Shiba inu – mały pies z wielkim sercem

Shiba inu to pierwotna rasa wywodząca się z Japonii. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „małego psa”. Po drugiej wojnie światowej znacznie zmniejszyła się ich populacja. Z tego powodu shiba uznana została za „pomnik przyrody” i podjęto intensywne próby wyhodowania ulepszonej rasy, którą znamy dziś.

 

Shiba inu – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 40 cm
  • Sierść: krótka i prosta
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Waga: 7-11 kg
  •  

Shiba inu – wzorzec rasy

Shina inu według klasyfikacji FCI należy do sekcji szpiców azjatyckich i psów pokrewnych. Jest to pies o bardzo charakterystycznym wyglądzie, dzięki czemu z łatwością można go rozpoznać. Shiba dzięki swojej lekko atletycznej budowie sprawia wrażenie psa zwinnego i szybkiego.

Na typowy wygląd przedstawiciela rasy shiba inu według kryteriów FCI składają się:

  • Szerokie czoło
  • Prosty nos koloru czarnego
  • Gruba kufa
  • Dobrze wykształcone policzki
  • Stosunkowo małe, trójkątne oczy koloru ciemnobrązowego
  • Stosunkowo małe, trójkątne uszy nieco pochylone do przodu
  • Gruba, mocna szyja
  • Umięśnione lędźwia
  • Gruby ogon zwinięty nad grzbietem
  • Włos okrywowy szorstki i prosty
  • Podszycie miękkie i gęste

Jedną z głównych cech wyróżniających tę rasę jest jej specyficzne umaszczenie. Dwuwarstwowa okrywa włosowa shiby składa się z żółtawego podszerstka oraz prostego włosa okrywowego w kolorze rudym, sezamowym lub czarnym podpalanym.  Charakterystyczną cechą jest obecność tak zwanego „urajiro”, czyli białawej szaty po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu, wewnętrznej stronie kończyn i spodniej części ogona. Tylko shiba posiadająca „urajiro” uznana będzie przez FCI.

Shiba inu – charakter

Shiby mimo niewielkich rozmiarów charakteryzują się bardzo złożonym charakterem. Są to psy niezwykle inteligentne, które na długi czas zapamiętują złe doświadczenia. Żeby twój pies darzył cię szacunkiem i miłością, wasze relacje od samego początku muszą układać się pozytywnie. Shiby cechują się dużą niezależnością, która objawiać się może w zdystansowanym podejściu do właściciela. Zdarza się, że mogą przejawiać agresję w stosunku do innych psów ze względu na swój dominujący charakter. Dobrze zsocjalizowana shiba jest wspaniałym kompanem podróży i miłym towarzyszem dzieci.

Shiba inu – długość życia

Przeciętne psy rasy shiba inu dożywają 14 lat życia. Otoczone dobrą opieką weterynaryjną będą przez długi cieszyły się dobrym zdrowiem! Coroczne badania kontrolne, odpowiednie żywienie i codzienna dawka ruchu to przepis na zdrowego i szczęśliwego psa!

Shiba inu – zdrowie

Niektóre shiby charakteryzują się wrodzoną hiperkaliemią wynikającą ze zwiększonej koncentracji potasu w krwinkach czerwonych. Jest to cecha dziedziczna nie wpływająca na zdrowie zwierzęcia. Ponadto stwierdzono u nich skłonność do chorób takich jak:

  • Zwichnięcie rzepki – na skutek wrodzonej wiotkości więzadeł rzepki
  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – w wyniku odziedziczenia wady prowadzącej do zwyrodnienia tych stawów
  • Jaskra – rozpoznano ją w Japonii u 33% osobników
  • Alergiczne zapalenie skóry – objawia się świądem i stanem zapalnym skóry

Shiba inu – pielęgnacja

Shiba inu to pies z natury dbający o swoją sierść poprzez regularne wylizywanie. Shiba w umiarkowanym stopniu gubi sierść, a ponadto jest ona praktycznie bezzapachowa i zazwyczaj nie uczula alergików. Z powyższych względów uważa się, że jest to rasa o małych wymaganiach pielęgnacyjnych.

Shiba inu – żywienie

Jest to rasa, która nie ma żadnych szczególnych potrzeb pokarmowych. Ważne żeby karmić psa pokarmem o odpowiednio zbilansowanym składzie i optymalnej dawce kalorycznej. Dzięki temu twoja shiba będzie w dobrej kondycji fizycznej! Możesz karmić swojego psa karmą suchą, mokrą lub samemu przygotowywać mu posiłki – wszystko zależy od preferencji twoich i twojego psa. Należy pamiętać, że nie ma jednej dobrej diety, która służyła będzie każdej shibie i w razie pojawienia się niepokojących objawów jak zaparcia czy biegunka koniecznie udaj się na wizytę do swojego lekarza weterynarii.

Shiba inu – szkolenie i wychowanie

Shiba inu – szkolenie i wychowanie

Shiba ze względu na swoją niezależność ma tendencję do samowolnego oddalania się od właścicielach na spacerach. Dlatego ważne jest, żeby od najmłodszych lat uczyć psa komend przywołujących, żeby nie narazić się na niepotrzebny stres związany z zagubieniem się podopiecznego. Z tego samego względu uczenie ich chodzenia na smyczy początkowo może nastręczać właścicielowi problemów – są to psy samodzielne, które podobnie jak koty mają tendencję do krążenia własnymi ścieżkami.

Shiba inu – szczeniaki i hodowla

Gdy w twoim domu pojawi się szczenię rasy shiba inu w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie szczepienia i odrobaczenie. W przypadku tej rasy wskazane jest także wczesne rozpoczęcie treningu i socjalizacji z innymi psami i kotami. W niektórych miastach funkcjonują tzw. psie przedszkola, gdzie szczeniaki mają okazję nabywać społecznych umiejętności.

Shiba inu – cena

Cena za szczeniaka rasy shiba inu z rodowodem sięgać może nawet 5-8 tysięcy złotych. Kwota ta uzależniona jest przede wszystkim od osiągnięć rodziców szczenięcia. Kupując psa z rodowodem z hodowli zrzeszonej w ZKWP możesz oczekiwać, że jest on wolny od wad dziedzicznych, a sama hodowla prowadzona jest w sposób etyczny. Jeśli zastanawiamy się nad "tańszą alternatywą" - warto rozważyć adopcję psa w typie rasy ze schroniska, bądź wzięcie go za darmo z fundacji.

Shiba inu – historia rasy, ciekawostki

  • Rasa shiba inu wywodzi się z Japonii, gdzie była bliska wyginięciu w czasie II wojny światowej.
  • Współczesna shiba inu wywodzi się z 3 linii: Shinshu, Mino i San’in.
  • Psy te w momencie ekscytacji wydają z siebie charakterystyczny głośny krzyk, przypominający ludzki.

Shiba inu – dla kogo?

Idealnym właścicielem shiby będzie osoba, która rozumie ich wyjątkowy charakter i będzie potrafiła sprostać wyzwaniom tresury tego inteligentnego psa. Twoje warunki mieszkaniowe nie mają większego znaczenia, o ile potrafisz zapewnić shibie odpowiednią codzienną dawkę ruchu.

To może Cię zainteresować:

Pies tropiący – jak wyszkolić psa, aby szukał po zapachu?
Dieta BARF dla psa – wszystko o diecie opartej na surowym mięsie
Czuwacz słowacki – czyli tatrzański czuwacz
Terier tybetański – rzadka rasa, którą warto poznać!
Najlepsze domowe sposoby na kleszcze u psa
Bichon frise – pies w owczej skórze
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *