Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie

Alergia pokarmowa u psa może być sporym problemem. Ważne jest to, aby właściwie ją zdiagnozować. Wiele osób ma z tym problem. Nierzadko objawy alergii mylone są z innymi schorzeniami. Oczywiście w przypadku niepokojących objawów należy zgłosić się do specjalisty. Tylko doświadczony weterynarz opracuje właściwy plan leczenia. W zdecydowanej większości przypadków niezbędna jest zmiana diety. Nie każdy wie, czym karmić szczeniaka, dojrzałego psa, czy też czworonożnego seniora. Ponadto samodzielnie nie jesteśmy w stanie zdiagnozować powodów alergii u naszego pupila – mogą być one różne.

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa u zwierząt wywołana jest przez konkretne czynniki pokarmowe. Przebiega ona podobnie jak u ludzi – po spożyciu określonych produktów spożywczych (alergenów) pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko. Organizm zwierzęcia nie toleruje pewnych składników. Jest to spowodowane niewłaściwym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Widzi on zagrożenie w danych składnikach i związkach, a więc próbuje usunąć je z organizmu. 

Trzeba wiedzieć, że zdiagnozowanie alergii pokarmowej u psa jest dość trudne. Nie obędzie się bez wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Konieczne jest również wykonanie szczegółowych badań.

Jak objawia się alergia pokarmowa?

alergia pokarmowa u psa

Objawy alergii u psa mogą być różne. Wiele zależy od stopnia intensywności schorzenia. Czasami dolegliwości są lżejsze, a czasami wyjątkowo nasilone i ciężkie w zwalczeniu. Do najczęściej spotykanych objawów alergii pokarmowej zalicza się:

 • zmiany skórne na szyi, głowie, łapach,
 • przestrzeni między palcami,
 • uporczywe drapania,
 • łysienie w miejscach często drapanych,
 • lizanie miejsc dotkniętych świądem,
 • brzydki zapach z uszu,
 • nadmierna produkcja woskowiny usznej,
 • matowienie sierści,
 • łupież,
 • wymioty,
 • biegunki.

Trzeba podkreślić, że alergia pokarmowa u każdego psa przechodzi inaczej. Właściciele zwierząt często decydują się na wizytę u specjalisty dopiero w przypadku dolegliwości żołądkowych. Pamiętajmy, że nie zawsze się one pojawiają.

Co sprzyja alergii pokarmowej?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy dojdzie do reakcji alergicznej, a kiedy nie. Najczęściej występuje ona po spożyciu białek, które wchodzą w skład pokarmów dla psów. Do popularnych alergenów zalicza się np. mięso wieprzowe, mięso wołowe, mięso kurczaka, gluten i zboża, produkty mleczne.

Karmy dla psów składają się z wielu różnych składników, tak wiec ciężko stwierdzić, co jest alergenem u naszego zwierzaka. Nie zawsze musi być to mięso.

Jak leczyć alergię pokarmową?

Alergia u psa leczona jest najczęściej poprzez wyeliminowanie z diety potencjalnych alergenów. Nie jest to jednak proste, gdyż nie wiemy, co dokładnie nasila nieprzyjemne objawy. Nierzadko leczenie odbywa się metodą prób i błędów.

Wielu specjalistów poleca karmy hipoalergiczne, które minimalizują ryzyko pojawienia się alergii pokarmowej. Ich skład jest bezpieczny i pozbawiony najczęściej spotykanych alergenów. Najlepsza sucha karma dla psa może zniwelować wszystkie objawy. Ważne jest to, aby obserwować pupila. Nie można go również karmić resztkami z własnego talerza. Hipoalergiczna karma dla szczeniaka bazują na hydrolizowanych białkach, które nie wpływają negatywnie na układ immunologiczny.

Dodaj komentarz