Pies szczeka w nocy- dlaczego?

Pewnie często masz tak, że szczekanie psa w nocy Cię budzi. Jest to dość mocno irytujące, szczególnie gdy nie wiesz dlaczego Twój pupil to robi. Wiemy, że wszystkie psy wydają z siebie charakterystyczne dźwięki, ponieważ jest to ich naturalny sposób na komunikowanie się. Jedne czworonogi robią to częściej, a inne rzadziej i trzeba to zaakceptować. Szczekający pies w nocy to z pewnością nic przyjemnego dla jego właścicieli i czasami próbują oni z tym walczyć, gdyż po prostu się nie wysypiają.

 

Dlaczego psy szczekają w nocy?

Najczęściej nasze pupile chcą coś zakomunikować, dlatego zaczynają szczekać. Oznacza to, że nie należy psa za to karać, ponieważ byłoby to równoznaczne z tym, że będziemy karać ludzi za to, że coś mówią. Takie odgłosy najczęściej wynikają z ogromnej troski psa o swojego właściciela oraz innych domowników. Bowiem Twój zwierzak zdaje sobie sprawę z tego, że nie jesteś aż tak spostrzegawczy jak on, dlatego jeżeli czuje zagrożenie to od razu Cię o tym informuje. Gdy pies szczeka w nocy to może to oznaczać, że chce nas przed czymś ostrzec. Jest to jego krzyk ekscytacji lub informacja, że coś mu się nie podoba i warto byłoby się temu przyjrzeć. Nie karć go od razu za to, a raczej przyjrzyj się temu co Twój przyjaciel chciałby Ci przekazać. Może akurat będzie to coś ważnego i może uniknąć niebezpieczeństwa? Dlaczego pies szczeka w nocy? Przedstawiamy kilka przykładów. Przede wszystkim pies może mieć problemy behawioralne np. wynikające z zaburzeniami komunikacji pomiędzy psem a jego opiekunem. Kolejnym problemem może być to, że Twój pupil nie radzi sobie ze swoimi emocjami i próbuje je w jakiś sposób rozładować. Szczekanie psa w nocy może być także związane z silnym stresem lub agresją (natomiast tutaj jako kolejne objawy pojawiają się warczenie oraz specyficzna postawa ciała). Niestety, ale zdarza się, że czworonogi wydają z siebie dźwięki, gdyż mają niezaspokojone swoje potrzeby np. chce im się siku. Jeżeli poświęcasz swojemu przyjacielowi mało czasu to może się także okazać, że poprzez szczekanie chce on zwrócić na siebie uwagę i zachęcić Cię do spędzania razem czasu np. podczas zabawy. Będąc opiekunem swojego psa, zapewne znając go jesteś w stanie określić charakter tego szczekania. Bowiem inne dźwięki wydaje zwierzę, które chce zwrócić po prostu na siebie uwagę, a inne gdy się czegoś boi lub chce przed czymś ostrzec. Dzieje się tak w przypadku, gdy uważa kogoś za niebezpieczną osobę lub nie przepada za jakimś innym psem z sąsiedztwa. Szczekający pies w nocy na podwórku może świadczyć o tym, że w pobliżu chodzi niebezpieczna lub nieznana osoba oraz także gdy zainteresuje go jakieś zwierzę np. kot czy kuna. W każdym razie jest to raczej dobry znak, ponieważ świadczy o tym, że pies dobrze spełnia rolę stróża i informuje Cię, gdy coś się dzieje. Natomiast zdarza się także sytuacja, w której Twój pies intensywnie szczeka każdej nocy, a nic się nie dzieje. Może to być związane z tym, że nie lubi on hałasu i jest związany ze stresem. Wtedy warto rozważyć, czy nie lepiej byłoby znaleźć psu inne miejsce do spania. Bowiem intensywne, bezpodstawne szczekanie psa w nocy może zdenerwować zarówno Ciebie jak i Twoich sąsiadów.

Pies szczeka w nocy- co zrobić?

Niestety nie ma złotej rady na to, aby pies przestał szczekać, dlatego należy go uczyć kontrolowania tego od szczeniaka. Warto obserwować malucha i gdy wydaje on pierwsze dźwięki, powinniśmy szybko zareagować i zająć go czymś innym np. zabawką. Nigdy nie należy karcić psa za szczekanie, ponieważ wtedy rośnie w nim frustracja prowadząca w przyszłości do problemów behawioralnych. Należy jednak zawsze odróżnić bezpodstawne szczekanie psa od szczekania związanego z zakomunikowaniem swoich potrzeb np. tych fizjologicznych. Jedną metodą uspokajającą szczekającego psa w nocy jest to, żeby odwrócić jego uwagę poprzez np. użycie czegoś co robi głośny hałas, na przykład puszką z monetami w środku, a następnie krzyknąć „cisza”. Musimy być tylko przekonani, że pies szczeka bezpodstawnie, a nie wtedy gdy coś się dzieje.  Sprawdź, czy Twój przyjaciel ma w misce wodę, czy nic go nie boli, a przede wszystkim uważnie obserwuj, bo może się okazać po czasie, że takie same dźwięki wydaje jak chce wyjść na spacer, a inne jak coś go niepokoi. Warto również zwrócić szczególną uwagę na zachowanie psa przed rozpoczęciem zabawy, która jest odpowiedzią na szczekanie. Bowiem, jeżeli pies jest niespokojny i my zaczniemy się z nim bawić, to zapamięta on, że musi zwracać na siebie uwagę i wtedy się nim zainteresujemy. Bardzo ważne jest to, aby nagradzać psa za jego spokój, dlatego baw się z nim gdy widzisz ze jest opanowany i wyciszony. Wtedy możesz zainteresować go zabawką, gdy zobaczysz, że ma chęć zacząć szczekać. Gdy szczeniak szczeka w nocy to najczęściej prosi o jedzenie lub wyjście na dwór w ramach załatwienia potrzeb fizjologicznych. Może on być wtedy również zestresowany tym, że jest sam i się boi. Malucha należy traktować jak małe dziecko, ponieważ jego strach przed samotnością i opuszczeniem jest taki sam.

Jak zrozumieć psią mowę?

Należy pamiętać, że nigdy nie dasz rady w 100% oduczyć psa szczekania, ponieważ jest to jego naturalny sposób na komunikowanie się zarówno z właścicielem jak i innymi zwierzętami. Rolą właściciela jest obserwować zwierzę i nauczyć się rozróżniać psią mowę. Z naszych obserwacji wynika, że jest pewien schemat, który pokazuje czego pies oczekuje. Jeżeli szczeknie on trzy/cztery razy i pomiędzy poszczególnymi szczeknięciami występuje przerwa to najczęściej informuje on o tym, że wszyscy mają się stawić do zbiórki i wyjść na spacer. Jeśli pies szczeka w takich długich, pojedynczych seriach, albo jego szczekanie połączone jest z wyciem to oznacza to, że jest samotny i potrzebuje atencji. Gdy Twój pupil szczeka ciągle, powoli i w niskim tonie to może to oznaczać nadchodzące niebezpieczeństwo, o którym chce Cię poinformować. Jeżeli pies westchnie to najczęściej jest to związane z tym, że jest zmęczony i potrzebuje chwili odpoczynku. Groźne szczekanie z warczeniem może oznaczać strach lub całkowitą gotowość do walki, czyli jest związane z agresją. Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest obserwacja swojego psa i zrozumienie tego, co chce on Ci przekazać w danym momencie.

Sposoby na szczekanie psa w nocy

Kluczem do sukcesu jest zadbanie o prawidłową aktywność fizyczną Twojego czworonoga. Może się okazać, że szczeka on z nudów, dlatego, że nie ma gdzie uwolnić swoich pokładów energii. Długie spacery połączone z interesującą zabawą taką jak aportowanie czy freesbee są świetnymi metodami, aby dłużej obserwować spokojnego psa po spacerze. Sprawi to, że mocno on się zmęczy i będzie spokojniejszy w domu. Oprócz tego takie wspólne aktywności wpłyną bardzo pozytywnie na relację czworonoga z właścicielem. Dbaj nie tylko o samą długość spacerów, ale także o różnorodność miejsc i częstotliwość. Uprawianie sportów ze swoim psem jest również świetnym rozwiązaniem. Bieganie czy jazda na rowerze sprawi wysportowanym psom dużo frajdy, natomiast należy pamiętać, żeby dać psu możliwość odpoczynku, a także zwolnić, gdy pies okazuje oznaki zmęczenia. Obecnie na rynku mamy naprawdę obszerną kolekcję sprzętów sportowych do uprawiania sportu ze swoim psem, co sprawia, że jest to czynność bardzo komfortowa zarówno dla Ciebie jak i Twojego pupila.

Warto także skupić się na treningu umysłowym Twojego psa. Świetnym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju maty węchowe. Nawet 15 minut takiego treningu dość mocno męczy psa. Czynność, która w bardzo owocny sposób wspiera pracę mózgu Twojego psa jest ćwiczenie komend. Pies musi dość mocno się skupić, przez co wykorzysta naprawdę dużą dawkę energii i po treningu będzie spokojniejszy. Pamiętaj, aby zawsze nagrodzić swojego psa z dobrze wykonanych zadań. Kolejną świetną metodą jest danie psu kuli smakuli. Jest to zabawka, która angażuje wszystkie zmysły psa do tego, aby ze specjalnie wyżłobionych otworów mógł on wydostać smakołyki. Szczekanie psa w nocy będzie mniej intensywne, gdy zmęczy on się w ciągu dnia!

Bardzo ważna jest także stymulacja węchowa, dzięki której Twój pies będzie musiał znaleźć smakołyki pochowane w różnych częściach mieszkania. Możesz także chować je w dłoni i dawać psu do wyboru ręce. Niech sam wysili swój mózg i zadecyduje, która dłoń- prawa czy lewa jest dla niego bardziej interesująca. Fajnym rozwiązaniem będzie także chowanie smakołyków w kubeczkach plastikowych oraz kartonie. Oczywiście na rynku znajdziemy masę zabawek węchowych, które zaangażują wszystkie zmysły czworonoga do szukania przysmaków. Nagradzaj psa w chwilach spokoju i w ten sposób z całą pewnością nauczy się on, że właśnie takie zachowania są bardzo pozytywne. Jeżeli Twój pies szczeka bezpodstawnie- ignoruj go. Nie mów do niego i nie głaszcz go. Nauczy on się w ten sposób, że takie jego podirytowanie na Ciebie nie działa i trzeba sięgnąć po inne metody. Pamiętaj, że im bardziej pozytywnie zmęczysz swojego psa w nocy, tym będzie on spokojniejszy w nocy u nie będziesz musiał/ musiała już się zastanawiać nad tym dlaczego pies szczeka w nocy. Nie bądź jednak nigdy obojętny/obojętna, bo może się okazać, że Twój przyjaciel chce Ci przekazać coś ważnego, a Ty kompletnie na to nie reagujesz. Należy dobrze rozróżnić przyczyny szczekania, wyeliminować niepożądane zachowania i nagradzać psa za to, że wyczuł niebezpieczeństwo lub zakomunikował swoje potrzeby. Pozytywna relacja z Twoim czworonogiem jest bardzo ważna na każdym etapie waszej przyjaźni, dlatego gdy szczeniak szczeka w nocy to reaguj już na samym początku i dowiedz się o co tak naprawdę mu chodzi. Problemy z zachowaniem, które wykryliśmy już u malucha będą łatwiejsze do wyeliminowania na wczesnym etapie. Już wtedy powinniśmy nad tym pracować i znaleźć genezę danego problemu. Nigdy nie ignoruj takiego zachowania i dowiedź się co Twój pies chce Ci przekazać. Obecnie możesz skorzystać z pomocy behawiorysty, lekarza weterynarii oraz szukać rozwiązań problemów na wielu sprawdzonych forach internetowych.

To może Cię zainteresować:

Spaniel francuski –  francuski ptasznik
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Cane corso w pigułce – przewodnik dla przyszłego właściciela
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Flat coated retriever – kompan myśliwych czy przyjaciel rodziny?
Szpic miniaturowy – wszystko co musisz wiedzieć o pomeranianach
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *