Karma Brit Premium By Nature – jagnięcina z ryżem

Brit Premium to karma pełnoporcjowa przeznaczona dla zdrowych, dorosłych psów. Produkt spełnia minimalne zalecenia FEDIAF. Karma może pochwalić się dobrym stosunkiem Ca:P, obecnością ziół i owoców, a także dobrymi składnikami analitycznymi. Posiada jagnięcinę jako główne źródło białka i wątrobę kurzą, która jest hydrolizowana. Niestety posiada dużo węglowodanów i mało produktów odzwierzęcych.

Kraj pochodzenia - Republika Czeska

  • Rodzaj: karma sucha
  • Dla: psów dorosłych
  • Marka: Brit
  • Dla psa z cukrzycą: nie
  • Dla psa z chorą trzustką/wątrobą: nie
  • Dla psa z niewydolnością nerek: nie
  • Monobiałkowa (jedno źródło białka zwierzęcego): tak
  • Bezzbożowa: nie
  • Niskotłuszczowa: nie
  • Hipoalergiczna (z białkiem hydrolizowanym): częściowo
  • Proces produkcji karmy: ekstrudowana
  • Karma weterynaryjna: nie
 

Plusy karmy

Plusy Minusy
Spełnia zalecenia FEDIAF Duża ilość węglowodanów
Poprawny stosunek wapnia do fosforu Proces produkcji
Poprawna ilość białka i tłuszczu Mało mięsa
Obecność ziół Przewaga składników roślinnych
Obecność owoców Obecność zbóż
Dostarcza omega-3 i -6  
Dobrze opisane składniki  

Skład ogólny i analityczny, w tym dodatki

Skład ogólny: jagnięcina 35% (dehydratyzowana 20% odkostniona 15%), ryż, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszanką tokoferoli), ryż brązowy, suszone jabłka, olej z łososia (2%), hydrozlizowana wątróbka z kurczaka, drożdże browarniane, kolagen, hydrolizat muszli skorupiaków (źródło glukozaminy, 210 mg/kg), wyciąg z chrząstki (źródło, chondroityny, 150 mg/kg), wyciąg z ziół i owoców (goździki, owoce cytrusowe, rozmaryn, kurkuma, 120 mg/kg), mannooligosacharydy (120 mg/kg), fruktooligosacharydy (90 mg/kg), jukka Mojave (90 mg/kg), suszony rumianek (80 mg/kg), omułek zielonowargowy (źródło glukozaminoglikanów, 50mg / kg), suszone borówki (50mg/kg)

Legenda:

  • Składniki korzystne i bezpieczne w diecie psa
  • Składniki niekorzystne lub kontrowersyjne w diecie psa
  • Składnik neutralny lub o nieznanym/ciężkim do określenia działaniu

Skład analityczny: białko surowe 26%, zawartość tłuszczu 13%, wilgotność 10%, popiół surowy 7,0%, włókno surowe 3%, wapń 1,6%, fosfor 1,1%

Rozkład makroskładników

28,9%
Białko
min.18%
 
Badania na ten moment nie ustaliły maksymalnej ilości białka w psiej diecie. Nie udało się także potwierdzić, że sformułowanie „przebiałkowanie” realnie występuje i dotyczy psów. Psy bardzo dobrze radzą sobie na diecie wysokobiałkowej i nie powinniśmy martwić się wysokim białkiem w karmie.
14,4%
Tłuszcz
min. 5,5%
 
FEDIAF nie umieściło w zaleceniach żywieniowych maksymalnej ilości tłuszczu. Szacuje się, że zdrowe psy powinny mieć dietę do 25% tłuszczu w suchej masie lub możemy się trzymać 2-3g tłuszczu/kg masy ciała zwierzęcia.
45,6%
Węglowodany
20 - 25%
 
Badania nie wykazały by zdrowe psy miały jakiekolwiek zapotrzebowanie na węglowodany, stąd nie są one wymagane w ich diecie. Natomiast zbadano wpływ węglowodanów w diecie suk ciężarnych i karmiących, które wskazuje, że potrzebują one diety bogatej w węglowodany nawet na poziomie 45% by utrzymać optymalną wydajność produkcyjną. Uważamy, że 25% węglowodanów w diecie jest maksymalną ilością jaką można podać psu. Nadmiar węglowodanów może przyczyniać się do otyłości, podnosi poziom cholesterolu, a także może prowadzić do cukrzycy.

 

Białko: 28,9%, co odpowiada 72,2g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 18% białka dla psów dorosłych. Patrząc na skład i źródła białka to większość białka pochodzi z produktów roślinnych, a nie mięsnych, co natomiast obniża jego wartość. FEDIAF ani badania nie podają maksymalnej wartości białka w diecie psa. W naszej opinii ilość białka w tej karmie jest w normie. Większość białka w tej karmie może pochodzić z produktów roślinnych, co sprawia, że białko ma niską wartość biologiczną i może nie dostarczać wystarczającej ilości potrzebnych, znajdujących się w mięsie aminokwasów.

Źródła białka w karmie: jagnięcina, ryż, ryż brązowy, wątróbka z kurczaka, kolagen

Tłuszcz: 14,4%, co odpowiada 36g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 5,5% dla dorosłego, zdrowego psa. Ilość ta nie jest odpowiednia dla psów z problemami wątrobowymi i trzustkowymi. W naszej opinii ilość tłuszczu w tej karmie jest w normie.

Źródła tłuszczu w karmie: tłuszcz z kurczaka, olej z łososia

Węglowodany (NFE)*: w suchej masie to 45,6%. Pomimo, że nie ustalano minimalnej ani maksymalnej ilości węglowodanów w diecie dla zdrowych psów uważamy, że jest ich zdecydowanie za dużo. Najlepiej, gdyby ich ilość była jak najniższa na poziomie max. 20-25% w suchej karmie.

* NFE - bezazotowe związki wyciągowe (węglowodany)

Analiza składu

Jagnięcina: ciężko ocenić jakość tego składnika. Pod tym opisem mogą znajdować się produkty kat. 3, które nie są przeznaczone do spożycia dla ludzi, produkty uboczne (pióra, dzioby, całe łby, lub całe tusze lub ich części, które zostały oddzielone od mięsa dla ludzi). Niestety nie potrafimy na tym przykładzie ocenić jakości białka. Niska jakość białka wpływa negatywnie na strawność białka i procesy wchłaniania ważnych składników odżywczych.

Ryż/ryż brązowy: jest zbożem, które w psiej diecie jest dość neutralne. Natomiast posiada wysoki indeks glikemiczny i potrafi powodować alergie pokarmowe. Pomimo tego to łatwo przyswajalne źródło węglowodanów, włókna pokarmowego i białka, które ma swoje zastosowanie w karmach dla psów „z wrażliwym brzuchem”. Należy wziąć pod uwagę fakt, że zdrowemu, a nawet choremu psu nie jest on potrzebny w diecie z uwagi na niską wartość odżywczą. W przypadku tej karmy jest on wypełnieniem składu oraz ilości białka w karmie.

Tłuszcz z kurczaka: składnik dobrej jakości, konserwowany naturalnymi przeciwutleniaczami.

Olej z łososia: jest bogatym źródłem kwasów omega-3 i -6. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, witaminy A oraz D. Natomiast w ilości 2% niewiele działa. Oleje rybne różnią się od siebie w zależności z jakich ryb zostały wyprodukowane i czy posiadają certyfikaty jakości, np. na obecność metali ciężkich.

Hydrolizowana wątróbka z kurczaka: hydroliza to rozbicie białek (peptydów) na mniejsze cząsteczki by organizm psa nie odczytywał ich jako alergenu. Niestety bardzo często hydrolizat jest produkowany ze słabej jakości składników zwierzęcych.

Drożdże browarniane: źródło witamin z gr. B., które pozytywnie wpływają na odporność psa. Są pozostałością przy produkcji alkoholu. Zawierają glutaminian sodu, co wpływa na smakowitość karmy.

Kolagen: przetworzone białko zwierzęce wyprodukowane z produktów kat.3 nieprzeznaczonych do spożycia dla ludzi.

Siarczan chondroityny: pozytywnie wpływa na prace stawów.

Chlorek glukozaminy: na podstawie badań glukozamina nie ma konkretnego wpływu na stawy i zaleca się odstąpienie od polecania jej na problemy ze stawami.

Analiza składu analitycznego (w suchej masie)

3,3%
Włókno
 
7,7%
Popiół
1,22%
Fosfor
0,46% - 1,6%
1,78%
Wapń
0,58% - 2,5%

Włókno: 3,3% w suchej masie. Opisuje maksymalną strawność karmy, która w tym przypadku może być wysoka, jednak ze względu na komponenty diety i przewagę białka roślinnego, oraz obecność zbóż i dużej ilości węglowodanów ciężko to stwierdzić.

Popiół: 7,7% w suche masie. Są to związki mineralne, głównie wapnia, fosforu, miedzi, manganu i cynku. Wpływa na uczucie sytości. Wartość powyżej 7% wskazuje nam, że strawność karmy jest niższa i posiada gorszej jakości składniki. Popiół wpływa także na uczucie sytości.

Fosfor: 1,22% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to min. 0,46%-1,6%. Pomimo, że ilość mieści się w zakresie to uważamy, że jest go za dużo (max. 1% s.m.). Przy przewadze składników roślinnych w składzie może to być gorzej przyswajalny fosfor dla psa. Nadmiar fosforu może doprowadzić do problemów z nerkami.

Wapń: 1,78% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to 0,58%-2,5% dla dorosłego psa. Ten parametr wygląda całkiem przyzwoicie.

Stosunek wapń:fosfor (Ca:P): to 1,5:1. Zalecenia FEDIAF to najlepiej 1:1-2:1. Uważamy, że stosunek wapnia do fosforu jest odpowiedni w tej karmie.

Energia metaboliczna i strawność karmy

86,4%
Strawność karmy
 

Zgodnie ze wzorami National Research Council (NRC2006a) energia metaboliczna tej karmy to 345kcal/100g (3450kcal/1kg). Strawność karmy liczona ze wzoru jest w granicach 86,4%, jednak wpływ na strawność mają także inne komponenty, o których mamy za mało informacji od producenta. W przypadku składu z dużą ilością składników kontrowersyjnych - liczba ta może być niższa.

Podsumowanie i ocena

40%
Odżywczość
 
Zgodność z naturalną dietą dla psa, zgodną z jego fizjologią układu pokarmowego.
60%
Składniki
 
Ogólna jakość wszystkich składników w karmie, ich doboru, ilości oraz jakości.
35%
Produkty zwierzęce
 
Komponenty mięsa i podrobów, które można wyczytać ze składu karmy.
>1%
Warzywa i owoce
 
Ilość warzyw i/lub owoców, które możemy wyczytać ze składu karmy.
24,5%
Mięso po odwodnieniu
 
Realna ilość mięsa/produktów zwierzęcych po przejściu procesu produkcji, w finalnym składzie karmy.
90%
Opłacalność
 
Cena względem ogólnej jakości karmy i jej składników.
 

Brit Premium to karma ekstrudowana dla dorosłych, zdrowych psów, która spełnia minimalne zalecenia FEDIAF.

Dużym minusem tej karmy jest niska ilośc mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Producent nie opisuje także co dokładnie kryje się za słowem „jagnięcina”. Gdyby było to mięso - na pewno by się tym pochwalił. Pomimo neutralności ryżu w diecie jest on całkowicie zbędny i może uczulać. Możemy także zauważyć, że znaczą część składu karmy stanowią dodatki, a nie produkty zwierzęce.
Minusem jest także wysoka ilość węglowodanów.

Z plusów w tej karmie możemy wyróżnić

• Obecność ziół
• Obecność owoców
• Kwasy omega-3 i -6
• Poprawny stosunek wapnia do fosforu

Mimo wszystko karma jest adekwatna do stosunku cena-jakość i możemy ją ocenić na mocne 5/10.

 Pamiętaj: przedstawiana recenzja karmy zawiera normy odnoszące się do psów dorosłych oraz seniorów. Podane wartości mogą nie być odpowiednie dla psów chorych i szczeniaków. Weź to pod uwagę podczas wyboru najlepszej karmy dla psa

To może Cię zainteresować:

Kość dla psa – jakie kości dla psa są najlepsze?
Porcelaine – najstarsza francuska rasa psów gończych
Liszajec u psa: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Owczarek środkowoazjatycki – co warto wiedzieć o tym olbrzymie?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Jaką miskę dla psa wybrać?
Oceń karmę
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *