Pies dużo pije – czy to powód do niepokoju?

Twój pies dużo pije i zastanawiasz się, czy jest to normalne? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Wiadomym jest, że w ciepłe dni zwykle spożywa się zwiększone ilości płynów - dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Czasami jednak zmiana zachowania następuje w ciągu kilku dni. Jeśli więc pies pije dużo wody, to bacznie mu się przyglądaj. Zawsze istnieje ryzyko tego, że owe zjawisko jest następstwem rozwijającej się choroby. Nie należy wpadać w panikę, jednak wskazane jest zachowanie czujności, tak aby móc zaobserwować inne symptomy schorzenia. Pies dużo pije i sika, a dodatkowo np. jest niespokojny lub apatyczny? Skontaktuj się z weterynarzem, który zdecyduje o tym, jak będzie wyglądać dalszy tok postępowania.

 

Ile powinien pić pies?

Wielu osobom wydaje się, że pies bardzo dużo pije, jednak nierzadko okazuje się, że mieści się on "w normie". Być może dotychczas spożywał on zbyt mało płynów, co jak wiadomo nie jest korzystne dla zdrowia. Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile powinien pić nasz pupil, gdyż wiele zależy od m.in. panującej pogody, czy też intensywności wysiłku fizycznego. Przyjmuje się jednak, że na każdy kilogram ciała przypadka 50 ml wody. Oczywiście jest to jedynie limit umowny, gdyż każdy zwierzak posiada inne zapotrzebowanie.

Każdy powinien wiedzieć, że woda jest potrzeba do tego, aby czworonóg czuł się dobrze. To właśnie ona reguluje wiele procesów wewnętrznych, a także odpowiada za efektywną pracę narządów. Ma ogromny wpływ również na funkcjonalnie układu pokarmowego. Zbyt niski stopień nawodnienia organizmu może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Zastanawiasz się, jak postępować, gdy pies dużo pije? Przede wszystkim musisz określić, jak długo utrzymuje się wzmożone pragnienie. Jeśli od kilku dni, to istnieje duże ryzyko tego, że nasz pupil zmaga się poważniejszą dolegliwością. W zdecydowanej większości przypadków pojawiają się równocześnie inne objawy (np. rozwolnienie u psa), które mogłyby świadczyć o nieprawidłowościach.

pies dużo pije

Kiedy wzmożone pragnienie jest normalne?

Nie masz pojęcia, dlaczego pies pije dużo wody? Pamiętaj, że wzmożone pragnienie dotyczy nie tylko ludzi. Zwierzęta również mogą potrzebować większej ilości płynów, niż dotychczas, a więc nie jest to powodem do niepokoju.

  • Intensywny wysiłek fizyczny - zadajesz sobie pytanie, dlaczego pies dużo pije? Być może jest to następstwem intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli zwierzak bawił się, biegał lub był na długim spacerze, to ochota na spożywanie sporej ilości wody może być większa. Trzeba jednak zaznaczyć, że opisywane zjawisko ma charakter tymczasowy. Zazwyczaj po kilku godzinach wszystko wraca do "normy".
  • Skutek uboczny przyjmowania leków - mój pies dużo pije i sika - wiele osób ma podobny kłopot. Okazuje się, że jego przyczyną może być przyjmowanie, niektórych leków, a nawet suplementów diety. To właśnie związki w nich zawarte odpowiadają za wzmożone pragnienie oraz częstsze opróżnianie pęcherza moczowego. Prawdziwy problem rozpoczyna się w momencie, gdy zaobserwujemy również inne dolegliwości np. pies pije dużo wody i wymiotuje. Być może doszło do reakcji alergicznej lub zwierzę nie toleruje przepisanych przez weterynarza medykamentów. Pewne jest to, że należy skontaktować się ze specjalistą tak szybko, jak to tylko możliwe.
  • Wysoka temperatura otoczenia - bywa tak, że pies pije bardzo dużo wody w upalne dni. Wiadomym jest, że traci on ją podczas ziajania. W takiej sytuacji konieczne jest uzupełnienie płynów. Nie można również zapomnieć o tym, że w upalne dni odnotowuje się zwykle spadek wydajności organizmu. Zwierzak może szybciej się męczyć (nawet podczas spaceru), a więc jego zapotrzebowanie na wodę będzie większe. Wiele osób zapomina, że pogoda oddziałuje również na naszych czworonożnych przyjaciół.
  • Rodzaj serwowanych posiłków - pies dużo pije i dużo sika? Powodem tego może być dieta - sucha karma wzmaga pragnienie, ponieważ charakteryzuje się ona znikomą zawartością wody. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy podajemy zwierzakowi karmę mokrą, która posiada w swoim składzie wysoką zawartość wody. Dzięki temu pupil nie ma już tak dużej ochoty na spożywanie płynów. Dotyczy to również psów karmionych surowych mięsem.

Czym jest przewodnienie organizmu?

pies pije dużo wody

Mogłoby się wydawać, że pies nie może pić zbyt dużej ilości wody. Nie od dziś wiadomo, że jest ona zdrowa i posiada dobroczynny wpływ na organizm zwierzęcia. Nie zawsze tak jest - stan przewodnienia jest równie groźny, co odwodnienia. Jeśli pies wymiotuje, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zatrucia wodnego. Opisywane zjawisko jest poważne, a więc nie należy go ignorować. Może ono doprowadzić do drastycznego obniżenia poziomu sodu w organizmie, a tym samym jego niedoboru. Do skutków przewodnienia można zaliczyć m.in. problemy z oddychaniem, czy też zapaść. Życie naszego pupila znajduje się w niebezpieczeństwie, a więc bezwzględnie należy zgłosić się do weterynarza. Jedno jest pewne - nie należy podejmować prób samodzielnego leczenia.

W przypadku, gdy pies pije dużo wody i nie chce jeść należy uważnie mu się przyglądać. Do pogorszenia stanu zdrowia może dojść w błyskawicznym tempie. Nie każdy wie, jak rozpoznać zatrucie wodne - trzeba pamiętać o tym, że intensywność symptomów może być zróżnicowana. Do najpowszechniejszych objawów przewodnienia zalicza się m.in.:

  • rozszerzenie źrenic,
  • nudności i wymioty,
  • apatię i brak energii,
  • problemy z koordynacją ruchową,
  • wzdęcia,
  • silne ślinienie się.

Pies dużo pije - jakie choroby mogą być przyczyną?

Jak już wspomniano, wzmożone pragnienie u psa wcale nie musi oznaczać poważnej choroby. W takiej sytuacji nie odnotowuje się zwykle większych zmian w zachowaniu czworonoga. Zupełnie inaczej jest w przypadku stanów chorobowych. Pies dużo pije i nie trzyma moczu? Być może doszło do zakażenia nerek. Schorzeń, które mogą być przyczyną jest tak dużo, że nie można jednoznacznie powiedzieć, co dolega zwierzęciu. Konieczne jest to, aby określić również pozostałe objawy, gdyż bez tego dokonanie trafnej diagnozy będzie niemożliwe. Oczywiście nie obędzie się bez wizyty u weterynarza - nawet, jeśli symptomy nie są jednoznaczne, to wykona on niezbędne badania, które pozwolą określić źródło złego samopoczucia psa.

Jeśli pies dużo pije i sika, to należy wziąć pod uwagę takie choroby, jak np.:

  • cukrzyca,
  • zapalenie pęcherza,
  • ropomacicze u suk,
  • niewydolność nerek,
  • moczówkę prostą.

Oczywiście lista potencjalnych schorzeń jest o wiele dłuższa. Trzeba także mieć świadomość, że spożywanie przez zwierzę większej ilości płynów, niż dotychczas może być reakcję organizmu na ból. Wielu weterynarzy zaleca pobranie próbki moczu jeszcze przed udaniem się na wizytę. Dzięki temu znacznie szybciej będzie można przeprowadzić niezbędne badania oraz wystawić diagnozę. Nie należy zapominać, że w wielu przypadkach może to skrócić cierpienie pupila, a nawet uratować mu życie. Próbka moczu powinna zostać pobrana do sterylnego pojemnika, a pies powinien być na czczo. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie ryzyka sfałszowania wyniku.

 

To może Cię zainteresować:

Karmy z owadów dla psa – karmy z insektami
Bouvier des Ardennes – nietypowy pies stróżujący
Pies i żurawina – czy można podawać psu żurawinę?
Charczenie u psa – objawy, przyczyny, predysponowane rasy
Basset artezyjsko normandzki – wielki wrażliwiec na krótkich łapach
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
4.9/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *