Akita amerykańska – nietuzinkowy towarzysz z dalekiego kraju

Akita amerykańska jest psem wywodzącym się z jednej z najstarszych ras psów z Kraju Kwitnącej Wiśni, akity inu, od której obecnie różni się charakterem i wyglądem. Akita amerykańska to pies nietuzinkowy, wyróżniający się upartym i niezależnym charakterem oraz dostojnym wyglądem. Jego historia jest również fascynująca, gdyż rasa ta została rozwinięta przez amerykańskich żołnierzy, którzy powracając z frontu zabierali ze sobą japońskie akity do swojej ojczyzny. Do dziś trwają spory o pochodzenie tego pięknego i dumnego psa. Przeczytaj nasz artykuł by dowiedzieć się czy chciałbyś mieć go za swojego najlepszego przyjaciela.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Akita Amerykańska – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 58- 67 cm w kłębie
  • Sierść: długowłosa lub krótkowłosa, włos okrywowy gruby i prosty, podszerstek wełnisty i obfity
  • Długość życia: 10-13 lat
  • Waga: 35-50 kg

Akita amerykańska – wzorzec rasy

Ta rasa została przydzielona, według klasyfikacji FCI, do grupy 5 (szpice i psy w typie pierwotnym) sekcja 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne). Nie podlega próbom pracy. Oryginalnie akita amerykańska pochodzi od rasy akity inu, starej japońskiej rasy psów wywodzącej się już z czasów prehistorycznych. Psy te na początku były wykorzystywane do polowań na niedźwiedzie a później wykorzystywane były do walk psów. Podczas II wojny światowej akita była krzyżowana jeszcze z owczarkami niemieckimi a część jej przedstawicieli została wywieziona do Stanów Zjednoczonych i na jej terenach rozwinęła się zupełnie inna odmiana akit. Akita amerykańska jest psem masywnym o proporcjonalnej sylwetce i ciężkim kośćcu.

Akita amerykańska z rodowodem powinna posiadać następujące cechy wyglądu:

  • Duża i harmonijna sylwetka
  • Masywna „niedźwiedzia” głowa
  • Głęboka klatka piersiowa
  • Wyraźnie zaznaczony stop
  • Małe w stosunku do głowy uszy, kształt trójkąta
  • Szczęka i żuchwa niezaokrąglonego, lecz tępego kształtu, silna i mocna
  • Ciemnobrązowe oczy z czarną obwódką
  • Szeroki i czarny nos
  • Wargi czarne, lecz nieobwisłe
  • Gruba i umięśniona szyja
  • Wysoko osadzony gruby ogon, zwinięty i noszony nad grzbietem lub na boku
  • Stabilny, poziomy grzbiet

Pies ma charakterystyczną grubą, pluszową sierść, której każda barwa jest dopuszczalna. Popularne warianty sierści to ruda, płowa, pinto (łaciata), pręgowana, biała. Białe osobniki nie mają maski, a więc charakterystycznego umaszczenia na pysku. W ich przypadku braki w pigmencie na nosie są dopuszczalne, ale zawsze preferowana jest czarna barwa trufli nosa.

Akita amerykańska występuje w dwóch typach długości sierści: długowłosej i krótkowłosej. Niezależnie od typu, włos jest podwójny, gruby a jego podszycie jest gęste i wełniste. Sam włos okrywowy jest prosty, krótki i szorstki z wyjątkiem obfitego i długiego ogona.

Wady, które dyskwalifikują osobniki to:

  • Wąska lub spiczasta głowa
  • Brakujące zęby
  • Niebieskie lub czarne plamy na języku
  • Jasne oczy
  • Całkowity brak pigmentu na trufli nosa
  • Załamane, opuszczone uszy
  • Niezwinięty ogon
  • Lekki kościec
  • Lekka masa

Akita amerykańska – charakter

Akita amerykańska budzi respekt już swoim wyglądem, ale dla swojej rodziny jest wspaniałym i oddanym towarzyszem. Prawdą jest jednak to, że ta rasa potrzebuje silnego i doświadczonego opiekuna, który będzie potrafił zapanować nad jej niezależnym charakterem. Akita amerykańska potrzebuje socjalizacji z innymi psami już od najmłodszych lat, gdyż ma tendencję do dominowania innych osobników oraz narzucania im swojej woli. Socjalizacja musi być prowadzona regularnie co pozwoli zminimalizować niepożądane zachowania w późniejszym okresie. Jeśli chodzi o ludzi, akita amerykańska uwielbia swoją rodzinę. Nie znosi długiej rozłąki będąc zostawianą samą sobie na wiele godzin. Lubi pieszczoty jednak w umiarkowanym stopniu, nie jest psem natrętnym a największą przyjemność sprawiają mu długie, spokojne spacery ze swoim właścicielem. Dorosła akita jest psem małomównym i czujnym. Nie ma w zwyczaju szczekać ani wyć.

W stosunku do obcych jest nieufna i może nie tolerować głaskania i zaczepiania z ich strony. Najczęściej ignoruje osoby spoza jego kręgu rodzinnego i nie przejawia wobec nich agresji. Akita amerykańska posiada dość silny instynkt łowny dlatego nie poleca się trzymania innych zwierzątek w domu, gdyż może potraktować je jako ofiarę. Obecność kota może zostać przez nią zaakceptowana jedynie, gdy zwierzęta będą razem dorastać. Akita amerykańska jest silnym psem jednak nie przejawia predyspozycji do intensywnych sportów wyczynowych. Chętnie będzie towarzyszyć nam podczas joggingu w parku lub jeździe na rolkach. Biorąc pod uwagę jej doskonały węch świetnie sprawdzi się w zabawach angażujących ten zmysł np. zabawie w tropienie, mantrailing czy zabaw z użyciem mat węchowych.

Akita amerykańska – długość życia

Akita amerykańska przeważnie żyje około 10-13 lat. Jest to rasa zdrowa i odporna, lecz istnieje kilka schorzeń, na które mogą zapaść. By wydłużyć życie swojego psa zadbaj o jego zdrowie chodząc na regularne wizyty do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj o niezbędnych szczepieniach oraz uważnym obserwowaniu psa pod kątem wszelkich niepożądanych symptomów. Karm swojego psiaka pełnowartościowymi i wysokojakościowymi posiłkami. To pozwoli dostarczyć mu wszelkich mikro i makroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.

Akita amerykańska – zdrowie

Akita amerykańska należąc do ras pierwotnych cieszy się dużą odpornością na zmienne warunki dzięki czemu rzadko zapada na sezonowe choroby. Jednak rasa ta ma pewne predyspozycje do niektórych schorzeń takich jak:

  • Dysplazja stawu biodrowego, choroba genetyczna. Polega na niedopasowaniu głowy kości udowej do panewki stawu. Konsekwencją jest wypadania stawu co może prowadzić do jego deformacji.
  • Katarakta, choroba, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka.
  • Postępujący zanik siatkówki, który nieleczony doprowadza do ślepoty.
  • Kamień nazębny prowadzący do parodontozy
  • Niedoczynność tarczycy, której efektem są problemy z układem moczowym, płciowym, krążenia.
  • Schorzenia skórne.

Akita amerykańska wykazuje predyspozycje do alergii skórnych oraz nadprodukcję sebum, które może prowadzić do zapalenia gruczołów łojowych. Często przedstawiciele tej rasy są więc karmione specjalistyczną karmą dostosowaną do ich potrzeb. Starsze psy mogą cierpieć z powodu wypadających krążków międzykręgowych oraz artrozy.

Akita amerykańska – pielęgnacja

Akita amerykańska – pielęgnacja

Akita amerykańska jest posiadaczką pięknej i gęstej sierści, którą zrzuca dwa razy w roku. Linieje jednak w bardzo specyficzny sposób pozbywając się na początku sierści z kończyn, tułowia a dopiero później ogona. Dla niedoświadczonego właściciela może być to nie lada widok, gdyż pies pozbywa się sierści gwałtownie i obficie, pozbywając się najpierw podszerstka a dopiero później włosa okrywowego. Dla psa linienie również nie jest łatwe, w tym okresie możemy zaobserwować u niego rozdrażnienie lub osowiałość. Przez okres wypadania sierści pupila należy czesać raz dziennie uważając na jego uwrażliwioną skórę. W pozostałe miesiące psa należy szczotkować 2-3 razy w tygodniu by zapobiegać filcowaniu się podszerstka. Akita amerykańska nie musi być często myta, wystarczy raz na trzy miesiące. Ten pies sam doskonale dba o swoją higienę myjąc się samodzielnie językiem oraz pomagając sobie łapami. Pamiętajmy by po kąpieli dokładnie osuszyć psa nie dopuszczając tym do odparzenia skóry.

Akita ma skłonność do gromadzenia się kamienia nazębnego, dlatego warto regularnie czyścić zęby swojego pupila. Możemy to robić przy pomocy odpowiedniej szczoteczki do psich zębów oraz specjalistycznej pasty. Najlepiej by przyzwyczajać psa do szczotkowania zębów od najmłodszych lat by odbywało się to bez zbędnego stresu. Systematyczna higiena jamy ustnej naszego psa pomoże w prewencji chorób dziąseł i zębów.

Kolejnym elementem pielęgnacji akity amerykańskiej jest czyszczenie uszu oraz przycinanie jej pazurów. Uszy akity przez ich specyficzną budowę są łatwym siedliskiem dla bakterii i drobnoustrojów.

Tak jak każdy aktywny pies, akita amerykańska potrzebuje wysokoenergetycznej, dobrze zbilansowanej karmy. By uniknąć alergii pokarmowych najlepiej wybrać karmy z mięsem jagnięcym lub z królika.

Akita amerykańska – żywienie

Tak jak każdy aktywny pies, akita amerykańska potrzebuje wysokoenergetycznej, dobrze zbilansowanej karmy. By uniknąć alergii pokarmowych najlepiej wybrać karmy z mięsem jagnięcym lub z królika. Dawkę karmy zawsze dopasowujemy do wagi naszego pupila oraz poziomu jego aktywności. Jeśli zdecydujesz się karmić swojego pupila karmą przygotowywaną w domu pamiętaj o suplementowaniu jej preparatami z witaminami oraz wapnem. W okresie linienia warto zastosować dodatkowe suplementy wpływające korzystnie na jakość sierści i skóry.

Dietę psa możesz wzbogacać smaczkami, które warto wykorzystywać podczas szkolenia. Najważniejsze by przysmaki były wliczone w kaloryczność dziennej dawki jedzenia jaką zapewniasz psu, aby uniknąć pojawienia się niechcianej nadwagi.

Akita amerykańska – szkolenie i wychowanie

Szkolenie akity amerykańskiej może stanowić wyzwanie. Rasa ta przejawia dużą upartość i zamiłowanie do wolności przez co niedoświadczonemu właścicielowi trudno będzie ją ujarzmić. Wychowując akitę amerykańską należy wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Te bardzo bystre zwierzęta będą co jakiś czas testować nasze granice, jeśli nie wyznaczymy ich od razu w sposób stanowczy. Nie należy podchodzić do pupila z nastawieniem pełnym agresji - akita jest wbrew pozorom wrażliwym psem i może to zburzyć ich zaufanie do nas. By pies był zainteresowany nawiązaniem więzi z nami należy wzbogacać szkolenie bodźcami umysłowymi i fizycznymi. Nagradzanie za dobre postępowanie sprawi, że akita nie będzie się nudzić i będzie chętnie wykonywać nasze polecenia. Przedstawiciele tej rasy posiadają silny instynkt myśliwski i nie polecamy puszczać je na spacerze bez smyczy. Pogoń za zwierzyną leży w ich naturze przez co mogą zniknąć nam z oczu w parę sekund, jeśli ich nie dopilnujemy. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, dorosła akita amerykańska może przejawiać agresję i chęć dominacji nad innymi psami, dlatego bardzo ważne jest by rozpocząć socjalizacje już od najmłodszych lat. A jak akita amerykańska reaguje na dzieci? Potrafi wobec nich być bardzo łagodna i opiekuńcza. Nie radzimy zostawiać małych dzieci samych z dorosłym psem, gdyż może on wyrządzić im niechcianą krzywdę. Akita amerykańska szczególnie silnie nawiąże więź ze starszym dzieckiem, które będzie mogło inicjować z psiakiem zabawy oraz wyprowadzać go na spacery.

Akita amerykańska – szczeniaki i hodowla

Rozważając przygarnięcie akity amerykańskiej należy wpierw zadać sobie pytanie, gdzie znaleźć szczeniaki tej rasy. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej hodowli, która udzieli nam szczegółowych informacji dotyczących ich psów, ich rodowodu oraz opieki medycznej jaką mają zapewnioną. Dobra i godna zaufania hodowla zawsze musi być wpisana do Związku Kynologicznego w Polsce oraz wydawać szczeniaki z rodowodem. Oferowanie szczeniaka bez rodowodu jest niezgodne z prawem i należy o tym pamiętać. Rodowód gwarantuje nam, że szczeniaki z hodowli są zdrowe i wolne od chorób genetycznych. Dużym plusem jest również to, że hodowlane szczeniaki mają poprawnie przeprowadzoną socjalizację z innymi psami. Jeśli chcemy sprawić sobie czworonożnego przyjaciela za darmo warto odwiedzić schroniska i fundacje dla zwierząt. Niekiedy można tam znaleźć przedstawicieli Akity amerykańskie lub psy w typie ich rasy. W ten sposób możemy dać szansę bezdomnemu psiakowi na wspaniałe, szczęśliwe życie.

Akita amerykańska – cena

Ile kosztuje szczeniak tej rasy? Cena psa rasy Akita amerykańska waha się między 3 000 - 6 000 zł. Im bardziej prestiżowa hodowla i lepsze pochodzenie psa tym cena za szczeniaka będzie wyższa. Korzystanie z profesjonalnej hodowli chroni naszego pupila przed chorobami genetycznymi a rodzice psa są starannie dobierani pod względem charakterów i zdrowia. Nie polecamy wzięcia szczeniaka z pseudohodowli, gdyż takie miejsca nastawione są na szybki zysk i nie przykłada się w nich wagi do zdrowia i socjalizacji psów. Bezpiecznym i dobrym wyborem jest skorzystanie z placówki hodowlanej cieszącej się powszechnym zaufaniem.

Koszt utrzymania psa rasy Akita amerykańska będzie wynosił około 200-300 złotych na miesiąc. Ta kwota zależy od wyboru karmy, którą właściciel będzie chciał karmić swojego pupila, wizyt weterynaryjnych oraz kupna akcesoriów takich jak np. zabawki.

Akita amerykańska – historia rasy, ciekawostki

Akita amerykańska ma dość zawiłą oraz ciekawą historię pochodzenia. Wszystko zaczęło się od protoplasty tej rasy, a więc japońskiej akity matagi, która żyła już tysiąc lat przed naszą erą. Jest to najstarsza i rdzenna rasa psów wykorzystywana wtedy do polowań na niedźwiedzie i wilki. Był to pies silny i waleczny, dlatego w XIX wieku zaczęto wykorzystywać je do walk psów. By zwiększyć ich siłę i gabaryty krzyżowano je z takimi rasami jak mastify oraz tosa inu. Przez te zabiegi czystość rasy została zaburzona i powstał pies duży i agresywny, zupełnie niepodobny do swojego pierwowzoru rasy akity, która została stopniowo wypierana.

W obronie ginącej rasy stanął burmistrz Odate- Shigeie Izumi, który wywalczył zatwierdzenie ustawy o zachowanie czystości rasy. Walki psów zostały zakazane a dziewięć najlepszych psów zostało wytypowanych i ogłoszonych „pomnikami przyrody” stając się tym samym narodowym psem Japonii. Gdy nadeszła II wojna światowa psy ginęły z głodu albo były łapane przez niemieckich żołnierzy, którzy wykorzystywali ich skórę do produkcji mundurów. Jedyna rasa psów mogąca ocalić się przed tą rzezią były owczarki niemieckie więc właściciele akit zaczęli krzyżować je ze swoimi psami. Po II wojnie światowej amerykańscy żołnierze zaczęli wywozić masowo akity inu do swojej ojczyzny i tam krzyżować z innymi rasami. Tak powstały dwie linie hodowlane: akita inu oraz akita amerykańska, różniąc się od siebie znacząco pod względem wyglądu i charakteru. Obie rasy zostały uznane przez FCI. Japonia i Stany Zjednoczone nadal prowadzą między sobą spór o pochodzenie tych dwóch ras.

Akita amerykańska – dla kogo?

Akita amerykańska będzie idealnym kompanem dla osoby o silnym i zdecydowanym charakterze zdolnym poświęcić swojemu psu dużo czasu. Te psy nie są nachalne względem człowieka, lecz potrzebują kontaktu ze swoją rodziną i nie potrafią wytrzymywać długich godzin samemu. Akita amerykańska nadaje się do życia zarówno w domu jednorodzinnym z ogrodem jak i w mieszkaniu o ile zapewni się jej wystarczająco dużo rozrywek i aktywności. Przedstawiciele tej rasy są spokojnymi psami i nie będą wymagać uprawiania intensywnych sportów, ale bardzo cenią sobie długie spacery. Biorąc pod uwagę to, że Akita amerykańska szybko się nudzi należy zapewnić jej odpowiednią ilość aktywności, które zaangażują jej umysł. Ten psiak będzie również wspaniałym stróżem rodzinnego domu, gdyż nieustannie zachowuje czujność i uważnie obserwuje swoje terytorium.

To może Cię zainteresować:

Shikoku – mniej znany “kuzyn” shiba inu
Preparaty na pchły dla psa
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Wilczak Czechosłowacki – niezależny samotnik czy przyjaciel człowieka?
Chart rosyjski borzoj –  arystokratyczny włochacz 
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *