Pinczer miniaturowy (ratlerek) – energiczny i wesoły maluch

Ratlerek został wyhodowany w Niemczech do polowania na szczury w domach i stajniach. Co sprawiło, że stał się domowym ulubieńcem? Czy wpływ na to miały jego cechy charakteru? Czas poznać tego ruchliwego i czujnego zwierzaka! Opis rasy, pielęgnacja, wygląd - dowiesz się wszystkiego na temat tego malucha.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Podstawowe cechy- charakterystyka rasy

  • Rozmiar: 30 cm - 35 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: ok. 15 lat
  • Waga: 4-6 kg

Pinczer miniaturowy – wzorzec tej uznanej rasy

W klasyfikacji FCI jest to pies stróżujący oraz towarzystwa. Należy do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do zaganiania bydła, w sekcji pinczery. Psa te nie podlegają próbom pracy.

Najważniejsze cechy to:

 • mocna i wydłużona czaszka,
 • niewielki i wyraźny stop,
 • czarny nos,
 • kufa w kształcie klina,
 • czarne wargi,
 • ciemne i owalne oczy,
 • mocne uzębienie,
 • wysoko osadzone uszy, mogą być oklapnięte
 • szlachetnie wygięta szyja,
 • mocny i krótki grzbiet
 • szczupła sylwetka 
 • zad lekko zaokrąglony,
 • sierpowaty lub szablasty ogon,
 • krótkie, okrągłe i zwarte palce,
 • skóra dobrze przylegająca na całym ciele.

Ratlerek w ruchu jest harmonijny, pewny i swobodny. Charakterystyczny jest długi wykrok.

Krótka i gładka sierść o umaszczeniu:

 • czerwieni jeleniej
 • jasnorudym do ciemnorudym 

Może być także czarny podpalany. Ma wtedy czarne umaszczenie z czerwonymi znaczeniami, co jest jego cechą charakterystyczną. Według wzorca FCI znaczenia występują:

 • nad oczami,
 • na spodniej stronie szyi,
 • na łapach do wysokości nadgarstków,
 • po wewnętrznej stronie tylnych nóg oraz na spodzie ogona przy jego nasadzie.

Jaki charakter ma ratlerek?

To pewne siebie psy, które zazwyczaj są opanowane. To bardzo inteligentne zwierzęta, które są podatne na szkolenie i współpracę z opiekunem. Prawidłowo zsocjalizowane szczeniaki wyrastają na cudowne psy rodzinne i do towarzystwa, które najczęściej przywiązują się do jednej osoby. 

Ratlerek jest mały, ale pełen energii i wigoru. Jest ciekawski, co sprawia, że trzeba go pilnować na spacerze i  lepiej mieć go na oku. Potrafi być czujny i pełnić rolę ostrzegacza. Niektóre ratlerki mają także skłonność do ucieczek, dlatego nie jest to pupil dla każdego opiekuna, gdyż ma dość silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Brak odpowiedniego szkolenia i nadzoru może spowodować, że mały piesek zacznie „rządzić” domem i jego mieszkańcami. Mniejszy ratler to wspaniały kompan do wspólnego życia, można się na nim poznać w każdej ciężkiej sytuacji, ponieważ na pewno okaże się nieodzownym wsparciem.  jest szczekliwym domownikiem, który usłyszy każdy szmer.

Ile żyją ratlerki?

Długość życia tych psów to około 15 lat. Możesz wydłużyć życie swojego pupila:

 • podając mu najwyższej jakości zbilansowaną dietę
 • decydując się na regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym
 • dbając o jego kondycję fizyczną i psychiczną 
 • zapewniając mu odpowiedni poziom aktywności fizycznej

Czy ratlerki są zdrowymi psami?

O zdrowie pinczera miniaturowego trzeba dbać tak samo, jak o zdrowie innych zwierząt. Na liście każdego opiekuna muszą się znaleźć:

 • profilaktyczne szczepienia i odrobaczenia
 • preparaty przeciwko pchłom i kleszczom
 • przeglądy dentystyczne
 • kontrolne badania krwi oraz okresowe badania USG jamy brzusznej

Wykonując takie zabiegi i badania, maksymalnie ograniczasz ryzyko chorób zakaźnych i pasożytniczych. Masz także możliwość szybkiego wykrycia problemów związanych z wątrobą, nerkami i trzustką.

Pinczer miniaturowy – pielęgnacja

Jak dbać o tego małego psa? Jego krótkie włosy sprawiają, że nie będziesz musiał poświęcać dużej ilości czasu na dbanie o okrywę włosową. Na liście obowiązków znajdzie się jednak skracanie pazurów, mycie zębów czy czyszczenie uszu.

Czym żywić ratlerka?

Utrzymanie psa wiąże się z wyborem metody jego żywienia. Jak zadbać o to, żeby nasz psiak jadł to co dla niego zdrowe i wartościowe? Do wyboru masz:

 • gotowe karmy mokre oraz suche
 • dietę domową
 • dietę BARF oraz jej gotowany odpowiednik

Karmy gotowe są bardzo wygodne i właściwie zbilansowane. Wybierając produkty opisane jako pełnoporcjowe, jednym posiłkiem zapewniasz swojemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje jego organizm do prawidłowego funkcjonowania. Suche karmy są łatwe w dozowaniu oraz podawaniu podczas wyjazdów, a wielkość chrupek bez problemu można dopasować do zwierzęcia.

Stosując dietę domową lub BARF dostarczasz swojemu psu tylko składniki, które znasz! Masz tym samym pełną kontrolę nad tym, co je Twój pupil. Jest to dobre rozwiązanie m.in. dla psich alergików. Brak konsultacji z dietetykiem weterynaryjnym lub odpowiedniej wiedzy może doprowadzić do niedoboru lub nadmiaru niektórych składników odżywczych w diecie czworonoga. Dieta BARF będzie odpowiednia dla psów, których właściciele doskonale wiedzą, jak prawidłowo przygotować posiłek, w innym wypadku ta metoda żywienia zwierząt może spowodować dużo szkód w zdrowiu Twojego małego przyjaciela!

Pinczer miniaturowy – szkolenie i wychowanie

Szkolenie młodego psa w “psim przedszkolu” można zacząć, gdy ukończy on schemat podstawowych szczepień. Wcześniej możesz jednak wprowadzać pierwsze elementy wychowania szczeniaka. Czeka Cię nauczenie go sygnalizowania potrzeb i załatwiania się na zewnątrz, czy chodzenia na smyczy.

Ważnym elementem jest także tzw. trening medyczny. Ucz swojego psa dotykania różnych części ciała, by jako dorosły czworonóg nie obawiał się zabiegów pielęgnacyjnych oraz medycznych. Podczas takiego szkolenia szczeniak musi być spokojny i zrelaksowany. Postępuj małymi krokami i zawsze nagradzaj swojego pupila. 

Jak wybrać odpowiednią hodowlę i gdzie kupić szczeniaka?

Suczka rodzi średnio 5 szczeniaków. Zwykle porody przebiegają w sposób naturalny, bez konieczności cesarskiego cięcia. Dobra hodowla  charakteryzuje się tym, że sprzedaje maluchy po skończeniu całego cyklu szczepień, czyli około 8 tygodnia życia. Pamiętaj, że młody pies jest początkowo zdezorientowany i zestresowany zmianą miejsca zamieszkania. Postaraj się nawiązać z nim pozytywna więź m.in. za pomocą przysmaków

Pinczer miniaturowy – cena

Szczeniaki z hodowli zarejestrowanej w FCI to koszt około 1500-3000zł. Kupując psa nie warto jednak oszczędzać. Dobre hodowle zwracają uwagę na prawidłowe żywienie, socjalizację oraz profilaktykę zdrowotną swoich szczeniąt. Takie szczeniaki oddawane są do nowych domów zdrowe z zapasem dotychczasowej karmy oraz wypełnioną książeczką zdrowia. Bardzo często szczeniak jest już zaczipowany lub hodowca daje nowemu opiekunowi chip, którym można wszczepić u lekarza weterynarii. Jest to bardzo ważne, jeżeli planujesz wyjeżdżać z psem za granicę oraz przydatne podczas poszukiwania zaginionych zwierząt. Pamiętaj jednak, że numer chip należy rejestrować w jednej z popularnych baz danych przeznaczonych do szukania zwierząt.

Uważaj na ogłoszenia dotyczące sprzedaży psów bez rodowodu. Prawdziwi hodowcy dobierają psy hodowlane pod względem ich zdrowia oraz usposobienia. Pseudohodowcy chcą jedynie zarobić. Miej na uwadze, że nie ma nic za darmo. Niższy koszt zakupu psa to wspieranie nieodpowiedzialnego rozmnażania psów.

Jeżeli nie potrzebujesz papierów, rozważ psa do adopcji. Za darmo lub za niewielką opłatą znajdziesz czworonoga w typie rasy w schronisku lub na stronach fundacji prozwierzęcych. 

Ile kosztuje utrzymanie ratlerka? Koszt jest zależny od rodzaju karmy, stanu zdrowia psa oraz sporadycznych wydatków związanych z zabawkami, szkoleniem lub preparatami profilaktycznymi. Średnio utrzymanie pinczera to około 200zł miesięcznie, o ile nie są konieczne wizyty u lekarza weterynarii.

Jaka jest historia tej rasy?

Pies ten pochodzi z Niemiec, gdzie został wyhodowany w XIX wieku poprzez krzyżowanie pinczera niemieckiego (od którego pochodzi także pinczer średni) z innymi małymi rasami, takimi jak schnauzer miniaturowy. Jego przodek początkowo służył jako świetny szczurołap i stróż, szczególnie na farmach i gospodarstwach. Później zyskał popularność jako towarzysz domowy ze względu na swój inteligentne, odważne i żywe usposobienie. Dziś ratlerek jest ceniony głównie jako przyjacielski i oddany pies rodzinny.

Pinczer miniaturowy – dla kogo?

Pies tej rasy nadaje się dla osób bez dzieci lub takich, które mają dzieci starsze, co jest związane z temperamentem tych psiaków. Bowiem zwierzę to może być zazdrosne o małe dzieci. Ratlerek to towarzyski pies, który sprawdzi się w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem. Raczej dogada się z innymi psami i ludźmi, o ile jego będzie wyszkolony. Nie stanie się agresywny o ile nie zostanie to zaniedbane. Rasa ta będzie się sprawdzać dla osób aktywnych, ponieważ te maluchy są dość mocno ruchliwe. Ratlerki nie lubią zostawać same- rodzina jest dla nich naprawdę ważna, dlatego pies ten będzie dla Ciebie idealny, jeżeli znajdziesz dla niego dużo czasu.

To może Cię zainteresować:

Saarlooswolfhond – Wilczur Saarloosa
Psia śmierć – objawy i jak sobie poradzić
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Pobieranie moczu od psa – praktyczne wskazówki
Owczarek holenderski – niezłomny obrońca i wierny towarzysz
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
4.6/5 - (11 votes)

Autor

Jestem lekarką weterynarii, która od wielu lat interesuje się poszerzaniem swojej wiedzy na temat ras psów i kotów oraz ich predyspozycji do wielu schorzeń wynikających z hodowli. Temat żywienia zwierząt jest nieodłącznym elementem mojej codziennej pracy. Prywatnie jestem właścicielką królika Dextera oraz owczarka szwajcarskiego o imieniu Brego.

Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *