Pies faraona – chart z bogatą historią

Pies faraona zaliczany jest do ras pierwotnych, początkowo używany na polowaniach. Jak łatwo się domyślić, cechuje go w związku z tym wysoka aktywność, ale także przyjazne usposobienie. Dowiedz się, czy ta pierwotna rasa to dobry wybór dla Ciebie i Twojej rodziny!

 

Pies faraona –  wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: ok. 55 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 11-13 lat
  • Waga: 20-25 kg

Pies faraona – wzorzec rasy

Pies faraona to średniej wielkości rasa o niezwykle szlachetnej budowie i smukłej sylwetce. Według klasyfikacji FCI należy on do grupy 5 (szpice i psy ras pierwotnych) oraz sekcji 6 (psy ras pierwotnych), z numerem wzorca 248.

Odpowiadając na pytanie jak wygląda pies faraona, pierwszą myślą są duże i szerokie u nasady uszy, noszone prosto, a jednocześnie bardzo ruchome. Oprócz tego, do cech charakterystycznych dla tej rasy należą:

  • długa czaszka,
  • nieznaczny stop,
  • cielisty nos,
  • owalne oczy o bursztynowej barwie,
  • zgryz nożycowy,
  • długa i nieco łukowata szyja,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • brzuch umiarkowanie podciągnięty.

Ciekawe jest także umaszczenie psów faraona - ich krótka sierść jest zawsze w odcieniach koloru rudego (dopuszczalne są białe znaczenia, w szczególności biały koniuszek ogona).

Pies faraona – charakter

Psy faraona to zwierzęta inteligentne i czujne, odznaczające się sporą niezależnością. Jak wszystkie psy w typie charta cechuje je także duża potrzeba ruchu fizycznego i dobrze rozwinięty instynkt łowiecki.

To jednak nie wszystko. Psy faraona są również psami przyjaznymi, czułymi i chętnymi do zabawy. Przywiązują się do swoich właścicieli i wykazują dużą cierpliwość względem dzieci. Lubią także towarzystwo innych psów. Niestety mniejsze zwierzęta są przez nie raczej postrzegane jako potencjalna zdobycz.

Pies faraona – długość życia

Pies faraona to pies długowieczny. Jego długość życia waha się średnio od 11 do 13 lat. Oczywiście zależy to także w dużym stopniu od poprawnej opieki zdrowotnej, którą możemy zapewnić mu między innymi poprzez:

  • regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii,
  • regularne badania profilaktyczne i badania krwi,
  • regularne szczepienia i odrobaczanie,
  • prawidłowe żywienie.

Pies faraona – zdrowie

Generalnie psy faraona uznawane są za rasę silną i cieszącą się dobrym zdrowiem. Wśród problemów zdrowotnych, które zdarzają się u nich częściej wymieniane są:

  • zwichnięcie rzepki,
  • skręt żołądka,
  • alergie.

Należy pamiętać, że jest to pies wrażliwy na zimno. Zdecydowanie lepiej czuje się w ciepłych temperaturach, jest także dość odporny na upały.

Pies faraona – pielęgnacja

Ze względu na krótką sierść i nieco szorstki włos, pies faraona nie będzie wymagał od opiekuna skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczające będzie wyczesywanie raz w tygodniu, a jedynie w czasie linienia raz dziennie. Warto sięgnąć po szczotkę z miękkiego włosa i skorzystać z odżywki przy czesaniu, aby utrzymać szatę w jak najlepszej kondycji.

Pies faraona – żywienie

Pies faraona nie posiada skomplikowanych wymogów żywieniowych - jak każde zwierzę potrzebuje przede wszystkim dobrze zbilansowanej diety, zapewniającej mu wszystkie składniki odżywcze. Ze względu na wielkość psa (i ewentualną możliwość skrętu żołądka), warto profilaktycznie dzielić pokarm na mniejsze porcje i nie podawać pożywienia dwie godziny przed i po wysiłku.

W żywieniu psa można sięgnąć po gotowe karmy (zarówno suche, jak i mokre) lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie pokarmu. W obu przypadkach warto udać się po radę do lekarza weterynarii i/lub psiego dietetyka i dopasować dietę do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Pies faraona – szkolenie i wychowanie

Pies faraona – szczeniaki i hodowla

Decydując się na psa faraona, nie można zapominać o tym, że jest to pies rasy pierwotnej, nazywany także, nie bez powodu, chartem maltańskim. Cechuje go silnie rozwinięty instynkt łowiecki oraz duża potrzeba ruchu. W związku z tym kluczowe jest dobre szkolenie psa, a w trakcie spaceru zbawienna może okazać się umiejętność przywołania zwierzęcia do siebie.

Ze względu na aktywność psów faraona, należy zapewnić im dużą ilość ruchu, spacerów, a także sportu. Jest to rasa inteligentna i ciekawa, dlatego z pewnością wykaże zainteresowanie różnymi formami stymulacji umysłowej.

To psy inteligentne i niezależne, dlatego zarówno dorosły pies, jak i szczeniak, będzie wymagał konsekwencji opiekuna. Warto rozważyć psie przedszkole - pod okiem specjalisty łatwiej będzie uniknąć popularnych błędów.

Pies faraona – szczeniaki i hodowla

Psy faraona to stosunkowo rzadka rasa psa, istnieją jednak w Polsce jej hodowle. Szukając, należy zwracać uwagę na to, czy hodowla podlega pod FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) lub jest zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Tylko wtedy możemy mieć pewność, że psy hodowlane są czystej rasy.

Sprzedaż psa bez rodowodu jest w Polsce nielegalna, jednak niestety w internecie wciąż pojawiają się pseudohodowle, w których sprzedawane są psy o nieznanej historii, a często także obciążone genetycznie.

Pies faraona – cena

Ile kosztuje rasowy pies faraona z rodowodem? Ze względu na rzadkość rasy i niewielką ilość hodowli, widełki są dosyć szerokie. Cena za szczeniaka waha się bowiem od prawie 4 do 8 tysięcy złotych.

Niestety równie rzadko zdarzają się psy w typie do adopcji i ciężko zdobyć podobnego psa za darmo. Niemniej jeśli rozważamy taką opcję, warto śledzić grupy skupiające rasowe psy do adopcji na różnych portalach społecznościowych.

Pies faraona – historia rasy, ciekawostki

Pies faraona niejedno ma imię. W języku polskim nazywa się go chartem maltańskim, a w angielskim funkcjonują także nazwy “Pharaoh hound” czy “Maltese rabbit hound”. Jak łączy się zatem Malta z faraonami?

O psach faraona mówi się, że zostały przywiezione na Maltę przez starożytnych kupców, najpewniej Fenicjan. Początkowo były one wykorzystywane przy polowaniach na króliki (dlatego oryginalnie nazywano je także “kelb tal fenek”, co dosłownie oznacza “pies na króliki”). Ich obecna nazwa związana jest z ich podobieństwem do staroegipskich chartów tesem.

Pies faraona – dla kogo?

Jest to niewątpliwie rasa wymagająca, dlatego raczej nie poleca się jej osobom nieposiadającym doświadczenia w wychowywaniu psów. Nie nadaje się ona także do małego mieszkania. Jednak pod opieką konsekwentnej osoby, pies faraona będzie świetnym kompanem przygód i wszelkich aktywności fizycznych.

To może Cię zainteresować:

Bolończyk – puchaty przyjaciel
Dieta BARF dla psa – wszystko o diecie opartej na surowym mięsie
Psy policyjne – wszystko co musisz wiedzieć
Seter irlandzki – piękny i inteligentny
Gończy austriacki – górski łowca zajęcy
Pies w mieszkaniu — jak stworzyć przyjazne środowisko dla czworonoga?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *