Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?

Twój pies nie chce jeść i jest osowiały? Pamiętaj, że nie jest to normalne zachowanie! Nie można wykluczyć, że coś dolega twojemu zwierzakowi, a więc istotne jest to, aby go obserwować. Oczywiście nie zawsze pies jest smutny z powodu choroby. Każdy przypadek jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Wiele również zależy, jak długo utrzymuje się opisywany stan. Chwilowy spadek formy nie jest jeszcze powodem do niepokoju. W przypadku poważniejszej dolegliwości po kilku lub kilkunastu godzinach powinny pojawić się również inne dolegliwości.

Jak rozpoznać apatię u psa?

Osowiały pies wykazuje niechęć do aktywności. Nie ma ochoty na zabawę, spacer, czy też bieganie. W zdecydowanej większości przypadków spędza on czas na swoim posłaniu. Może pojawić się również niechęć do jedzenia. Ponadto zwierzę często unikat kontaktu z ludźmi. Wybiera miejsce odosobnione, gdzie nikt mu nie przeszkadza. Twój pies się trzęsie i jest osowiały? Nigdy nie bagatelizuj objawów towarzyszących. Być może czworonóg wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Czasami lepiej skontaktować się ze specjalistą natychmiast, tak aby nie dopuścić do rozwoju dolegliwości.

Dlaczego pies jest osowiały? Najczęstsze przyczyny

Pies drży i jest osowiały? Wszystko wskazuje na to, że dolega mu coś więcej, niż pogorszenie się samopoczucia. Czasami jednak zwierzak nie ma żadnych innych objawów. Brak apetytu może być związany z błędami żywieniowymi popełnionymi przez właściciela. Właśnie dlatego należy dowiedzieć się, dlaczego pies nie chce jeść, a także jaka karma będzie najlepsza. Nie zawsze wybór jest oczywisty.

Niejeden właściciel martwi się, gdy pies jest osowiały. Oczywistym jest, że chcemy zrobić wszystko, aby pomóc mu wrócić do stanu normalności. Apatia może być spowodowana następującymi czynnikami:

  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – jeśli pies jest smutny i nie chce jeść, to być może cierpi na nieprzyjemne dolegliwości trawienne. Pamiętajmy, że nie zawsze towarzyszy im biegunka, czy też wymioty. Trudno nam rozpoznać, gdy zwierzaka boli żołądek. Może jednak okazać się tak, że inne objawy pojawią się dopiero po czasie.
  • Stany chorobowe – jeśli pies ma dreszcze i jest osowiały, to nie można wykluczyć poważnych chorób. Lista potencjalnych schorzeń jest bardzo długa – od boreliozy, przez niewydolność nerek, aż po zapalenie wątroby. Prawdą jest, że nawet potencjalnie niegroźne schorzenie sprawia, że pies jest apatyczny. Nie należy więc niepotrzebnie wpadać w panikę. Musimy obserwować, jak zmienia się samopoczucie psa na przestrzeni godzin. Czasami jego stan jest stabilny, jednak nie można wykluczyć gwałtownego rozwoju choroby. Ważne jest to, aby skontaktować się z weterynarzem tak szybko, jak to możliwe.
  • Depresja – pies jest smutny również z powodu emocjonalnych. Brak energii do działania może być wywołany np. tęsknotą za właścicielem, czy też innym zwierzakiem. Bywa również tak, że czworonogowi ciężko jest odnaleźć się w nowym środowisku – szczególnie w starszym wieku. W przypadku szczeniąt apatia może pojawić się po rozstaniu z matką i rodzeństwem. Po trafieniu do nowego domu czuje się obco, a jednocześnie nie rozumie, dlaczego jego życie się zmieniło. Jest to jednak stan tymczasowy. W dużej mierze to od właściciela zależy, jak szybko zwierzak odnajdzie się w nowym domu. Warto więc dowiedzieć się, jak bawić się z psem. Nie zapominajmy jednak o tym, że czasami nasz pupil potrzebuje samotności.
  • Zazdrość – nie każdy wie, że pies również może być zazdrosny. Dotyczy to przede wszystkim osobników traktowanych przez swoich właścicieli niczym niemowlę. Każdy behawiorysta przyzna, że nadmierna czułość i emocjonalne uzależnianie zwierzęcia od siebie robi mu ogromną krzywdę. Pies jest osowiały i ciągle śpi? Być może jest to jego reakcja na nowego pupila, który pojawił się w domu. W niektórych przypadkach czworonóg jest zazdrosny o dziecko, szczególnie jeśli do tej pory nie miał większego kontaktu z maluchami.
  • Zaburzenia psychiczne – jeśli twój pies jest smutny i nie chce jeść, to pamiętaj o tym, aby przygotować się na każdą ewentualność. Zaburzenia psychiczne u zwierząt są wywoływane wieloma różnymi czynnikami. Bardzo często podłożem jest genetyka lub przeżyta trauma. Pewne jest to, że nie obędzie się bez kontaktu z weterynarzem.

Co zrobić, gdy pies jest apatyczny?

osowiały pies 
Jak już wspomniano, apatia u psa może być wywołana wieloma czynnikami. Nasze postępowanie jest uzależnione od stanu czworonoga. Pies się ślini i jest osowiały? Nie ma na co czekać – należy skontaktować się z weterynarzem. Nierzadko jednak bywa tak, że nie odnotowujemy żadnych innych dolegliwości. W takiej sytuacji pozostaje nam obserwacja.

Apatia u psa plus wymioty lub biegunka nie zawsze wymagają konsultacji z weterynarzem. Być może zwierzak zjadł coś nieświeżego, a jego organizm musi się oczyścić. Brak energii jest normalnym objawem. Najczęściej jednak w ciągu kilku godzin samopoczucie zwierzaka poprawia się. Jeśli osowiałość utrzymuje się dłużej, to warto zasięgnąć porady lekarza. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że pies spożył produkt niedozwolony (np. czekoladę) nie powinniśmy czekać na pogorszenie się jego stanu.

Nie każdy wie, że smutek u psa może być spowodowany złym stanem jamy ustnej. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego. Wiadomym jest, że wszelkie zabiegi (np. usuwanie kamienia nazębnego) przeprowadzane są przez weterynarza. Najczęściej w przypadku problemów z uzębieniem pojawia się nie tylko apatia, ale również nieprzyjemny zapach z pyska.

Apatia a wiek psa

pies się trzęsie i jest osowiały

Starzejący się pies traci swoją wewnętrzną energię, a więc możemy zaobserwować wyraźne zmiany w jego zachowaniu. Bardzo często zwierzak staje się apatyczny i obojętny na to, co dzieje się w jego otoczeniu. Zachęcenie go do podjęcia aktywności fizycznej może okazać się nie lada wyzwaniem. W tym przypadku nie można jednak wiele zdziałać. Pewne jest to, że należy zadbać o właściwie żywienie czworonoga. Ponadto, konieczne jest motywowanie go do różnych form ruchu np. spacerów.

Dodaj komentarz