Ile kosztuje utrzymanie psa? Poznaj miesięczny koszt!

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia bez względu na to, czy będzie to pies, kot czy inne stworzenie, to poważna sprawa, którą trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Choć może się wydawać, że opieka nad psem to nic trudnego, prawda jest zgoła zupełnie inna. Nie chodzi wyłącznie o zapewnienie zwierzakowi dachu na głową i jedzenia, ale także opieki zdrowotnej oraz odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Ile kosztuje utrzymanie psa miesięcznie? Czy pies jest drogi w utrzymaniu?

 

Zakup czy adopcja?

Pierwszym kosztem, jaki będziemy musieli ponieść w związku z posiadaniem psa jest jego zakup lub adopcja. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zwierzaka z hodowli, wówczas trzeba liczyć się z kosztami rzędu 1500 - 4000 złotych w zależności od rasy. Czy to wysoka cena? I tak i nie, gdyż trzeba mieć świadomość tego, że hodowcy ponoszą bardzo duże koszty związane z prowadzeniem swojej działalności. Oczywiście nie zawsze trzeba decydować się na zakup psa, równie dobrze można go adoptować. W schroniskach dla zwierząt nie brakuje psów, które szukają domu. Każda tego typu instytucja ustala indywidualne opłaty związane z adopcją, zazwyczaj będziemy zobowiązani wydać około kilkudziesięciu złotych. W tym wypadku należy brać pod uwagę także wizytę u weterynarza, warto sprawdzić na własną rękę, w jakiej kondycji jest zwierze oraz czego potrzebuje.

Koszty wyżywienia psa

koszt utrzymania psa

Największe koszty poniesiemy w związku z wyżywieniem psa. Niektóre pasy mają bowiem specjalne wymagania, więc indywidualna dieta będzie niezbędna, aby pupil był w dobrej kondycji i mógł prawidłowo się rozwijać. Trudno podać dokładny koszt utrzymania psa, z tego względu, że każde zwierze może mieć zróżnicowane potrzeby. Wyżywienie szczeniaka bez wątpienia będzie kosztować najwięcej. To, co je nasz pies ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia, dlatego warto być świadomym w tej kwestii i nie kupować najtańszych puszek w marketach spożywczych. Pies zasługuje to, co najlepsze, choć nie oznacza to, tego co najdroższe. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo dobrej jakości karm w przystępnych cenach, przy czym trzeba wiedzieć, które wybrać. Przykładowo za 5 kg suchej karmy Dolina Noteci trzeba zapłacić około 150 zł, cena 6 puszek mokrej karmy 400 g to koszt 37 zł. Oczywiście można wybierać spośród droższych i tańszych karm dla zwierząt, wszystko zależy od naszego budżetu oraz świadomości w zakresie żywienia psów. Najlepiej robić zakupy przez internet, gdyż w sklepach zoologicznych online jest taniej, co więcej wybór jest dużo większy, niż stacjonarnie.

Akcesoria, zabawki i kosmetyki

Niezależnie od tego, czy chcemy wyliczyć koszt utrzymania border collie, owczarka niemieckiego, mopsa, maltańczyka czy mieszańca, musimy zaopatrzyć psa w odpowiednie akcesoria, bez których trudno wyobrazić sobie opieki nad pupilem. Po pierwsze pies zasługuje na porządne, wygodne legowisko, gdzie będzie mógł wypocząć i się wyspać. Po drugie warto kupić dla niego zabawki tj. gryzaki, przeciągacze z plecionej liny, piłki, dzięki którym nie będzie niszczył mebli, czy próbował zjeść kapci lub butów. Akcesoria do zabawy oraz prawidłowego rozwoju zwierzęcia to bardzo ważna rzecz, dzięki temu pupil może zaspokajać swoje naturalne instynkty. Zapłacimy za nie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Kompletując wyprawkę dla pupila, niekiedy nas ponosi w kwestii zakupów zabawek - pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek.

Bardzo ważnym elementem wyprawki będzie także obroża, smycz oraz adresówka. Takie rzeczy kupimy w każdy sklepie zoologicznym, ale nie tylko. Wybór smyczy jest ogromny, dostępne są zarówno standardowe smycze w postaci taśm, a także mocnych, eleganckich linek. Ceny smyczy potrafią być bardzo zróżnicowane, kosztują od 40 zł, nawet do 200 złotych.

Kolejna ważna sprawa to kosmetyki pielęgnacyjne, które muszą być dostosowane do sierści psa. Po długich spacerach nasz czworonożny przyjaciel zazwyczaj wymaga porządnej kąpieli. Wybieramy dobrej jakości szampony, które nie tylko oczyszczą skórę oraz sierść psa z zanieczyszczeń, ale także będą je pielęgnować. Najtańsze szampony dla psów to kwestia 25 złotych, za specjalistyczne preparaty myjące możemy zapłacić nawet 150 złotych. Nie można zapomnieć również o takich rzeczach jak grzebień, szczotka, obcinacz do pazurów, czy preparaty na pasożyty.

Jeżeli chodzi o środki przeciw pasożytom typu kleszcze lub pchły, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie naturalnych metod. Doskonale sprawdzą się mieszanki olejków eterycznych, naparów, często stosuje się także olej kokosowy, który wciera się w skórę pupila. Takie odstraszacze chronią zwierzę przed pasożytami. Oczywiście, jeżeli problem jest rozległy, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zleci odpowiednie postępowanie.

Wizyty u weterynarza

ile kosztuje utrzymanie psa miesięcznie

Opieka nad psem to nie tylko danie mu dachu na głową, czy wychodzenie z nim na spacery. Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje utrzymanie psa, należy wziąć pod uwagę także wizyty weterynaryjne, preparaty pielęgnacyjne, tabletki na pasożyty, czy leczenie w przypadku wystąpienia przewlekłej choroby. Gdy decydujemy się na psa rasowego, sprawdźmy wcześniej, na jakie choroby i dolegliwości jest podatna dana rasa. Niestety niektóre rasowe psy są chorowite i wymagają specjalnego traktowania, dlatego koszty ich utrzymania będą dużo większe, niż mogłoby się wydawać. Za wizytę u weterynarza zapłacimy około 80-150 złotych w zależności od złożoności problemu. Krople na pasożyty to kosz około 40 zł, obroże przeciwpchelne kupimy za 50 - 120 złotych.

Transporter dla psa

Dość wysokim kosztem może okazać się również specjalny transportem dla psa, jeżeli decydujemy się na podróżowanie z pupilem. Cena zakupy siedziska samochodowego lub budy do przewożenia psa, może być różna i zależy od ich wielkości. Trudno określić dokładną cenę, ale trzeba przygotować się na wydatek od 60 do 300 złotych. W przypadku zakupu akcesoriów dla zwierząt dużo zależy od renomy producenta, materiałów, z jakich wykonane są poszczególne przedmioty oraz ich rozmiaru.

Transporter do przewożenia psa to podstawa, dzięki temu nasz pupil będzie bezpieczny i bez problemu będzie mógł wybrać się z nami, nawet w dłuższą podróż samochodem.

Miesięczny koszt utrzymania psa

miesięczny koszt utrzymania psa

Miesięczny koszt utrzymania psa może być różny w zależności od rasy, potrzeb i wymagań zwierzęcia, a także zaangażowania jego właściciela. Nie każdy dba o swoje psy w należyty sposób, niekiedy jest to spowodowane niewystarczającym budżetem, innym razem brakiem wiedzy i świadomości. Oczywiście warto podkreślić, że koszt utrzymania labradora, bez wątpienia będzie zupełnie inny, niż opieka nad zwierzęciem mniejszej rasy.

Średnie, miesięczne koszty utrzymania psa, wcale nie są takie duże, jak mogłoby się wydawać, bo wynoszą około 100 - 140 złotych. Roczne koszty związane z posiadaniem zwierzęcia, nie powinny przekroczyć  2500 złotych. To dużo czy mało? Oceńcie sami. Z naszej perspektywy korzyści płynące z posiadania psa są ogromne, a miesięczne koszty utrzymania zwierzęcia nie są wygórowane.

Utrzymanie owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to pies dla każdego, który cieszy się ogromną popularnością. Koszty jego utrzymania mogą być różne w zależności od wybranej metody żywienia, wieku psa, tego, czy wysyłamy go na treningi oraz, czy korzystamy z groomera.

Ile kosztuje utrzymanie owczarka niemieckiego? Aby móc policzyć koszty, w pierwszej kolejności trzeba wybrać sposób żywienia czworonoga. Karmienie gotową, mokrą i suchą  karmą będzie prostsze, wygodniejsze i tańsze, od Barf, czyli serwowania pupilowi surowego mięsa, podrobów i warzyw. Miesięczne koszty wyżywienia będą wahać się od 200 do 350 złotych. Owczarki niemieckie niestety są rasą dość podatną na choroby, dlatego nie można zapominać również o witaminach, które ochronią go przed różnego rodzaju dolegliwościami. Psie suplementy to koszt 150 złotych. Nie można zapominać też o zabawkach oraz smakołykach, za które zapłacimy około 120 złotych. Gdy decydujemy się na trenowanie psa, a warto to robić, musimy doliczyć do wydatków 200 - 400 złotych. Groomer będzie kosztował 60 zł miesięcznie, a odrobaczanie i odkleszczanie 30 zł. Podsumowując, owczarek niemiecki to dość wymagająca rasa psów, dlatego miesięczne koszty hodowli mogą wynieść, nawet 1700 złotych.

Koszty utrzymania kota i psa, czyli najpopularniejszych zwierząt domowych wcale znacząco się od siebie nie różnią, przy czym oczywiście dużo zależy od indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Pamiętajmy, aby przed kupnem, czy adopcją psa lub kota, bardzo dobrze się zastanowić. Nie decydujmy się na posiadanie zwierzęcia pod wpływem silnych emocji.

To może Cię zainteresować:

Jak wziąć udział w wystawie psów?
Sennik pies – RankingKarm.pl – co oznacza sen o psie?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Psy z niebieskimi oczami – lista ras
Pseudohodowla – co to jest i gdzie zgłosić nielegalną hodowle?
Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *