Imiona dla psów – pomysły na fajne imię dla psa. Jak można nazwać psa?

Wiele osób nie ma pomysłu na to, jak można nazwać psa. Ogrom możliwości sprawia, że bardzo często mamy problem z wyborem wariantu, który będzie pasował do naszego zwierzaka. Ważną rolę odgrywają oczywiście osobiste upodobania. Poniżej przestawiono kilka ciekawych propozycji, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Nie zapominajmy, że nie zaleca się zmiany imienia u dorosłego zwierzaka. Zwykle jest to bardzo trudne zadanie, które kończy się niepowodzeniem. Czasami jednak zdarza się tak, że do naszego domu trafia czworonóg, o którym nie wiemy zbyt dużo. Nie zaszkodzi dowiedzieć się, jak się liczy wiek psa.

 

Jak nazwać psa? Jakie czynniki przeanalizować?

Imiona dla psów są niezwykle różnorodne, co dla niektórych osób może być utrudnieniem. Istotne jest to, aby nie wstydzić się swojego wyboru podczas spaceru. Bywa tak, że wybieramy imię o humorystycznym charakterze, jednak mamy opory przed tym, aby zdradzić je otoczeniu. Śmieszne imiona dla psów zarezerwowane są przede wszystkim dla ludzi z dystansem, którzy nie będą czuć zażenowania w miejscach publicznych. Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest nadawanie zwierzętom imion ludzkich. Nie jest to zbyt dobrym pomysłem. Część osób, które spotkamy na swojej drodze, nie będzie miało z tym problemu, jednak wielu znajomych może poczuć się urażonych. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że pies to członek rodziny, a więc imię "ludzkie" nie jest naruszeniem dobrych obyczajów. Wybór należy do Ciebie, jednak miej świadomość, że ludzie mają różne poglądy na ten temat.

1. Długość imienia dla psa

Najpopularniejsze imiona dla psa są krótkie (zwykle dwu/trzy sylabowe). Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wygodnie je stosować. Szybkie przywołanie zwierzęcia nie będzie stanowić żadnego problemu. Zbyt długie imię nie jest praktyczne. Większość osób stosuje na co dzień zdrobnienia, przez co zwierzę przyzwyczajane jest do dwóch różnych imion. Nie jest to komfortowe rozwiązanie - zarówno dla właściciela, jak i psa, który początkowo może czuć się zdezorientowany.

2. Imię brzmiące niczym komenda

Wybrałeś ładne imię dla psa, jednak brzmi ona niczym komenda. Lepiej szukaj dalej! Zwierzak przyzwyczai się do swojego imienia, jednak proces szkolenia będzie trudny. Wielu nazw komend nie zostanie przyswojonych. Takiego dylematu nie mają ci, którzy nie zamierzają szkolić swojego pupila. Zaleca się jednak unikanie imion brzmiących podobnie do słów m.in. siad, leżeć, łapa, stop, trop. Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie będziemy chcieli nauczyć ich zwierzaka.

3. Imię z dźwięcznymi głoskami

Najpopularniejsze imiona dla psów zwykle posiadają dźwięczne głoski, ponieważ zwierzak może znacznie szybciej się ich nauczyć. Ponadto, takie nazwy zwracają uwagę czworonoga, czego nie można powiedzieć o wszystkich imionach np. "Saba". Istotne jest, aby wymowa była płynna i nieco melodyjna. Nawet krótkie imiona z twardymi głoskami będą trudne w zapamiętaniu, co jest najlepszym przykładem na to, że mała liczba sylab to nie wszystko.

4. Unikatowe imię dla psa

Oryginalne imiona dla psów to najlepszy wybór, jeśli chcemy wychodzić ze zwierzakiem na spacery lub mamy zamiar wypuszczać go "w terenie", aby się wybiegał. Wybierając imię oklepane, które jest wybierane przez wiele osób musimy liczyć się z tym, że w okolicy znajdziemy przynajmniej kilka czworonogów, które zareagują na nasze wołanie. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy przebywamy poza domem. Jeśli sąsiad mieszkający na działce obok ma psa "Kropka", to lepiej zrezygnować z tego imienia.

5. Kilka wersji imion

W początkowym okresie życia warto trzymać się jednego imienia, gdyż w innym przypadku zwierzak będzie miał problem z jego przyswojeniem. Zachęcamy, aby przed przygarnięciem pupila dowiedzieć się, jak wychować szczeniaka. Niektóre osoby pragną jednak, aby imię miało kilka wersji - stosowane na co dzień, podczas pieszczot i czułości, czy też w czasie "ganienia". W momencie, gdy pies nabroi i usłyszy swoją poważną wersję imienia będzie wiedział, że czeka go kara. Oczywiście nie należy oczekiwać, że już od pierwszych miesięcy życia zwierzę będzie tego świadome. Czasami potrzeba kilku miesięcy, aby nauczyć go właściwego reagowania.

6. Imię pasujące do psa

Imię dla psa myśliwskiego powinno podkreślać jego osobowość. Zupełnie inaczej nazywamy typowych kanapowców, którzy czas spędzają głównie na spaniu i odpoczywaniu. Imię dla małego pieska zwykle podkreśla jego urok, jednak nie zapominajmy, że nawet najsłodszy szczeniaczek kiedyś dorośnie. Warto więc uwzględnić wielkość i wagę, jaką może osiągnąć w niedalekiej przyszłości. Imię dla owczarka niemieckiego często uwydatnia najważniejsze cechy charakteru, czyli inteligencję, spryt, odwagę. Czasami jednak nie wiemy, jaką osobowość ma piesek (np. kundelek), a więc warto dopasować imię do wyglądu fizycznego.

Jakich imion dla psa unikać?

najpopularniejsze imiona dla psa

Fajne imię dla psa nie powinno być kontrowersyjne. Istotne jest, aby nie budziło ono sprzecznych emocji. Pamiętajmy, że zwierzę będzie miało kontakt z innymi ludźmi, których poglądów nie znamy. Jak już wspomniano, niezbyt dobry pomysłem jest nazywanie zwierzaka ludzkim imieniem. Podczas wizyty u weterynarza może być nam głupio, gdy okaże się, że lekarz posiada takie samo imię, co nasz pies. Nie zapominajmy, że nigdy nie wiemy, kogo spotkamy na swojej drodze. Nawet, jeśli wybierzemy imię niepopularne (np. Gutek), to nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas do domu obok nie wprowadzi się Gustaw. Oczywiście część osób ma do tego duży dystans, jednak dla wielu jest to obraźliwe. Dotyczy to w szczególności osób starszych, ale nie tylko. Ponadto, należy unikać imion, które kojarzą się z wulgarnymi nazwami - zarówno w języku polskim, jak i obcym.

Jak nauczyć psa imienia?

Znalazłeś ładne imiona dla psów, jednak nie masz pojęcia, od czego zacząć proces nauki? Niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że szczeniak nie potrzebuje zwykle zbyt dużej ilości czasu, aby zrozumieć, kiedy reagować. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, ponieważ każde zwierzę jest inne. Jeśli zdecydowałeś już, jak nazwać psa suszkę lub samca, to pamiętaj, aby naukę rozpocząć w odpowiednim momencie. Przede wszystkim imię musi kojarzyć się czworonogowi z czymś pozytywnym. Najlepiej wypowiadać go w momencie karmienia, zabawy, spaceru itd. Z pewnością nie należy uczyć czworonoga w momencie, gdy ganimy go za złe zachowanie. Pupil wykazał zainteresowanie wypowiadanym przez Ciebie imieniem? Warto wręczyć mu smakołyk, dzięki któremu osiągnięcie oczekiwanych rezultatów stanie się łatwiejsze.

Czy psu można zmienić imię?

oryginalne imiona dla psów

Wiesz już, jak nazwać psa samca lub suczkę, jednak twój pupil dawno nie jest już szczeniakiem? To częsty problem osób, które zdecydowały się zaadoptować zwierzę ze schroniska. W takiej sytuacji proces nauki imienia należy rozpocząć od początku. Nie można przewidzieć, jak długo będzie on trwał. Ważne jest to, aby wykazać się sporą cierpliwością oraz zrozumieniem. Jeśli zwierzę przez kilka lat było przyzwyczajone do innego imienia, to ciężko będzie mu zrozumieć, że nowi właściciele zwracają się do niego inaczej. Postępujmy tak samo, jak w przypadku szczeniaków. Niech nowe imię kojarzy się czworonogowi wyłącznie pozytywnie. Nie zapomnijmy również o smacznych nagrodach, które będą stanowić motywację do nauki.

Pies nie reaguje na imię - co robić?

Może zdarzyć się tak, że nauka imienia będzie przebiegać wyjątkowo opornie. Nie ma znaczenia, czy wybrałeś imię dla małego psa, czy imię dla dużego psa. Musisz wykazać się cierpliwością i zaangażowaniem. Przede wszystkim nauczyć się nawiązywać ze zwierzęciem kontakt wzrokowy. Dzięki temu podczas wypowiadania imienia zwierzę będzie szukało kontaktu z Tobą, nawet jeśli nie będziesz na nie patrzyć. Jak już wspomniano, bardzo ważną rolę odgrywają smakołyki, a więc warto mieć je przy sobie. Należy trenować każdego dnia po kilkanaście minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć psa imienia kilka razy dziennie (sesja nie powinna jednak być dłuższa niż 10-15 minut).

Fajne imiona dla psa - sprawdź nasze propozycje!

jak nazwać psa

Chcesz znaleźć ciekawe imię dla labradora? A może interesuje Cię proste i zapadające w pamięć imię dla jamnika? Koniecznie sprawdź nasze propozycje, dzięki którym podjęcie trafnej decyzji nie będzie żadnym wyzwaniem. Warto wspomnieć, że nie musimy ograniczać się jedynie do imion w języku polskim. Możliwości są niemal nieograniczone, a więc wszystko zależy od naszej kreatywności!

1. Imiona dla dużych psów

Bary, Zeus, Piorun, Max, Herkules, Boss, Brytan, Astor, Amber, Brutus, Doda, Luna, Sara, Zara, Saba, Lassie, Helga, Fiona, Szarik, Alex, Śliniak, Mustang, Tarzan, Rambo, Obelix, Hulk, Brytan, Yeti, Ares

2. Imiona dla małych psów

Skrzatek, Łatka, Smyk, Mrówka, Maluch, Pestka, Frodo, Karmel, Pysia, Dino, Miki, Łatka, Wiki, Bursztyn, Sonia, Kora, Amii, Odi, Kajtek, Nutka, Borys, Leo, Groszek, Jerry, Garfield, Pigi, Kermit, Nela, Reksio, Krecik, Ważniak, Bella, Bójka, Bajka, Brawurka, Dexter

3. Angielskie imiona dla psów

Trump, Lady, Winston, Sherlock, Bobby, Bond, Gloria, Jenny, Suzi, Bob, Charlie, Edd, Felix, Teddy, Oscar, Gary, George, Harry, Pam, Lucy, Maggie, Millie

4. Francuskie imiona dla psów

Ami, Bella, Suri, Szeri, Dudu, Bonbon, Chanel, Asterix, Bardot, Bijou (czyt. biżu), Fleur, Gaston, Luis, Sofie, Vivian

5. Japońskie imiona dla psów

Aiko, Aki, Akiko, Anda, Akina, Ayame, Aneko, Chika, Chiyo, Cho, Dai, Eriko, Gin, Haruko, Hodhi, Haru, Hisa, Kameko, Kami

6. Śmieszne imiona dla psów

Rewolwer, Zabójca, Demon, Pasztert, Prezes, Bigos, Adwokat, Flądra, Bandzior, Tuńczyk, Maruda, Pulpet, Kluska, Ziemniak, Gwiazdor

Najlepsze imiona dla psów - krótkie podsumowanie

Ciekawych imion dla psa jest wiele. Musimy jednak pamiętać, że wiele z nich, to chwilowa moda. Niejedna osoba nazwała swojego pupila "Chanel" lub "Gucci", po czym okazało się, że jest ono męczące i denerwujące. Właśnie dlatego nie warto jest kierować się aktualnymi trendami. Czasami lepiej postawić na imię prostsze, a zarazem ponadczasowe, które nawet po czasie będzie przez nas akceptowane. Nie zapominajmy, że przeciętna długość życia psa to 10-15 lat. Właśnie dlatego decyzja powinna zostać podjęta świadomie.

To może Cię zainteresować:

Czy pies ma kolana? Podstawy psiej anatomii
Dlaczego pies je trawę? Dowiedz się czemu psy jedzą trawę!
Zabawy węchowe dla psa – czyli jak dobrze spędzić czas z czworonogiem
Cmentarz dla zwierząt – wszystko co musisz wiedzieć
Psy policyjne – wszystko co musisz wiedzieć
Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *