Bearded collie – co kryje się pod taką ilością sierści?

Bearded collie to rasa psów, których głównym przeznaczeniem było niegdyś pilnowanie trzody na pastwiskach. Jako psy pasterskie sprawdzały się przede wszystkim dzięki swojej inteligencji, aktywnej naturze, poczuciu przynależności stadnej oraz umiejętności nie tylko zaganiania stada, ale i jego obrony przed potencjalnym zagrożeniem ze strony drapieżników – co nie cechuje wielu ras psów pasterskich. Obecnie zbiór tych uniwersalnie pożądanych cech charakteru sprawił, że przedstawiciele rasy bearded collie spełniają się przede wszystkim jako psy towarzyszące. Ich nietuzinkowy wygląd stanowi idealne uzupełnienie usposobienia. Wszystko to sprawia, że rzesza fanów tych „brodaczy” wciąż się powiększa.

Charakterystyka

łatwość w ułożeniu

możliwość życia w mieszkaniu

zostawanie samemu w domu

przyjazność w stosunku do dzieci

przyjazność w stosunku do kotów

tendencja do wykazywania agresji

tendencja do szczekania

chorowitość

tendencja do wypadania sierści

poziom energii

poziom inteligencji

 

Bearded collie – wygląd i opis rasy

Rozmiar:

    • Wielkość – średnia
    • Wysokość – psy 53-56 cm, suki 51-53 cm
    • Waga – 20-25 kg

Sierść:

      • Szata - dwuwarstwowa, z miękkim i gęstym podszerstkiem, okrywa włosowa gruba i twarda, włos przeważnie prosty lub falowany.
      • Maść -  łupkowoszara, czerwonopłowa, czarna, błękitna, w odcieniach szarości, czekoladowa, piaskowa. Możliwe występowanie białych znaczeń – ważne jest ich ograniczenie do okolic pyska, płaszczyzny strzałkowej głowy, końca ogona, klatki piersiowej i łap. Czasem obecne podpalanie w okolicy oczu, wewnątrz uszu, przy nasadzie ogona i na łapach.

Długość życia: 12-14 lat

Bearded collie – wzorzec rasy

Zgodnie z podziałem ras uznawanych przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) bearded collie zaliczane są do grupy 1 – owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Grupę 1 stanowią rasy psów użytkowych, które wykorzystywane są przez człowieka jako psy służące między innymi jako psy przewodnicy, ratownicy, zaganiające, stróżujące i obronne. Rasa bearded collie nie podlega próbom pracy. Cechy pożądane u tych psów to opanowanie, skupienie, pewność siebie, brak oznak nerwowości lub agresji oraz żywy temperament. Budowa powinna swoją być atletyczna i szczupła. Bearded collie powinny poruszać się w sposób elastyczny aby zapewnić efektywne wykorzystanie ich siły. Psy tej rasy mogą pochwalić się bardzo charakterystycznym wyglądem, który sprawia, że ciężko jest pomylić je z innymi rasami. Jest to głównie zasługa ich okrywy (czyli zewnętrznej warstwy sierści), która w sposób naturalny powinna układać się w przedziałek ciągnący się od głowy ku ogonowi wzdłuż tułowia, ponad oczami winna górować grzywka, a wokół kufy sierść zwykła układać się niczym broda – stąd też nazwa rasy - bearded to z angielskiego brodaty.

Bearded collie – charakter

Charakter bearded collie jest ich ogromnym atutem. Dzięki ich inteligencji i naturalnej tendencji do lgnięcia do ludzi, stanowią one psy świetnie odnajdujące się w tresurze. Wykonywanie poleceń sprawia im przyjemność i pozwala na spożytkowanie zapasów energii. Są to psy opanowane, łagodne i obdarzone pokojowym nastawieniem do otoczenia, dzięki czemu mogą mieszkać z innymi zwierzętami i dobrze tolerują dzieci. Ze względu na wysoce rozwinięty instynkt stadny źle radzą sobie z samotnością, nie zaleca się tej rasy osobom, przebywającym dużo poza domem. Ich skupienie na swoim opiekunie można za to wykorzystać poprzez podróżowanie z bearded collie – mając przy sobie właściciela łatwo znoszą zmiany otoczenia. Ze względu na swoje korzenie pasterskie, bearded collie miewają problemy z nadmierną wokalizacją – są to psy generalnie głośne z tendencją do ekspresji samych siebie poprzez szczekanie.

Bearded collie – zdrowie

Bearded collie to rasa słynąca z dobrej kondycji zdrowotnej. Ze względu na ich grubą sierść warto jest latem zadbać o ich odpowiednią ilość odpoczynku w cieniu oraz nawodnienie. Bearded collie mogą posiadać problemy związane z dysplazją stawów więc warto jest kontrolować ich stan u lekarza weterynarii, a intensywne treningi rozpocząć dopiero kiedy pies ma skończony rok życia. Mogą pojawiać się u nich problemy związane z oczami znane jako anomalia oczu collie (CEA), ich występowanie jest jednak sporadyczne w certyfikowanych hodowlach. Rasa ta może przejawiać skłonność do niedoczynności tarczycy oraz kory nadnerczy.

Bearded collie – pielęgnacja

Ze względu na swoją bujną sierść, bearded collie wymagają intensywnej pielęgnacji. Sierść powinna być wyczesywana metalową szczotką średnio 2-3 razy w tygodniu aby unikać jej filcowania. Ze względu na dużą utratę podszerstka, psy te intensywnie linieją. Regularne czesanie pomaga w ograniczaniu linienia, ale nie likwiduje go!

Bearded collie – żywienie

Bearded collie posiadają tendencje do tycia więc warto podawać im pokarm o niedużej zawartości tłuszczu. Ze względu na stosunkowo wrażliwy układ pokarmowy zaleca się obserwować psa podczas zmian diety aby znaleźć tę najbardziej mu odpowiadającą. Stosowanie dodatków w postaci biotyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych dobrze wpływa na jakość sierści będącej dumą tej rasy.

Bearded collie – szkolenie i wychowanie

Ze względu na swoją inteligencję i karność, bearded collie nie stanowią większych trudności w wychowaniu. Doskonale również odnajdują się w bardziej zaawansowanej tresurze. Należy poświęcać im sporą ilość czasu w ciągu dnia aby zapewnić aktywność nie tylko fizyczną, ale i intelektualną. Psy tej rasy uwielbiają zabawę, dobrze sprawdzają się również w konkurencjach tropienia i psich sportach takich jak  agility i obedience. W treningu nie należy u nich (jak i innych ras) stosować metod siłowych oraz krzyku, system nagród działa na nie zdecydowanie lepiej od kar.

Bearded collie – szczeniaki i hodowla

Bearded collie to rasa mało popularna w Polsce i z tego względu często trzeba naczekać się na wymarzonego szczeniaka. Warto jest jednak uzbroić się w cierpliwość i decydować jedynie na psa z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Pies wzięty z pseudohodowli może być obciążony genetycznie chorobami i nie wykazywać wzorca rasowego. Zaczipowany, wstępnie zsocjalizowany, rasowy szczeniak może zostać odebrany od hodowcy po ukończeniu 8 tygodnia życia.

Bearded collie – cena

Ze względu na selektywnie dobierane cechy charakteru oraz wyglądu rasy i dbałość o każde kolejne pokolenie bearded collie, cena za szczeniaka wynosi ok 5 tysięcy złotych. Znacząco niższa cena sugeruje pochodzenie psa z pseudohodowli.

Bearded collie – historia rasy, ciekawostki

Niewiele jest pewnych informacji na temat historii tej rasy. Wiadomo, że bearded collie wywodzą się z Wielkiej Brytanii, w największej mierze ze Szkocji. Z pewnością ich pierwotnym użytkowaniem było zaganianie owiec – „collie” w języku Szkockim oznacza psa pasterskiego. Pierwsze encyklopedyczne wzmianki o rasie pojawiły się w 1895 roku. Od tego czasu też, bearded collie zaczęły pojawiać się na wystawach.

Istnieje ciekawa teoria jakoby bearded collie wywodziły się z krzyżówki z polskimi owczarkami nizinnymi.

Bearded collie – dla kogo?

Bearded collie to pies o wielu atutach. Doskonale sprawdzi się jako towarzysz osób aktywnych i lubiących poświęcać czas wolny na zabawę i trening z czworonogiem. Najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, ale przy dużej ilości ruchu i dodatkowej pracy umysłowej nada się też do mieszkania. To wyrozumiały i stosunkowo łatwy w ułożeniu pies dla osób, które dotychczas nie miały zwierzęcia. Odradza się go osobom nieprzepadającym za ruchem na świeżym powietrzu i dużo wychodzącym z domu – psy te źle znoszą samotność. Opiekunowie mający problem z pamiętaniem o systematycznym pielęgnowaniu psa również powinni zastanowić się, czy są w stanie podjąć się tego wyzwania.

Zalety bearded collie:

  • łagodny dla dzieci i innych zwierząt
  • pełen pozytywnej energii
  • dobry towarzysz podróży
  • posłuszny

Wady bearded collie:

  • wymaga regularnej pielęgnacji
  • potrzebuje dużo ruchu
  • źle znosi zostawanie sam
  • może hałasować

To może Cię zainteresować:

Jak wziąć udział w wystawie psów?
Pudelpointer – czy to rasa warta uwagi?
Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Suchy nos u psa – co to oznacza? Sprawdź dlaczego pies ma suchy nos!
Psia śmierć – objawy i jak sobie poradzić
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *