Kot savannah – wygląd, opis i charakterystyka

Kot savannah jest krzyżówką afrykańskiego serwala z kotem domowym. Savannah została nazwana na cześć siedliska serwala, a jej piękno nawiązuje do bujnego splendoru tych złotych równin w Afryce. Podobnie jak jego dziki kuzyn, kot savannah jest wysokim, szczupłym kotem o długich nogach, dużych uszach i długiej szyi. Jej płaszcz ma charakterystyczny cętkowany wzór, który nadaje jej dzikiego uroku.

W przeciwieństwie do serwali koty savannah są czułe i towarzyskie z innymi zwierzętami domowymi i starszymi dziećmi. Jednak ze względu na ich hybrydowe pochodzenie koty sawannowe nie mogą być legalnie posiadane bez pozwolenia w wielu lokalizacjach.

 

Kot savannah – wygląd i opis rasy

 • Rozmiar: od 30 do nawet 45 cm
 • Waga: 9-11 kg
 • Sierść: krótką, miękką sierść
 • Średnia długość życia: 12-20 lat

Charakterystyka:

 • łatwy do ułożenia 3/5
 • nadaje się do życia w mieszkaniu 4/5
 • nadaje się na pierwszego kota 2/5
 • tendencja do przybierania na wadze 2/5
 • ogólny stan zdrowia 4/5
 • inteligencja 5/5
 • poziom energii 4/5
 • chętny do zabawy 4/5
 • przyjazny do psów 4/5
 • przyjazny dla kotów 4/5
 • przyjazny dla dzieci 5/5

Kot savannah – wzorzec rasy

Wzorzec rasy wymaga, aby wszystkie cechy kota savannah naśladowały cechy swojego przodka, afrykańskiego serwala. Celem jest uzyskanie rasy o wszechstronnym temperamencie, a jednocześnie dziko wyglądającej rasy, która stanowi odpowiednią alternatywę dla egzotycznego zwierzaka. Słabo rozwinięte linie krwi można pomylić z kotami bengalskimi, które mają przeciwną budowę ciała niż Savannah.

Uszy powinny przypominać uszy afrykańskiego kota serwala. Serwale mają największe uszy ze wszystkich kotów i największe w stosunku do wielkości głowy każdego kota. W rezultacie uszy kota savannah są niezwykle duże i wysoko na głowie. Uszy są szerokie z głęboką podstawą, powinny być wyprostowane i mieć zaokrąglone końce.

Tak zwane ocelli za uszami służą do odstraszania drapieżników (odziedziczone po serwalach). Serwala mają za uszami oznakowanie ocelli, które są znakami o wysokim kontraście, które mają odstraszać drapieżniki, naśladując oczy własnych wrogów drapieżników.

Głowa powinna być szeroka, zmodyfikowany klin z zaokrąglonymi konturami. Głowa powinna być dłuższa niż szersza. Widok z przodu twarzy powinien mieć wyraźny i symetryczny trójkątny kształt. Nos jest długi z małym podbródkiem.

Umaszczenie kota savannah to solidne ciemne plamy, które mogą być okrągłe lub owalne, opływające ciało. Seria równoległych pasków, od tyłu głowy do tuż nad łopatkami, rozchodzi się lekko nad plecami. Mniejsze plamy można znaleźć na nogach i stopach, a także na twarzy. Sierść to gęste krótkie włosy, które mogą być szorstkie lub miękkie w fakturze.

Kolory kota savannah to brąz, srebro, czerń i dym. Dopuszczalne kolory to takie, które naśladują afrykańskiego serwala. Najczęstszą odmianą afrykańskiego serwala jest maślany złoty kolor z solidnymi czarnymi plamami. Złoto jest w odcieniu brązu, więc jest prawidłowo zarejestrowane jako brązowy pręgowany.

Oczy powinny być średniej wielkości i osadzone pod lekko zakapturzonymi brwiami. Wierzchołek oka przypomina bumerang, który jest ustawiony pod dokładnym kątem, dzięki czemu kącik oka opada w dół linii nosa. Dolna połowa oka ma kształt migdała. Oczy są umiarkowanie głęboko osadzone, nisko na czole i zgodne z symetrią twarzy. Ślady łez są obecne wzdłuż i między oczami i nosem. Wszystkie kolory oczu są dozwolone i są niezależne od koloru sierści.

Kot savannah – charakter

Jeśli szukasz leniwego kota na kolanach, savannah prawdopodobnie nie jest najlepszym wyborem. Ta wysportowana i aktywna rasa jest bardziej skłonna do wskoczenia na górną część szafek kuchennych (koty savannah potrafią skakać bardzo wysoko, niż do siedzenia bezczynnie przy misce z jedzeniem.

Zawsze szukając nowych wyzwań do odkrycia, często mówi się, że kot savannah jest bardziej podobny do psa niż do kota. Te gibkie i zwinne koty również uwielbiają wodę i na pewno nie zawahają się wskoczyć z tobą do wanny lub brodzić w brodziku dla dzieci. Sawanny są również łatwe do wyszkolenia, a niektórzy właściciele decydują się szkolić kota na smyczy i zabierać go na przygody na świeżym powietrzu.

Towarzystwo dla kota savannah jest ważne, ponieważ te duże koty domowe mogą stać się podejrzliwe wobec obcych. Ale podobnie jak psowate, savannah są niezwykle lojalne i podążają za swoimi ulubionymi ludźmi po domu tylko dla towarzystwa. Mają reputację bardzo rozmownych z różnymi charakterystycznymi wokalizacją, chociaż nie zawsze tak jest. Są wysokoenergetyczne i wymagają dużo uwagi, więc nie nadają się do gospodarstwa domowego, w którym właścicieli nigdy nie ma w domu. nieustanna miłość. Z tego powodu dzieci i psy są wspaniałymi towarzyszami.

Jeśli myślisz o sprowadzeniu do domu kota rasy Savannah, pamiętaj, że mioty są wymienione jako F1, F2, F3 itd. Liczby te pokazują, ile pokoleń minęło od czasu wprowadzenia oryginalnych genów dzikiego serwala do konkretnej linii hodowlanej. Tak więc im mniejsza liczba, tym bardziej prawdopodobne jest, że zauważysz nieco bardziej dzikie zachowanie (wspinanie się, skakanie i „polowanie” na zabawki). I pamiętaj: wcześniejsze pokolenia savannah są zwykle większe i cięższe.

Savannah są bardzo inteligentne i potrzebują dużo wzbogacenia i aktywności, dlatego można z nimi przeprowadzać trening z klikerem, aby pomóc im utrzymać mentalną i fizyczną stymulację.

Kot savannah – długość życia

Koty savannah potrafią żyć od 12 do aż 20 lat, jeśli się o nie dobrze dba i są pod stałą opieką weterynaryjną.

Kot savannah – zdrowie

Koty savannah to zdrowa rasa, bez znanych warunków genetycznych lub innych problemów zdrowotnych. Są zagrożone kardiomiopatią przerostową (pogrubienie mięśnia sercowego), ale nie są bardziej podatne na problemy z sercem niż inne krzyżówki. Odpowiedzialni hodowcy badają warunki, które mogą negatywnie wpłynąć na rasę.

Kot savannah – pielęgnacja

Savannah mają krótką, luksusową, miękką sierść, którą łatwo pielęgnować dzięki cotygodniowemu szczotkowaniu. Pokocha uwagę, a jeśli będziesz go częściej szczotkować, w całym domu znajdziesz mniej kłaczków.

Reszta to podstawowa opieka. Przycinaj paznokcie w razie potrzeby, zwykle co tydzień. Co tydzień sprawdzaj uszy pod kątem zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję. Jeśli uszy wyglądają na brudne, przetrzyj je wacikiem zwilżonym delikatnym środkiem do czyszczenia uszu zaleconym przez weterynarza. Często myj zęby w domu zatwierdzoną przez weterynarza pastą do zębów dla zwierząt, aby uzyskać dobry ogólny stan zdrowia i świeży oddech, a w razie potrzeby zaplanuj weterynaryjne czyszczenie zębów. Wcześnie rozpocznij szczotkowanie, przycinanie paznokci i mycie zębów, aby kociak zaczął akceptować tę czynność.

Kot savannah – żywienie

Koty savannah mają takie same wymagania żywieniowe jak koty domowe. Niektórzy eksperci zalecają kombinację suchej lub mokrej karmy handlowej z surowym lub gotowanym mięsem. Niektórzy eksperci uważają, że rasa potrzebuje więcej tauryny i mogą zalecić jej suplementację. Inni sugerują, że jeśli podajesz suchą karmę, powinna ona być wolna od zbóż lub kukurydzy, ponieważ jej dzicy przodkowie jedzą pełno białkową dietę.

Pamiętaj, aby zapewnić kotu świeżą, czystą wodę (chociaż kot z sawanny prawdopodobnie bawi się w naczyniu na wodę). Jeśli adoptujesz kociaka, porozmawiaj o diecie kota z hodowcą i weterynarzem. Potrzeby kota będą się zmieniać przez całe jego życie i musisz upewnić się, że kot nie ma nadwagi.

Kot savannah – szkolenie i wychowanie

Długie nogi kotów savannah i atletyczna gracja nadają się idealnie do skakania, a te koty uwielbiają lądować na wysokich powierzchniach. Zapewnij wysoki drapak dla kotów lub inne bezpieczne możliwości wspinaczki (jak kociostradę). Oczywiście musisz również oczekiwać, że twój kot savannah będzie szpiegować wysokie miejsca - blaty szafek, półki. To dziwactwo, które wielu właścicieli uczy się kochać; po prostu upewnij się, że na drodze twojego kota nie ma żadnych przedmiotów, które można zniszczyć. Podobnie jak serwale, wiele savannah uwielbia bawić się w wodzie. Napełnij basen dla dzieci i pozwól kotu badać wodę we własnym tempie (tylko nie wrzucaj kota do basenu!). Zadaszenie wokół basenu umożliwia zabawę na świeżym powietrzu bez ryzyka ucieczki. Pamiętaj tylko o zapewnieniu cienia w gorące letnie dni.

Ponadto koty savannah często akceptują noszenie uprzęży i towarzyszenie swoim właścicielom na spacerach na świeżym powietrzu.

Koty savannah zostały nazwane podobnymi do psów ze względu na ich zamiłowanie do zabawy w aportowanie i umiejętność uczenia się. Możesz je szkolić za pomocą klikania, tak jak psa do robienia sztuczek i wykonywania poleceń.

Poziom energii kotów savannah jest wysoki i wymagane są dla nich odpowiednie ćwiczenia. Ćwiczenia połączone z socjalizacją to niezwykle ważna część przygotowania kociaka do dorosłości. Najlepiej sprawdza się kontakt z przyjazną atmosferą z pozytywnym wzmocnieniem. Należy oczekiwać tylko tego, co wkłada się w tego typu kota, dlatego leniwym właścicielom odradza się tego kota.

Kot savannah – kocięta i hodowla

Typy kotów savannah wyrażane są w pokoleniu synowskim (tj. liczbie pokoleń, jakie kot wywodzi się z serwala w swoim rodowodzie), a nomenklatura obejmuje oznaczenia od F1 do F8.

Kot savannah F1 ma jednego rodzica serwala i jednego rodzica kota domowego, więc jest to 50% serwala. Te koty są największymi i najmniej czułymi z kotów savannah, ponieważ są bliżej dzikich zwierząt niż późniejsze pokolenia. Ważą do 11 kg i mają około 40 do 45 centymetrów. Są najmniej odpowiednie dla gospodarstw domowych z małymi zwierzętami domowymi lub dziećmi i są najdroższe w zakupie.

Savannah F2 ma dziadka serwala. Jest podobny pod względem wielkości i temperamentu do F1, ale będzie nieco bardziej czuły i mniej nieufny wobec nowych interakcji. Są bardziej odpowiednie do życia rodzinnego i kosztują znacznie mniej.

Kot F3 ma pradziadka serwala. Waży do 9 kilogramów i ma około 43 centymetrów wysokości. Nadal wyglądają dziko, ale ich osobowości są łagodniejsze i jeszcze bardziej czułe niż F2.

Według F4 rozmiar i temperament kota są bardziej przewidywalne. Na tym poziomie przynajmniej jeden prapradziadek był serwalem.

Kot savannah – cena

Za kota tej rasy jesteśmy w stanie zapłacić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy (4000 - 40 000 zł.). Na cenę mają wpływ geny, hodowla, oraz wiek zwierzęcia. Wiadomo, że za kotkę z renomowanej hodowli zapłacimy więcej. Na szczęście koty savannah nie mają żadnych specjalnych wymagań związanych z utrzymaniem, dlatego średni miesięczny wydatek na tego kociaka to będzie tylko cena karmy.

Kot savannah – historia rasy, ciekawostki

Kociak spłodzony przez serwala (małego afrykańskiego dzikiego kota) na kotce domowej w 1986 roku był początkiem rasy savannah. Ta krzyżówka pierwszej generacji została nazwana Savannah, a kiedy hodowca Patrick Kelly usłyszał o niej, postanowił stworzyć nową rasę. Kelly i jego koleżanka z hodowli Joyce Sroufe rozpoczęli program hodowlany i napisali standard dla nowych kotów.

Savannah została uznana za rasę przez międzynarodowe zrzeszenie kotów, The International Cat Association (TICA) w 2012 roku.

Kot savannah – dla kogo?

Koty Savannah są znane z tego, że są podobne do psów w swojej lojalności, często podążając za swoimi ludźmi po domu. Dobrze radzą sobie również z chodzeniem na smyczy na świeżym powietrzu. Dlatego są to idealne koty praktycznie dla każdego.

To może Cię zainteresować:

Peterbald – wierny i ciekawy kot
Błona na oku? Czemu trzecia powieka u kota jest widoczna?
Imiona dla kotów
Ragamuffin – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Drugi kot w domu – jak odpowiednio go wprowadzić?
Złamany ogon u kota – co musisz wiedzieć?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *