Najlepsze psy dla dzieci – łagodne rasy psów

Wybierając rasę psa należy zwrócić uwagę na jego cechy charakterystyczne. Czworonogi, które będą mieć kontakt z małymi dziećmi muszą wykazywać szczególną cierpliwość. Wielu rodziców uważa, że im mniejszy piesek, tym łagodniejszy. Nie jest to prawdą! Istnieje większe prawdopodobieństwo, że to niewielki York zrobi dziecku krzywdę, a nie labrador o masie kilkudziesięciu kilogramów. Na szczególną uwagę zasługują również psy dla alergików, które posiadają włosy, a nie sierść. Dzięki temu ryzyku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości spada.

 

Czy dziecko jest gotowe na psa?

Idealny pies dla dziecka to taki, który zniesie nawet najdziwniejsze pomysły malucha. Należy jednak podkreślić, że zwierzak nigdy nie będzie zabawką. Zadaniem rodzica jest dopilnowanie, aby smyk nie wyrządził czworonogowi krzywdy. Ciągnięcie za ogon, uszy, czy też sierść wywołuje duży ból, a reakcje obronne psa przyjmują różne formy. Warto wiedzieć, że psy małych ras bardzo często nie lubią dzieci. Czują się zazdrosne i zagrożone, przez co wykazują chęć do ataku. Oczywiście nie każdy Szpic czy też York ugryzie malucha, jednak trzeba liczyć się z takim ryzykiem. Nie bez powodu niewielkie zwierzęta są zwykle bardzo głośne - jest to wynikiem strachu przed otoczeniem. Pies nie atakuje dlatego, że jest złośliwy. Najczęściej jest to wynikiem negatywnych emocji, które buzowały w nim od długiego czasu.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy dziecko jest gotowe na to, aby opiekować się czworonożnym przyjacielem. Warto wziąć pod uwagę, że pies może być członkiem naszej rodziny przez kilkanaście lat. Maluch powinien wiedzieć, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemność. Ważne, aby uczestniczył w obowiązkach, takich jak np. karmienie, spacery, wizyty u weterynarza. Niestety wielu szkrabów nie jest odpowiednio przygotowanych, a po kilku tygodniach tracą zainteresowanie psem. Optymalny wiek na pierwszego zwierzaka to 5-7 lat, jednak wszystko zależy od osobowości smyka. Zastanawiasz się, jakie są najłagodniejsze psy dla dziecka? Sprawdź dalszą część wpisu!

Jaki powinien być pies dla dziecka?

Najlepsze psy dla dzieci nie wykazują skłonności do agresji. Muszą posiadać łagodne usposobienie oraz wyjątkową cierpliwość. Już na starcie należy odrzucić rasy agresywne - oczywiście takie zwierzęta często są bardzo spokojne, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy obudzi się w nich pierwotny instynkt. Ich wychowaniem powinny zająć się osoby posiadające specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie. Łagodne psy są zwykle posłuszne, a tym samym łatwe w ułożeniu. Dodatkowym plusem jest fakt, że chętnie się uczą, a więc sprawdzą się nawet w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie posiadały psa.

Nawet bardzo łagodne rasy psów mogą sprawiać kłopoty wychowawcze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każdy zwierzak posiada inną osobowość. Musimy poświęcić mu dostateczną ilość czasu, jeśli chcemy wzmagać w nim pozytywne cechy. Nie należy odczekiwać, że zwierzak wychowa się sam, gdyż tak nigdy się nie stanie. Pies jest przyjazny wtedy, gdy jego wszystkie podstawowe potrzeby zostały zaspokojone. Cechy, które powinien posiadać pies przyjazny dla dzieci, to:

  • Łagodne usposobienie - istotne jest, aby zwierzak posiadał przyjazne podejście zarówno w stosunku do ludzi dorosłych, jak i dzieci. Oprócz tego nie powinien reagować agresywnie na inne zwierzęta, z którymi będzie mieć kontakt np. na spacerze.
  • Cierpliwość - wiadomym jest, że dzieci posiadają różne dziwne pomysły. Ważne jest, aby czworonóg był cierpliwy. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, aby kontrolować zachowanie swoich pociech. Zwierzęciu również należy się szacunek, a więc niedopuszczalne są wszelkie zachowania, które mogłyby wyrządzić pupilowi krzywdę.
  • Posłuszeństwo - jak już wspomniano, nawet najłagodniejsze rady psów wymagają tresury. Do naszego domu nigdy nie trafi ułożony szczeniak, który nie będzie wymagał pracy. Warto dowiedzieć się, jak oduczyć psa gryzienia po rękach lub skakania na ludzi. Zwierzak odpowiedni dla dzieci powinien szybko się uczyć.
  • Reagowanie na komendy - najfajniejsze rasy psów sprawnie reagują na komendy np. zostaw, stój, siedź. Nawet dziecko nie będzie mieć problemów z tym, aby zapanować nad zwierzakiem np. poza domem. Niesforny pupil może być źródłem wielu problemów.
  • Chęć do zabawy - idealny pies dla dziecka posiada sporą ilość energii, lubi spacery oraz wspólne zabawy. Nie męczy go aktywność fizyczna, dzięki czemu maluch zawsze może liczyć na jego towarzystwo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie rasy mają specyficzne potrzeby. Raczej nie sprawdzą się w bloku, ponieważ potrzebują dużej dawki ruchu.

Pies przyjazny dla dzieci - polecane rasy

Poniżej przedstawiono łagodne rasy psów, które będą odpowiednie nawet dla kilkulatków. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nigdy nie wiadomo, jaki osobnik trafi do naszego domu. Zachowanie w dużej mierze zależy od naszego postępowania. Tresurę i naukę podstawowych komend należy rozpocząć możliwie najwcześniej. Wychowanie dorosłego psa lub czworonoga ze schroniska jest znacznie trudniejsze. Właśnie dlatego nie są one polecane dzieciom - posiadane traumy sprawiają, że nie możemy w pełni wpłynąć na zachowanie zwierzaka.

1. Owczarek szkocki długowłosy

łagodne psy dla dzieci

Psy tej rasy posiadają ogromną ilość energii i uwielbiają się bawić. Ponadto, wykazują wyjątkową lojalność w stosunku do właścicieli. Lubią przestrzeń, a więc najlepiej będą się czuć w domu z ogrodem. Owczarki szkockie mieszkające w bloku wymagają dostarczenia odpowiedniej ilości bodźców, co nie zawsze jest możliwe. Wymaga to sporego zaangażowania właścicieli. Psy omawianej rasy są bardzo inteligentne, a zarazem posłuszne. Szybko się uczą i przyswajają nowe komendy. W zdecydowanej większości przypadków nie sprawiają problemów wychowawczych. Średnia długość życia to 14-16 lat.

2. Labrador

najłagodniejsze rasy psów

Pomimo swoich dużych gabarytów są to psy niezwykle łagodne, przyjazne oraz empatyczne. Posiadają pozytywne nastawienie do otoczenia. Akceptują nie tylko ludzi, ale również inne zwierzęta. Chętnie się bawią, ponieważ posiadają ogromną ilość energii. Uwielbiają bliski kontakt z człowiekiem, jednak jest to rasa, która bez trudu wytrzyma kilka godzin bez właścicieli. Trzeba zaznaczyć, że osobniki omawianej rasy muszą się wybiegać. Potrzebują kilku długich spacerów w ciągu dnia lub dużego ogrodu. Labradory z natury są dość niesforne, a więc należy nad nimi pracować. Chętnie się uczą, a więc przyswojenie komend to tylko kwestia czasu. Przedstawiana rasa wykazuje skłonności do tycia, a więc należy zadbać o właściwie zbilansowaną dietę. Średnia długość życia to 12-14 lat.

3. Golden retriever

najlepsze psy dla dzieci

Przedstawiana rasa uchodzi za wierną, inteligentną oraz posłuszną. To psy przyjazne dla dzieci, które zniosą nawet najbardziej szalone zabawy. Spore pokłady energii sprawiają, że są zawsze gotowe do aktywności fizycznej. Nie są zbyt trudne w ułożeniu, a więc z ich wychowaniem poradzą sobie nawet ci, którzy nie posiadali wcześniej psów. Należy jednak zaznaczyć, że omawiana rasa wymaga starannej pielęgnacji. Długa sierść powinna być wyczesywana przynajmniej kilka razy w tygodniu, gdyż w innym przypadku mogą pojawić się kołtuny. Ważna jest również higiena uszu. Średnia długość życia to 10-12 lat.

4. Beagle

idealny pies dla dziecka

Interesują Cię najłagodniejsze rasy psów? Beagle to prawdziwy strzał w dziesiątkę. To psy o średnich gabarytach, co dla wielu osób ma duże znaczenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że potrzebują one sporej dawki ruchu. Wskazane są rozmaite formy aktywności - nie tylko spacery, ale również zabawy. Pomimo tego, że osobniki prezentowanej rasy są przyjaźnie nastawione do świata, to bywają również uparte. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do zwierzęcia. Należy wzmagać w nim pożądane zachowania. Starsze psy mają zdecydowanie mniej energii, jednak nie tracą swojej cierpliwości w stosunku do najmłodszych. Średnia długość życia to 12-15 lat.

5. Pudel

łagodne psy

Pudle to łagodne psy, które jednocześnie wyróżniają się nieprzeciętną inteligencją. Nie jest to jednak zbyt popularna rasa, a więc wiele osób nie ma pojęcia, że jest ona odpowiednia dla maluchów. Należy dodać, że opisywane czworonogi posiadają silny instynkt łowiecki, a więc mogą być wykorzystywane również podczas polowań. Pudle posiadają sierść, która niemal nie wypada. Jej pielęgnacja jest jednak bardzo czasochłonna. Nie można również zapomnieć o systematycznym strzyżeniu. Omawiana rasa jest chętnie wybierana przez osoby posiadające łagodną alergię na psy. Średnia długość życia wynosi 15 lat.

6. Shih Tzu

najłagodniejsze psy dla dziecka

To psy niewielkie, a jednocześnie bystre i inteligentne. Lubią kontakt z ludźmi, jednak nie zawsze tolerują inne zwierzęta. Kochają zabawę i posiadają w sobie spore pokłady cierpliwości. Warto jednak wziąć pod uwagę, że często boją się otoczenia, co mogą wyrażać m.in. szczekaniem. Należy więc zapewnić im wysoki poziom bezpieczeństwa. W ciągu dnia psy omawianej rasy dużo śpią, jednak nie oznacza to, że nie potrzebują częstych spacerów. Shih Tzu to świetna opcja dla tych, którzy mieszkają w bloku i nie dysponują zbyt dużą ilością przestrzeni. Średnia długość życia to 15-17 lat.

7. Jack Russel Terrier

pies przyjazny dla dzieci

Prezentowana rasa jest bardzo aktywna, dzięki czemu dotrzyma kroku maluchowi. Warto podkreślić, że wykonują one dość gwałtowne ruchy, a więc lepiej sprawdzą się w przypadku nieco starszych dzieci. Jack Russel Terrier to psy łagodne, przyjaźnie nastawione oraz uwielbiające towarzystwo ludzi. Nie znoszą monotonii, a więc należy zapewnić im dostateczną ilość bodźców. Niewielkie gabaryty sprawiają, że jest to rasa polecana również tym, którzy mieszkają w bloku. Średnia długość życia to 15-18 lat.

8. Mops

najlepsza rasa psa dla dzieci

Mopsy lubią dzieci, jednak nie są przesadnie aktywnie fizyczne. Uchodzą za tolerancyjne, ponieważ nie wykazują skłonności do agresji. Uwielbiają być głaskane, jednak niezbyt wymagające zabawy również wchodzą w grę. Trzeba wiedzieć, że wykazują one skłonności do tycia, a więc nie można ich przekarmiać. Otyłość może być źródłem wielu poważnych chorób. Nie można również pominąć obciążenia genetycznego - ryzyko pojawianie się schorzeń serca lub układu oddechowego jest wyższe, niż w przypadku innych ras. Średnia długość życia wynosi 12-15 lat.

To może Cię zainteresować:

Pies w snach – co oznacza gdy przyśni Ci się pies?
Prezent dla psa na święta – pomysły na świąteczne prezenty dla psa pod choinkę
Zabawy węchowe dla psa – czyli jak dobrze spędzić czas z czworonogiem
Jak wziąć udział w wystawie psów?
Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?
Do kiedy pies jest szczeniakiem? Kiedy zmienić karmę?
4.6/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *