Rasy psów bez sierści – poznaj najciekawsze rasy

Wśród miłośników czworonogów coraz większym zainteresowaniem cieszą się rasy psów bez sierści. Warto dowiedzieć się więcej o tych zwierzakach.

 

Pies bez sierści – najlepszy wybór dla alergików?

Pies bez sierści to określenie dotyczące czworonoga ze szczątkowymi włosami lub całkowicie łysego. Dlatego zazwyczaj polecany on jest osobom zmagającym się alergią. Niestety trzeba tutaj zaznaczyć, że nie jest on całkowicie hipoalergiczny, więc kontakt alergików z tym czworonogiem również może zakończyć się wystąpieniem nieprzyjemnych objawów. Spowodowane to jest tym, że główny psi alergen zawarty jest także w ślinie oraz złuszczonym naskórku. Nie ma jednak wątpliwości, że właściciele psów bez sierści są mniej narażeni na pojawienie się reakcji alergicznej, ponieważ głównie wypadająca sierść jest podstawowym nośnikiem zawartego w ślinie białka.

Grzywacz chiński – pies bez sierści

Jakie wyróżnia się rasy psów bez sierści? Jedną z nich jest grzywacz chiński. Ten pupil nie jest łysy całkowicie, ale w przeważającym stopniu. Dlatego występuje w dwóch odmianach: grzywacz chiński długowłosy (delikatny, długi włos i podszerstek) i grzywacz chiński bezwłosy (prawie całkowicie łysy). Ta rasa charakteryzuje się łagodnym temperamentem, delikatnością, ale i wydłużoną kufą i dużych, stojących uszach. Idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Jest to mały piesek o smukłej budowie i egzotycznej urodzie. 

Nagi pies meksykański – pies bez sierści

Nagi pies meksykański należy do kolejnej rasy psów bez sierści. W znacznej części jest on łysy, ale posiada delikatne kępki włosów na szyi i głowie, czasami też na ogonie i łapkach. Ich skóra ma kolor szary, czarny lub brązowy. Rozróżnia się je ze względu na budowę ciała: smukła lub muskularna oraz na wielkość: miniaturowy (25-35 centymetrów), średni (35-45 centymetrów) i duży (45-55 centymetrów). Nagie psy meksykańskie są świetnymi stróżami, chętnie współpracują ze swoimi opiekunami. Ich nagość uwarunkowana jest genetycznie.

Nagi pies peruwiański – pies bez sierści

Nagi pies peruwiański charakteryzuje się tym, że posiada pojedyncze kępki włosów w tylko kilku miejscach ciała. Ich skóra ma kolor szary, czarny lub ciemnobrązowy. Psy tej rasy występują w trzech wielkościach, a mianowicie: nagi pies peruwiański miniaturowy (25-40 centymetrów), średni (40-50 centymetrów) i duży (50-65 centymetrów). Te czworonogi są łagodne i spokojne, chętnie towarzyszą swoim rodzinom.

Amerykański terier bezwłosy – pies bez sierści

Amerykański terier bezwłosy charakteryzuje się niewielką ilością puszku na ciele, który znika zaledwie po kilku tygodniach. Jest to umięśniony pies, dorastający do średnich lub małych rozmiarów. Rozpoznać go można po różowej skórze, która pokryta jest plamami o różnych kolorach. Amerykański terier bezwłosy jest bystry, energiczny i chętnie bawi się z innymi.

Khala – pies bez sierści

Psy khala to największe czworonogi spośród ras bez sierści. Występują one w dwóch odmianach: krępej oraz zbliżonej wyglądem do charta. Jest to zwierzak wrażliwy, który mocno wiąże się ze swoim opiekunem. Co więcej, jest on nieufny wobec obcych.

W jaki sposób pielęgnować psy bez sierści?

Łyse psy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Owłosione czworonogi posiadają naturalną barierę ochronną przed drażniącymi substancjami, jak i różnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak na przykład deszcz, słońce, mróz czy też wiatr. Psy bez sierści nie posiadają takiej bariery, co powoduje, że źle znoszą takie warunki ekstremalne. Między innymi szybko marzną, więc wymagają one szczególnej ochrony przed zimnem. Dlatego podczas zimowych czy też jesiennych spacerów należy zakładać im ciepłe i nieprzemakalne ubranka. Zaś w domowym zaciszu, warto zapewnić im ciepłe i komfortowe legowisko z grubą i puchową wyściółką. Skóra tych czworonogów narażona jest również na poparzenia słoneczne, dlatego w letnie dni należy ją zabezpieczać filtrem przeciwsłonecznym. Kolejną wskazówką dotyczącą pielęgnacji psa bez sierści jest dbałość o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, ponieważ ich skóra może się przesuszyć. Istotne jest również to, żeby dbać o właściwe nawadnianie czworonogów. Warto też tu wspomnieć o tym, że pies bez sierści ma bardzo wrażliwą skórę, którą można łatwo podrażnić. Dlatego najlepiej zaopatrzyć zwierzaka w obroże, szelki czy inne akcesoria wykonane z miękkiego podszycia, dzięki czemu skóra nie będzie narażona na otarcia. Pies bez sierści powinien być często kąpany, aby usunąć z niego nadmiar sebum i dokładnie oczyścić skórę, polecane są dwie kąpiele w ciągu miesiąca.

Pies bez sierści – cena

Ile kosztuje łysy pies – rasa czworonogów bez sierści? Taki zwierzak, pochodzący z dobrej i sprawdzonej hodowli jest sporym wydatkiem. Jego cena wynosi kilka tysięcy złotych. Powodem tej wysokiej kwoty jest rzadkość hodowli. Co więcej, nawet posiadając pieniądze, ciężko jest dokonać zakupu. Rasy są rzadkością i zdarza się, że po swojego pupila trzeba wybrać się za granicę.

Psy bez sierści są ciekawymi zwierzętami, które pomimo wysokiej ceny są warte zakupu.

Oceń tę stronę

To może Cię zainteresować:

Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Rasy psów z włosami – najpopularniejsze rasy psów z włosami zamiast sierści
Gryfon korthalsa – poznaj tą niszową rasę
Jack Russell Terrier – poznaj go bliżej!
Ile kosztuje utrzymanie psa? Poznaj miesięczny koszt!
Ile kosztuje utrzymanie kota? Poznaj wszystkie koszty!
Jack Russel Terrier – rodzaje sierści
Bearded collie – co kryje się pod taką ilością sierści?
Jakie są najszybsze rasy psów – ranking
Najlepsze psy dla dzieci – łagodne rasy psów
Oceń nasz artykuł
Oceń tę stronę
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *