Wokalizacja u kota – dlaczego kot dużo miauczy?

Wokalizacja u kota to zjawisko często niepokojące właścicieli tych czworonogów. Opiekunowie nierzadko zastanawiają się: dlaczego kot dużo miauczy? Jak się okazuje, nasi pupile mogą chcieć w ten sposób przekazać nam mnóstwo cennych informacji.

Na wydawanie dźwięków przez koty ma wpływ wiele czynników: wiek, płeć, rasa, a nawet stan zdrowia. Z tego powodu należy spojrzeć na zwierzę jako złożoną całość i wziąć pod uwagę kilka możliwych scenariuszy.

Koty to zwierzęta o szerokim spektrum wokalizacji. Oznacza to, że wydają wiele dźwięków, które mogą mieć różne znaczenie. Niektóre są dedykowane tylko dla innych kotów czy ofiar, ale istnieją też takie wyjątkowe wyłącznie dla człowieka.

 

Mruczenie i gruchanie

Mruczenie to charakterystyczny typ wokalizacji u kota. Już od drugiego dnia życia kocięta wyrażają w ten sposób zadowolenie i komunikują się z matką. Zazwyczaj kojarzy się ono z pozytywnymi odczuciami, jednak koty w ten sposób mogą również reagować na sytuacje stresowe, ból, niepewność czy choroby.

Warto zwrócić uwagę na to, kiedy nasz kot zaczyna mruczeć. Jeżeli robi to przy okazji pieszczot to znaczy, że czuje się przy nas spokojnie i bezpiecznie. Natomiast spontaniczne pomrukiwanie połączone z kompulsywnym wylizywaniem może świadczyć o bólu.

Właściciele mogą doświadczyć gruchania po przebudzeniu czy powrocie do domu. Jest to odgłos powitalny, który koty wydają widząc nas po dłuższej przerwie. Tak samo mogą komunikować się z innymi kotami, w szczególności ze swoim potomstwem, a także podczas marcowania, czyli sezonowych kocich zalotów.

Burczenie, syczenie i parskanie

Typowym odgłosem grożącym jest burczenie. Skierowane jest ono zarówno do innych kotów jak i ludzi. Jeżeli je usłyszymy, należy się wycofać i zostawić zwierzę, ponieważ jest ono w głębokim stresie i może być do nas agresywnie nastawione.

Każdy z nas niejednokrotnie słyszał charakterystyczne syczenie. To kolejny z grożących dźwięków, ma on na celu zachowanie dystansu między kotem, a drugim zwierzęciem lub człowiekiem.

Parskanie nie jest tak powszechnie spotykane jak burczenie i syczenie, ale tak samo jak one wyraża negatywne emocje. Jest ono niczym innym jak gwałtownym usunięciem powietrza z gardła i może przypominać szczekanie psa. Zwierzę, które wydaje taki dźwięk jest bardzo zdenerwowane i nie potrafi regulować swoich emocji, dlatego jedynym wyjściem dla niego jest odstraszenie drugiego osobnika. Zazwyczaj oznacza to, że kot jest w panice lub strachu.

Sapanie

Sapanie to kolejny z kocich sposobów na powiedzenie „nie podchodź do mnie, zachowaj dystans i odejdź”. Najczęściej jest używane w stosunku do innych kotów, ale mogą usłyszeć je także inne zwierzęta, które naruszają przestrzeń osobistą kota.

Zaśpiew bojowy

Zaśpiew bojowy należy do odgłosów ofensywnych. Zarezerwowany jest głównie dla grożących sobie wzajemnie kocurów. Ta wokalizacja u kota jest ciężka do pomylenia z innymi dźwiękami mruczków. Najczęściej może zostać usłyszana podczas marcowania lub w letnie noce.

Kocury nie kierują zaśpiewu bojowego w stronę człowieka. Jeżeli występuje takie zachowanie należy wziąć pod uwagę zaburzenia neurologiczne lub behawioralne.

Krzyk bólu lub strachu to rodzaj wokalizacji kota

Ciężko pomylić koci krzyk bólu lub strachu z innym odgłosem z ich szerokiego repertuaru. Wydają one przejmujący, głośny i wysoki wrzask. Zazwyczaj wiąże się on z bardzo silnym dyskomfortem, a także pojawia się przy przerażeniu, np. po ataku z ukrycia.

Należy pamiętać, że krzyk jest istotnym powodem do niepokoju, jednak koty mogą wrzeszczeć także przy innych sytuacjach, niekonieczne związanych z realnym zagrożeniem, np. przy obcinaniu pazurów czy kąpieli. Jeśli nasz pupil reaguje w taki sposób na zbędne czynności pielęgnacyjne, warto rozważyć zrezygnowanie z nich.

Poszczekiwanie

Kocurek siedzi na parapecie, wygląda przez okno i obserwuje ptaki. Twoja kotka obserwuje muchę, która usiadła wysoko na ścianie i nie ma do niej żadnej drogi dostępu. Przy okazji oba koty energicznie ruszają żuchwą i próbują wydać z siebie cichy, niczym niemy odgłos. Czy kiedykolwiek udało Ci się zaobserwować podobne sytuacje?

To zjawisko nazywamy poszczekiwaniem. Skierowane jest ono do nieosiągalnych dla pupila ofiar, na przykład wspomnianych wcześniej ptaków za oknem czy owada.

Dlaczego kot dużo miauczy?

Nadmierna wokalizacja u kota może być u kota miauczeniem stereotypowym, czyli zaburzeniem behawioralnym, często występującym u kotów starszych.

Jeśli nasz kot do tej pory przesypiał całe noce i nagle zmienił swoje zachowanie, jednocześnie budząc w nocy wszystkich domowników, należy wykluczyć u weterynarza możliwość występowania chorób, które będą wywoływały nocne serenady. Przyjrzyjmy się najpierw najczęściej występującym schorzeniom, które przyczynią się do nadmiernej wokalizacji.

Starość nie radość

U kotów geriatrycznych (czyli powyżej 10. roku życia) dochodzi do wielu zmian starczych, organizm traci zdolności do regeneracji i powoli poszczególne układy odmawiają posłuszeństwa. Jednym ze zmysłów, który zostaje upośledzony może być słuch. Koty niedosłyszące nie są w stanie zlokalizować opiekuna tak sprawnie jak młode osobniki, dlatego mogą budzić się w środku nocy i wokalizować, nawołując właściciela.

Nadmierna wokalizacja u kota może być objawem choroby zwyrodnieniowej stawów. Wtedy jest to wyraz frustracji, ponieważ schorzenie utrudnia zwierzęciu poruszanie się i wykonywanie czynności, które do tej pory były dla niego naturalne, na przykład wskakiwanie na półki, chodzenie po schodach czy zabawę.

Zaburzenia poznawcze

U kotów powyżej 15. roku życia istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych. Związane jest to ze starczą degeneracją układu nerwowego. Zwierzęta chodzą po mieszkaniu zdezorientowane, często bez określonego celu. Nierzadko towarzyszy temu wokalizacja, niekoniecznie uzasadniona poszukiwaniami właściciela.

U kotów geriatrycznych bardzo istotne jest wspieranie funkcji poznawczych. Warto zapewnić pupilom stymulację w postaci ciekawej zabawy, a nawet rozważyć wyprowadzanie kota na spacer przy użyciu szelek i smyczy.

Niepozorne choroby

Przy wykluczaniu potencjalnych czynników wywołujących nocne koncerty należy zwrócić uwagę na poprawne funkcjonowanie nerek. Są one kluczowym narządem w oczyszczaniu organizmu z produktów przemiany materii, a także regulują równowagę elektrolitową. Z wiekiem wiele kotów zaczyna dotykać przewlekła niewydolność nerek. Jej objawami mogą być wielomocz i zwiększone pragnienie. Przy częstym korzystaniu z kuwety koty mogą dawać wyraz swojemu dyskomfortowi przez głośne miauczenie.

Nadczynność tarczycy to zaburzenie najczęściej dotykające koty dorosłe i starsze. U większości pacjentów stwierdza się łagodne zmiany nowotworowe w obrębie narządu, które wpływają na zwiększone wydzielanie hormonów- trójjodotyroniny (T3) i/lub tyroksyny (T4). U niewielkiego odsetka chorych kotów zmiany mają charakter złośliwy. Nadczynność tarczycy objawia się w postaci nadpobudliwości i wzmożonego apetytu. Typowym zachowaniem dla chorujących na nadczynność tarczycy kotów jest bieganie po domu niepoprzedzone konkretnym bodźcem, czemu często towarzyszy wokalizacja.

Młode koty

Nadmierna wokalizacja u kota to zaburzenie zarezerwowane nie tylko i wyłącznie dla geriatrii. Można zaobserwować je także u młodych zwierząt jako wyraz bólu. Charakterystycznym stanem, przy którym spotkamy się z wokalizacją jest zapalenie ucha, a także zapalenie stawów. Koty mogą wykazywać niechęć do poruszania się, a jeśli mamy do czynienia z zapaleniem ucha to typowym objawem będzie potrząsanie głową.

Coraz częściej właściciele zwracają uwagę na stan uzębienia swoich czworonożnych podopiecznych, co przekłada się na szczęśliwe życie naszych pupili. Najczęściej spotykanymi anomaliami w stanie uzębienia są: choroba przyzębia (paradontoza), przetrwałe po złamaniach korzenie zębów (mogą powodować powstawanie ropni w szczęce i żuchwie), a także kamień nazębny. Stomatologia weterynaryjna prężnie się rozwija, co jest bardzo korzystnym zjawiskiem, ponieważ każde zaburzenia w obrębie jamy ustnej mogą powodować ogromny ból i dyskomfort, a to może skutkować wokalizacją.

Zwróć na mnie uwagę!

Na końcu, jeśli wykluczymy już wszystkie choroby i zaburzenia behawioralne, należy zastanowić się czy poświęcamy naszemu kotu wystarczająco dużo uwagi. Często zwierzęta te są błędnie uznawane za samotników, w rzeczywistości są od nas zależne i potrzebują nas do prawidłowego funkcjonowania.

Kot silnie miaucząc może chcieć zaprosić nas do zabawy czy pieszczot. Zdarza się, że największe łakomczuchy proszą nas w ten sposób o posiłek. Możemy wtedy rzeczywiście dać kotu jeść, jednak należy pamiętać, że nasz pupil powinien przyjmować pokarm nawet 6 razy dziennie w mniejszych porcjach, tak by nie przekroczyć jego zapotrzebowania kalorycznego, co będzie skutkować nadwagą.

To może Cię zainteresować:

Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Anemia u kota – objawy. Jak leczyć niedokrwistość?
Tipsy dla kota – wady i zalety
Kot bambino – tajemnicza uroda i czar przyjaciela
Kot Devon rex – charakter, pielęgnacja i opis rasy 
Jaka siatka na balkon będzie najlepsza dla kota?
5/5 - (2 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *