Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają

Alergicy często mają problem ze znalezieniem pupila odpowiedniego dla siebie. Warto wziąć pod uwagę psy które mają włosy zamiast sierści. Wynika to z faktu, że nieprzyjemne dolegliwości nie są wywoływane samą obecnością czworonoga, ani jego sierścią. Wybór ras jest całkiem spory - dobrze wziąć pod uwagę nie tylko te najpopularniejsze. Poniżej umieszczono praktyczne wskazówki, dzięki którym dokonanie ostatecznego wyboru stanie się łatwiejsze.

 

Co wywołuje reakcje alergiczne na psa?

Psy dla alergików nie mogą wywoływać uciążliwych dolegliwości, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Warto dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że reakcje alergiczne nie wywołuje sierść, tylko gruczoły znajdujące się w skórze czworonoga. Prawdą jest jednak to, że wydzielina osadza się na sierści, więc wielu osobom wydaje się, że to właśnie ona jest powodem alergii. W skrajnych przypadkach alergicy wykazują nadwrażliwość nawet na związki, które znajdują się w ślinie, łzach, moczu, czy też kale psa.

Substancje, które uczulają to białka m.in. Canf1. Psy wydzielają alergeny wziewne, które przenikają do otoczenia. Znajdują się w kurzu, a także przenikają w głąb tapicerki. Trzeba również wiedzieć, że unoszą się w powietrzu przez wiele godzin. Sprawia to, że alergicy nie powinni nawet przebywać w pomieszczeniach, gdzie wcześniej znajdował się zwierzak. Pomimo braku jego fizycznej obecności alergeny pozostają i negatywne oddziałują na organizm osoby nadwrażliwej.

Reakcje alergiczne będące następstwem kontaktu z wydzielinami lub odchodami psa stanowią odpowiedź układu immunologicznego. Organizm produkuje przeciwciała, ponieważ niewłaściwie rozpoznaje stopień zagrożenia.

Skąd bierze się alergia na psa?

Prawdą jest, że alergia na psa występuje wyłącznie u mniejszości. Ponadto nie można jednoznacznie powiedzieć, co ją wywołuje. Winowajcą zwykle są geny, jednak nie oznacza to, że dolegliwość jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nie można również zapomnieć o czynnikach środowiskowych, które również mogą wywołać nadwrażliwość na psie wydzieliny oraz wydaliny.

Styczność z alergenami często nie daje żadnych objawów ze strony układu immunologicznego. W przypadku nasilonej alergii omawiane białka są traktowane przez organizm, jako poważne zagrożenie. To właśnie wtedy pojawiają się niepożądane reakcje - ich stopień nasilenia jest kwestią bardzo indywidualną. U niektórych występują dolegliwości o niskim nasileniu, które bardzo szybko mijają. Bywa jednak tak, że silne objawy alergii pojawiają się nawet w przypadku przebywania w mieszkaniu, gdzie przebywał zwierzak.

Jak objawia się alergia na psa?

pies dla alergika

Alergię na psa dość łatwo można rozpoznać. Należy jednak wziąć pod uwagę, że każdy organizm reaguje zupełnie inaczej. Niektórzy kichają i mają problem z łzawiącymi oczami, inni zaś mają problemy z oddychaniem, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Podstawą jest to, aby unikać kontaktu z alergenami. Należy wspomnieć, że w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie środków farmakologicznych, które łagodzą objawy alergii. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty, jednak dobrze skontaktować chęć ich stosowania z lekarzem.

Do najpowszechniejszych objawów alergii na psa można zaliczyć m.in.:

  • nieżyt nosa,
  • napadowe kichanie,
  • odczucie spływania wydzieliny po tylnej ściance gardła,
  • upośledzenie węchu,
  • zaczerwienienia, swędzenie/pieczenie oczu,
  • kaszel,
  • ból głowy,
  • duszności i problemy z oddychaniem.

Czy alergik może mieć psa?

Można spotkać się z opinią, że alergicy nie mogą posiadać czworonoga. Nic bardziej mylnego! Ważne jest jednak to, aby dowiedzieć się, jakie psy nie uczulają. Dzięki temu można wybrać rasę, która będzie w pełni bezpieczna dla zdrowia. Z tego względu pies dla alergika musi pochodzić wyłącznie ze sprawdzonej hodowli. Należy zrezygnować z chęci adopcji zwierzaka ze schroniska, chyba że jego pochodzenie jest pewne. Pamiętajmy, że mieszańce, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak osobniki konkretnej rasy mogą wydzielać alergeny, na które nasz organizm jest nadwrażliwy.

Hipoalergiczny pies nie jest gwarancją tego, że nie pojawią się u nas reakcje alergiczne. Wybierając takiego zwierzaka obniżamy to prawdopodobieństwo, jednak nadal nie mamy stuprocentowej pewności. Bywa tak, że dolegliwości nie pojawiają się natychmiast, a dopiero po czasie. Nierzadko są one mniej nasilone, niż w przypadku kontaktu z alergenami wydzielanymi przez "standardowe" rasy. Oczywiście u wielu ludzi nie pojawiają się żadne objawy - dotyczy to przede wszystkim tych, u których stopień nasilenia alergii jest niski.

Jeśli po kontakcie z psem kichasz, kaszlesz, a nawet nie możesz swobodnie oddychać, to zwierzak nie jest dobrą opcją dla Ciebie. Istnieje zbyt duże ryzyko, że nawet psy, które mają włosy a nie sierść będą stanowić dla Ciebie zagrożenie. Jeśli możesz to przed wzięciem pieska do domu sprawdź, jak twój organizm reaguje na konkretną rasę hipoalergiczną. Oczywiście jedno spotkanie z pupilem to zbyt mało - dopiero w przypadku regularnego kontaktu można ocenić, czy jest to dobra i bezpieczne opcja. Niestety wiele osób o tym zapomina, przez co psy tracą swój dom po kilku tygodniach lub miesiącach. Jest to wyrazem braku odpowiedzialności oraz odpowiedniego przygotowania.

Czy odczulanie jest skuteczne?

psy które mają włosy zamiast sierści

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez czworonogów, to weź pod uwagę odczulanie. Oczywiście decyzji nie można podjąć samodzielnie - konieczna jest konsultacja z lekarzem alergologiem, który po wykonaniu serii badań może ocenić, czy proces ten przyniesie satysfakcjonujące efekty, czy jest kompletnie bez sensu. Prawdą jest, że odczulanie na psie alergeny nie jest tak skuteczne, jak w przypadku kurzu, pyłków, roztoczy, a nawet kotów. Nie zawsze więc osiągniemy zamierzone rezultaty.

Odczulanie przeprowadzone w sposób klasyczny składa się z serii kilkunastu zastrzyków wykonywanych w odstępstwie 1-2 tygodni. Przez około trzy lata należy wykonywać je raz na około 4-6 tygodni. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to obojętne dla naszego organizmu. Dla wielu osób jest to również uciążliwe. Należy więc zastanowić się, czy warto w ogóle brać pod uwagę odczulanie. Pomysł należy odrzucić, jeśli lekarz prognozuje skuteczność na niskim poziomie (zwykle dotyczy to tych, u których objawy alergii są nasilone).

Oczywiście istnieją również alternatywne metody odczulania, jednak ich skuteczność jest zbliżona. Polegają one na podawaniu preparatów pod język. Wydaje się być to dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy boją się iniekcji. Minusem jest to, że omawiany lek nie jest refundowany, a więc koszty należy pokryć na własną rękę. Roczna wysokość opłat wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a więc nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Jakie rasy psów są hipoalergiczne?

Rasy psów bez sierści interesują niejednego alergika. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie dają one pewności, że nieprzyjemne objawy nie pojawią się. Nie istnieją psy, które nie uczulają w stu procentach - może jednak zdarzyć się tak, że dolegliwości nie będą nasilone lub wcale się nie pojawią. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak będzie w naszym przypadku. Dokonanie oceny wymaga kontaktu z alerganami. Ponadto dopiero po pewnym czasie można określić ich wpływ na nasz układ immunologiczny. Zastanawiasz się, jakie psy dla alergików warto wziąć pod uwagę? Sprawdź poniższe spis, który z pewnością sporo Ci rozjaśni.

1. Pudel

Pudel Pudel to pies hipoalergiczny, o czym wiele osób nie ma pojęcia. Posiada on bardo gęstą oraz bujną sierść, która u wielu osób nadwrażliwych nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych reakcji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to dość wymagająca rasa. Należy pamiętać o regularnej pielęgnacji, gdyż tylko wtedy zwierzak będzie prezentował oraz czuł się dobrze. Przede wszystkim konieczne jest systematyczne strzyżenie. Zbyt długa sierść plącze się oraz zamienia w kołtuny, a jej rozczesanie jest często niemożliwe. Oczywiście trzeba stosować wysokiej jakości szampony, które dedykowane są konkretnemu typowi sierści. Sporym atutem jest fakt, że pudle nie gubią swojej sierści zbyt intensywnie. Nie trzeba więc obawiać się konieczności codziennego czyszczenia dywanów lub tapicerek meblowych. Omawiana rasa uchodzi za długowieczną - średni czas życia to 15 lat. Ponadto jest ona odporna na wiele groźnych chorób. Pudle duże osiągają wagę powyżej 20 kg, a średnie mniej więcej 18-20 kg. Należy wiedzieć, że istnieją również pudle miniaturowe, które ważą zaledwie 2,5-3 kg.

2. Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to niezwykle popularna rasa, która wybierana jest nie tylko przez alergików. W dużej mierze wynika to z faktu, że są to pieski o niewielkich gabarytach (średnia waga wynosi około 3 kg). Warto podkreślić, że niewielki rozmiar nie oznacza tego, że jest to żywa maskotka. Wbrew pozorom nie jest to najlepszy wybór dla dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim, że opisywane czworonogi bardzo często boją się np. gwałtownych ruchów, krzyków, czy też zbyt mocnego przytulania. Mogą one zareagować agresją - jest to niekontrolowana reakcja na sytuację, która odbierana jest, jako zagrożenie. Właśnie dlatego warto się dokładnie zastanowić, czy aby na pewno York jest dla nas. Być może lepiej szukać wśród ras, które są cierpliwe i posiadają dobre "podejście" do najmłodszych. Omawiana rasa należy do bardzo ruchliwych, a więc należy zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu. Z pewnością nie jest to typowy kanapowiec. Plusem jest fakt, że włosy zwierzaka prawie wcale nie wypadają. Średnia długość życia to 13-16 lat.

3. Maltańczyk

MaltańczykMaltańczyki to psy spokojne, łagodne, a jednocześnie towarzyskie. Nie są on temperamentne, a więc dość łatwo można nauczyć je posłuszeństwa. Dowiedz się więcej na temat, jak wytresować psa. Wykazują się wysoką dozą cierpliwości, a więc lubią przebywać z dziećmi. Rzadko obserwuje się u nich napady agresji. Maltańczyki w większości przypadków są pozytywnie nastawione do obcych osób - wyjątek stanowią sytuacje, gdy czują niepokój, jednak ryzyko zaatakowania znajduje się na niskim poziomie. Częściej wyrażają strach poprzez szczekanie. Omawiana rasa silnie przywiązuje się do swoich opiekunów. Posiada długie oraz jedwabiste włosy w białym kolorze. Jest ona wyjątkowo wymagająca w pielęgnacji. Należy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu. Ponadto zaleca się wdrożenie specjalistycznej karmy, która wspomaga utrzymanie białego koloru włosów. Co kilka miesięcy należy również wykonywać strzyżenie - w tym celu należy zgłosić się do do psiego fryzjera.

4. Shih tzu

Shih tzuJeśli interesują Cię psy z włosem a nie sierścią, to koniecznie sprawdź prezentowaną rasę. Sporym autem jest fakt, że włosy wypadają w małych ilościach, a więc utrzymanie porządku w mieszkaniu nie powinno stanowić wyzwania. Oczywiście każda rasa długowłosa wymaga starannej pielęgnacji. Shih tzu należy strzyc co kilka miesięcy, a także codziennie czesać. Chcąc utrzymać miękkość oraz połysk włosów należy zadbać o zbilansowaną dietę. W sprzedaży znajdują się profesjonalne karmy, które ułatwiają to zadanie. Sprawdź, czym karmić psa o wyjątkowych potrzebach żywieniowych. Sporym plusem jest fakt, że prezentowana rasa należy do niewielkich oraz średnio ruchliwych. Dobrze sprawdzi się w przypadku mieszkania w bloku. Ponadto dobrze toleruje dzieci, czy też inne zwierzęta. Jest to ważne dla tych, którzy chcą posiadać więcej, niż jednego pupila. Warto jednak wziąć pod uwagę budowę anatomiczną opisywanych zwierzaków. Posiadają one krótki pysk, przez co są bardziej narażone na choroby związane z narządem wzroku, czy też oddychaniem. Średnia długość życia wynosi od 10 do 16 lat.

5. Samojed

Nie wiesz, jaki pies dla alergika będzie wierny, żywiołowy oraz przyjaźnie nastawiony do otoczenia? Samojed wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Należy podkreślić, że omawiana rasa jest niezwykle inteligentna. Można więc relatywnie szybko wytresować pupila, a także nauczyć go posłuszeństwa. Chętnie bawią się z dziećmi, jednak warto wziąć pod uwagę, że potrzebują sporej ilości ruchu. Jest to pies, który każdego dnia powinien się wybiegać, a więc należy zapewnić mu sprzyjające warunki do spożytkowania energii. Plusem jest fakt, że równie chętnie spędzają czas na leniuchowaniu, a więc wieczorem zamieniają się w typowe kanapowce. To, co przyciąga wzrok jest bujna i miękka sierść. Faktem jest, że linieje ona dość intensywnie, co wiąże się z obowiązkiem częstego sprzątania mieszkania. Naskórek złuszcza się w mniejszym stopniu, niż u psów innych ras, a więc jest to pupil, który sprawdzi się w przypadku alergików. Średnia waga wynosi 15-30 kg. Samojed żyje około 12-13 lat.

6. Bedlington terrier

Bedlington terrierChcesz poznać rasy psów, które nie uczulają? Bedlington terrier to świetna propozycja dla osób, które stawiają na towarzyskie, a jednocześnie energetyczne czworonogi. Omawiana rasa potrzebuje regularnych spacerów. Jednocześnie są to osobniki ułożone, które dość łatwo można utemperować. Ma to znaczenie w przypadku, gdy szaleństwa w warunkach domowych nie są mile widziane. Bedlington terrier jest przyjaźnie nastawiony do dzieci. Posiada w sobie duże pokłady cierpliwości. Pies najmocniej przywiązuje się do jednej osoby - zwykle tej, z którą spędza najwięcej czasu. Oczywiście broni również pozostałych domowników, którzy są dla niego członkami jednego stada. Trzeba jednak wspomnieć, że owa rasa często jest zazdrosna o inne zwierzęta. Dobrze jest wziąć to pod uwagę w przypadku, gdy w domu znajdują się inne psy, czy też koty. Bedlington terrier posiada dość szorstką sierść, która nie wypada zbyt obficie. Wymaga jednak codziennego czesania oraz strzyżenia co kilka miesięcy.

8. Bolończyk

BolończykBolończyk to zwierzak posiadający dość sztywne, ale miękki i przyjemne w dotyku włosy. Opisywane pieski dla alergików są dość spokojne oraz łagodne. Nie potrzebują zbyt dużej ilości przestrzeni, a więc dobrze zaaklimatyzują się nawet w małych mieszkaniach w bloku. Warto wiedzieć, że występują one wyłącznie w kolorze białym. Oczywiście wymagają one częstego czesania oraz strzyżenia, co dla niektórych może być uciążliwe. Omawiane psy są wrażliwe, a jednocześnie inteligentne. Mają pozytywny stosunek do dzieci. Średnia długość życia to 12-14 lat.

9. Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjskiJeśli interesują Cię miej znane rasy psów dla alergików, to weź pod uwagę prezentowanego czworonoga. Jest to duży pies, który może ważyć od 40 do nawet 60 kg. Wymaga dużej dawki ruchu, jednak nie jest to pupil, który może żyć na zewnątrz przez cały rok. Warto zaznaczyć, że wymaga on sporej uwagi. Lubi znajdować się w centrum uwagi, więc często jest zazdrosny o inne zwierzęta. Sierść wypada skąpo, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Oczywiście wymaga ona codziennego czesania oraz systematycznego strzyżenia.

10. Sznaucer

SznaucerWyróżnia się trzy odmiany opisywanej rasy - małą, średnią oraz olbrzymią. Wybór zależy w dużej mierze od tego, jakie warunki możemy zapewnić pupilowi. Psy owej rasy mogą żyć w mieszkaniu, jednak potrzebują one systematycznych spacerów. Plusem jest fakt, że silnie strzegą one miejsca swojego zamieszkania, a także bronią domowników. Sierść nie wypada obficie, jednak konieczne jest codzienne czesanie. Oprócz tego polecane jest strzyżenie (nie rzadziej niż raz na 2-4 miesiące).

To może Cię zainteresować:

Pies w snach – co oznacza gdy przyśni Ci się pies?
Pseudohodowla – co to jest i gdzie zgłosić nielegalną hodowle?
Jak wziąć udział w wystawie psów?
Imiona dla psów – pomysły na fajne imię dla psa. Jak można nazwać psa?
Chów wsobny – co to jest i na czym polega?
Perfumy dla psów – czy to dobry pomysł?
5/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *