Hokkaido – pierwotny pies z Japonii

Hokkaido to bardzo stara rasa, wywodząca się z Japonii. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu pochodzenia – wyspie Hokkaido. Są to średniej wielkości psy w typie szpica, odnajdujące się zarówno w roli psa myśliwskiego, jak i towarzyszącego. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, lecz są przy tym wymagające – nie nadają się dla osób bez doświadczenia.

Charakterystyka

Inteligencja

Aktywność

Łatwość szkolenia

Relacje z dziećmi

Relacje z kotami

Agresywność

Zdrowotność

Koszty utrzymania

 

Hokkaido – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: psy 48-52 cm, suki 46-48 cm
  • Waga: 20-25 kg
  • Sierść: umiarkowanie długa
  • Długość życia: 11-13 lat

Hokkaido – wzorzec rasy

Hokkaido według klasyfikacji FCI należy do grupy V (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcji 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne). Są to psy rasy pierwotnej, jednej z najstarszych na świecie, a ich wygląd nie zmienił się zbytnio na przestrzeni tysięcy lat. Jak wygląda prawidłowo wyhodowany hokkaido? Według wzorca Międzynarodowej Federacji Kynologicznej powinien przedstawiać następujące cechy:

  • czaszka i czoło szerokie, a przy tym lekko płaskie,
  • stop płytki, dobrze zaznaczony,
  • nos czarny, jedynie przy białej sierści dozwolony cielisty, grzbiet nosa prosty,
  • kufa klinowata,
  • wargi przylegające z czarnymi krawędziami, uzębienie mocne, zgryz nożycowaty,
  • oczy dosyć małe, prawie trójkątne, szeroko rozstawione, koloru brązowego,
  • uszy mocno spiczaste, małe, trójkątne, lekko nachylone do przodu,
  • szyja potężna i muskularna, brak podgardla,
  • wysoki kłąb, grzbiet prosty i mocny, zad odpowiednio ścięty,
  • lędźwie muskularne i umiarkowanie szerokie,
  • przedpiersie bardzo dobrze rozwinięte, klatka piersiowa głęboka i umiarkowanie szeroka, żebra dobrze wysklepione,
  • brzuch dobrze podciągnięty,
  • ogon wysoko osadzony, noszony nad grzbietem, zdecydowanie zwinięty lub zagięty na kształt sierpu, opuszczony sięga niemal stawów skokowych, z włosem dość długim i odstającym,
  • kończyny przednie z łopatkami umiarkowanie skośnymi, przedramiona proste i kształtne, śródręcza nieco pochyłe,
  • kończyny tylne silne, o mocnych stawach skokowych,
  • palce dobrze wysklepione i zwarte, opuszki twarde i elastyczne, pazury twarde - czarnego bądź innego ciemnego koloru,
  • włos okrywowy szorstki i prosty, podszycie miękkie i gęste,
  • możliwe umaszczenia: sezamowe (rudo-płowa sierść z czarnymi koniuszkami), pręgowane, rude, czarne, czarne podpalane, białe.

Hokkaido – charakter

Hokkaido to pies niezwykle inteligentny, o czym świadczy chociażby jego potrzeba dostrzegania sensu w poleceniach wydawanych przez właściciela. Jest zazwyczaj bardzo nieufny wobec obcych ludzi oraz zwierząt, przez co może wykazywać zachowania agresywne. Potrzebuje dużo ruchu, nie wystarczą mu zwykłe spacery – jego pierwotna natura łowcy i nadmiar energii powinny być regularnie rozładowywane, w przeciwnym razie może zacząć wyrządzać szkody w domu. Zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania w bloku. Zwykle suki tej rasy są bardziej dominujące i mniej spokojne niż samce.

Charakterystyczne dla hokkaido jest bycie psem jednego pana – oznacza to, że wybiera sobie jedną osobę na swojego głównego właściciela, dla którego jest w stanie zrobić wszystko. Potrafi okazywać uczucia pozostałym domownikom, jak i innym ludziom – jest jednak bezgranicznie oddany tylko swojemu „przywódcy”. Nadaje się na psa stróżującego, ponieważ do nieznanych osób podchodzi z dużym dystansem. Jest dobrym towarzyszem dla dzieci, jeśli te umieją się z nim obchodzić i traktują go z szacunkiem. Nie przepada za innymi zwierzętami, jeśli nie był z nimi wychowywany.

Hokkaido – długość życia

Średnia długość życia psów tej rasy to 11-13 lat - dość standardowy wynik dla takiej wielkości czworonogów. Należy pamiętać, że aby pupil żył długo i szczęśliwie trzeba zapewniać mu odpowiednie warunki bytowe, a także regularne wizyty u lekarza weterynarii. Bardzo istotne są szczepienia oraz cykliczne odrobaczanie. Zadbany pies będzie towarzyszył człowiekowi długie lata.

Hokkaido – zdrowie

Hokkaido nie mają raczej skłonności do poważnych chorób, co jest rzadkim zjawiskiem w świecie psów rasowych. Zdarzają się jednak wśród nich przypadki CEA – wrodzonego defektu tylnych struktur oka. Niektóre osobniki mogą również zapadać na zaćmę, dysplazję stawu biodrowego i łokciowego. Ogólnie rzecz biorąc jest to wyjątkowo wytrzymała rasa, odporna na bardzo niskie temperatury i duże opady śniegu. W czasie upałów należy jednak ograniczać jej aktywność ze względu na ryzyko przegrzania. Hokkaido nie mają skłonności do tycia.

Hokkaido – pielęgnacja

Na sierść u tej rasy składa się dość długa i szorstka warstwa zewnętrzna oraz miękki i gęsty podszerstek. Nie wymaga ona szczególnej pielęgnacji – wystarczy regularne szczotkowanie, zwłaszcza w okresie linienia, czyli wiosną i jesienią. Niestety hokkaido traci duże ilości sierści, co może być uciążliwe dla opiekuna. Oprócz troski o wygląd i stan szaty, warto zadbać również o okolicę jego oczu (w razie potrzeby przemywać) oraz uszu (w razie potrzeby wyczyścić). Istotna jest także kontrola długości pazurów i czystości zębów. Na tych ostatnich może osadzać się kamień – aby temu zapobiec należy regularnie czyścić uzębienie pupila, na przykład przy użyciu specjalnej szczoteczki i pasty dla psów.

Hokkaido – żywienie

Hokkaido – żywienie

Omawiane czworonogi posiadają raczej dobry apetyt, a przy tym nie przejawiają skłonności do tycia. Ich żywienie nie różni się zbytnio od diet innych ras. Przy wyborze suchej karmy należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest ona przeznaczona dla psów aktywnych, gdyż takie właśnie są hokkaido. Wybór wysokoenergetycznej karmy będzie więc właściwy i zapewni pupilowi odpowiednią dawkę sił.

Inną, zyskującą ostatnio popularność, opcją jest BARF – dieta oparta na podawaniu czworonogowi surowych komponentów. Jest ona dużo bardziej pracochłonna, ma także swoich zwolenników i przeciwników. Wybierając ją należy pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu składników i ewentualnym dodaniu preparatów wpływających korzystnie na przykład na skórę czy sierść zwierzęcia. Warto również skonsultować się z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii, aby mieć pewność, iż pupilowi niczego nie brakuje.

Hokkaido – szkolenie i wychowanie

Jest to z pewnością rasa wymagająca odpowiedniego i dokładnego szkolenia, a także właściwej socjalizacji od pierwszych dni. Należy właściwie przygotować psa do różnych sytuacji z jakimi będzie miał styczność w dalszym życiu – warto więc poznawać go z ludźmi i innymi psami, a także przyzwyczajać do szumu jadących aut czy dźwięku odkurzacza. Wszystkie te interakcje powinny jednak odbywać się w granicach rozsądku, ponieważ nadmiar bodźców może wywołać u szczeniaka lęk i wycofanie.

Hokkaido to bardzo inteligentne psy, jednakże nie zawsze skore do wykonywania poleceń opiekuna. Ważne jest, aby widziały sens w wydawanych im komendach, w przeciwnym wypadku mogą po prostu odmówić posłuszeństwa. Jeśli właściciel takiego czworonoga zacznie mu „pobłażać”, hokkaido z łatwością to wykorzysta i stanie się bardzo problematycznym pupilem. W jego wychowaniu liczy się przede wszystkim konsekwencja oraz cierpliwość. Najlepszą metodą szkolenia jest pozytywne wzmacnianie – nagradzanie zwierzęcia za pomocą smakołyków oraz pochwał w wypadku dobrego zachowania, przy jednoczesnym braku karania za złe. Warto dbać o życzliwą i zdrową relację z psem – stosowanie kar fizycznych i psychicznych powinno być całkowicie wykluczone.

Hokkaido – szczeniaki i hodowla

Tak, jak wszystkie psy rasowe, hokkaido należy kupować tylko i wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Wybór hodowli powinien być dobrze przemyślany – niezbędne jest sprawdzenie czy jest ona zarejestrowana w ZKwP i czy zwierzęta utrzymywane są w niej w dobrych warunkach. Warto złożyć tam wizytę i osobiście zadać hodowcy pytania, np. o wyniki badań rodziców szczeniąt czy dokumenty potwierdzające czystość ich rasy. Zakup czworonoga to poważna i odpowiedzialna decyzja – trzeba więc zatroszczyć się o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Hokkaido nie jest zbyt popularny w Polsce, jednakże posługując się odpowiednimi narzędziami, takimi jak strona internetowa Związku Kynologicznego, z łatwością można odnaleźć hodowle tej rasy zarejestrowane na terenie naszego kraju.

Hokkaido – cena

Jest to jedna z najtańszych ras w Japonii – w jej rejonie cena szczeniaka po przeliczeniu waha się od od 1200 do 2100 złotych. W Europie koszt szczenięcia hokkaido z rodowodem FCI wynosi około 3000 złotych. Cena uzależniona jest od pochodzenia, wieku oraz płci psa. Wiele hodowli rezerwuje szczenięta długo przed ich narodzinami – warto więc śledzić ich strony internetowe i wyczekiwać informacji o planowanych miotach.

Hokkaido – historia rasy, ciekawostki

Zgodnie z niektórymi teoriami przyjmuje się, że przodkami hokkaido były psy, które pierwsi ludzie zasiedlający Japonię – Ajnowie – przywieźli ze sobą, migrując z wyspy Honsiu na wyspę Hokkaido. Wspomniany lud hodował owe zwierzęta do polowań, między innymi na niedźwiedzie i dziki. Żyjąc w północnym rejonie kraju hokkaido przystosował się do radzenia sobie z zimnem i dużą ilością śniegu.

Podczas II wojny światowej psy tej rasy były wykorzystywane przez japońskie wojsko do przenoszenia meldunków oraz tropienia oddziałów przeciwnika.

Ciekawostki:

  • rasa uznana jest za dziedzictwo narodowe Japonii – w 1937 roku oficjalnie została ustanowiona pomnikiem przyrody,
  • pierwsza udokumentowana w Polsce przedstawicielka rasy hokkaido – Dolly Czech Jakobin - przyjechała do naszego kraju w 1997 roku do hodowli Tajgeta.

Hokkaido – dla kogo?

Zalety czworonogów rasy hokkaido to:

  • nie wymaga nadmiernej pielęgnacji,
  • ze względu na swoje pierwotne geny, cieszy się raczej dobrym zdrowiem,
  • odpowiednio wyszkolony jest posłusznym i oddanym kompanem,
  • jest doskonałym stróżem i obrońcą,
  • nadaje się zarówno do roli psa myśliwskiego, jak i psa rodzinnego,
  • dobrze znosi samotność,
  • nie ma skłonności do tycia.

Z kolei do wady tych pierwotnych psów można zaliczyć:

  • bywa niezależny, przez co może wykazywać skłonność do ucieczek,
  • nie nadaje się na pierwszego psa,
  • wymaga dużej przestrzeni – nie będzie szczęśliwy żyjąc w mieszkaniu,
  • może mieć problem z akceptacją innych zwierząt.

Podsumowanie

Hokkaido to z pewnością niezwykła rasa, o ciekawej historii i nietypowym charakterze. Wymaga zdecydowanego i budzącego respekt właściciela, a także dużo ruchu w celu spożytkowania sporych zasobów energii. Rasa nie jest zbyt rozpowszechniona poza Japonią, jednakże w Polsce znajduje się kilka hodowli regularnie oferujących szczenięta. Decydując się na Hokkaido należy w pełni zdawać sobie sprawę ze wszelkich trudności, jakie mogą pojawić się w wychowaniu oraz utrzymaniu takiego pupila. Nie należy się jednak zniechęcać - dobrze przeprowadzona socjalizacja i właściwe szkolenie stworzą wyjątkowego psa, który wprowadzi w życie opiekuna dużo radości.

To może Cię zainteresować:

Astma u psa – czyli choroby dróg oddechowych
Spaniel tybetański – pieszczotliwie nazywany tibbie
Borówki dla psa i szczeniaka – czy są bezpieczne?
Gończy chorwacki – energiczny pies znad Adriatyku
Lhasa Apso – skarb Tybetu
Saarlooswolfhond – Wilczur Saarloosa
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *