Podenco z Ibizy – opis i charakterystyka

Wybór psa zawsze stanowi duże wyzwanie. Jeśli skłaniasz się ku temu by zakupić psa rasowego musisz liczyć się z ogromnym wyborem wśród ras psów. Być może w poszukiwaniach natknąłeś się na Podenco z Ibizy, który przykuł Twoją uwagę majestatycznym wyglądem i smukłą, atletyczną wręcz sylwetką. Podenco z Ibizy jest psem rasy pierwotnej, choć jego podobieństwo do charta może być mylące. Jest to jedna z najstarszych ras psów powstała do udziału w polowaniach. Są to psy niezwykle inteligentne ale również bardzo trudne w wychowaniu. Zastanawiasz się nad kupnem psa tej rasy? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem gdzie postaramy się przedstawić wszystkie wady i zalety przedstawicieli tej rasy.

 

Podenco z Ibizy - wygląd i opis rasy

  • Wysokość w kłębie- pies: 66-72 cm, suka: 60-67 cm
  • Masa ciała- 18-23 kg
  • Sierść- gładka i krótka, szorstka lub długa, o barwie białej, rudej lub biało-rudej
  • Długość życia- 12-14 lat

Podenco z Ibizy – charakterystyka

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy Podenco z Ibizy jest jedną z najstarszych ras psów. Jest psem o bardzo atletycznej sylwetce oraz dostojnym wyglądzie. Choć jego niewielkie rozmiary mogłyby sugerować, że jest to pies idealny dla dzieci lub starszej osoby, jest to bardzo wymagająca rasa, nadająca się raczej dla doświadczonych właścicieli psów. Zdecydowanie nie poleca się wyboru psa tej rasy na pierwszego psa. Nie oznacza to jednak, że psy tej rasy nie mają licznych zalet, gdyż zapewniając im odpowiednie dla rasy warunki zyskamy doskonałego towarzysza i psiego przyjaciela na długie lata.

Podenco z Ibizy – wzorzec rasy

Według wzorca rasy głowa Podenco z Ibizy powinna być o kształcie stożka, smukła z wydłużoną kufą, proporcjonalnie mała w odniesieniu do reszty ciała. Oczy małe, skośne o bursztynowej barwie. Uszy sztywne, ruchliwe, delikatne bez sierści na wewnętrznej stronie małżowiny. Grzbiet prosty i dość długi. Głęboka klatka piersiowa oraz podkasany brzuch. Ogon długi, zwężający się ku końcowi, ułożony w sierp lub zwisający gdy pies jest spokojny i zrelaksowany.

Podenco z Ibizy – charakter

Podenco z Ibizy jako pies bardzo starej, pierwotnej rasy ma dość niezależny i czasem trudny charakter. Niestety jest to pies bardzo aktywny i wymagający dużo ruchu, jeśli ta potrzeba nie zostanie spełniona, będzie miał skłonności do niszczenia mebli i innych przedmiotów znajdujących się w jego zasięgu. Podenco z Ibizy to doskonałe psy myśliwskie, jednak to zastosowanie powoduje że mają one skłonności do ucieczek oraz agresji w stosunku do innych zwierząt. Mając to na uwadze należy zadbać o solidne ogrodzenie posesji oraz skupić się na bardzo rzetelnym szkoleniu już od szczenięcia. Warto zapewnić psu dużo ruchu poprzez wspólne uprawianie sportów lub częste i długie spacery z możliwością swobodnego biegania bez smyczy. Podenco z Ibizy mimo swojej inteligencji oraz błyskotliwości nie są proste w nauce posłuszeństwa bywają uparte i nieposłuszne. Nie oznacza to jednak, że psy tej rasy nie nadają się na towarzysza i odpowiednio wyszkolone są doskonałymi kompanami bardzo przywiązanymi do swojego właściciela. Warto mieć na uwadze, że z uwagi na skłonność do agresywnych zachowań nie są to doskonałe psy do wychowywania z dziećmi. Jeśli decydujemy się na zakup psa tej rasy musimy nadzorować wspólne zabawy z maluchami.

Podenco z Ibizy – długość życia

Podenco z Ibizy cieszą się dobrym zdrowiem, z uwagi na małą popularność tej rasy oraz jej pierwotne pochodzenie. Żyją one średnio 12-14 lat, zatem decydując się na przedstawiciela tej rasy podejmujemy decyzję na długie lata, tym bardziej musi być ona skrupulatnie przemyślana.

Podenco z Ibizy – zdrowie

Mimo, że Podenco z Ibizy jest zdrową rasą, zdarzają się schorzenia, które występują u tych psów z większą lub mniejszą częstotliwością.  Poniżej przedstawiono najczęstsze problemy zdrowotne u przedstawicieli tej rasy.

Głuchota wrodzona dziedziczona jest genetycznie a mechanizm jej dziedziczenia nie jest do końca poznany. W chorobie tej dochodzi do zwyrodnienia nerwu odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów dźwiękowych do mózgu.

Problemy z narządem wzroku oraz narządów pomocniczych oka to przede wszystkim zespół kieszonki przyśrodkowego kąta oka, gdy dochodzi do gromadzenia się wydzieliny w nieprawidłowo ukształtowanej spojówce oka i stanu zapalnego oraz zaćma. Zaćma jest niczym innym jak utratą przezierności soczewki, która postępuje i objawia się osłabieniem widzenia a w późniejszym czasie nawet ślepotą całkowitą objętego chorobą oka lub oczu.

Kolejnym stosunkowo częstym schorzeniem u Podenco z Ibizy są alergie. Mogą być to alergie pokarmowe na składniki karmy np. kurczaka, wołowinę lub różne zboża lub atopia- alergia na czynniki występujące w środowisku- pyłki, kurz, roztocza itd. Diagnostyka alergii nie jest łatwym zadaniem dlatego ważne jest aby zgłosić się do lekarza weterynarii, który przy zastosowaniu diety eliminacyjnej będzie mógł wykluczyć lub potwierdzić alergie pokarmową oraz czynniki ją wywołujące. W przypadku alergii środowiskowej niestety leczenie może być konieczne sezonowo lub nawet cały rok, aby zapobiec nadmiernej reakcji organizmu na alergeny.

Wnętrostwo zdarza się u wszystkich psów, niestety Podenco z Ibizy nie jest wyjątkiem. Jest to nic innego jak pozostanie jednego lub obydwu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym, podczas gdy prawidłowo w okresie dojrzewania powinny one zstąpić do moszny. Z uwagi na wyższą niż naturalnie w mosznie temperaturę, niezstąpione jądra mają tendencje do nowotworzenia. Bardzo ważne jest zatem zdiagnozowanie oraz zabieg kastracji w przypadku gdy nasz pies okaże się wnętrem.

Niedoczynność tarczycy objawia się u psów średnio w wieku około 4-6 lat. Objawy są łatwe do zaobserwowania w zaawansowanym stadium choroby. Są to: szybkie męczenie, spadek aktywności, wzrost masy ciała mimo zjadania tych samych porcji co zwykle, symetryczne wyłysienia w obębie których obserwujemy hiperpigmentację skóry, w skrajnych przypadkach objawy neurologiczne w postaci paraliżu wszystkich czterech kończyn. W przypadku zmiany zachowania pupila należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie badania i w przypadku potwierdzenia diagnozy wdroży niezbędne leczenie.

Podenco z Ibizy – pielęgnacja

Pielęgnacja psów tej rasy jest niezwykle prosta. W przypadku odmiany z krótkim, gładkim włosem wystarczy szczotkować psa około 1 raz w tychodniu szczotką z naturalnego włosia lub gumową rękawicą przeznaczoną do piielęgnacji psów o krótkiej i gładkiej sierści. W przypadku odmiany długowłosej oraz szorstkowłosej konieczne będzie częstsze czesanie oraz kąpiele aby zachować okrywę włosową w dobrej kondycji. W przypadku zwykłych kąpieli nieleczniczych, psa kąpiemy w zależności od potrzeby 1 raz na miesiąc lub rzadziej. Dotyczy to również czyszczenia uszu, którego nie można robić zbyt często. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany w uszach np. nieprzyjemny zapach, wzrost wydzielania wydzieliny, trzepanie uszami u psa lub drapanie powinniśmy udać się do lekarza weterynarii gdyż powyższe objawy mogą świadczyć o zapaleniu ucha zewnętrznego.

Podenco z Ibizy – żywienie

Najlepszym rozwiązaniem w żywieniu naszego psa jest korzystanie z dobrej jakości karm komercyjnych odpowiednich do wieku orz aktywności. W przypadku alergii pokarmowej lekarz weterynarii pomoże dobrać taką karmę, aby jej białko nie wywoływało reakcji alergicznej. Należy pamiętać, że karma droższa nie oznacza karmy lepszej, powinniśmy zawsze zapoznać się ze składem i zwracać szczególną uwagę na zawartość białka w karmie. Jeśli nie mamy pewności jakie żywienie będzie najlepsze dla naszego psa, najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie porad specjalisty. Jeśli decydujesz się na samodzielne przygotowanie posiłków dla swojego psa musisz wiedzieć, że jest to duże wyzwanie. Wystrzegaj się korzystania z porad internetowych ekspertów na licznych forach internetowych o tematyce żywienia.

Podenco z Ibizy – szkolenie i wychowanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szkolenie psa tej rasy nie jest proste. Ważne jest, żeby naukę opierać na nagradzaniu pozytywnych zachowań i unikać agresywnego karania. Jest to rasa niezależna i agresja w ich kierunku może całkowicie zrujnować relację z właścicielem. Należy wykazać się cierpliwością i wytrwałością. Jeśli zrobimy wszystko poprawnie, zapiszemy się z psem na szkolenie i będziemy w tym systematyczni z pewnością przyniesie to oczekiwane rezultaty. Doskonałym rozwiązaniem jest zaangażowanie Podenco z Ibizy w psie sporty, dzięki temu będzie mógł spożytkować pokłady energii a my będziemy mieć szczęśliwego i wdzięcznego towarzysza.

Podenco z Ibizy – szczeniaki i hodowla

Mimo licznych zalet Podenco z Ibizy obecnie nie jest popularną rasą w Polsce. Jeśli decydujesz się na zakup szczenięcia tej rasy, musisz nastawić się na poszukiwania wśród nielicznych hodowli w Polsce lub zdecydować się na sprowadzenie z za granicy.

Podenco z Ibizy – cena

Z uwagi na małą dostępność psy tej rasy są bardzo drogie. W zależności od hodowli, sukcesów wystawowych rodziców oraz wieku szczenięcia cena może wahać się od 3500 do nawet 8000 zł. Nie zapominajmy, że nigdy zakup psa nie jest jednorazowym wydatkiem, koszty żywienia, profilaktyki oraz ewentualnego leczenia mogą być wysokie, dlatego dobrze jest zadbać o ubezpieczenie dla swojego pupila.

Podenco z Ibizy – historia rasy, ciekawostki

Podenco z Ibizy został sprowadzony na tereny Balerów przez Fenicjan lub Rzymian. Wizerunki psów o podobnym fenotypie pojawiały się na grobowcach faraonów lub innych obiektach pochodzących ze starożytności. Prawdopodobnie rasa ta pochodzi od chartów i jej początek datuje się na ok. 4000 rok p.n.e. Nie jest zatem dziwne, że Podenco z Ibizy  uważa się  za jedną z najstarszych ras.

Podenco z Ibizy – dla kogo?

Podenco z Ibizy to pies niezwykle wymagający pod względem zapotrzebowania na ruch oraz czasu na szkolenie. Jeśli posiadasz czas oraz duże zasoby cierpliwości może być to rasa, która sprawdzi się dla Ciebie. Podenco z Ibizy nie jest psem, u którego da się wypracować bezwzględne posłuszeństwo. Nie nadaje się on do wychowywania z małymi dziećmi oraz należy być ostrożnym przy zapoznawaniu go z innymi zwierzętami. Jest to pies myśliwski, zatem jego relacje z mniejszymi zwierzętami takimi jak ptaki, gryzonie, króliki czy koty powinny być ograniczane lub ściśle kontrolowane, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Nie jest to pies dla domatorów a dla aktywnych osób, które są gotowe zapewnić Podenco z Ibizy odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania swojego pierwszego psa, raczej decydowanie się na Podenco z Ibizy nie jest dobrym pomysłem. Psy o tak silnym i dominującym charakterze nadają się dla doświadczonych właścicieli, którzy wiedzą jak obchodzić się z psami o trudnym i niezależnym charakterze.

To może Cię zainteresować:

Dog z Majorki – pies na byki 
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Wszystko, co warto wiedzieć o zawodzie petsittera – ile zarabia petsitter i jakie ma obowiązki?
Irish glen of imaal terrier – opis i charakterystyka rasy
Yorkshire terrier – czyli co powinieneś wiedzieć o Yorku?
Bieganie z psem – jak zacząć? Poradnik dla początkujących
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *