Jakie legowisko dla psa wybrać?

Każdy z nas ma swoje ulubione miejsce w domu. Może być to fotel, w którym relaksujemy się po intensywnym, pracowitym dniu, łóżko, na którym spędzamy czas nie tylko w trakcie snu, czy ulubione krzesło w kuchni. Nie inaczej jest w wypadku naszego czworonogiego towarzysza. Dla niego takim miejscem jest właśnie legowisko – dlatego tak ważne jest, aby przy jego zakupie, kierować się preferencjami czworonoga. Odpowiednie dopasowanie kojca, ma realne przełożenie na komfort życia naszego pupila. Dlatego legowisko dla buldoga francuskiego, będzie miało zupełnie inne właściwości, niż legowisko dla psa dużego i jeszcze inne, niż legowisko dla szczeniaka. Czym więc kierować się przy wyborze legowiska dla psa?

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie legowiska dla psa?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby rozmiar legowiska był dopasowany do gabarytów Twojego pupila. W tym celu należy zmierzyć długość psa od czubka głowy do nasady ogona, i dodać 20 centymetrów – na podstawie tego wymiaru, dowiemy się jaka szerokość legowiska będzie odpowiednia. Przy wyborze odpowiedniego produktu, zaufajmy naszym zmysłom – postawmy na materiały miłe w dotyku, ale zwróćmy również uwagę na łatwość czyszczenia oraz możliwość prania.

Szczególnie przy zakupie legowiska dla szczeniaka, należy wziąć pod uwagę odporność na uszkodzenia. Starsze psy, mogą gryźć legowiska z nudów – problem ten możemy częściowo rozwiązać poprzez podawanie czworonogowi zabawek, czy dłuższe spacery. Szczeniaki gryzą legowiska także ze względu na ząbkowanie – jest to naturalny proces, a gryzienia przedmiotów w tym czasie, raczej nie da się w 100% pozbyć. Dlatego warto zwrócić uwagę na grubość materiału i jakość wykonania. Ponadto, jeśli jest to szczeniak rasy dużej, to dobrym rozwiązaniem jest po prostu spisanie tymczasowego legowiska na straty – prawdopodobnie i tak nie jest ono dopasowane do rozmiarów dorosłego zwierzęcia.

Dlaczego mój pies nie chce spać w legowisku?

Rozwiązanie tej zagadki może tkwić wewnątrz legowiska. Średnie i małe rasy psów, wolą raczej kojce o miękkim podłożu, natomiast psy większe preferują legowiska twarde. Zwróć uwagę na materiał, jaki kryje w sobie podłoże legowiska – granulat piankowy jest materiałem twardym i łatwo odkształcającym się. Nie jest to materiał przeznaczony do legowiska dla shih tzu, czy dla jorka, nic więc dziwnego, że nasz podopieczny woli wpakować się nam do łóżka, niż spać na twardym podłożu. Taki typ posłania preferują psy ras dużych, choć również przy zakupie legowiska dla psa dużego, poleca się raczej wybierać te, których podłoże wypełnione jest odporną na wgniecenia, pianką poliuretanową. Dlatego legowisko wykonane z tego materiału, okaże się odpowiednie dla owczarka niemieckiego, czy dla labradora, mniejsze psy preferują raczej posłania wypełnione kulką silikonową, lub grubszą warstwą pianki poliuretanowej. Należy również zwrócić uwagę na to, aby rodzaj legowiska był dopasowany do charakteru czworonoga. Jeśli mamy do czynienia z psem płochliwym, dobrym wyborem może okazać się „zadaszone” legowisko typu domek.

Ranking najlepszych karm dla psów
- sprawdź już teraz!

To może Cię zainteresować:

Basset hound – co kryje się za jego smutnym spojrzeniem?
Schipperke – opis i charakterystyka
Dziąsła u psa i kolory – co mogą oznaczać?
Berneński pies pasterki – opis rasy i kwestie, na które warto zwrócić uwagę
Jak namówić rodziców na psa?
Wilczarz irlandzki – olbrzym o łagodnym sercu
5/5 - (10 votes)

Autor

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *