Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?

Niejeden właściciel czworonoga nie ma pojęcia, jak często karmić szczeniaka. Warto jednak pamiętać, że kwestia żywienia jest niezwykle istotna. Jedzenie musi przede wszystkim być źródłem budulca, witamin i minerałów. Wszystko po to, aby wspomóc wzrost naszego pupila. Nie można również zapomnieć, że młode organizmy mają bardzo często wrażliwe układy trawienne. Wiele szczeniaków ma ogromny apetyt, jednak ich przekarmianie negatywnie wpłynie na ich zdrowie. Ile powinien jeść szczeniak? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Kluczową kwestią jest z pewnością wielkość zwierzaka. Czworonogi dużych ras rosną bardzo szybko, a więc potrzebują one większej dawki składników odżywczych.

 

Odstawienie szczeniaka od mleka matki

W pierwszej kolejności należy poruszyć temat odstawiania szczeniąt od mleka matki. Zazwyczaj dzieje się to w 6-8 tygodniu życia. Może oczywiście zdarzyć się tak, że pies wcześniej będzie interesował się stałym pokarmem. Działa to również w drugą stronę - szczenię nie będzie chciało zrezygnować z mleka matki, dopóki nie straci ona pokarmu. Nie powinniśmy jednak dopuścić do takiej sytuacji. Żywienie szczeniaka odstawionego od matki powinno dostarczyć mu podobnych substancji odżywczych. Należy wziąć pod uwagę, że ma on mały pyszczek, a więc trudno mu przeżuwać grube kawałki jedzenia. Na tym etapie życia warto wziąć pod uwagę karmy dla suk karmiących oraz szczeniąt. Dobrze, jeśli matce również była ona podawana.

Jak często powinien jeść szczeniak?

Wiele osób zastanawia się, ile razy dziennie karmić szczeniaka. Z pewnością nie należy tutaj kierować się apetytem naszego pupila, który może być bardzo wyostrzony. Pamiętajmy, że nadwaga w młodym wieku obciąża organy wewnętrzne, a dodatkowo grozi pojawieniem się wielu groźnych chorób w dorosłym życiu. Jest to również obciążenie dla rozwijającego się układu kostnego, mięśni, czy też stawów. Właśnie dlatego należy zachować zdrowy rozsądek - nie musimy się martwić, gdyż nasz zwierzak z pewnością nie będzie głodny.

Karmienie szczeniąt przebiega inaczej, niż w przypadku psów dorosłych. Mają one niewielkie żołądki, a więc jednorazowo nie możemy podawać zbyt dużej ilości jedzenia. Ile gram karmy dla szczeniaka? Najlepiej kierować się wskazaniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Oczywistym jest, że najwięcej jedzenia będzie potrzebować szczeniak przed odstawieniem od mleka matki. Z czasem liczba posiłków będzie się zmniejszać. Ważne jest to, aby wprowadzając karmę podawać ją stopniowo. Zbyt gwałtowny przeskok może spowodować problemy trawienne.

Częstotliwość podawania karmy szczeniakowi

  • Okres przed odstawieniem - około 4-6 porcji dziennie,
  • Od 2 do 3 miesięcy - 4 porcje dziennie,
  • Od 4 do 6 miesięcy - 2-3 porcje dziennie,
  • Od 6 miesięcy - 2 posiłki dziennie (psy dużej rasy mogą pozostać przy 3 posiłkach).

Wiedząc, ile razy karmić szczeniaka łatwiej zachować jest zbilansowaną dietę. Z pewnością na opakowaniu jedzenia znajdziemy wskazanie, ile gram karmy powinien dziennie spożywać pies. Należy podzielić to przez liczbę posiłków. Dzięki temu dowiemy się, ile karmy dla szczeniaka podawać jednorazowo.

Co powinien jeść szczeniak?

Nie każdy wie, co dawać szczeniakowi do jedzenia. Z całą pewnością nie należy częstować go tym, co mamy na talerzu. Rozwijający się organizm potrzebuje zupełnie innych składników odżywczych. Czym karmić szczeniaka? Najlepiej postawić jest na wysokiej jakości karmy, które dedykowane są psom na tym etapie życia. Posiadają one zbilansowany skład, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dostarczymy naszemu pupilowi wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego wzrostu. Co może jeść szczeniak? Przede wszystkim świeże, nieprzyprawione mięso. Nie można podawać psu surowego mięsa, gdyż grozi to zatruciem pokarmowym. Oczywiście nie można również serwować mu przyprawionych produktów. Trzeba wystrzegać się kawałków mięsa kurczaka, które posiadają drobne kości. To samo dotyczy ryb, które posiadają ości. Mogą one negatywnie wpłynąć na zęby, a dodatkowo są one obciążeniem dla układu pokarmowego. Nie można podawać pupilowi słodyczy, rodzynek, czy też owoców. Wiedząc, co jedzą szczeniaki łatwiej jest utrzymać dobre zdrowie pupila.

Jak karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobrze jest podawać lekko wilgotną karmę, jednak nie jest to warunek konieczny. Najlepiej serwować ją w temperaturze pokojowej. Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka? Jeśli z przyczyn zdrowotnych nie może on spożywać twardych pokarmów, to należy namaczać karmę w gorącej wodzie. Zwykle robi się to około godzinę przed spożyciem.

Warto pamiętać, aby nie przekarmiać zwierzaka. Nie należy również serwować jedzenia bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym. Najlepsza karma dla szczeniaka to ta, która dedykowana jest konkretnej rasie. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pies otrzyma wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju. Przykładem jest karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego, która przystosowana jest do szybko rozwijającego się organizmu. Dobrą opcją są również witaminy dla psa, które stanowią uzupełnienie codziennej diety.

To może Cię zainteresować:

Psy pasterskie i stróżujące – rasy według klasyfikacji FCI
Jamnik – nieustępliwy myśliwy i wierny towarzysz
Sznaucer miniaturowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Rzodkiewka dla psa – czy może ją jeść?
Rasy psów bez sierści – poznaj najciekawsze rasy
Terier walijski – łowca gryzoni czy przyjaciel rodziny?
4.7/5 - (12 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *