Jak nauczyć psa sikać na matę? Nauka czystości

Nauka czystości jest podstawą, jeśli chcemy aby pupil mieszkał z nami w domu. Niewątpliwym plusem jest fakt, że szczeniak bardzo szybko przyswaja nowe umiejętności. Jeśli będziemy konsekwentni, to w ciągu kilku lub kilkunastu dni nauczymy psa załatwiać się na zewnątrz. Pamiętajmy, że czas trwania nauki to kwestia bardzo indywidualna. Każdy zwierzak uczy się w innym tempie. Ważne jest to, aby właściciel wykazał się cierpliwością oraz właściwym podejściem. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jak nauczyć psa sikać na matę. To pierwszy krok do tego, aby czworonóg w przyszłości załatwiał się na dworze.

 

Wybór odpowiedniej maty

Jak nauczyć psa czystości? Na początku powinniśmy zadbać o właściwe wyposażenie. Z pewnością wiele osób pamięta, jak nasze babcie rozkładały w mieszkaniu gazety, na które załatwiał się szczeniak. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji znacznie wygodniejsze rozwiązania. Dobrej jakości mata (np. 8in1 Mata do nauki czystości o zapachu trawy) nie tylko przyspieszy cały proces, ale również zabezpieczy podłogi przed zniszczeniem. Jest ona rekomendowana tym, którzy nie mają pojęcia, jak oduczyć psa sikania w domu.

mata do sikania

Profesjonalne maty są niedrogie, a jednocześnie świetnie spełniają swoje zadanie. Oczywiście na początku możemy potrzebować ich sporo - bardzo często jest tak, że pies podczas aklimatyzacji znacznie częściej się załatwia. Z czasem zacznie robić to o określonych porach, jednak pamiętajmy, że częstotliwość nadal pozostanie większa, niż w przypadku dorosłych osobników.

Wyżej wspomniany podkład (8in1 Mata do nauki czystości o zapachu trawy 56x58cm) jest wyjątkowo trwały oraz chłonny. Zmniejsza to ryzyko zabrudzenia podłogi. Jest to sporym ułatwieniem dla osób, które muszą wyjść z domu i nie mogą sprzątać po psie na bieżąco. Niewątpliwą zaletą jest również to, że mata neutralizuje nieprzyjemny zapach. Jest ona produkowana z bezpiecznych tworzyw, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia czworonoga. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy zwierzak ma problemy z gryzieniem. Warto również dowiedzieć się, jak oduczyć psa gryzienia.

Znalezienie właściwego miejsca

​Przede wszystkim należy znaleźć właściwe miejsce. To właśnie tam zostanie umieszczony podkład. Najważniejsze jest to, aby mata nie znajdowała się zbyt blisko legowiska, czy też pożywienia. Z drugiej strony nie powinna ona znajdować się zbyt daleko, gdyż pies nie będzie z niej korzystał. Ważne jest to, aby pupil miał do niej stały dostęp. Na początku możemy rozłożyć kilka mat, jednak z czasem powinniśmy ograniczyć ich liczbę do jednej.

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę? Jeśli zaobserwujemy jego dziwne zachowanie (np. obwąchiwanie wszystkiego wokół, brak reakcji na wołanie), to powinniśmy przenieść go na podkład. Wymaga to od nas obserwacji zwierzaka, jednak wystarczy kilka razy, aby pies zrozumiał do czego służy mata. Po załatwieniu się powinien on dostać od nas nagrodę np. ulubiony przysmak.

Nauka załatwiania się na dworze

jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na mate

Wiadomym jest, że małym psom zdarzają się wpadki. Trzeba jednak pamiętać, aby nie karać czworonoga za załatwienie się w domu. Warto również dowiedzieć się, do kiedy pies jest szczeniakiem. Jest to okres, kiedy nie można wymagać od pupila takiej samodyscypliny, jak od dorosłego osobnika. Nie od razu nauczymy go załatwiania się wyłącznie na zewnątrz. Właśnie dlatego musimy wiedzieć, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na matę. W zdecydowanej większości przypadków młode psy nie przesypiają całej nocy, a więc muszą one załatwiać się w domu. Jest to jednak okres przejściowy.

Wielu hodowców poleca przesuwanie maty coraz bliżej drzwi zewnętrznych. Oczywiście podczas spacerów musimy chwalić pupila za załatwienie się na trawie. Niezbędna jest również większa ilość wyjść. Pęcherz szczeniaka nie jest zbyt duży. Psa należy wyprowadzać po jedzeniu, drzemce, a nawet zabawie. W wielu przypadkach konieczne jest to, co około dwie godziny. Im starszy pies, tym rzadziej będzie się załatwiać. Na pewnym etapie mata powinna zniknąć z domu. Będzie to dla zwierzaka znak, że musi on zaczekać, aż właściciel wyprowadzi go na spacer.

Trzeba mieć świadomość, że szczeniak niejednokrotnie załatwi się w nieodpowiednim miejscu. Jest to zupełnie normalne. Warto jednak zadbać o to, aby jego układ pokarmowy pracował właściwie. Najlepsza karma dla psa nie tylko dostarcza budulca potrzebnego do rozwoju, ale również chroni przez biegunkami, czy też chorobami nerek.

To może Cię zainteresować:

Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Jak obciąć psu pazury? Czym obcinać psu pazury?
Labrador retriever – biszkoptowy przyjaciel rodziny
Entlebucher Sennenhund – pies alpejskiego pasterza
Pudelpointer – czy to rasa warta uwagi?
Owczarek środkowoazjatycki – co warto wiedzieć o tym olbrzymie?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *