Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, jak silny jest węch Twojego kota. W rzeczywistości koty mają jeszcze lepszy węch niż wiele ras psów. Ponieważ koty często odczuwają zapachy intensywniej niż ludzie, nie zawsze postrzegają je w ten sam sposób co my. Dowiedzenie się, dlaczego węch kota jest tak potężny i jakich zapachów koty nienawidzą, może pomóc ci być jeszcze lepszym rodzicem dla swojego czworonoga.

 

Zrozumienie kociego węchu

Niektóre zapachy, takie jak pożywienie czy kocimiętka, przyciągają koty, podczas gdy inne mogą być dla nich denerwujące, a nawet szkodliwe. Jednak oba te przypadki są ewolucyjnymi przykładami tego, jak nadwrażliwe nosy kotów pomagają im przetrwać. Koty wykorzystują zmysł węchu, aby czuć się bezpieczniej w swoim otoczeniu, wykrywać potencjalne drapieżniki lub niebezpieczeństwa, znajdować pożywienie, lokalizować partnerów i odróżniać koty znajome od nieznanych. Koty ewoluowały behawioralnie i rozwinęły swoją unikalną anatomię przetwarzania zapachu w sposób, który bardzo różni się od ludzi, psów i innych zwierząt.

Większość zapachów, które są uważane za niesmaczne lub nieprzyjazne dla kotów, uważa się za takie, ponieważ kojarzą się kotom z niebezpieczeństwem. W szczególności lotne związki organiczne – gazy uwalniane do powietrza z różnych produktów i w wyniku różnych procesów – to coś, czego nie lubią koty i często służą jako wskazówki oparte na zapachu, które mówią zwierzakowi, aby trzymał się z dala od niektórych pokarmów, substancji lub roślin.

Zdziwisz się jakiego zapachu nie lubią koty.

Cytrusy

Powszechnie mówi się, że zapachy cytrusowe są odrażające dla kotów. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść, rzucając skórki pomarańczy po ogrodzie, aby trzymać koty z dala lub spryskując cytrusowy zapach na tkaninie do domu, której nie chcesz, aby twój kot się drapał. Owoce cytrusowe są uważane za jadalne dla kotów (choć większość z nich prawdopodobnie nie będzie zainteresowana), ale ich skórki i materiał roślinny mogą powodować wymioty, biegunkę lub zapalenie skóry.

Lawenda, geranium i eukaliptus

Niektórzy ogrodnicy używają lawendy do odstraszania jeleni, ale możesz też spróbować tego jako odstraszacza dla kotów. Podobnie pelargonie i eukaliptusy wydzielają zapach, którego koty nie lubią. Należy pamiętać, że lawenda, geranium i eukaliptus są nieco toksyczne dla kotów; w przypadku spożycia mogą powodować nadmierne ślinienie, nudności, wymioty, anoreksję, depresję lub zapalenie skóry.

Rozmaryn, tymianek

Koty z pewnością kręcą nosem na niektóre popularne zioła, w tym rozmaryn i tymianek. Rozmaryn i tymianek są zazwyczaj nieszkodliwe dla kotów.

Banan i musztarda

Chociaż koty mogą jeść banana i musztardę, prawdopodobnie nie będą chciały. Te powszechne produkty spożywcze, które znajdziemy praktycznie w każdej kuchni, wydzielają wyraźne zapachy, za którymi koty niespecjalnie przepadają.

Olejki eteryczne

Podczas gdy kojące zapachy wielu olejków eterycznych, takich jak drzewo herbaciane, lawenda i eukaliptus, mogą być świetne do rutynowej samoopieki, kocięta i koty mogą nie podzielać naszego entuzjazmu. Dzieje się tak, ponieważ narażenie na duże ilości olejków eterycznych może być niepokojące, a nawet toksyczne dla kotów z powodu potencjalnie niebezpiecznych lotne związki organiczne. Niechęć kotów do tych olejków może dosłownie uratować im życie, szczególnie, że przykładowo podany olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny dla zwierząt.

Mocne przyprawy

Mocne przyprawy, takie jak papryka i curry, nie są zabawne dla kotów, dlatego wiele osób używa płatków pieprzu cayenne lub papryki jako środka odstraszającego dla kotów. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Papryki zawierają kapsaicynę, która może wytwarzać potencjalnie toksyczne lotne związki organiczne. Tak więc, chociaż może to trzymać twojego kota z dala od obszaru niedostępnego, ciekawski lub niezrażony kot może zachorować. Lepiej wybrać bezpieczniejszą alternatywę.

Niezbyt zaskakujące zapachy, jakich nie lubią koty

Brudna kuweta

Koty to wybredne stworzenia, co oznacza, że nienawidzą używania brudnej kuwety tak samo, jak ty nie znosisz patrzeć na nią! Jeśli masz w domu kilka kotów, możesz napotkać jeszcze więcej problemów z brudną kuwetą. Niektóre koty mogą być ekstremalnie terytorialne, więc wąchanie odchodów innego kota w kuwecie może zniechęcić je do wyjścia z kuwety i zamiast tego na dywanik. Jeśli twój kot jest wrażliwy na zapach własnego moczu lub masz wiele kotów i za mało pudełek, kot może zacząć oddawać mocz w miejscach takich jak łóżko lub teczka. Upewnij się, że masz co najmniej jedną kuwetę dla każdej grupy socjalnej kotów i czyść je codziennie.

Obce koty

Chociaż koty niekoniecznie mają nic przeciwko zapachowi kotów, które są im znane, zapach nowego kota w gospodarstwie domowym może wywołać u Twojego kota ,,zawroty głowy”. Co gorsza, zapach nowego kota” może spowodować, że twój pierwotny kot zacznie znaczyć teren.

Jaki zapach odstrasza koty?

Ocet odstrasza owady i zwierzęta

Jednym z najskuteczniejszych środków odstraszających zarówno zwierzęta, jak i owady jest ocet Biały destylowany ocet jest szczególnie skuteczny w odstraszaniu kotów. Większość kotów nienawidzi zapachu octu i można go używać jako bezpiecznego środka odstraszającego w dowolnym miejscu. Ocet pachnie silnie dla ludzi, ale zwykle zapach słabnie, gdy wysycha. Koty nadal mogą go jednak wyczuć, co czyni go skutecznym środkiem odstraszającym. Dlatego koty unikają octu, bo jego zapach jest dla nich bardzo ostry. Jeśli użyjesz octu jabłkowego, nie odstraszy on kotów. To dlatego, że zapach octu jabłkowego jest w rzeczywistości nieco słodki. Może nawet przyciągnąć koty do obszaru, w którym próbujesz je odstraszyć! Więc trzymaj się białego octu.

Możesz rozcieńczyć ocet zgodnie ze specyfikacją produktu (zwykle w stosunku 1:1 z wodą), a następnie umieścić go w plastikowej butelce z rozpylaczem, aby nałożyć go w pobliżu miejsc, w których chcesz odstraszyć koty od sikania.

Lawenda to zapach, który odstrasza koty

Możesz użyć lawendy na kilka różnych sposobów, aby powstrzymać koty przed oznaczaniem lub kręceniem się tam, gdzie ich nie chcesz, zarówno w domu, jak i poza nim. W domu możesz użyć lawendy w postaci olejku eterycznego. Aby zrobić lawendowy odstraszacz kotów DIY, możesz dodać go do mieszanki wody lub octu w butelce ze spryskiwaczem, jak wspomnieliśmy powyżej. Jednak uważaj, bo lawenda jest toksyczna dla kotów. Upewnij się więc, że podczas tego procesu kot nie połknie żadnego olejku lawendowego ani roślin lawendy.

Użyj rozmarynu, aby odstraszyć koty

Zgadnij co, rozmaryn nie jest toksyczny dla kotów! Same rośliny rozmarynu są nietoksyczne dla kotów. Tak więc ten zapach może być twoim najlepszym przyjacielem do użycia jako zapachu, który odstrasza koty od sikania. Rozmaryn to kolejne zioło, które można stosować w postaci olejku eterycznego. Jednak należy pamiętać, żeby nie używania zbyt dużych ilości olejków eterycznych w pobliżu kota, ponieważ w zbyt wysokim stężeniu może mieć negatywny wpływ na kota.

Dlaczego znajomość czego nie lubią koty jest ważna

Znajomość zapachów, których koty nienawidzą, nie tylko pomaga lepiej poznać swojego kota. Rodzice zwierząt domowych mogą skorzystać z powyższej listy, aby zapewnić kotom bezpieczeństwo, zniechęcić je do żucia rzeczy, których nie powinny gryźć, i uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości. Możesz także strategicznie używać zapachów, których nie lubią koty, aby trzymać koty z dala od przestrzeni wolnych od kotów.

Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że żaden zapachowy produkt, którego używasz wokół kotów, nie jest toksyczny ani szkodliwy. Ponieważ olejki eteryczne w szczególności mogą być niebezpieczne dla kotów przy próbie ich zjedzenia, nie używaj ich w domu w dużych ilościach, chyba że masz pewność, że są bezpieczne dla twoich zwierząt. A jeśli masz wątpliwości, nie używaj tego!

Silny zmysł węchu kotów może sprawić, że nawet najprzyjemniejsze (dla nas) zapachy będą dla nich uciążliwe, co możesz wykorzystać na swoją korzyść. Jeśli chcesz trzymać kota z dala od ogrodu lub mebli, możesz użyć zapachów, o których wiesz, że twój kot nienawidzi, jako środka odstraszającego.

To może Cię zainteresować:

Toy bobtail – wszystko o tej rasie kotów
Hamak dla kota – jak zrobić samemu? Gdzie kupić?
Turecki van – charakter i wzorzec rasy
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Ragdoll – „szmaciana lalka” czy kompan do zabawy?
Mocznica u kota – czy potrzebna jest eutanazja?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *