Jak namówić rodziców na psa?

Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wiele dzieci marzy o posiadaniu kudłatego towarzysza zabaw, jednakże zawsze ostateczną decyzję o kupnie czy adopcji czworonoga podejmują rodzice.W końcu jest to przede wszystkim obowiązek na lata – psa należy odpowiednio wychować i dbać o niego najlepiej, jak to możliwe. Jeśli zdając sobie z tego sprawę, wciąż pragniesz namówić mamę i tatę na psa, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

 

Jak przekonać rodziców do psa?

Pierwsze co powinieneś zrobić to zastanowić się, czy na pewno jesteś gotowy na opiekowanie się żywym stworzeniem i przygotować się do poważnej rozmowy z rodzicami. Ułóż listę argumentów za, a także pomyśl jak możesz odpowiedzieć na argumenty przeciw, które zapewne przedstawią dorośli. Nie podchodź do tematu nerwowo – to naturalne, że Twoja mama martwi się potencjalnymi kosztami związanymi z posiadaniem i utrzymaniem pupila, a tata jest przekonany, że po jakimś czasie będzie sam musiał go wyprowadzać na dwór. Udowodnij im, że to nieprawda! Jeśli masz taką możliwość - zaoferuj, że przeznaczysz część swojego kieszonkowego na wsparcie w utrzymaniu czworonoga i zacznij zbierać oszczędności na potrzebne akcesoria takie jak smycz, legowisko, miski czy zabawki. Możesz także częściej wychodzić na spacery – pokaż, że jesteś w stanie znaleźć czas na wyjście ze swoim zwierzakiem. Dodatkowo pomoże Ci pogłębianie swojej wiedzy na temat psów – czytaj dużo artykułów na ich temat (koniecznie ze sprawdzonych źródeł!) i zasypuj swoich opiekunów informacjami. Pokaże to, że jesteś dobrze przygotowany do roli odpowiedzialnego właściciela.

Namówienie rodziców na psa - sprawdzone argumenty

Musisz dokładnie wiedzieć, jakich argumentów użyć, namawiając rodziców na psa. Oto kilka pomysłów, które mogą okazać się przydatne:

  • Pies zachęca, a nawet zmusza do ruchu – zwierzę potrzebuje regularnych spacerów, a niektóre, bardziej aktywne rasy wymagają ich dużo częściej i więcej. Dzięki temu Ty i Twoja rodzina będziecie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Będzie to idealny bodziec do poprawy kondycji i odkrywania nowych miejsc.
  • Posiadanie psa uczy odpowiedzialności – jako żywe zwierzę, pies wymaga opieki. Trzeba go karmić, wyczesywać, poświęcać mu uwagę i wyprowadzać na spacery. Uczy to systematyczności, poczucia sprawczości i przede wszystkim odpowiedzialności. Przy czworonogu staniesz się dojrzalszy, bowiem to właśnie od Ciebie będzie zależał jego byt.
  • Pupil pomaga radzić sobie z emocjami – między psem a właścicielem bardzo szybko wytwarza się wyjątkowa więź, która trwa przez lata. Pies jest wsparciem w trudnych chwilach złości i smutku, a także kompanem w radosnych momentach. Będzie z Tobą zawsze, kiedy będziesz go potrzebował, kojąc Twoje emocje czy współprzeżywając szczęście. Nauczy Cię empatii i radzenia sobie z uczuciami, a Twoi rodzice z pewnością to docenią.
  • Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i wartościowy członek rodziny – posiadanie czworonoga to dużo radości. Merdający ogon każdemu przywołuje uśmiech na twarzy, a głaskanie puchatego brzuszka to najlepszy sposób na odstresowanie. Pies kocha bezgranicznie, jest wierny i oddany, a jego obecność wprowadza ciepłą i przyjemną atmosferę.
  • Jeśli twoja mama lub twój tata mieli w dzieciństwie psa - możesz użyć tego jako argumentu. Przypomnij im, jak dobrze było mieć kudłatego przyjaciela i jak zbawienny był jego wpływ, zwłaszcza w trudnych momentach życia.

Jak przekonać rodziców do kupna psa?

Zastanów się, czy Twój wymarzony pies musi być rasowy. Czworonogi z rodowodem są zwykle dość drogie nie tylko ze względu na koszt zakupu, ale też skłonności niektórych ras do określonych schorzeń wymagających specjalistycznej opieki weterynaryjnej. Na przykład psy brachycefaliczne, takie jak buldog francuski czy shih tzu często cierpią na choroby oczu i trudności z oddychaniem, natomiast owczarki niemieckie i inne duże psy miewają problemy ze stawami. Jeśli więc decydujesz się na czworonoga z hodowli, przygotuj się dobrze na to, co może czekać cię w przyszłości.

Psy ze schronisk i fundacji zwykle są darmowe bądź kosztują symboliczne pieniądze. Ich genetyka jest w większości przypadków zupełnie nieznana, lecz jedno jest pewne – będą kochać Cię tak samo, a być może nawet mocniej niż czworonogi z hodowli. Pamiętaj jednak, że schroniskowe zwierzęta często mają za sobą wiele przeżyć. Mogą być straumatyzowane, lękliwe, a nawet agresywne. Będą potrzebować więcej czasu na zaadaptowanie się do nowego środowiska i zaufanie nowym opiekunom. Jeśli uda Wam się przejść ten etap, mogą stać się najwspanialszymi stworzeniami pod słońcem i będą wdzięczne za dom do końca swoich dni.

Pies – obowiązek i odpowiedzialność

Czworonóg to bardzo dużo pracy. Trzeba go odpowiednio wychować, wyszkolić i przystosować do trybu życia rodziny. Jeśli zastanawiasz się, jak namówić mamę na psa – pokaż, że jesteś gotowy na obowiązki. Angażuj się bardziej w domowe powinności, takie jak choćby odkurzanie - w końcu pies będzie gubił dużo sierści, którą trzeba regularnie sprzątać. Ważne, żeby rodzice widzieli Twoje starania. Mogą one być bardzo pomocne w przekonaniu ich do kupna psa.

Jak namówić rodziców na psa w bloku?

Osoby mieszkające w bloku posiadają mniejsza przestrzeń, a co za tym idzie – nie powinny decydować się na duże psy, które lubią mieć sporo miejsca, na przykład duże psy myśliwskie czy berneńskie psy pasterskie. Takie rasy najlepiej czują się w domach z ogrodem, gdzie mogą do woli bawić się i biegać. Problemem dla ludzi posiadających mieszkania mogą być sąsiedzi, którzy nie zawsze przychylnie patrzą na zwierzęcych mieszkańców. Jeśli więc mieszkasz w bloku, porozmawiaj najpierw z ludźmi żyjącymi wokół i upewnij się, że od czasu do czasu szczekający towarzysz nie będzie dla nich kłopotem.

Rasy psów, które najlepiej będą czuły się w bloku to na przykład małe i urocze jamniki czy energiczne jack russell terriery. Należy jednak pamiętać, że nawet małe psy potrzebują ruchu i zabawy. Zaangażowanie właściciela powinno być duże, niezależnie od rozmiaru pupila.

Podsumowanie

Namawianie rodziców na psa to dość trudny temat, jednakże nie należy się ani zniechęcać, ani zanosić płaczem. Nie obrażaj się na nich i nie trzaskaj drzwiami. Na spokojnie skłoń ich do rozmowy i rozważenia twoich argumentów. Pamiętaj, że to do nich należy ostateczna decyzja. Pies to nie zabawka, a żywa istota i duża odpowiedzialność na wiele lat.

To może Cię zainteresować:

Posokowiec hanowerski – tropiciel rannej zwierzyny
Tresura owczarka niemieckiego – jak wytresować owczarka niemieckiego?
Mastif angielski – olbrzym o miękkim sercu
Wymiana zębów u psa – wszystko co powinieneś wiedzieć
Owczarek holenderski – niezłomny obrońca i wierny towarzysz
Gończy węgierski –  madziarski pies myśliwski
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *