Wilczak Czechosłowacki – wilczy morderca czy przyjaciel człowieka?

Wilczak czechosłowacki wykazuje dosyć dużą nieufność wobec obcych mu osób, co może utożsamiać go z wilkiem, którego poniekąd jest krzyżówką. A dokładniej jest on krzyżówką wilka karpackiego z owczarkiem niemieckim, po którym odziedziczył to, że za swoim człowiekiem pójdzie wszędzie, nawet na koniec świata. Patrząc na tak nietypową krzyżówkę w świecie psów na pewno wiele z was zastanawia się, ile kosztuje Wilczak Czechosłowacki, jak znaleźć dobrą hodowlę, na te, jak i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

Wilczak Czechosłowacki – wygląd i opis rasy

 • Wysokość w kłębie: 65 – 70 cm (samce), 60 – 65  cm (suki)
 • Masa ciała: 20 – 30 kg
 • Rozmiary: duże
 • Sierść o niejednolitej długości, umaszczenie niebiesko – szare
 • Długość życia: 13 – 16 lat

Wilczak Czechosłowacki – wzorzec rasy

Pochodzenie: była Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Wilczak czechosłowacki jest zaliczany do ras użytkowych. Klasyfikacja FCI: Grupa 1. Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, sekcja 1. Psy pasterskie, pies ten podlega próbom pracy. Wilczak czechosłowacki jest dużym psem o mocnej i silnej budowie ciała, jego sylwetka wpisuje się w prostokąt, natomiast głowa pomimo silnego umięśnienia jest symetryczna. Pod względem sierści i koloru szaty jest on niezmiernie podobny do swojego wilczego przodka. Wilczak czechosłowacki jest psem bardzo aktywnym oraz wytrzymałem, z jednej strony jest nieustraszony i bardzo odważny, ale jest bardzo nieufny wobec obcych osób, a także podejrzliwy. Jego reakcje są niezmiernie szybkie. Wobec swojego właściciela jest bardzo lojalny, mógłby za nim skoczyć w ogień. Jest on bardzo odporny na wszelkie możliwe warunki atmosferyczne, dzięki swoim wilczym przodkom. Pod względem użytkowości jest on bardzo wszechstronnym towarzyszem. Głowa tego psa jest bardzo dobrze umięśniona oraz symetryczna. Nos jest czarny o kształcie owalnym, możemy u niego wyróżnić zgryz nożycowy, w którym dolne i górne siekacze ściśle do siebie przylegają. Natomiast uszy są trójkątne i cienkie oraz stojące. Szyja jest bardzo dobrze umięśnione i musi ona być na tyle długa, aby nos swobodnie mógł dosięgnąć ziemi. Ogon jest wysoko osadzony i prosto opada w dół. Przednie nogi są bardzo mocne, proste i suche, natomiast kończyny tylne są mocne i ustawione równolegle względem siebie. Skóra wilczaka czechosłowackiego powinna być elastyczna, napięta, niepofałdowana oraz nie powinna zawierać pigmentu. Warto zaznaczyć, że wilczak czechosłowacki posiada włosy zamiast sierści. Włos jest prosty i zamkniętym. Istnieje duża różnica pomiędzy okrywą włosową jaką ten pies posiada w zimie i w lecie. Szata kolorystyczne tego psa może być różna od niebiesko - szarych odcieni aż po żółtawo - szare, aczkolwiek występuje charakterystyczna maska, którą jest jasny pysk. Warto zaznaczyć, że jakiekolwiek odchylenie od normy mogą skutkować dyskwalifikacją danego psa z hodowli. Wady mogą być zarówno fizyczne jak i psychiczne. Bardzo ważnym aspektem jest to, że samce powinny mieć dwa poprawnie wykształcone jądra w pełni osadzone w mosznie, w innym wypadku jest to także wada psa. Należy pamiętać, że tylko zdrowe klinicznie psy, które mają prawidłową budowę, oraz ich zdrowie psychiczne jest na dobrym poziomie powinny być użytkowane w hodowli.

Wilczak Czechosłowacki – charakterystyka

 • Aktywność 5/5
 • Wytrzymałość 5/5
 • Inteligencja 5/5
 • Relacje z innymi psami 2/5
 • Relacje z kotami 1/5
 • Zdrowotność 4/5
 • Kosztowność utrzymania 3/5
 • Trudność wychowania 4/5
 • Predyspozycje do obrony 5/5
 • Predyspozycje do stróżowania 5/5

Wilczak Czechosłowacki – charakter

A więc, co można powiedzieć o charakterze psa, który ma w sobie cząstkę wilka? Wiele osób może uważać go za niebezpiecznego bądź agresywnego, aczkolwiek wilczak czechosłowacki może być niebezpieczny tylko dla obcych, pod warunkiem, że jest dobrze zsocjalizowany ze swoją rodziną, nawiązuje piękną relację ze swoim właścicielem, którego traktuje jak członka stada, zatem człowiek jest dla niego niezwykle ważny, a wilczak staje się dla niego bardzo czuły. Wilczak czechosłowacki uwielbia się bawić. Każda zabawa sprawia mu ogromną radość, pod warunkiem, że może bawić się z osobami, którym ufa i są one mu bliskie, ponieważ wtedy nie powstają sytuacji niepewności, wilczak czuję się bardzo swobodnie w swoim towarzystwie i wszyscy odnoszą wiele korzyści z zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że wilczak czechosłowacki dysponuje bardzo dużą siłą, którą posiadają już nawet szczeniaki, a one mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, więc podgryzanie, które może być częścią komunikacji lub zabawy, może czasami okazać się bolesnym. Skrzyżowanie psa i wilka może i dla niektórych jest dosyć kontrowersyjne, aczkolwiek niezwykle zwiększyło zakres naturalnych instynktów, biorąc tutaj pod uwagę życie w stadzie, ale nie tylko, zwiększyło także wytrzymałość tego niezwykłego psa. Wilczak czechosłowacki jest niezmiernie inteligentny, dzięki czemu jego życie w grupie czy też w stadzie zapewnia mu bardzo dobre relacje z innymi jego członkami. Pamiętajmy, że wilczak uwielbia wszystkie zabawy, a treningi przynoszą mu niezmierną radość. Jeżeli będziemy dobrze wykorzystywać jego inteligencję możemy podjąć próbę zabawy w psie dyscypliny sportowe. Jeżeli zapewnimy mu te wszystkie zasoby, wtedy na pewno nie będzie miał zbyt dużych pokładów energii, a dzięki temu może okazać się bardzo spokojnym psem. Wilczak czechosłowacki jest bardzo aktywny i potrzebuje zajęcia, a jeżeli wyznaczamy mu cele będzie za wszelką cenę dążył do tego, aby je osiągać, więc razem ze swoim właścicielem są w stanie osiągnąć naprawdę dużo. Podczas zabawy czy tresury nie należy wykorzystywać jego instynktu łowcy. Należy pamiętać, że wilczak ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt drapieżnika, konieczne jest, aby tak naprawdę już od pierwszych dni życia tłumić go, ponieważ jeżeli jego instynkt drapieżnika będzie wzmacniany, już od wieku szczenięcego, może on stać się dla nas niebezpieczny w dorosłym życiu. Pomimo bardzo dobrego kontaktu z właścicielami, wilczak jest bardzo strachliwy i nieufny wobec obcych oraz jest wrażliwy na wiele innych bodźców. Jeżeli zobaczysz takiego psa na ulicy i go nie znasz, raczej nie zaleca się podchodzenie czy głaskanie bez wcześniejszego zapytania opiekunów o zgodę, ponieważ takie spotkanie może okazać się niebezpieczne, gdy Wilczak się wystraszy i wtedy może być agresywny.

Wilczak Czechosłowacki – długość życia

Wilczak czechosłowacki żyją stosunkowo dosyć długo. Uśredniona długość życia wynosi między 13, a 16 lat. Długość ich życia w dużej mierze zależy od tego, jak jego właściciele będę o niego dbać przez całe życie. Bardzo ważne jest żywienie, aktywność, a także regularne wizyty u lekarza weterynarii., Dzięki którym w razie wykrycia jakichś schorzeń, jesteśmy w stanie szybko zareagować, a następnie dzięki temu możemy wydłużyć życie naszego psiaka.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Wilczak Czechosłowacki – zdrowie

Na zdrowie wilczaka nie możemy narzekać, dzięki zachowanym genom wilka, jest on bardzo odporny i wytrzymały. Dzięki temu, także bardzo łatwo przystosowuje się do różnych klimatów, natomiast w lecie należy pamiętać o tym, aby pomimo jego wytrzymałości zapewnić mu możliwość wejścia do domu lub cienia i zawsze zapewnić mu świeżą wodę do picia. Jest odporny na upały, a na zimno także? Oczywiście, że tak. Pokrywa włosowa w zimie staje się grubsza, dzięki czemu zapewnia mu dobrą izolację cieplną więc wilczak bardzo dobrze znosi zimne dni i brzydką pogodę. Należy pamiętać, że każdy pies, który spożywa za dużo kalorii w ciągu dnia, a ma zbyt mały wysiłek fizyczny może mieć skłonności do otyłości, jeżeli jednak zapewnimy odpowiednią dietę i dużo aktywności na pewno będziemy mogli uniknąć tego problemu. Niestety występuje kilka chorób, do których ta rasa ma predyspozycje, a niestety nimi są:
 • Dysplazję stawu biodrowego,
 • Problemy z oczami,
 • Mielopatia zwyrodnieniowa, czyli porażenie tylnej części ciała.

Wilczak Czechosłowacki – pielęgnacja

Wilczak Czechosłowacki – pielęgnacja Czy długa okrywa włosowa u tej rasy jest problemem? Na szczęście nie, futro powinno być wyczesywane głównie w okresie linienia, natomiast nie zaleca się kąpieli tych psiaków, chyba że zaistnieje taka konieczność. Taka pielęgnacja, więc nie zajmuje zbyt dużo czasu. Należy pamiętać, aby regularnie podcinać pazury, o ile pies tego potrzebuje oraz trzeba pielęgnować mu oczy, ze względu, na podatność tej rasy na ich choroby.

Wilczak Czechosłowacki – żywienie

Czy żywienie wilczaka jest bardzo skomplikowane? Nie powinno ono sprawiać problemów. Kiedy zdecydujemy się na karmienie naszego psiaka karmą pełnoporcjową, możemy ściśle określić, ile kalorii dziennie spożywa nasz pies, co może uchronić go przed otyłością, a składniki odżywcze zawarte w karmie, na pewno dobrze zadbają o jego kondycję. Jeżeli jednak opiekun zdecyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków, może okazać się to frustrującym zajęciem, ponieważ jest to czasochłonne i nie zawsze mamy pełną świadomość, ile kalorii i ile danych składników odżywczych spożył nas pies. Jednak, aby przystąpić do samodzielnego przygotowywania posiłków należy posiadać bardzo dużą wiedzę, aby przez przypadek nie zrobić naszemu psiakowi krzywdy.

Wilczak Czechosłowacki – szkolenie i wychowanie

Czy przez geny wilka tresura jest bardzo skomplikowana? Jeżeli podczas szkolenia nie postawimy Wilczakowi jasnych celów może on wtedy być zniechęcony do nauki, ponieważ będzie mu się nudzić. To, że jest niezależny, wcale nie ułatwia nam jego wychowanie. Jego oporny charakter może przysporzyć nam wiele kłopotów. Jeżeli będziemy od niego wymagać w kółko jednej i tej samej rzeczy nie będzie widział w tym żadnego sensu i będzie stawiał opór, a tego chcemy uniknąć. Bardzo przydatne w szkoleniu tej rasy są smakołyki, które mogą być bardzo dobrą motywację. Jeżeli nawiążemy piękną relację z naszym psem, która będzie oparta na zaufaniu, będziemy mogli spodziewać się pozytywnych efektów, które będą objawiać się posłuszeństwem, całkowitym oddaniem oraz nasz pies, na pewno będzie wtedy dążył do wyznaczonego celu.

Wilczak Czechosłowacki – szczeniaki i hodowla

Biorąc pod uwagę to, że jest to bardzo młoda rasa, jeszcze nie wszystkie instynkty, które chce się załagodzić, są bardzo mocne, tak naprawdę od danej hodowli zależy i od rodziców psiaka, jaki temperament będą miały szczeniaki. Jest to niezmiernie ważne podczas zakupu szczeniaka, żeby zwrócić uwagę na to jakie usposobienie mieli jego rodzice. Więc, hodując te psy, obecnie dąży się do tego, aby zachować pewne wilcze cechy, które są cenione u tej rasy, ale jednocześnie jak najbardziej wzmocnić ich usposobienie, aby te psy jak najlepiej odnajdywały się w społeczeństwie.

Wilczak Czechosłowacki – cena

Biorąc pod uwagę to, że jest to dosyć młoda rasa, możemy spodziewać się średnich cen pomiędzy 3500 a 4500 złotych. Ważnym aspektem, który będzie uzależniał cenę danego psa, będzie jego pochodzenie, wiek i płeć. Bardzo ważne jest, aby kupować psa tylko i wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Cena takiego psiaka może być wtedy wyższa, ale pamiętajmy, że nie warto wspierać pseudohodowców, ze względu na to, że wtedy nie mamy pewności czy nasz pies będzie zdrowy i czy jego zdrowie psychiczne także będzie nienaruszone. Średni miesięczny koszt utrzymania wynosi między 200 a 400 złotych, a to wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy go żywić, czy nie wypadnie nam niespodziewana wizyta u lekarza weterynarii oraz czy nie zdecydujemy się na wizytę w salonie dla psów, gdzie np. Będziemy chcieli podciąć mu pazurki.

Wilczak Czechosłowacki – historia rasy, ciekawostki

Za twórcę rasy uznaje się Karela Hartla, który w 1955 r. Skrzyżował Owczarka Niemieckiego z Wilkiem Karpackim. Dopiero w 1965 r. Udało się stworzyć, po wielu próbach, nową rasę hodowlaną. W 1982 r. Narodowy Komitet Związków Kynologicznych ZSSR, uznał Wilczaka Czechosłowackiego za rasę. Obecnie istnieją tylko i wyłącznie dwie rasy, które są krzyżówkami psa z wilkiem i są uznane przez FCI. Ciekawostką może być to, że te psy świetnie sprawdzały się w pracy w wojsku, ze względu na to, że są psami bardzo stadnymi, są w stanie pracować w stadzie samodzielnie, bez żadnej ingerencji człowieka.

Wilczak Czechosłowacki – dla kogo?

Wilczak Czechosłowacki jest rasą, która niezwykle mocno przywiązuje się do swojego pana. Nie nadają się one więc do domu, w którym często będą pozostawiamy same, ponieważ mają bardzo silny instynkt stadny i cierpią w samotności, co może doprowadzić do powstania lęku separacyjnego. Osoba podejmująca się kupna psa tej rasy musi być bardzo doświadczona w tresurze psów. Musi być ona nieustępliwa, ale jednocześnie okazywać wiele uczuć swojemu psiakowi. Należy pamiętać, że Wilczak jest bardzo wrażliwy na wszystkie bodźce, więc niekoniecznie może sprawdzić się do życia w mieście. Myślę, że lepiej odnajdzie się na terenach wiejskich, gdzie będzie otaczała go natura. Bardzo dużym atutem dla tej rasy będzie, jeżeli jego właściciel będzie osobą aktywną, która może spędzać z nim dużo czasu na zabawie oraz podejmie się wyzwania dołączenia do psich dyscyplin sportowych.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

To może Cię zainteresować:

Gończy słowacki – urodzony łowca
Sznaucer olbrzym – łagodny i elegancki
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Czy pies ma kolana? Podstawy psiej anatomii
Owczarek kaukaski – wielki duch w wielkim ciele
Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *