Objawy zatrucia u kota po zjedzeniu roślin – pierwsza pomoc

Nie od dziś wiadomo, że rośliny to piękna ozdoba domu czy mieszkania. Niestety – część gatunków, nawet tych popularnych, jest trująca dla kotów. Większość ciekawskich czworonogów z natury lubi podgryzać trawę oraz kwiaty, co może prowadzić u nich do groźnego zatrucia pokarmowego. Poniższym artykułem postaramy się przybliżyć państwu temat roślin trujących dla kota.

 

Lista roślin niebezpiecznych dla kota

Lista roślin niebezpiecznych dla kota jest dużo dłuższa niż mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że są to nie tylko rośliny doniczkowe, ale również ogrodowe.

Trujące rośliny popularne w domu

Świadomość na temat niepożądanego wpływu na zwierzęta niektórych roślin jest bardzo ważna. Dużo łatwiej jest chronić koty niewychodzące – wówczas właściciele mają pełną kontrolę nad kwiatami znajdującymi się w ich otoczeniu. Bywa, że rośliny hodowane ze względu na wyjątkowe cechy, takie jak walory estetyczne, właściwości zdrowotne czy oczyszczające powietrze. Oto popularne rośliny, które nie powinny znaleźć się w domu zamieszkiwanym przez kota:

  • Aloes – jest to bardzo popularna roślina doniczkowa. Czy aloes jest trujący dla kota? Owszem - może wywoływać silne zatrucia. Do jego symptomów należą ospałość, wymioty, podrażnienie układu pokarmowego, kłopoty z oddychaniem oraz problemy z poruszaniem, a przy dużym spożyciu nawet drgawki. Niebezpieczną substancją zawartą pod skórką liścia jest pomarańczowa alona – działa rozluźniająco na jelita (w małych dawkach sprawdzi się jako środek przeczyszczający) i spożyta w dużych ilościach wywołuje biegunkę.
  • Alokazja (zakleśń) – piękna, ale również niebezpieczna dla kota roślina W całości wydziela sok mleczny – substancję trującą dla ludzi i zwierząt. Objawy zatrucia alokazją to: ślinotok, podrażnienie jamy ustnej, trudności w przełykaniu i niedrożność dróg oddechowych. Po ugotowaniu lub upieczeniu roślina traci trujące właściwości.
  • Amarylis – jest to szkodliwy dla kota kwiat często wykorzystywany w bukietach. Wszystkie części rośliny są umiarkowanie toksyczne. Najczęstsze objawy zatrucia to: wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca oraz drgawki.
  • Diffenbachia – jest to bardzo często spotykana roślina, trująca dla psów, kotów, a także ludzi. Najbardziej charakterystycznym objawem spożycia diffenbachii przez kota to silny świąd języka i jamy ustnej. Pozostałe objawy to: wymioty, biegunka, ból brzucha, nadmierne ślinienie, problemy z oddychaniem, a niekiedy nawet śmieć.
  • Drzewo kauczukowe – jest to popularna roślina, delikatnie trująca dla kota. Zwykle powoduje jedynie niewielkie podrażnienia.
  • Fikus – istnieje wiele odmian uprawnych tej rośliny – każda z nich jest trująca dla kota. Ma w tkankach sok mleczny, którego alergeny przypominają lateks – substancję działającą bardzo szkodliwie na koty i inne zwierzęta. Objawy zatrucia fikusem to: brak apetytu, ślinotok, podrażnienie skóry oraz błon śluzowych, obrzęk, ból brzucha, biegunka, duszności, trudności w oddychaniu, wymioty.
  • Juka – liście tej rośliny są potencjalnym zagrożeniem dla kota. Zawierają saponiny, których spożycie może prowadzić do podrażnienia jelita oraz żołądka, a w konsekwencji do biegunki czy wymiotów. Jeśli więc kiedykolwiek zastanawiałeś się czy juka jest trująca dla kota, niestety odpowiedź brzmi: tak.
  • Konwalia – roślina należąca do rodziny liliowatych. Największe stężenie toksycznych dla kota związków – glikozydów – występuje w kwiatach i nasionach rośliny, jednakże zatruta może być nawet woda, w której znajdowały się konwalie. Objawy po jej spożyciu to: drgawki, wymioty, biegunki, dezorientacja, a także zaburzenia oddychania i pracy serca. Zbyt duża dawka może prowadzić do śmiertelnego zatrzymania krążenia.
  • Monstera – jest to bardzo popularna ostatnimi czasy roślina, przez co właściciele czworonogów często zadają sobie pytanie „czy monstera jest trująca dla kota?”. Odpowiedź brzmi: tak. Zielone części rośliny oraz młode owocniki zawierają niebezpieczny związek – szczawian wapnia. Monstera, zwłaszcza w korzeniach, zawiera także drażniący sok, którego skład nie jest do końca poznany. Objawy zatrucia tą rośliną u kota to: zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła, duży obrzęk tkanek, ślinotok, wymioty, biegunka, ewentualnie zapalenie spojówek.
  • Lilia – niebezpieczne są różne odmiany tej rośliny. Trująca jest właściwie każda jej część. Lilie są szczególnie niebezpieczne dla kotów, ponieważ wywołują zaburzenia pracy nerek. Inne objawy to: wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, ospałość, a po jakimś czasie letarg. Jeśli zwierzę spożyło dużą dawkę może dojść u niego do ciężkiego uszkodzenia nerek, a w konsekwencji nawet do śmierci.
  • Oleander – jest to trująca w całości roślina o bardzo silnej toksyczności. Zawiera niebezpieczne substancje, takie jak glikozydy oraz alkaloidy w swoich liściach, łodygach, kwiatach i nektarze. Toksyczny jest nawet dym pochodzący z palenia oleandrów. Objawy zatrucia tą rośliną to: podrażnienie żołądka i jelit, nieprawidłowa praca serca czy też śmierć. Pocieszeniem jest to, że ze względu na swój gorzki smak, nie jest raczej atrakcyjnym pokarmem dla zwierząt.
  • Poinsecja (gwiazda betlejemska) – rzadko powoduje groźne zatrucia. Posiada w swych tkankach biały sok zawierający lateks. Zatrucie poinsecją objawia się: wymiotami, ślinotokiem, podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej, niekiedy także podrażnieniem skóry.
  • Sansewieria (wężownica, języki teściowej) – nie należy do najbardziej trujących roślin, jednak należy na nią uważać. Może podrażnić jamę ustną zwierzęcia, wywołać wymioty oraz biegunkę.
  • Skrzydłokwiat – roślina silnie trująca dla kota. Zawiera toksyczny sok, wykazujący silne właściwości piekące. Najczęstsze symptomy zatrucia to: ślinotok, podrażnienie jamy ustnej, języka i warg, wymioty, problemy z przełykaniem, trudności z oddychaniem, spadek nastroju. Jak widać - skrzydłokwiat i koty to zdecydowanie nie jest dobre połączenie.
  • Żonkil – jest to roślina zawierająca toksyczną likorinę. Najbardziej trująca jest jej cebulka. Objawy zatrucia żonkilem to: wymioty, biegunka, zaparcia, drgawki, zaburzenia rytmu serca, silny świąd czy też kłopoty z oddychaniem.

Trujące rośliny ogrodowe

Trujące rośliny ogrodowe

Część właścicieli wypuszcza swoje koty na ogród, pozwalając im eksplorować naturę. Nie jest to nic złego, jeżeli kot poza ogród nie wychodzi, wszakże od niedawna jest on uznawany za gatunek inwazyjny – nie powinien więc samodzielnie opuszczać terenu, na którym może być kontrolowany. Niestety – pewne niebezpieczeństwa mogą czyhać na niego także w ogrodzie. Takim niebezpieczeństwem są na przykład trujące dla kotów rośliny ogrodowe, takie jak:

  • Azalia – roślina ta zawiera grajanotoksynę (inaczej andromedotoksynę, rodotoksynę), która jest wiązana do kanałów sodowych w błonach komórkowych, uniemożliwiając przy tym inaktywację – w ten sposób komórki pobudliwe (tj. nerwowe i mięśniowe) są w stanie depolaryzacji, co z kolei powoduje brak dostępu jonów wapnia do komórek. Skutkiem jest między innymi obniżona częstotliwość skurczów serca. Inne typowe objawy to wymioty, biegunka, ślinienie się, osłabienie, zaburzenia koordynacji ruchowej, paraliż kończyn, śpiączka, a w skrajnych przypadkach – śmierć. Azalia jest trująca w całości i nawet niewielkie jej spożycie może spowodować zatrucie.
  • Bluszcz – jest to roślina często zdobiąca balkony i ogrody. Okazuje się jednak, że jest dość toksyczny, szczególnie dla młodych kotów. Główne objawy zatrucia bluszczem to: wymioty, biegunka, ślinotok, bóle brzucha, stany zapalne skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, objawiające się wysypką, obrzękiem, zaczerwienieniem czy pęcherzami.
  • Bukszpan – odpowiedź na pytanie „czy bukszpan jest trujący dla kota?” jest niestety twierdząca. Szczególnie niebezpieczne dla zwierzęcia są liście tej rośliny. Objawy zatrucia to: podrażnienie skóry oraz przewodu pokarmowego, biegunka i wymioty.
  • Cis – to jedna z najbardziej trujących roślin drzewiastych na świecie. Wszystkie jej części, z wyjątkiem różowego miąższu osnówki nasienia, zawierają bardzo silne toksyny, między innymi taksynę i glikozydy cyjanogenne. Obecne w soku cisa substancje są niebezpieczne dla ludzi i wielu zwierząt. Mogą spowodować u kota wymioty, silny ból brzucha, gwałtowną biegunkę, zaburzenia pracy serca i jego śmierć.
  • Cyklamen – najpopularniejszy cyklamen to tak zwany cyklamen perski, inaczej fiołek alpejski. Trująca jest cała roślina, a najbardziej zaszkodzić mogą jej korzenie – podziemne kłącza zawierają toksyczne saponiny i trujący glikozyd – cyklaminę. Objawy zatrucia fiołkiem alpejskim to: ślinotok, wymioty, biegunka, a przy większym spożyciu problemy z sercem, drgawki, a nawet śmierć.
  • Dracena – obgryzanie tej rośliny przez kota zwykle źle się kończy. Wiąże się to z dużą zawartością saponin w jej liściach. Obniżają one poziom białka we krwi, a także wywołują inne zaburzenia, na przykład neurotoksykozy. Wpływają na funkcje mózgu, obniżając jego aktywność. Objawy zatrucia draceną to: silny ślinotok, rozszerzone źrenice, wymioty (czasem krwiste), tkliwość dolnej części brzucha, duszności, biegunka oraz niezborność ruchowa.
  • Hiacynt – w przypadku tej rośliny trujące są liście, kwiaty oraz cebulki. Spożycie hiacyntów powoduje kłopoty z układem pokarmowym (między innymi wymioty oraz biegunkę), ślinotok, ból brzucha, problemy z oddychaniem czy też zaburzenia pracy serca.
  • Hortensja – niestety również ta roślina jest trująca dla kota. Zawiera glikozydy cyjanogenne – znajdują się one głównie w liściach oraz kwiatach. Najczęstsze objawy zatrucia hortensją to: bóle brzucha, drgawki, sztywność kończyn, problemy z oddychaniem, nudności, apatia, nietrzymanie moczu, przekrwienie spojówek, biegunka, wymioty czy też podrażnienie i zapalenie skóry. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu, śpiączki i śmierci.
  • Irys – w przypadku tej rośliny trujące są przede wszystkim kłącze i cebulka. Substancje toksyczne zawarte w irysie to terpeny oraz niezidentyfikowane związki o działaniu drażniącym. Objawy zatrucia to: biegunka, wymioty, ślinotok, ból brzucha i osłabienie.
  • Kasztanowiec – to popularne drzewo jest częstym powodem zatrucia u kotów. Toksyczne są wszystkie części rośliny, także kasztany, kwiaty oraz liście. Objawy zatrucia kasztanowcem to: silne wymioty (często krwawe), biegunka, zaparcia, wysoka gorączka, bóle brzucha, ślinotok, drgawki czy też zaburzenia oddychania.
  • Kliwia – jest to roślina dekoracyjna o pięknie pachnących kwiatach. Niestety ze względu na zawartość alkaloidów jest także w całości trująca, szczególnie w obrębie nasad liści oraz łodyg. Objawy zatrucia kliwią to: biegunka, wymioty, uszkodzenie jelit, wątroby oraz nerek, krwawienie z przewodu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach – śmierć.
  • Pelargonia – w przypadku tej rośliny trujące są: łodyga, liście, kwiaty i korzenie. Zawiera toksyczne substancje, takie jak linalol i geraniol, które mogą powodować poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Typowe objawy u kota po spożyciu pelargonii to: utrata apetytu, biegunka, wymioty, depresja, osłabienie i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Objawy zatrucia roślinami u kota

Objawy zatrucia roślinami u kota w większości przypadków są dość niespecyficzne dla gatunku i zwykle związane przede wszystkim z układem pokarmowym. Tak, jak wyżej zostało wymienione, są to zwykle:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • ślinotok,
  • drgawki,
  • bóle brzucha,
  • osłabienie,
  • apatia,
  • utrata apetytu.

W cięższych przypadkach występują:

  • niewydolność nerek,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • śpiączka,
  • problemy z oddychaniem,
  • śmierć.

Leczenie zatrucia u kota

Zauważenie powyższych symptomów powinno zdecydowanie skłonić właściciela do wizyty u weterynarza ze swoim pupilem. Leczenie w dużej mierze uzależnione jest od objawów. Najczęściej lekarz weterynarii dożylnie podaje płyny oraz preparaty mające na celu poprawienie metabolizmu zwierzęcia. Dodatkowo podawane są witaminy z grupy B oraz elektrolity. Efekt leczenia zależny jest od kilku czynników, przede wszystkim gatunku zjedzonej rośliny oraz czasu reakcji.

Rośliny toksyczne dla kotów są niestety często popularne w domach czy na ogrodach. Zawsze lepiej zapobiegać zatruciu niż je leczyć – z tego powodu właściciele powinni zwracać szczególną uwagę na to, jakie rośliny zakupują dla ozdoby swojej przestrzeni.

To może Cię zainteresować:

Anemia u kota – objawy. Jak leczyć niedokrwistość?
Mocznica u kota – czy potrzebna jest eutanazja?
Kot australijski mist – ognisty wygląd i unikalny charakter
Błona na oku? Czemu trzecia powieka u kota jest widoczna?
Tęgoryjec u kota – profilaktyka i odrobaczanie kota
Ragamuffin – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *