwasy, które są obecne w rzodkiewce podrażniają układ pokarmowy i wywołują wzdęcia. Zatem jeżeli zależy nam na włączeniu do diety psa warzyw w większych ilościach, lepiej wybrać łagodniejsze takie jak marchewka, ziemniak czy pietruszka.

 

Rzodkiewka dla psa - czy to dobry pomysł?

Warzywo to jest nowalijką, co niestety oznacza, że może gromadzić w sobie wiele zanieczyszczeń, a także nawozów sztucznych. Wiemy także, że jest ostra na co wpływają glikozydy. Mogą one powodować problemy z układem pokarmowym u psów. Właśnie dlatego rzodkiewka dla Twojego pupila nie będzie dobrym pokarmem, szczególnie w dużych ilościach. Pamiętajmy, że pies nie powinien jeść takich warzyw jak czosnek, cebula czy kapusta, ponieważ są one dla niego szkodliwe i powodują bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, a nawet skręt żołądka. Często pada pytanie co z kiełkami rzodkiewki. Czy można je podawać psu? Jeżeli pies zje je w małych ilościach to nic się nie stanie, natomiast pamiętajmy o tym, aby wszystkie dodatki do żywności były podawane z umiarem. Są one z całą pewnością źródłem błonnika, potasu, witaminy C oraz białka. Wszystkie te składniki wpływają pozytywnie na układ kostno-mięśniowy, układ trawienny czy układ odpornościowy. Ogólnie można powiedzieć, że rzodkiewki są bezpieczne dla psów, jednak mają pikantny i lekko gorzki smak, co sprawi, że nie każdy pies je polubi. Warzywa te są twarde, więc dobrze sprawdzą się do masażu dziąseł i usuwaniu osadu nazębnego u Twojego pupila. Oczywiście nic nie zastąpi regularnej higieny jamy ustnej, natomiast warto czasem korzystać ze zdrowych wspomagaczy. Warto pamiętać o tym, że przed każdym podaniem psu warzyw czy owoców należy je dokładnie umyć, bowiem w innym wypadku taki pokarm może być źródłem zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nie każde warzywa i owoce trzeba obierać ze skórki, często psy chętnie jedzą je w całości.

Wiele osób pyta się, czy psy mogą jeść warzywa z rosołu. Zupa ta jest długo gotowana z przyprawami np. solą, dlatego rozgotowane jarzyny nie powinny być podawane zwierzętom. Jeżeli chcemy dawać psom gotowane warzywa to należy gotować je w samej wodzie z dodatkiem mięsa. Jeżeli chodzi o dobrze dobraną dietę, która nie jest karmą komercyjną to należy wzbogacić ją w mięso pochodzenia mięśniowego, małą ilość podrobów takich jak serca, wątroba czy żołądki. Dobrze jeżeli ma ona w sobie dodatki warzy takich jak ziemniaki, bataty, marchewka, burak, pietruszka czy seler. Wysokiej jakości karma mokra nie powinna zawierać w sobie żadnych odpadów kostnych, a procentowo w składzie powinno być właśnie najwięcej mięsa mięśniowego. Warto pamiętać, aby nie przesadzać ze smakołykami, ponieważ zazwyczaj są one kaloryczne i prowadzą do nadwagi. Jeżeli szkolisz swojego psa i potrzebujesz dla niego pozytywnych wzmocnień takich jak przysmaki, to z całą pewnością warto zainwestować w suszone mięso np. z kaczki lub dobrej jakości karmę suchą, którą można też w taki sposób wykorzystać. Zwróć uwagę na to, aby Twój pupil miał zawsze dostęp do świeżej wody pitnej. Pamiętaj, aby zwierzęta codziennie miały zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ to w połączeniu ze zdrowym odżywianiem wpływa bardzo korzystnie na wzrost, rozwój i zdrowie Twojego psa. Może się okazać, że mimo odpowiedniego żywienia pies powinien mieć suplementowane pewne witaminy i minerały. Taką decyzję należy podjąć wraz z lekarzem weterynarii, który (o ile jest taka potrzeba) zaproponuje odpowiedni suplement diety dostosowany specjalnie do stanu zdrowia zwierzaka.

To może Cię zainteresować:

Tresura owczarka niemieckiego – jak wytresować owczarka niemieckiego?
Chart afgański – zdystansowany szlachcic czy wrażliwy olbrzym?
Charczenie u psa – objawy, przyczyny, predysponowane rasy
Coton de Tulear – wierny towarzysz o niezwykłej historii
Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?
Greyhound – szybki, zwinny i kochany
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *