Szpice – jakie to psy i co powinieneś o nich wiedzieć?

Jeśli mieszkasz w regionie o surowej zimowej pogodzie, może na towarzysza warto rozważyć przedstawiciela rasy szpiców. Wiele z tych psów zostało wyhodowanych do życia w arktycznym klimacie i wywodzi się ze Skandynawii, Rosji, Ameryki Północnej i Azji.

 

Charakter szpiców

Rasy szpiców są lojalne, inteligentne i czułe, ale mogą być również niezależne i odważne. Te aktywne psy nie zawsze nadają się dla początkującego właściciela, ponieważ są to z natury psy pracujące, a ich zadania obejmują pomoc myśliwym w poszukiwaniu zwierzyny, ciągnięcie sań z ciężkimi ładunkami oraz wypas zwierząt, takich jak renifery. Niektóre rasy, takie jak chow chow, mają cechy, które obracają się wokół niezależności, co prowadzi do agresji. W tym samym czasie inne sprawdzają się w warunkach miejskich i mogą być zarządzane jako zwierzęta domowe. Z łatwością nawiązują silną więź z człowiekiem i uwielbiają bawić się ze swoimi właścicielami. Są bardzo wesołe i przyjazne, jednak wciąż uparte i ceniące sobie niezależność. Najlepiej jest zapewnić im konsekwentne szkolenie od najmłodszych lat.  Szpice są znane jako bardzo czułe, lojalne i energiczne.

Wygląd szpiców

Słowo "spitz" w języku niemieckim oznacza spiczasty. Wszystkie te cechy pomagają im utrzymać ciepło, gdy spadają temperatury. Psy w typie szpica znane są ze swoich spiczastych uszu, mocnej szczęki, wydłużonego pyska, ogona, który zazwyczaj zakręca się nad grzbietem i gęstego futra, które często jest białe. Wiele psów szpiców wygląda podobnie do wilków, co w zasadzie ma sens - ostatnie badania DNA wykazały, że psy w typie szpica pochodzą od dzikich psów hodowanych z wilkami.

Pochodzenie szpiców

Mimo że termin "szpic" jest niemiecki, a niektóre psy pochodzą z Niemiec, nie jest znane ich konkretne pochodzenie jednak wiele z psów, które dziś rozpoznajemy jako szpice, pochodzi z rejonów arktycznych i azjatyckich.

Dowody archeologiczne sugerują, że już w okresie neolitu (3000 lat p.n.e.) średniej wielkości psy rasy szpicopodobne żyły w bliskim sąsiedztwie ludzi. Skamieniałe szczątki z tego okresu pochodzące od ludzi z epoki brązu zostały znalezione wśród szczątków mieszkańców stosów w wielu częściach Europy. Skandynawskie psy szpicowate prawdopodobnie przeszły przez Morze Bałtyckie, aby osiedlić się najpierw na "pomorzu", które ostatecznie stało się Niemcami w połowie XIX wieku.

Większość dzisiejszych szpiców prawdopodobnie wywodzi się od psa północnego, który około 20 tys. lat temu zamieszkiwał północne obszary Eurazji, a pochodził od wilka arktycznego.  Część szpiców prawdopodobnie pochodzi od dingo, wywodzącego się od wilka azjatyckiego. Są to zwłaszcza rasy basenji z Azji Mniejszej oraz niektórych łajek z południowo-wschodniej Azji.

Na kształtowanie się cech i typów szpiców miały wpływ migracje i warunki klimatyczne. Elementem, który wpłynął na zróżnicowanie ras, była izolacja geograficzna psów, znajdujących się na dużym obszarze. Wpływ człowieka na współczesny kształt psów z tej grupy jest stosunkowo niewielki i uwidocznił się dopiero w ostatnich dziesięcioleciach od kiedy o hodowli psów znacznym stopniu decyduje selekcja pod względem określonych cech wyglądu i charakteru. Uprzedni rozwój szpiców opierał się w głównej mierze na selekcji naturalnej.

 Pielęgnacja szpiców

Psy rasy szpic są znane z gęstej i luksusowej sierści, która często składa się z długiego, grubego izolującego przed zimnem podszerstka. Pies o takim typie sierści będzie wymagał znacznej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, aby uniknąć problemów związanych z sierścią; szczotkowanie nie jest wystarczające, ponieważ pomoże utrzymać tylko wierzchnią warstwę sierści. Grzebień będzie potrzebny do pielęgnacji psa rasy szpic i radzenia sobie z wszelkimi napotkanymi kołtunami. 

Środowisko życia

Przestawiciele szpiców są psami wytrzymałymi i silnymi. Znane z biegania na długich dystansach i ciągnięcia sań w trudnych warunkach, np. w zimnie i śniegu. Ich wierzchnia warstwa w połączeniu z podszerstkiem zapewniają im izolację, dzięki której jest im ciepło w zimne dni, więc nie będzie to duży problem, jeśli mieszkasz w regionie, w którym występują śniegi i zimniejsze warunki.

Psy z wyższych stref

Szpice wraz ze swoim gęstym futrem, puszystymi zakręconymi ogonami oraz małymi kufami i uszami, zostały wyhodowane na psy niepracujące, przeznaczone do towarzystwa lub na kolana. Tendencja ta jest najbardziej widoczna w szpicu miniaturowym, który pierwotnie był znacznie większym psem, zanim został wyhodowany tak, by stać się akceptowalnym zwierzęciem dworskim.

Ile kosztuje szpic

Za szpica z hodowli w zależności od rasy, pochodzenia i wyglądu zapłacimy od 3 tysięcy.

Pamiętajmy, aby dokonywać zakupów jedynie ze sprawdzonych hodowli, oferujących zwierzęta z rodowodem. Niestety na rynku wciąż funkcjonują liczne pseudohodowle sprzedające zwierzęta w pozornie okazyjnych cenach, jednak często okazuje się z biegiem czasu, że psy są obciążone wadami genetycznymi, nie wspominając o tragicznych warunkach, w jakich przychodzi im żyć.

Jeśli marzymy o tej rasie, jednak nie stać nas na zakup, warto rozważyć adopcję i uratowanie szpica w potrzebie. Obecnie działa wiele fundacji poszukujących kochających domów dla szpiców w potrzebie.

Zdrowie szpiców

Stan zdrowia szpiców zależy w głównej mierze od ich typu, jednak istnieją choroby, na które narażone są wszystkie osobniki będące przedstawicielami tej rasy.

Są to między innymi:

 • Karłowatość przysadkowa zwykle jest wrodzona i wiąże się z niedoczynnością przysadki, która nie wytwarza dostatecznie dużo hormonu wzrostu. Choroba objawia się zahamowanym wzrostem, choć zachowanymi proporcjami ciała. Zwierzęta wyglądają jak miniatury swojej rasy.
 • Alopecia x będąca chorobą skóry powodującą powstawanie wyłysień. Przyczyna nie została do końca poznana, ale jednym z prawdopodobnych wyjaśnień jej powstawania są zaburzenia dotyczące poziomu hormonów.
 • Chorobą von Willebranda, u zwierząt nią dotkniętych występują krwawienia na powierzchni skóry i błon śluzowych, a czas krwawienia w miejscu uszkodzenia jest znacznie wydłużony. Jest jedną z najczęściej występujących u psów odziedziczalnych skaz krwotocznych U tej rasy znana pod nazwą Trombopatia Spitz została po raz pierwszy opisana w 1994 roku. Zaburzenie to jest spowodowane wrodzonym defektem płytek krwi. U psów z trombopatią Spitz są uszkodzone w ich zdolności do przylegania do siebie z powodu niezdolności płytek do prawidłowego przekazywania sygnałów wewnętrznych. Dlatego też osobniki te są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia spontanicznego krwotoku. a także są narażone na nadmierny krwotok w wyniku urazu lub zabiegu chirurgicznego.

Szpic miniaturowy

Mały szpic to od dawna ulubieniec królów i podwładnych, nazywany idealnym towarzyszem. Wspaniałe umaszczenie, uśmiechnięta, lisia twarz i żywa osobowość sprawiły, że mini szpic jest jedną z najpopularniejszych ras na świecie. Szpic miniaturowy łączy w sobie niewielkie ciało i władcze usposobienie dużego psa. Czujne i inteligentne mini szpice są łatwe do wyszkolenia i są doskonałymi psami stróżującymi i wesołymi zwierzętami domowymi dla rodzin z dziećmi. Szpice miniaturowe są aktywne, ale trenować je poprzez zabawę w domu i spacery, więc sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na przedmieściach. Z łatwością opanują sztuczki i gry, ale ich ulubionym zajęciem jest zapewnianie śmiechu i towarzystwa swojemu specjalnemu człowiekowi.

Zdrowie szpiców miniaturowych

Niestety, miniaturowe szpice są narażone na liczne choroby w tym: głuchotę, ślepotę, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, ametropię. Niektóre z nich mogą mieć nieprawidłowości w układzie kostnym, sercowym i rozrodczym. Nie jest im obce zadzierzgnięcie rzepki i zapadanie tchawicy

Rasy szpiców

Istnieje od 50 do 70 różnych ras psów rasy szpic, ale niektóre z nich nie są łatwe do sklasyfikowania, ponieważ nie ma dokładnej definicji. Te 16 uznanych przez AKC ras jest synonimem klasyfikacji szpica i pokazuje, dlaczego tak wiele osób uczyniło te psy członkami swojej rodziny. Szpice należą do V grupy FCI- Szpice i psy w typie pierwotnym podzielonej na poniższe sekcje:

sekcja 1 - północne psy zaprzęgowe

sekcja 2 - północne psy myśliwskie

sekcja 3 - północne psy pasterskie

 • Islandzki szpic pasterski (Íslenskur Fjárhundur)
 • Lapinporokoira
 • Buhund norweski
 • Fiński lapphund
 • Szwedzki lapphund
 • Västgötaspets

sekcja 4 - szpice europejskie

 • Szpic niemiecki (Deustcher Spitz)
 • Szpic wilczy (Wolfsspitz, Keeshond)
 • Szpic niemiecki duży ( Grossspitz)
 • Szpic niemiecki duży biały (Deutscher Grossspitz weiss)
 • Szpic niemiecki duży kolorowy - brązowy/czarny (Deutscher Grossspitz braun oder schwarz)
 • Szpic niemiecki średni (Deutscher Mittelspitz)
 • Szpic średni biały (Deutscher Mittelspitz - Weiss)
 • Szpic średni kolorowy klasyczny - brązowy/czarny (Deutscher Mittelspitz altfarben - braun oder schwarz)
 • Szpic średni kolorowy współczesny (Deutscher Mittelspitz neufarben - orange, graugewolkt und andersfarbig)
 • Szpic niemiecki mały (Deutscher Kleinspitz)
 • Szpic mały biały (Deutscher Kleinspitz weiss)
 • Szpic mały kolorowy klasyczny - brązowy/czarny (Deutscher Kleinspitz altfarben - braun oder schwarz )
 • Szpic mały kolorowy współczesny (Deutscher Kleinspitz neufarben - orange, graugewolkt und andersfarbig)
 • Pomeranian (Zwergspitz)
 • szpic włoski (Volpino Italiano)

sekcja 5 - szpice azjatyckie i rasy pokrewne

sekcja 6 - rasy pierwotne

sekcja 7 - rasy pierwotne myśliwskie

 • Cirneco dell'Etna
 • Podenco kanaryjski (Podenco Canario)
 • Podenco z Ibizy (Podenco Ibicenco)
 • Podenco z Ibizy krótkowłosy (Podenco Ibicenco a pelo corto)
 • Podenco z Ibizy szorstkowłosy (Podenco Ibicenco a pelo alambre)
 • Podengo portugalski (Podengo Português)
 • Podengo portugalski krótkowłosy duży (Podengo Português Grande a pelo liso)
 • Podengo portugalski krótkowłosy miniaturowy (Podengo Português Pequeno a pelo liso)
 • Podengo portugalski krótkowłosy średni (Podengo Português Medio a pelo liso)
 • Podengo portugalski szorstkowłosy duży (Podengo Português Grande a pelo cerdoso)
 • Podengo portugalski szorstkowłosy miniaturowy (Podengo Português Pequeno a pelo cerdoso)
 • Podengo portugalski szorstkowłosy średni (Podengo Português Medio a pelo cerdoso)

sekcja 8 - psy myśliwskie z pręgą na grzbiecie

To może Cię zainteresować:

Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Psy policyjne – wszystko co musisz wiedzieć
Gończy chorwacki – energiczny pies znad Adriatyku
Dieta BARF dla psa – wszystko o diecie opartej na surowym mięsie
Szkolenie psów – jak tresować szczeniaka lub dorosłego psa?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *