Jakie mleko wybrać dla szczeniąt?

Jeśli opiekujesz się nowonarodzonym szczeniakiem, podjąłeś dużą odpowiedzialność. Oczywiście, szczenięta są urocze i przyjemne do oglądania, ale te nowo narodzone potrzebują częstych karmień i troskliwej opieki. Niezależnie od tego, czy szczenięta zostały osierocone, czy zostały odrzucone przez matkę karmieniem będziesz musiał zająć się ty. Jedną z najważniejszych potrzeb jest regularne karmienie odpowiednim mlekiem dla szczeniąt, aby zapewnić im odżywianie, którego potrzebują, aby rosnąć i rozwijać się.

Szczenięta potrzebują specjalnej diety, aby wesprzeć swoje rosnące ciała, a niedobory składników odżywczych mogą powodować problemy, które wpływają na ich późniejsze życie. Ważne jest, aby nie karmić szczeniaka krowim mlekiem. Szczenięta potrzebują określonego poziomu wapnia i fosforu, a mleko krowie kupione w sklepie spożywczym jest rozcieńczone i nie zawiera odpowiednich składników odżywczych. Mleko krowie może również powodować biegunkę, która może szybko odwodnić szczenięta. Szczeniaki powinny pić mleko, które zostało przygotowane specjalnie pod młody organizm psa.

Psy należą do ssaków, ale to nie oznacza, że każde mleko będzie dla nich najlepsze. Mleko dla psa może wydawać się łatwym i szybkim sposobem na ugaszenie pragnienia przez pupila czy dostarczenie jego organizmowi wapnia. Pamiętaj, że podawanie szczeniakom, jak i dorosłym psom mleka może w konsekwencji przynieść więcej szkody niż pożytku. Psy powinny pić jedynie mleko pochodzące od ich mamy. Drugim najlepszym rozwiązaniem będzie mleko zastępcze dla szczeniąt, czyli specjalnie przygotowana mieszanka w pełni zaspokajająca ich potrzeby.

 

Czy pies może pić mleko?

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz podać swojemu psu mleko pochodzące od innych zwierząt – krowie, kozie lub owcze, musisz wiedzieć, że to, co może wydawać nam się zdrowe, nie powinno znaleźć się w diecie naszego pupila. Psy są ssakami, ale powinny pić wyłącznie mleko pochodzące od swojej mamy lub mleko zastępcze dla szczeniąt. Inne mleko jest dla nich szkodliwe i może powodować:

 • nietolerancję pokarmową;
 • alergie – mleko kozie, owcze czy krowie może być źródłem alergenów;
 • nie zaspokojenie potrzeb psa – takie mleko jest ubogie pod względem zawartych w nim składników odżywczych.

W pierwszych miesiącach życia szczeniąt, jak i później, w dorosłym życiu zapotrzebowanie psa na mleko się zmniejsza. Karmy przeznaczone dla psów mają w składzie dużą zawartość minerałów i witamin oraz większą kaloryczność, co wpływa na to, że mleko przestaje odgrywać znaczącą rolę i wpływ w prawidłowym rozwoju zwierzęcia.

Jakie mleko dla szczeniaka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Najlepsze mleko dla szczeniaka od pierwszych chwil życia pochodzi od jego psiej mamy. Istotnie różni się ono od mleka innych zwierząt. Zawarte w nim wartości odżywcze w pełni zaspokajają potrzeby szczeniąt od urodzenia. Mleko suki jest odpowiednio tłuste i zawiera niezbędne przeciwciała, a tym samym dostarcza szczeniakom energię i wspomaga ich układ immunologiczny. Każde mleko pochodzące od innych gatunków zwierząt nie wspiera prawidłowego rozwoju szczeniąt. Bywają jednak różne sytuacje, które mogą ograniczać dostęp szczeniąt do naturalnie najlepszego mleka suki (osierocenie szczeniąt) lub zbyt mała ilość pokarmu, która wynika ze zbyt dużej liczby miotu do wykarmienia przez sukę. Co w takiej sytuacji zrobić i jakie mleko dla szczeniaka wybrać? Naprzeciw problemom braku naturalnego karmienia wychodzi mleko zastępcze dla szczeniąt. To mieszanka idealnie skomponowana pod kątem jak najlepszego odwzorowania mleka psiej mamy. Należy pamiętać, że przez pierwsze 4 tygodnie życia szczenięta powinny spożywać wyłącznie naturalne mleko suki bądź mleko zastępcze dla szczeniąt. W późniejszym czasie do diety można włączać pokarmy stałe. Ten moment życia szczeniaków, jak i dorosłe życie psa również nie jest odpowiedni na wprowadzenie do codziennej diety mleka innych zwierząt. Wtedy najlepszą formą żywienia będzie właściwie zbilansowana karma dla szczeniąt.

Najlepsze mleko dla psa szczeniaka - polecani producenci

Wśród polecanych producentów mleka dla szczeniąt wyróżnia się:

 • Beaphar Mleko dla szczeniąt Puppy Milk 200g – to mleko zastępcze dla szczeniąt osieroconych lub przyjmujących za małą ilość mleka z powodu dużego miotu do wykarmienia przez sukę. Do stosowania od urodzenia do 35 tygodnia życia. Zawiera po 24% białka i tłuszczu. Producent zaleca karmienie szczeniąt preparatem na żądanie.
 • Happy Dog Mleko dla szczeniąt Baby milk probiotic 500g - HD-4907 – mleko dla szczeniaków posiada dokładną rozpiskę obejmującą ilość dziennego karmienia szczeniąt. Zawiera w składzie: mleko i produkty mleczne, warzywny ekstrakt białkowy, jajka i produkty jajeczne, oleje roślinne i tłuszcze, minerały.
 • Canina canina figure mleko – mleko dla szczeniąt składem porównywalne z mlekiem matki do stosowania od pierwszego dnia życia.
 • Brit Care Puppy Milk mleko dla szczeniąt – pełnowartościowe mleko zastępcze dla szczeniąt od pierwszych chwil życia. Posiada pełnowartościową formułę, wspierającą ich wzrost i zdrowie.

Aktualnie na rynku jest wiele preparatów mleka zastępczego idealnych do żywienia szczeniąt. Najlepiej więc do diety małych psów nie włączać mleka krowiego. W razie wątpliwości, jaki konkretnie preparat zastosować, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

To może Cię zainteresować:

Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Chart węgierski – sportowy pies oddany rodzinie
Maltańczyk – wszystko co musisz wiedzieć
Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
West Highland White Terrier – charakterystyka i opis rasy
Hovawart – pies do zadań specjalnych
5/5 - (10 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *