Biegunka u psa – co podać psu na biegunkę i co zrobić, gdy pies ma rozwolnienie?

Biegunka u psa jest sporym problemem, a więc nie można go bagatelizować. Oczywiście, jeśli rozwolnienie pojawia się sporadycznie, to nie jest to powód do niepokoju. Należy określić przyczynę, a także otoczyć zwierzaka należytą opieką. W przypadku ciężkiego przebiegu zaleca się kontakt z weterynarzem – nie można zapomnieć, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być objawem poważnej choroby. Rozwolnienie u szczeniaka występuje zwykle częściej, niż u dorosłego psa. W tym okresie dieta czworonoga dynamicznie się zmienia.

 

Co może być przyczyną biegunki u psa? - najczęstsze przyczyny

Rozwolnienie u psa może być wywołane wieloma różnymi czynnikami, a więc nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest powodem omawianej dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że biegunka nie jest chorobą, a objawem zaburzeń występujących w organizmie. Do czynników wywołujących biegunkę u czworonoga zalicza się m.in.:

1. Spożywanie nieświeżego jedzenia

Psy, bardzo często spożywają przypadkowo znaleziony pokarm. Faktem jest, że czasami trudno jest temu zapobiec. W zepsutej żywności znajdują się toksyny, które negatywnie wpływają na pracę całego organizmu. To właśnie one rozregulowują układ trawienny, a także prowadzą do rozwolnienia. Ważne jest to, aby przed podaniem jedzenia upewnić się, że nie minął jego termin przydatności do spożycia. Warto pamiętać, że w przypadku mokrej kamy jest on relatywnie krótki. Ponadto istotne jest to, aby każdego dnia czyścić psie miseczki, tak aby nie znajdowały się w niej resztki nieświeżego pokarmu. Nie należy dosypywać pożywienia – jest to powszechnie popełniany błąd, który może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Również źle przechowywana karma, mimo braku upływu terminu ważności – może nie nadawać się już do spożycia – ponieważ uległa zwietrzeniu, zjełczeniu lub zaczęła gnić lub pleśnieć.

2. Zjedzenie padliny

Z łatwością można zauważyć, że czworonogi podczas spaceru często wykazują duże zainteresowanie padliną. Jest to zgodne z ich instynktem biologicznym. W przeszłości psy były łowcami i pomimo regularnego karmienia mają ochotę zjeść np. martwego ptaka. Podobnie reagują na widok śmieci. Takie podjadanie może skutkować nie tylko ciężkim zatruciem. Nie można wykluczyć zatkania przewodu pokarmowego. Ponadto biegunka może mieć charakter przewlekły – w takiej sytuacji zazwyczaj trwa ona wiele tygodni. Istotne jest to, aby pies na spacerze znajdował się na smyczy. Jeśli puścimy go luzem, to utracimy kontrolę nad jego zachowaniem. Zwierzęciu wystarczy jedynie kilkanaście sekund na to, aby spożyć padlinę lub napotkane śmieci. Właściciel musi komunikować psu, że jego zachowanie jest niewłaściwe np. poprzez komendę „zostaw”. Ważne jest przeprowadzenie dobrego szkolenia uczącego psa nie spożywania „śmieci” oraz wypuszczania niechcianych przedmiotów z pyska na komendę właściciela. Jeśli poruszamy się w mocno zaśmieconej okolicy, a pies ma tendencję do zjadania śmieci, warto jest rozważyć założenie psu kagańca. Dzięki temu nie będzie on mógł podjadać podczas spaceru.

3. Alergia pokarmowa

Alergie pokarmowe występują nie tylko u ludzi. Należy wziąć pod uwagę, że nasz zwierzak również może być nadwrażliwy na konkretne składniki. Po ich spożyciu dochodzi do szeregu niepożądanych reakcji. To nie tylko objawy ze strony układu pokarmowego. Dobrze jest zwrócić uwagę na skórę, która bardzo często swędzi, a także pokrywa się wysypką. Do najczęściej spotykanych alergenów zalicza się białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Biegunkę dość często wywołuje:

  • drób,
  • wołowina,
  • zboża,
  • laktoza,
  • soja,
  • leki na choroby przewlekłe.

Niestety w przypadku zwierząt chorych przewlekle konieczne jest długotrwałe podawanie leków. Trzeba wiedzieć, że medykamenty stanowią obciążenie dla organizmu, jednak zwykle nie można z nich zrezygnować. W przypadku podawania antybiotyków warto jest wdrożyć również probiotyki, które chronią mikrobiom jelit oraz błonę śluzową żołądka. Sprawiają one, że przyswajalność leków wzrasta, a spada ryzyko pojawienia się rozwolnienia. Sporym zagrożeniem są również leki przeciwzapalne, które także wymagają podawania środków osłonowych. Z pewnością odpowiednie produkty zostaną polecone przez lekarza weterynarii.

4. Czynniki mikrobiologiczne

co dać psu na biegunkę

Twój szczeniak ma biegunkę? Tutaj ważna jest szybka reakcja. Szczeniaki podczas biegunki bardzo szybko się odwadniają, co może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia psiaka. Pamiętaj, że winne mogą być czynniki mikrobiologiczne, a więc nie mamy większego wpływu na to, czy zwierzak zachoruje, czy nie. Rozwolnienie może zostać wywołane bakteriami, wirusami, pierwotniakami, czy też grzybami. Wyróżnia się także biegunki mieszane. Co ważne - każde rozchwianie flory bakteryjnej układu pokarmowego może powodować biegunki.

Bakterie wywołujące biegunkę u psa to m.in.:

  • Salmonella spp,
  • Campylobacter spp,
  • Escherichia coli,
  • Clostridium jejuni.

Do grupy pasożytów zwiększających ryzyko wystąpienia biegunki można zaliczyć m.in.:

  • giardia,
  • włosogłówki,
  • glisty,
  • kokcydia,
  • tęgoryjce.

Wirusy wywołujące rozwolnienie u czworonoga to m.in.:

  • koronawirusy,
  • rotawirusy,
  • adenowirusy,
  • wirus parwowirozy,
  • wirus nosówki.

5. Choroby

Krwawa biegunka u psa może być jednym z objawów choroby. Właśnie dlatego należy bacznie obserwować swojego zwierzaka. Ponadto zaleca się systematyczne wykonywanie badań kontrolnych – nawet wtedy, gdy naszemu pupilowi nic nie dolega. Trzeba wiedzieć, że wiele chorób początkowo nie daje objawów. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Rozwolnienie może również świadczyć o nadczynności tarczycy. Rozregulowana gospodarka hormonalna daje znacznie więcej objawów np. wymioty, spadek wagi, wzmożoną aktywność, brak kondycji, dyszenie.

Oczywiście weterynarz wykonuje szereg specjalistycznych badań, które umożliwiają właściwe zdiagnozowanie przyczyny problemu. Tylko fachowa diagnostyka pozwala wykryć chorobę w początkowym stadium. Biegunka u psa z krwią może być wywołana np.:

  • wysokim poziomem cholesterolu,
  • niewydolnością układu pokarmowego,
  • zwyrodnieniem nerek,
  • martwicą wątroby,
  • nowotworami.

Rozpoznanie objawów przez właściciela nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wynika to z faktu, że u szczeniąt zatrucie pokarmowe u szczeniaków jest często spotykane. Należy więc odczekać kilka godzin – jeśli stan psiaka nie poprawił się, to konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Wiele osób postanawia przeczekać dobę, a nawet kilka dni. To ogromny błąd, który może doprowadzić do śmierci czworonoga! Lepiej skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to tylko możliwe, zwłaszcza jeśli pies jest w wieku szczególnie narażonym na omawianą chorobę.

6. Niewłaściwa dieta

Pies ma rozwolnienie? Weź pod uwagę, że bardzo często odpowiada za to właściciel. Dieta zwierzęcia musi być dopasowana do jego rzeczywistych potrzeb. Karmienie szczeniaka wymaga serwowania jedzenia o zbilansowanym składzie, które posiada niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Pożywienie musi wspierać prawidłowy rozwój. Trzeba także pamiętać, że pupil, który dopiero przechodzi na pokarm stały może mieć problemy trawienne. Należy upewnić się, że podawane przez nas jedzenie nie jest zbyt ciężkostrawne. Również szybka zmiana karmy może spowodować zwiększenie wypróżnień Twojego psa.

Jeśli twój zwierzak ma alergię, to dowiedz się, czym karmić psa nadwrażliwego na konkretne produkty. W sprzedaży znajdują się specjalistyczne karmy, które posiadają skład wolny od popularnych alergenów. Oprócz tego nie wolno karmić psa resztkami ze stołów. Nie zapominajmy, że wiele posiłków spożywanych przez ludzi posiada przyprawy, a także inne substancje, które są szkodliwe dla czworonoga. Nie wiesz, czego nie może jeść pies? Lista jest bardzo długa – znajdziemy tam m.in. owoce, przyprawione mięso, czy też słodycze.

Spore znaczenia mają również badania laboratoryjne, jednak są one wykonywane wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach. Z tego względu konieczne jest dłuższe czekanie na wynik – może być to spowodowane m.in. czasem transportu próbki. W wielu przypadkach tempo diagnozy decyduje o życiu naszego zwierzęcia.

Jakie objawy towarzyszą biegunce?

Bywa tak, że pies oprócz biegunki posiada również inne objawy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, ponieważ nie zawsze one występują. Wiele zależy od przyczyny rozwolnienia. Trzeba pamiętać, że samodzielna diagnostyka nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Należy mieć świadomość, że opisywana dolegliwość może być symptomem choroby zakaźnej, która bezpośrednio zagraża zdrowiu nie tylko czworonoga, ale również jego właściciela. Do objawów często towarzyszącym biegunce można zaliczyć m.in.:

  • wymioty,
  • odwodnienie,
  • brak apetytu,
  • osowiałość i spadek energii,
  • podwyższoną/obniżoną temperaturę ciała.

Co zrobić gdy pies ma biegunkę? - domowe sposoby

co podać psu na biegunke

Z pewnością wiele osób nie ma pojęcia, co podać psu na biegunkę. Do leków oraz medykamentów należy podejść z należytą ostrożnością. Nie zaleca się ich podawania bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Poniżej umieszczono kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas leczenia rozwolnienia u czworonoga.

1. Głodówka

Nie wiesz, co dla psa na biegunkę? Dobrym rozwiązaniem wydaje się być 24-godzinna głodówka. Warto wziąć pod uwagę, że spożywanie jedzenia pomimo rozwolnienia może jedynie nasilić nieprzyjemne objawy, a także zwiększyć dolegliwości bólowe. Oczywiście należy zadbać o to, aby zwierzak posiadał stały dostęp do wody. W przypadku, gdy dolegliwość nie przeszła po upływie doby należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyna biegunki jest poważniejsza, niż mogłoby się wydawać. Pamiętaj tylko, że głodówkę można przeprowadzić tylko u dorosłego psa, gdyż dla szczeniaka może być ona bardzo niebezpieczna.

2. Nawadnianie

Co dać psu na biegunkę? Przede wszystkim należy systematycznie podawać mu płyny. Wraz z kałem wydalana jest spora ilość wody, co zwiększa ryzyko odwodnienia. W przypadku, gdy pies jest niechętny do picia może spróbować zwilżać mu jamę ustną wodą ze strzykawki (z wyciągniętą igłą). Jeśli jednak zwierzę nie piję przez długi czas, to należy zgłosić się do weterynarza. Być może konieczne będzie podawanie płynów podskórnie lub dożylnie.

3. Zadbaj o właściwą dietę

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co na biegunkę dla psa będzie najlepsze. Wynika to z faktu, że u każdego zwierzęcia przyczyna dolegliwości jest inna. Ważne jest to, aby zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, która będzie dopasowana do potrzeb czworonoga. W przypadku alergii pokarmowych należy eliminować poszczególne składniki, które są potencjalnie szkodliwe. Najrozsądniej postawić jest na specjalistyczną karmę hipoalergiczną. Niestety, to czy karma działa odpowiednio na naszego psa zobaczymy dopiero po minimum 6-8 tygodniach. Oczywiście alergia pokarmowa jest chorobą, a więc łagodzenie objawów na własną rękę nie wydaje się być dobrym pomysłem. Zaleca się kontakt z weterynarzem, który pomoże ustalić, jakie składniki nie są tolerowane przez psa, a także jak powinna wyglądać jego dieta.

4. Nie podawaj leków

Biegunka z krwią u psa sprawia, że wiele osób poszukuje leków, które mogą pomóc czworonogowi. To wielki błąd! Nie należy podawać żadnych medykamentów na własną rękę. Pamiętajmy, że przyczyn rozwolnienia jest wiele. Inne środki pomagają, jeśli pies się zatruł, a inne gdy cierpi on na infekcję bakteryjną. Właśnie dlatego podstawą jest tutaj wizyta w klinice weterynaryjnej. To specjalista określi, jakie leki mogą zostać podane. Stosowanie ich przez osoby bez wiedzy oraz doświadczenia może nieść za sobą więcej złego, niż dobrego. W ten sposób możemy przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia czworonoga. Niektóre osoby uważają, że bezpiecznie jest podać zwierzakowi węgiel aktywowany, który stosowany jest także przez ludzi. Można zakupić go w każdej aptece bez recepty. Dla pewności należy jednak skontaktować się z weterynarzem.

Kiedy udać się do specjalisty?

biegunka u szczeniakaNiemal u każdego psa prędzej, czy później wystąpi biegunka. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to powodem do niepokoju. Oczywiście nie oznacza to przyzwolenia na ignorowanie omawianej dolegliwości. Jeśli objawy ze strony układu pokarmowego nie ustąpią lub nie osłabną w ciągu 24-48 godzin, to należy zgłosić się do lekarza weterynarii. W przypadku ciężkiego przebiegu rozwolnienia należy skontaktować się ze specjalistą tak szybko, jak to tylko możliwe. Trzeba również pamiętać, że u szczeniąt ostra biegunka może być objawem psiego tyfusa (parwowirozy), który stanowi realne zagrożenie dla jego życia. Im młodszy wiek zwierzęcia, tym większe ryzyko zgonu. Lekarz wykonuje specjalistyczne badania (np. badania krwi, zbadanie oddanego kału czy sprawdzenie jelit i żołądka USG), dzięki czemu w ekspresowym tempie można wykluczyć choroby bezpośrednio zagrażające życiu. Rozpoznanie przyczyny biegunki jest kluczowe.

Dieta po zakończeniu biegunki

Oczywistym jest, że organizm psa jest osłabiony biegunką. Z pewnością bezpośrednio po ustaniu dolegliwości nie należy powracać do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Takie zachowanie mogłoby ponownie zakłócić pracę układu pokarmowego. Dieta powinna być lekkostrawna, tak aby zwierzę nie miało trudności ze strawieniem serwowanego pożywienia. Istotne jest to, aby posiłki cechowały się niską zawartością tłuszczu. Nie powinny one również zawierać laktozy, która bardzo często prowadzi do rozwolnienia. Warto również wziąć pod uwagę zakup specjalistycznej karmy, która wspomaga regenerację organizmu oraz przywraca układ pokarmowy do stanu równowagi.

Karma dla psów po zakończonej biegunce powinna być podawana zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki niej proces trawienne stopniowo będą wracać do normy. Każdy organizm jest inny, a więc potrzebuje innego czasu na powrót do formy. Zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach powraca się do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Nieco inaczej jest w przypadku biegunek przewlekłych, które wymagają zmiany diety na stałe. Najlepiej, aby została ona dopasowana przez weterynarza. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów.

 

To może Cię zainteresować:

Spaniel francuski –  francuski ptasznik
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Staffordshire Bull Terrier – pies morderca czy ulubieniec rodziny?
Seter irlandzki czerwono-biały – czy ten arystokratyczny pies jest idealnym wyborem dla Ciebie?
Ogórek dla psa – czy można go podawać zwierzętom?
Bullmastiff – legendarny stróż
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *