Ile kosztuje utrzymanie kota? Poznaj wszystkie koszty!

Decyzja o zakupie lub przygarnięciu zwierzęcia nie może być zbyt pochopna, gdyż wiąże się z wieloma obowiązkami, które będą od tej pory na nas spoczywać. Osoby, które nigdy nie miały w domu zwierzaka, bez wątpienia nie zdają sobie sprawy z tego, jak tak naprawdę wygląda opieka nad pupilem i jakie są koszty jego utrzymania. Choć może się wydawać, że opieka nad kotem to nic trudnego, nie do końca jest to prawdą. Ile kosztuje utrzymanie kota? O czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu z czworonogiem?

 

Koszty utrzymania kota

W zasadzie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile pieniędzy będziemy musieli wydać na kota, gdyż dużo zależy od tego, jakie zwierze zamieszka pod naszym dachem. Oczywiście najlepiej będzie dać schronienie kotu, który szuka domu, zazwyczaj są to zwierzęta porzucone przez poprzednich właścicieli, chore lub kocięta. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup rasowego kota z hodowli, wówczas trzeba będzie nastawić się na koszty rzędu kilku tysięcy złotych. Kocią wyprawkę należy skompletować przed tym, jak zwierze u nas zamieszka. Co jest niezbędne? Do podstawowych akcesoriów można zaliczyć legowisko, miski, kuwetę oraz zabawki, które umilą czas naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

Jeżeli chodzi o wybór legowiska, to możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Niemniej jednak nie zawsze kot będzie chciał spędzać w nim czas. W tym wypadku warto uzbroić się w  cierpliwość, ponieważ w pewnym momencie może się do niego przekonać. Może być też tak, że wybierze sobie całkowicie inne miejsce do spania. Koty lubią kryjówki, ponieważ w takich miejscach czują się bezpiecznie. To, dlatego wybierając legowisko, najlepiej postawić na takie w kształcie budy. Koszty zakupu legowiska dla zwierzęcia mogą być różne, zazwyczaj ceny wahają się od 50 do 300 złotych.

Kolejnym ważnym elementem w przypadku posiadania kota jest kuweta. Kocia toaleta to podstawa. Tutaj wybór również będzie bardzo duży, bo można zdecydować się zarówno na standardową, prostokątną kuwetę, za którą zapłacimy od 15 do 50 złotych. Bardziej nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem, może okazać się kuweta kryta, która zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów. Koszty krytej kuwety wahają się od 50 do 200 złotych w zależności od wybranego rozmiaru. Jeżeli możemy przeznaczyć więcej miejsca na kocią toaletę, warto wybrać większy model, dzięki temu będziemy mieć pewność, że kot ją zaakceptuje i nie będzie załatwiał się w innych miejscach.

Nie można zapomnieć także o miseczkach na suchą i mokrą karmę oraz wodę, hodowcy kotów polecają takie wykonane z ceramiki. One będą dużo lepszym rozwiązaniem, niż te wykonane z plastiku, są też cięższe, a więc bardziej stabilne. Oprócz podstawowych wymienionych wyżej elementów nie można nie wspomnieć o zabawkach. Wędki, piłki, myszki, tunele, drapaki, koty to łowcy, warto zatroszczyć się o zaspokojenie ich instynktów.

Pożywienie i żwirek

jak pozbyć się pcheł u kota

Koszty utrzymania kota to przede wszystkim karma i żwirek do kuwety. Obecnie wybór mokrych i suchych karm dla zwierząt jest ogromny, jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty dostępne na rynku będą w stanie zaspokoić potrzeby naszego zwierzęcia. Niestety w tym wypadku cena idzie w parze z jakością pożywienia. Najtańsze puszki i suche karmy z marketu nie będą dobrym wyborem. Chcąc zapewnić swojemu kotu zbilansowaną, zdrową dietę, należy być świadomym, które karmy są pełnowartościowe, a które nie zawierają niezbędnych składników odżywczych i witamin. W dzisiejszych czasach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie zakupów w sieci. Po pierwsze w sklepach internetowych wybór karm dla kotów jest większy, po drugie ceny są znacznie przystępniejsze, niż w stacjonarnych sklepach zoologicznych. Najważniejsze jest to, aby czytać skład wybranej kramy, im więcej będzie zawierać mięsa, tym lepiej. Obecnie można wybierać spośród naturalnych karm bez sztucznych barwników, konserwantów, czy wzmacniaczy smaku, na takich produktach warto się skupić w pierwszej kolejności. Oczywiście sucha karma nie może stanowić podstawy żywienia kota. To zwierzę mięsożerne, w związku z tym musi otrzymywać przede wszystkim mokre posiłki mięsne. Karmę dla kota wybieramy, mając na uwadze jego indywidualne preferencje tj. wiek, wagę, a także tryb życia. Za dobrej jakości suche karmy w zależności od pojemności będzie trzeba zapłacić około 50 -100 złotych. Dobrym pomysłem będzie kupienie większej ilości karmy, dzięki temu z pewnością uda nam się trochę zaoszczędzić.

Kolejnym ważnym produktem, w który powinniśmy się zaopatrzyć, jeżeli mamy w planach zamieszkanie z kotem jest żwirek. Najtańszy będzie żwirek bentonitowy, za jego 10 litrów zapłacimy około 22 zł. Droższy, ale praktyczniejszy jest żwirek drewniany, który dobrze pochłania zapachy, co więcej można go zutylizować, spuszczając w toalecie. Za 10 litrów żwirku drewnianego będziemy musieli zapłacić około 28 złotych. Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy, warto zdecydować się na zamówienie naturalnego pelletu, który stosuje się, jako opał. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę, na jego jakość, nie może zawierać żadnych domieszek.

Akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji zwierzęcia

koszt utrzymania kota

Nie można zapominać także o akcesoriach oraz kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji zwierzęcia. W kociej kosmetyczne nie powinno zabraknąć takich rzeczy, jak szczotka do sierści oraz obcinacz do pazurów, jeżeli decydujemy się na taki zabieg. Z kosmetyków, warto mieć pod ręką szampon do mycia kotów, dostępne są też suche szampony do odświeżania sierści, jeżeli nasz kot nie lubi kąpieli. Za najtańszy szampon zapłacimy około 20 złotych, za specjalistyczne preparaty dostępne w gabinetach weterynaryjnych nawet 200 zł. Gdy pupil wychodzi na spacery, wówczas nie można zapominać także o odpowiednich preparatach zabezpieczających przed pasożytami.

Wizyty u weterynarza

Koszt utrzymania kota to także wizyty u weterynarza, za które trzeba zapłacić około 100 złotych. Do tego należy doliczyć także leki oraz produkty pielęgnacyjne, jeśli przychodzimy ze zwierzęciem z konkretnym problemem. Będziemy musieli także pokryć koszty związane z tabletkami na odrobaczanie oraz kleszcze i inne pasożyty. Pamiętajmy, że profilaktyka jest bardzo istotna, dzięki temu będziemy w stanie uniknąć problemów w przyszłości. Chroniąc w odpowiedni sposób kota przed zarażeniem różnego rodzaju chorobami, pasożytami, z pewnością zaoszczędzimy pieniądze na leczeniu, co więcej nasz pupil będzie mógł cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długi czas.

W pierwszym roku życia kota można poddać sterylizacji, co jest wskazane szczególnie w przypadku pupilów wychodzących. Poza tym trudno byłoby przeżyć pod jednym dachem z kotką w czasie rui lub kotem znaczącym teren moczem. Zabieg sterylizacji kosztuje około 150-250 złotych w zależności od przychodni weterynaryjnej oraz miasta, w jaki się znajduje. Kastracja kocurków jest trochę tańsza, gdyż trzeba za nią zapłacić około 100 - 150 złotych. Biorąc kota ze schroniska, możemy liczyć na darmowy zabieg w ramach programów zapobiegania bezdomności zwierząt.

Na zdrowiu zwierzęcia nigdy nie warto przesadnie oszczędzać. Wiadomo, że zazwyczaj nasz budżet jest ograniczony, jednak biorą pod dach kota, trzeba liczyć się z takimi wydatkami. Jeśli nie będziemy w stanie zapewnić mu odpowiedniej opieki medycznej, lepiej wstrzymać się z decyzją o przygarnięciu lub kupieniu kota.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota?

ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje miesięczne utrzymanie kota, jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, z tego względu, że każde zwierze może mieć różne potrzeby, a my różne podejście dotyczące jego wychowania. Niektórzy na przykład nie zwracają szczególnej uwagi na jakość podawanej karmy, w związku z tym wybierają produkty najtańsze. W takiej sytuacji miesięczny koszt utrzymania kota, z pewnością będzie dużo niższy, niż w przypadku wybierania karm z najwyższej półki cenowej. Podobnie z wizytami u weterynarza, czy akcesoriami pielęgnacyjnymi. Koszty będą zależeć także od rasy zwierzęcia, na przykład koty brytyjskie wymagają specjalnej diety, tak więc niezbędne będzie zaopatrzenie pupila w specjalistyczne karmy w gabinetach weterynaryjnych, które nie należą do najtańszych.

Koszt utrzymania psa i kota będzie podobny, przy czym oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od naszego budżetu, podejście do opieki nad pupilem oraz świadomości.

To poważna decyzja

Wzięcie pod swój dach kota lub psa to bardzo poważna decyzja, która musi być przemyślana. Nie podejmujmy jej zbyt pochopnie, gdyż później będzie cierpieć na tym nasz zwierzak. Nie chodzi tylko o danie pupilowi schronienia, bo trzeba zatroszczyć się także o odpowiednią dietę, opiekę zdrowotną oraz indywidualne potrzeby kota. Należy wziąć pod uwagę także to, że mając zwierzę, w przypadku dłuższych wyjazdów będziemy musieli zorganizować dla niego opiekę, która również będzie wiązała się z kosztami. Koty nie przepadają za podróżowaniem i w przeciwieństwie do psów nie będą zadowolona ze wspólnych wakacji. To zwierzęta terytorialne, które najlepiej czują się u siebie.

 

To może Cię zainteresować:

Marcowanie kotów – okres godowy kotów, ile trwa i co należy robić?
Sterylizacja kotki – wszystko, co musisz wiedzieć
York chocolate – wszystko o rasie
Czy nasz kot może być smutny?
Angora turecka – narodowy skarb Turcji
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *