Wyprawka dla kota – niezbędne wyposażenie dla kota

Co trzecia rodzina w Polsce posiada bądź chciałaby posiadać kota. Obok psa, jest to najczęściej wybierane zwierzę domowe, zachwycające swoim indywidualizmem i silnym, niezależnym charakterem. Niezależnie od tego, czy kupimy sobie kota rasowego, czy też adoptujemy mieszańca, czy wybierzemy 3 miesięcznego kociaka czy też dorosłego kota, musimy przygotować wszystko co jest potrzebne dla kota a więc naszego nowego członka rodziny. Należy zdawać sobie sprawę, że od momentu przygarnięcia zwierzaka, staje się on naszym „dzieckiem” i powinniśmy tak właśnie traktować pupila i dbać o jego zdrowie i zaspokojenie wszystkich potrzeb. Za podstawowy dobrostan odpowiada przede wszystkim wolność zwierząt od bólu i cierpienia, głodu i pragnienia, strachu i zagrożeń a także umożliwienie zwierzakowi spełnianiu swojego naturalnego behawioru. W przypadku niezbędnej wyprawki dla kota, lista nie jest szczególnie długa, jednak wszystko zależy od tego, czy planujesz by Twój pupil był typowym kotem domowy, wychodzącym wolno lub spacerującym wyłącznie w towarzystwie człowieka. W takim razie co kupić dla kota?

 

Rzeczy potrzebne dla kota

 • Miski dla kota – nie muszą być szczególne, koszt standardowej miski w sklepie zoologicznym rzadko przekracza 5 zł. Co więcej, wiele kotów może gardzić miskami zbyt wąskimi lub mającymi zbyt wysokie brzegi. Znaczna większość kotów nie lubi opierać się wibrysami, a więc wąsami, o brzegi naczynia, z tego powodu zaobserwowano, że często wolą one wyciągnąć jedzenie, zwłaszcza jeśli jest to duży kawałek mięsa i zjeść je bezpośrednio z podłogi. W przypadku zauważenia tego zjawiska u swojego kota, dla komfortu własnego i zwierzaka, warto zrezygnować z miski na rzecz płaskiego talerzyka.
 • Kuweta – to najważniejszy element wyposażenia dla kota. Koszt standardowej  kuwety w sklepie zoologicznym to około 50 zł. Większość producentów wytwarza jednak stanowczo zbyt małe „toalety” dla kotów by czuły się w nich komfortowo. Zaleca się by zakupiona kuweta była co najmniej 2 razy dłuższa niż długość ciała dorosłego kota. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych sytuacji, gdy nasz kot nie trafi w środek żwirku, lub dla własnej wygody znajdzie inne miejsce w naszym domu.
 • Transporter dla kota – Koty są wyjątkowo podatnymi na stres zwierzakami, dlatego ważnym elementem wyprawki dla kota jest zapewnienie mu bezpiecznego transportera, w którym zaniesiesz go do lekarza weterynarii, bez ryzyka podrapania, pogryzienia lub co gorsza, ucieczki naszego pupila. Wielkość transportera powinna oczywiście być kompatybilna z rozmiarami naszego mruczka. Koszt najtańszych transporterów zaczyna się od około 50 zł.
 • Drapak – Każdy właściciel powinien sam uznać jakiego drapaka będzie wymagał w wyprawce dla małego kota bądź też dorosłego futrzaka. Należy wiedzieć, że kot jako drapieżnik w naturze posiada o wiele większe terytorium niż po prostu jeden dom. W zależności od tego, czy Twój zwierzak ma być kotem wychodzącym, a także od tego jak dużą i zróżnicowaną powierzchnię ma Twój dom, rozmiar i rozbudowa drapaka powinna być różna. Dla niewychodzących kotów z małych mieszkań zaleca się kupić znacznych wielkości wielopoziomowy zamek, który zwiększy powierzchnię do spania i zabawy dla zwierzaka. W tej sytuacji warto również sztucznie „podnieść metraż” swojego lokalu, poprzez zamontowanie dodatkowych półek na ścianach, na przykład nad kanapą, pod schodami, pod sufitem, po których nasz zwierzak będzie mógł swobodnie chodzić również pod nieobecność właścicieli. Koszty drapaków dla kotów zaczynają się od 100-500 zł.
 • Legowisko –– Legowisko jest dla zwierzaka ostoją spokoju, w której powinien móc czuć się zawsze bezpiecznie. Pośród właścicieli kotów powszechnie jednak wiadomo, że jest to jedne z bardziej bezsensownych zakupów z całej wyprawki dla kota. Zwierzaki te z reguły ignorują profesjonalnie uszyte legowiska wybierając znacznie atrakcyjniejsze, a dla człowieka często nieoczekiwane miejsca do spania takie jak: półki i parapety, położony na chwilę na podłodze plecak, łóżko właściciela, kanapa, drapaki wielopiętrowe, czyste pranie w suszarni a nawet szmata do podłogi, która spadła z kaloryfera. Z reguły koty jako małe drapieżniki wybierają miejsca wysoko położone, by widzieć jak największy obszar mieszkania. Koszt profesjonalnego legowiska w sklepie zoologicznym zaczyna się od 50 zł.
 • Zabawki – koszt zabawek to od 5-30 zł, lub ponad 100 zł w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń – poza profesjonalnymi zabawkami obsługiwanymi rękami właściciela a nawet zasilanymi przez baterie uwielbiają się bawić również przedmiotami codziennego użytku. W przypadku młodych i aktywnych kotów jest to wyposażenie dla kota niezbędne, by spożytkować jego nadmiar energii w nieszkodliwy (w przeciwieństwie do drapania i wokalizowania) sposób.
 • Szczoteczka do zębów – chociaż wielu ludzi tego nie wie, problem z narastającym kamieniem nazębnym stanowi zmorę nie tylko ludzi, ale również naszych pupili. Jego rozwój rozpoczyna się od powstania biofilmu, a wiec bakteryjnej warstwy na powierzchni zęba, która w ciągu 48 godzin zaczyna ulegać wysycaniu solami wapnia, powodując powstanie płytki, która rozrasta się również pod dziąsło, obluzowując ząb i powodując jego chwiania a następnie wypadanie. Jedyną skuteczna metodą na zapobieganie problemom stomatologicznym naszego pupila jest codzienne szczotkowanie zębów, by zdrapać warstwę biofilmu zanim nastąpi jej zwapnienie.
 • Szczotki i grzebienie – 5-30 zł – są niezbędne w przypadku kotów długowłosych, które mogą nie poradzić sobie samodzielnie z układaniem i myciem swojego futerka. Kota długowłosego powinno czesać się codziennie, by pomóc uporać się z tworzącymi się stale kołtunami, oraz gałązkami, które wplątują się w sierść po każdym spacerze naszego futrzaka.
 • Obroża – zdecydowanie jest rzeczą potrzebną dla kota - warto zadbać by kot wychodzący miał na sobie zawsze obróżkę z adresówką, czyli kontaktem do właściciela, z którym będzie można porozumieć się jeśli kot się straci i odnajdzie w odległym miejscu. Niektórzy właściciele przymocowują swoim kotom do obróżki również dzwoneczki, ponieważ wydaje im się to urocze, bądź chcą uniknąć zabijania i przynoszenia małych zwierząt przez naszego pupila, jednak zdecydowanie nie jest to komfortowe ani zalecane dla zdrowia psychicznego naszego zwierzaka. Koty lubują się w ciszy i stale dyndający dzwoneczek przy szyi, w końcu wywoła u futrzaka frustrację.
 • Szelki i smycz – w przypadku, kiedy planujesz wyprowadzać Twojego pupila na spacery w mieście, jest to niezbędne wyposażenie dla kota, by zapewnić mu bezpieczeństwo. W takim razie co kupić dla kota? Szelki powinny być zawsze dobrze dopasowane i wygodne, ponieważ koty są niesamowicie zwinne i mogą być w stanie uciec ze zbyt luźno ubranego zabezpieczenia. Smycz z kolei powinna być lekka, jeśli zdecydujemy się na smyczkę typu flexi, ważne jest aby nie stawiała silnego oporu, który mógłby niepokoić naszego pupila stałym ciągnięciem, bądź gwałtownym zatrzymaniem.
 • Karma  - ważne jest by zapewnić naszemu kotu pełnowartościowy posiłek z dobrej jakości karmy wolnej od cukrów zawartych w zbożach, które niestety stanowią główny składnik znanych i szeroko reklamowanych karm komercyjnych. Podstawą pokarmu naszego drapieżnego pupila jest mięso mięśniowe, w dalszym etapie podroby, tłuszcz zwierzęcy, składniki mineralno-witaminowe oraz owoce i warzywa. Żywienie kota mąką, makaronami, i kaszami zawartymi w wielu karmach jest wysoce nieprawidłowe i niezdrowe dla układu pokarmowego i metabolizmu naszego mruczka.
 • Poidełko – chociaż koty potrafią pić ze spodka czy miski, jako pochodzące z pustyni zwierzaki niezwykle rzadko odczuwają pragnienie i piją niewielkie ilości wody. Warto jednak skłonić kota by pił jej więcej, chroniąc swoje nerki, dzięki dołączeniu do wyprawki dla kota specjalnej fontanny, która poruszając wodę sprawia, że dla kotów jest ona atrakcyjniejsza i smaczniejsza.

Darmowa wyprawka dla kota, czyli jak zdobyć akcesoria dla kota tanio?

W wielu przypadkach przejęci właściciele podekscytowani swoim wymarzonym pupilem, ruszają do najbliższego sklepu zoologicznego i bez sprawdzenia cennika wybierają wszystkie przedmioty wymagane by zapewnić wyprawkę dla kota. Tymczasem wiele artykułów zoologicznych jest zbędnych, możliwych do kupienia z drugiej ręki lub łatwych do zastąpienia przez przedmioty w domu. Dzięki pomysłowości właścicieli tworzących wyprawkę dla kota, lista przedmiotów, które składają się na liczne akcesoria dla kota, tanio można zastąpić takimi sposobami jak:

 • Miska – zbędna, można wykorzystać spodeczek, bądź podstawkę pod doniczkę
 • Kuweta – często kuwety dostępne w sklepach zoologicznych są stanowczo zbyt małe jak na potrzeby naszego kota, dlatego dobrym wyjściem jest skorzystanie z kuwet fotograficznych służących do wywoływania zdjęć, które z reguły są dostępne również w większych rozmiarach.
 • Transporter – jest oczywiście potrzebnym elementem wyprawki dla kota do wizyt weterynaryjnych, jednak kreatywność wielu właścicieli zaowocowała stosowaniem własnoręcznie wybudowanych pudeł, koszów piknikowych czy też na pranie.
 • Drapak – dla wielu kotów nawet większa frajdą może być drapać prawdziwą korę drzew w postaci zbudowanego samodzielnie przez właściciela drapaka z surowej kłody drewna, a nawet wskakiwanie na stos drewna ułożonego przy kominku. Drewno pachnie znacznie atrakcyjniej dla naszego pupila i nie grozi wplątaniem się pazurów między zwojami lin. Należy jednak uważać na drzazgi!
 • Legowisko – zbędne – można zastąpić kocykiem, szmatką, samodzielnie uszytym materiałem położonym na gąbce, albo ufać, że kot mając do dyspozycji krzesła, łóżko i kanapy właściciela sam znajdzie swoje ulubione miejsce.
 • Zabawki – niezbędne w wyprawce dla małego kota, jednak z kotem można bawić się samodzielnie skonstruowaną wędką z sznureczkiem i piórkami, bądź nawet zakrętką, kauczukiem, kulką pogniecionego papieru czy też gumkami do włosów. Ważne jest jednak by uważać aby nasz pupil nie połknął zabawki – ciało obce w przewodzie pokarmowym zwierzaka może powodować zator, co będzie objawiać się wymiotami i twardością brzucha, a prowadzić może nawet do śmierci naszego zwierzaka. W przypadku zauważenia, że nasz zwierzak coś połknął, nie należy zwlekać ani nawet czekać do rana na otwarcie gabinetu – NATYCHMIASTOWO powinniśmy skontaktować się z całodobową kliniką weterynaryjną by skonsultować się z lekarzem i umówić na badanie USG bądź też RTG i jeśli będzie to konieczne, na zabieg usunięcia ciała obcego.
 • Szczotki – z reguły są zbędne u kotów o krótkiej sierści, które stanowią większy odsetek w populacji kotów domowych w Polsce. Koty takie, o ile są w pełni zdrowe i nauczone higieny, same dbają o własne futerko, bez większych problemów.
 • Poidełko – kota można skłonić do pobierania dla jego własnego zdrowia większych ilości wody również takimi metodami jak: serwowanie schłodzonej wody, pozwalanie kotu pić bezpośrednio z odkręconego kranu czy też dolewanie niewielkich porcji wody do każdej pobieranej karmy, produkując „zupkę”.

Funkcjonują się również fundacje zajmujące się wydawaniem kociaków do adopcji, która zawsze jest darmowa, wyprawka dla kota w takich przypadkach, często jest wspomożona również przez takie zrzeszenia w postaci zabawki, legowiska czy innych prezentów, które otrzymane zostały od darczyńców.

Wizyta u lekarza weterynarii – co jest potrzebne dla kota?

Naszemu zwierzakowi winni jesteśmy nie tylko zapewnić mu wyżywienie i akcesoria dla kotów, które tanio można zastąpić na liczne sposoby. Naszym obowiązkiem jest zadbać o jego profilaktykę zdrowotną i leczenie jeśli wymagać tego będzie sytuacja, dokładnie tak samo jak uczynilibyśmy to ze swoim chorym dzieckiem. Niezbędną wyprawką dla kota jest załatwienie u lekarza weterynarii takich czynności jak:

 • Szczepienia – chociaż w Polsce szczepienia dla kotów nie są obowiązkowe (poza sczepieniem na wściekliznę e województwie mazowieckim), warto jest zastosować tę prostą i skuteczną profilaktykę by uchronić naszego pupila od takich groźnych chorób zakaźnych jak koci katar, FeLV czyli kocia białaczka oraz wścieklizna. W wielu przypadkach leczenie zwierząt jest niemożliwe bądź bardzo problematyczne i drogie, dlatego warto zabezpieczyć się na przyszłość. Koszt pełnego szczepienia kociaka na wszystkie choroby zakaźne powinien zamknąć się w 400 zł, a kolejne dawki przypominające stosuje się co około 3 lata i kosztują 100 zł.
 • Kastracja – jest najskuteczniejszą metodą na zapobiegnięcie groźnym chorobom wynikającym bezpośrednio z układu moczowo-płciowego w przyszłości, takim jak: ropomacicze, przerost torbielakowaty prostaty, nowotwory listwy mlecznej, rak jądra i jajnika. Ponadto chronimy tym sposobem nasze pupile przed potyczkami z innymi kocurami, z którymi musiałyby konkurować o terytorium a nasz dom i okolice zabezpieczamy przed znaczeniem moczem przez naszego pupila. Chronimy w ten sposób przyszłe pokolenie kotów przed bezdomnością i niechybną śmiercią pod kołami samochodów. Pamiętajmy, że kastarcja kota nie jest dla niego żadną krzywdą, lecz wyrazem troski o jego dobro. W przypadku kotki należy się liczyć z kosztem około 300 zł, a kocura około 200 zł.
 • Wizyty kontrolne – co najmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić z naszym mruczkiem gabinet lekarza weterynarii, który przepada pupila i zadecyduje co jest potrzebne dla kota. Ważne jest dbanie o regularne odrobaczanie pupila co 3 miesiące oraz odpowiednie zabezpieczenie futrzaka przed kleszczami i pchłami, zwłaszcza, jeśli jest kotem wychodzącym. Warto również badać kotu krew na tak zwaną morfologie i biochemię, która umożliwi wykrycie licznych chorób układowych na długo zanim pojawią się ich pierwsze objawy, co umożliwi szybkie działanie i skuteczniejsze leczenie.

To może Cię zainteresować:

Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Drugi kot w domu – jak odpowiednio go wprowadzić?
Wokalizacja u kota – dlaczego kot dużo miauczy?
Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Kot bambino – tajemnicza uroda i czar przyjaciela
Paszport dla kota – ile kosztuje i kiedy jest potrzebny?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *