Jak wybrać karmę weterynaryjną dla kota?

Aby żyć długo oraz zdrowo, twój kot potrzebuje odpowiedniego odżywiania. W przypadku niedoboru ważnych składników przydatna może okazać się karma weterynaryjna dla kota. Ma ona za zadanie uzupełnić codzienną dietę kotów dla których zwykła karma to za mało.

Kiedy stosować karmę weterynaryjną dla kota?

Koty są obowiązkowymi mięsożercami, co oznacza, że potrzebują składników odżywczych występujących w produktach pochodzenia zwierzęcego. Kot ewoluował jako myśliwy, który spożywa zdobycze zawierające duże ilości białka, umiarkowane ilości tłuszczu i minimalną ilość węglowodanów. Dlatego ich dieta wymaga podobnych proporcji. Koty wymagają również kilkunastu innych składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Czasem zdarzy się sytuacja w której nasz kot dostaje karmę, która nie odpowiada powyższym założeniom – w tym przypadku przyda się karma weterynaryjna dla kota.

 

Karma weterynaryjna – co to za produkt i dla kogo jest przeznaczony?

W sprzedaży dostępne są karmy różnego rodzaju. Wśród nich można znaleźć karmy bytowe i pełnoporcjowe. Nie brakuje też karm weterynaryjnych. Czym jest ten ostatni produkt i dla kogo jest przeznaczony? Warto wypowiedzieć się na ten temat nieco szerzej.

Co to karma weterynaryjna i dla kogo jest przeznaczona?

Karma weterynaryjna to posiłek opracowany z myślą o chorych kotach. W przypadku niektórych zwierzaków jest ona jednocześnie karmą podstawową. Dotyczy to kotów cierpiących na choroby przewlekłe i nieuleczalne. Karmy weterynaryjne mają specyficzny skład. Ponadto wyróżniają je niestandardowe wartości dodatków albo substancji skutecznie wspomagających terapię schorzeń. W związku z tym karmy te dzieli się według rodzaju choroby, wieku kota oraz jego preferencji smakowych.

Karma weterynaryjna czasem może być spożywana przez zdrowe koty. Jest proponowana kotom, które mają określone, ograniczone czasowo i zarazem specjalne potrzeby żywieniowe. Wśród nich znajdują się posiłki przeznaczone dla małych kotków tuż po odstawieniu ich od mleka matki. Stosowanie ich jest wówczas przejściowe.

Po karmę weterynaryjną sięga się również w przypadku kotów po sterylizacji. Karmy te wybiera się dla kotów, które są obarczone ryzykiem wystąpienia chorób dróg moczowych.

Karma weterynaryjna – kiedy podawać ją zwierzakowi?

Analizując niejeden ranking karm weterynaryjnych dla kota, można uświadomić sobie, że wybór produktów jest bardzo duży. To jednak nie oznacza, że posiłek ten można podawać kiedy się chce i bez konkretnego powodu lub już w momencie, w którym wydaje się to konieczne albo dobre. Jest kilka zasad, których trzeba się trzymać.

Otóż nie należy przede wszystkim samodzielnie decydować się na wprowadzenie karmy weterynaryjnej. Nie powinno się również samodzielnie z niej rezygnować. Ważne jest, ani nie zmniejszać i nie zwiększać dawek karmy, bez konsultacji ze specjalistą. Pod żadnym pozorem nie można kupować karmy z niepewnych źródeł i lepiej unikać karmy w otwartych, dużych workach.

Kiedy w takim razie podawać kotu karmę weterynaryjną? Na pewno po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których pojawia się chęć podania karmy kotom cierpiącym na konkretne schorzenia. Wynika to z konieczności zatwierdzenia albo wykluczenia karmy z powodu leków podawanych kotu. Poza tym trzeba dobrze dobrać tę karmę i do tego proporcje.

U niektórych kotów karma weterynaryjna stanowi podstawowy posiłek. U innych jest tylko dodatkiem. Należy mieć na uwadze to, że są suplementy zawarte w karmie, które mogą wpływać na przyswajanie albo przeciwnie, na niebezpieczne zwiększanie poziomu substancji aktywnych w organizmie zwierzaka.

W związku z powyższym chcąc wybrać tego typu karmę dla swojego kota, trzeba przede wszystkim dobrze ocenić stan zdrowia zwierzaka, a następnie skonsultować sprawę z weterynarzem. Produkt ten będzie miał wpływ nie tylko na samopoczucie, wygląd i rozwój zwierzaka, ale przede wszystkim na jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Ranking karm weterynaryjnych dla kota – szybki sposób na znalezienie odpowiedniej

Po wstępnych ustaleniach z weterynarzem warto prześledzić ranking karm weterynaryjnych dla kota. Można w nim znaleźć produkty polecane nie tylko przez właścicieli kotów, ale również przez specjalistów. Korzystając z tego zestawienia, można łatwiej dotrzeć do informacji wskazujących konkretny produkt żywieniowy dla określonej grupy kotów. To też dobry sposób na porównanie takich samych karm kilku różnych firm.

Karma weterynaryjna to specjalistyczny produkt żywieniowy, który zaleca się stosować u kotów z problemami zdrowotnymi, przejściowymi lub przewlekłymi. Jednak jej wybór powinien opierać się o wiedzę i wskazówki weterynarza. W ostatecznym wyborze na pewno pomoże też ranking karm weterynaryjnych dla kota, z którym warto się zapoznać. Jedno jest pewne, szukając tego typu karmy, jak zresztą każdej innej również, nie należy kierować się jej ceną, gdyż nie jest najważniejsza. Głównym kryterium jest tu jakość i bezpieczeństwo.

To może Cię zainteresować:

Kot bambino – tajemnicza uroda i czar przyjaciela
Sny o kotach – co oznaczają?
Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny i leczenie
Ugryzienie kota – co zrobić przy opuchliźnie?
Ojos azules – kot o niebieskich oczach
Kuweta samoczyszcząca – co to jest i jak działa?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *