Felix

Mówi się, że karmy Felix dają powody do mruczenia. Nie ma się co dziwić, bo producent karm przygotował dla czworonożnych smakoszy prawdziwe rarytasy. Saszetki z różnymi rodzajami mięs w galaretce to zdecydowanie to, co koty lubią najbardziej. W szerokiej gamie smaków i konsystencji każdy znajdzie coś dla swojego pupila.

Skład karmy dla kota Felix

Producent karm Felix zapewnia pełnowartościowe posiłki dla kotów. Weźmy pod lupę przykładowy skład saszetek mięsnych w galarecie.

 • mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% danego rodzaju, np. wołowiny, kurczaka, kaczki, jagnięciny, łososia, tuńczyka),
 • białka zwierzęce – mają sporą wartość odżywczą, doskonale się przyswajają i z reguły nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia kota oraz utrzymania jego mięśni w dobrej formie, bez nadmiernego otłuszczenia,
 • ryba i rybne produkty uboczne,
 • minerały – wspierają odporność, prawidłowy wzrost kości i zębów, dbają o zdrowe stawy,
 • cukier – wspiera walory smakowe karmy, lecz w nadmiarze może szkodzić uzębieniu kota, obciąża nerki i może prowadzić do różnych chorób. W karmie Felix cukier jest na ostatnim miejscu w składzie, a więc możemy się domyślać, że znajduje się w niej w śladowych ilościach.

Wartości odżywcze w karmach Felix

Karmy Felix zapewniają zbilansowaną zawartość różnych składników mineralnych i witamin. Znajdują się w nich między innymi:

 • witamina D – szczególnie ważna w diecie małych kotów, pozytywnie wpływa na budowę kości (dzięki niej kocięta unikają krzywicy), zębów, a nawet kosteczek ucha środkowego. Jest zbawienna we wspieraniu układu ruchu, reguluje poziom cukru we krwi kotka oraz bardzo korzystnie wpływa na układ nerwowy i prawidłową pracę serca. Niedobory witaminy D, występujące głównie zimą. U kociąt może grozić wstrzymaniem wzrostu kości i zębów,
 • witamina E – wzmacnia mięśnie, jest odpowiedzialna za pradwidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego kota. Producenci karm dodają ją do swoich produktów, by wzbogacić je w potrzebne zwierzętom antyoksydanty,
 • witamina A – koty nie potrafią samodzielnie przekształcić wchłanianych karotenoidów w aktywną formę witaminy, czyli retinol, dlatego dodatek w karmie jest ważny. Witamina A pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz pracę mięśni kota. Objawem niedoboru może być utrata apetytu pupila,
 • kwasy tłuszczowe omega-6 – potrzebne w każdej zbilansowanej diecie. Koty powinny przyswajać te pochodzenia zwierzęcego, na przykład z tłuszczy zwierząt, żółtek jaj lub oleju z łososia.

Czy karma Felix jest wystarczająca?

Producent karm Felix zapewnia, że skomponowany posiłek zamknięty w małej saszetce jest wystarczający dla kota i gwarantuje pupilowi istotne wartości odżywcze. Nie trzeba podawać mu innych smakołyków, ale należy pamiętać, że ilość spożytych przez kota saszetek na dzień zależy od jego wieku, wagi i stanu zdrowia.

 • koty w wieku 8-12 tygodni powinny jeść od 1,5 do 4 saszetek na dzień (w dwóch lub trzech posiłkach),
 • koty w wieku 12-26 tygodni powinny jeść 2,5 do 5 saszetek (w dwóch posiłkach),
 • koty w wieku 26-52 tygodnie powinny jeść 5 do 2,5 saszetek (również w dwóch posiłkach lub według upodobań).

Tak naprawdę dostosowania ilości karmy i rozkładu na liczbę posiłków zależy od trybu życia kota, jego indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń.

Karmę Felix należy przechowywać w temperaturze pokojowej i w takiej też podawać kotu wraz z ze świeżą wodą, do której kot powinien mieć dostęp cały czas. Pamiętaj, by wyrabiać u zwierzęta pozytywne nawyki, na przykład podając mu karmę zawsze w tym samym miejscu.

Co z ciężarnymi i karmiącymi kotkami? Dla nich też karma Felix jest odpowiednia. Szczególnie poleca się serię Felix Junior.

Przykładowe karmy

Felix daje wybór. Producent karm dzieli je na te dla kotów dorosłych, te dla kociąt, jak i całą gamę przekąsek. Są wśród nich wiejskie (mięsne) lub rybne smaki z warzywami, a także ciekawe połączenia. Na przykład: Felix Play Tubes o smaku pieczonej ryby i krewetek, czy też kurczaka i wątróbki.

Oceń producenta
1/5 - (1 vote)