Pies zjadł ślimaka

Często zdarza się, że w deszczowe letnie dni na liście wyszukiwania w Internecie pierwszą pozycję zajmuje zdanie „co zrobić jak pies zjadł ślimaka”. Taka sama sytuacja pojawia się w gabinetach weterynaryjnych, gdy przestraszeni właściciele przybiegają mówiąc, że ich pies zjadł ślimaka. Czy jest to powód do zmartwienia? Co zrobić w takiej sytuacji? Te informacje uzyskasz czytając nasz artykuł.

Głównym zagrożeniem dla naszego psa jest to, że ślimaki mogą przenosić groźne pasożyty oraz być zatrute, gdyż ogrodnicy uważają je za szkodniki, więc starają się je truć. Niestety taki ślimak nie umiera od razu, często jest on nosicielem trutki przez jakiś czas i może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zwierząt, które go zjedzą.

 

Pies zjadł ślimaka- co to znaczy?

Psy są zazwyczaj łakome i często okazują się jedzeniowymi „odkurzaczami”. Zazwyczaj stanowi to dość duży problem, bo prowadzi do niestrawności pokarmowych, biegunek i wymiotów, a nawet poważnych zatruć prowadzących do śmierci. W każdym przypadku gdy pies zjadł coś niewłaściwego powinno nas to zaniepokoić i zmusić do działania. Nie ważne, czy nasz pupil zje ślimaka w skorupce czy bez skorupki- może on być dla niego bardzo niebezpieczny. Te małe zwierzęta mogą przenosić groźnego pasożyta jakim jest nicień płucny (Angiostrongylus vasorum), który występuje zarówno w naszej strefie klimatycznej jak i w tropikach. Ślimaki są żywicielami pośrednimi, więc zarażają się larwami tego pasożyta. Larwy natomiast mogą być przenoszone przez płazy np. żaby. Zjedzone przez psa pasożyty trafiają wprost do układu pokarmowego, a później dostają się do krezkowych węzłów chłonnych. Przechodzą one dwa razy wylinkę, a kolejnym etapem jest dotarcie do tętnic płucnych, serca, a nawet wątroby. Choroba, którą wywołuje nazwana jest angiostrongylozą. W takim razie, gdy pies zjadł ślimaka należy od razu zareagować.

Pies zjadł ślimaka- objawy

Jeżeli mięczak, którego zjadł Twój pies miał w sobie niebezpieczne nicienie to prawdopodobnie może pojawić się u niego angiostrongyloza. Gdy pies zjadł ślimaka objawy to: duszność, kaszel, omdlenia a także przyspieszony oddech. Wiązane jest to z wędrówką pasożyta przez układ oddechowo-krążeniowy. Jeżeli choroba nie została wykryta od razu, może to prowadzić do tego, że choroba przeszła w stan przewlekły. Wtedy może dojść do zapalenia płuc, powiększenia serca czy arytmii. Niestety czasem problemem jest to, że larwy mogą atakować także mózg, a w ciężkich przypadkach może dojść nawet do śmierci psa. Czasami choroba przebiega w sposób bezobjawowy, bowiem w wielu przypadkach zależy to od zarobaczenia psa. Gdy pies zjadł ślimaka i wymiotuje to dobry objawy (zaraz po zjedzeniu!), ponieważ stara się od pozbyć nieprzyjaciela z organizmu. Zawsze zabierz go wtedy do weterynarza i opisz całą sytuację. Może okazać się, że pies będzie potrzebował nawodnienia oraz leczenia objawowego. Po odpowiednich badaniach lekarz weterynarii będzie w stanie ocenić stan pacjenta i poddać go odpowiedniemu leczeniu. Jeżeli ustabilizuje już stan pacjenta, to zapewne kolejnym krokiem będzie podanie mu leków przeciwpasożytniczych. Zatem co zrobić jak pies zjadł ślimaka? Jak najszybciej udaj się do weterynarza! Niestety wiele osób mających swoje ogrody najczęściej warzywno-owocowe nie są mile widziane. Z tego względu ludzie stosują trutki na ślimaki, które zawierają metaldehyd i mogą zatruć psa. Są to niebieskie, bardzo niebezpieczne granulki. Substancja ta pachnie dla psów dość atrakcyjnie i niestety nasze pupile mogą zjeść go naprawdę sporo.

Co zrobić, aby pies nie jadł ślimaków?

Przede wszystkim od małego ucz swojego pupila, że nie wolno jeść niektórych rzeczy. Wyuczone psy dobrze reagują np. na „Fe!” i po wypowiedzeniu tego słowa przez właściciela szybko odchodzą od swojej często trującej zdobyczy. Wniosek z tego taki, że już najmłodsze szczeniaki warto uczyć posłuszeństwa i podstawowych komend. Ważne jest także to, aby nie dopuszczać do tego, aby pies jadł mięczaki. Gdy jesteś ze swoim pupilem na spacerze lub wypuszczasz go na podwórku warto kontrolować co zwierzę robi. Kolejną ważną sprawą jest regularne odrobaczanie psa i kontrolne badania kału. Wiele osób podając psu warzywa ze swojego ogródka nie myje ich. Niestety, w taki sposób nasz przyjaciel może zarazić się niebezpiecznym pasożytem przenoszonym przez ślimaki, ponieważ one lubią np. sałatę, często się nią żywią, pozostawiają śluz i przy okazji nicienie. Zawsze myj warzywa i owoce przed podaniem ich swoim zwierzętom, szczególnie jeżeli pochodzą one z własnych upraw. W ochronie przed ślimakami warto także stosować ekologiczne sposoby i ograniczać ilość użytych trutek. Obecnie na rynku występują preparaty na ślimaki bezpieczne dla zwierząt domowych oraz dla środowiska- warto zatem właśnie takich używać. Są to między innymi: kawa mielona, pułapki na piwo, skorupki jajek i muszle morskie, taśma miedziana, ziemia okrzemkowa, rośliny odstraszające ślimaki, pasta z wełny z recyklingu, nematydy czy otręby pszenne/ kukurydziane. Pamiętajmy, że pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już po 30 minutach. Gdy pies zjadł ślimaka z metaldehydem to Twój zwierzak zacznie wymiotować w kolorze zielonym, a jego kał również będzie miał to zabarwienie. Zdarza się także, że zwierzęta są mocno pobudzone, pojawiają się ataki padaczkowe, a nawet obrzęk mózgu.

Jakie warzywa z ogródka może jeść pies?

W diecie psa najważniejsze jest oczywiście mięso, jednak w pożywieniu nie może zabraknąć także warzyw i niewielkiej ilości owoców. Najczęściej znajdują się one w gotowych karmach zarówno suchych jak i mokrych. Jeżeli jednak sami gotujemy psu lub chcemy dawać mu te składniki diety jako przysmaki- oczywiście możemy to robić, gdyż dostarczają mu cennych mikro i makro elementów. Należy jednak podawać je w odpowiednich ilościach. Warto pamiętać, że niektóre warzywa i owoce nie są dobre dla zwierząt, a nawet są szkodliwe. Zatem jakie warzywa może jeść pies? Przede wszystkim będzie to korzeń marchwi, pietruszki, selera. Odpowiedni będzie także burak, batat, dynia. Gotowane warzywa będą dla psa bezpieczniejsze oraz lekkostrawne, co oznacza, że nie będą one sprawiać problemów żołądkowych. Można je spokojnie podawać nawet psom z chorą wątrobą czy przewlekłym zapaleniem jelit.  Szczeniakom można podawać surowy korzeń marchewki przy wymianie zębów, ponieważ gryzienie twardych elementów da ulgę przy wymianie zębów i wymasuje dziąsła. Pies nie powinien pod żadnym pozorem jeść cebuli, czosnku, pora oraz warzyw kapustnych. Pamiętaj, że dieta Twojego pupila powinna być dobrze zbilansowana oraz zawierać wartościowe składniki odżywcze, które zapewnią pełne zapotrzebowanie Twojego psa. Warzywa i owoce powinny być dodatkiem, jednak głównym i najważniejszym składnikiem powinno być dobrej jakości mięso. Najlepsze dla psa będzie mięso wołowe, jagnięce oraz drobiowe, natomiast przy wyborze gatunku należy wykluczyć wszelki alergie pokarmowe u Twojego pupila. Pies może jeść także rybę, dziczyznę oraz podroby (w niewielkich ilościach). Karm swojego zwierzaka 2-3 razy dziennie w mniejszych ilościach. Będzie to lepsze rozwiązanie niż jednokrotne podanie mu dużej porcji jedzenia. Jest to bardzo ważne szczególnie dla psów ras dużych i olbrzymich takich jak owczarek niemiecki czy dog niemiecki, które są narażone na skręt żołądka. Pamiętaj także aby po zjedzeniu posiłku pies miał czas na odpoczynek i przez minimum 2 godziny nie uprawiał intensywnego sportu. Dopasuj gramaturę posiłku do rasy, wagi, wieku oraz aktywności fizycznej Twojego pupila. Dzięki temu zadbasz o jego zdrowie i odpowiednią masę ciała. Kluczowym elementem prawidłowej diety jest stały dostęp do czystej wody pitnej. Jeżeli Twój pies ma predyspozycje do pewnych chorób np. osteoartritis warto od szczeniaka wprowadzić dobrą suplementację, która będzie źródłem witaminy D3, wapnia oraz chondroityny. Jeżeli Twój pies ma matową i kruchą sierść, warto podawać mu raz na jakiś czas oleje. Ich rodzaj oraz ilość dopasuj ze swoim lekarzem weterynarii, który dobierze je na podstawie stanu zdrowia Twojego psa oraz jego potrzeb.

To może Cię zainteresować:

Owczarek francuski briard – charakterystyka i opis rasy
Białe robaki u psa – powód do niepokoju?
Czkawka u psów – dlaczego pies ma czkawkę?
Wyżeł niemiecki długowłosy – wprawiony myśliwy o szlachetnych rysach
Szpice – jakie to psy i co powinieneś o nich wiedzieć?
Bulterier – czy jest niebezpieczny?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *