Czy psy mogą jeść winogrono?

Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się ulec błagającemu spojrzeniu psich oczu i poczęstować swojego czworonożnego przyjaciela resztkami ze stołu lub kąskiem własnego jedzenia. Choć może prowadzić to do późniejszego “żebrania pod stołem” pupila oraz rozwinięcia u niego otyłości, w większości przypadków nie wyrządzi to większych szkód. Niestety, w wielu przypadkach skutki takiego postępowania mogą być tragiczne.

 

Czy psy mogą jeść winogrono?

Większość psiarzy myśląc o szkodliwym pokarmie dla psa myśli od razu o czekoladzie, ciastkach czy innych słodyczach. Jest to oczywiście poprawne skojarzenie, choć trujących dla zwierząt źródeł pożywienia jest o wiele więcej. Wyróżniamy wśród nich również takie produkty, jak cebula, czosnek, ksylitol i, właśnie, winogrona. Co więcej, rozważając dlaczego i czy winogrono jest trujące dla psa, należy pamiętać również o suszonej formie tego owocu, czyli o rodzynkach. One również mogą zaszkodzić naszemu podopiecznemu. Według niektórych badań, rodzynki odznaczają się nawet większym stopniem toksyczności niż winogrona w swojej tradycyjnej formie. Może wynikać to ze z większego stężenia w nich szkodliwych substancji.

Co ciekawe, odpowiedź na pytanie, czy psy mogą winogrono, znamy od stosunkowo niedawna. Toksyczność powyżej wspomnianych owoców opisano dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych zeszłego wieku. Oczywiście, wcześniej na pewno także zdarzały się zatrucia zwierząt na tym tle. Świadomość właścicieli na ten temat była jednakże nieporównywalnie mniejsza

Czy winogrono jest szkodliwe dla psa i dlaczego?

Już ustaliliśmy, czy pies może surowe winogrono. Choć z powodu ich toksyczności dla zwierząt należy bezwzględnie unikać sytuacji, w których dojdzie do spożycia tego owocu przez psy, warto mniej więcej orientować się jaka jest dla nich dawka toksyczna winogron. Według przeprowadzonych na ten temat statystyk, występuje dosyć duża rozbieżność w otrzymanych wynikach. U niektórych czworonogów doszło do zatrucia po spożyciu jedynie kilku winogron, u innych nie zaobserwowano objawów klinicznych nawet po zjedzeniu kilograma owocu. Co ważne, do zatrucia może dojść po spożyciu winogrona w każdej jego postaci- niezależnie od koloru czy gatunku. Winogrono dla szczeniaka lub psa dorosłego jest trujące nawet wówczas, gdy stanowi przetworzony element innego produktu, na przykład składnik batonika. Ta zależność odpowiada nam na pytanie, czy pies może jeść gotowane winogrono.

Przyczyna, dla której te zwierzęta nie mogą spożywać opisywanego pożywienia nie jest do końca jasna. Czy pies trawi winogrono? Czy produkty metabolizmu tego produktu są toksyczne dla zwierzęcia?

Otóż, według najnowszych hipotez, wynik zatrucia jest prawdopodobnie efektem nietolerancji pokarmowej substancji chemicznych zawartych w winogronie- tanin. Innym możliwym wytłumaczeniem jest nadmierne witaminy D wraz z tym owocem lub zanieczyszczeniem go chemikaliami.

Objawy zatrucia winogronami u psa

Skoro już dowiedzieliśmy się, czy pies może jeść surowe winogrono, należy wiedzieć jak rozpoznać stan, w którym jednak dojdzie do tej niefortunnej sytuacji. Podczas zatrucia winogronami u psa, najczęściej można zaobserwować u niego wymioty, biegunkę oraz apatię. Bardzo często dochodzi również do zaburzeń pracy nerek- braku oddawania moczu lub oddawania go w ograniczonych ilościach. Często również zwierzę jest osłabione, odczuwa silny ból brzucha, jest odwodnione. Niekiedy można zobaczyć u niego drgawki, zaburzenia równowagi, ślinotok oraz obniżoną temperaturę wewnętrzną ciała. W kale oraz wymiotach psa możliwe jest zaobserwowanie winogron, rodzynek lub ich pestek, co pozwoli nam ostateczne upewnienie się, że doszło do ich spożycia.

Jeżeli chodzi o stronę bardziej medyczną, w badaniach diagnostycznych przeprowadzonych u lekarza weterynarii, można znaleźć wiele nieprawidłowości. Najczęściej mamy do czynienia ze wzrostem kreatyniny we krwi, podwyższonym stężeniem fosforu oraz wapnia, a także zbyt wysokim poziomem parametrów wątrobowych. Można również stwierdzić obecność białku oraz cukru w moczu, a także wzrost liczny białek krwinek oraz krwiomocz. Wszystkie te zmiany świadczą więc o nieprawidłowej pracy nerek oraz wątroby, do których doszło na skutek zatrucia winogronami, rodzynkami lub produktów zawierających te składniki.

Zatrucie winogronami u psa - możliwości leczenia 

Rolą właściciela zwierzęcia, które spożyło winogrona jest jak najszybsze przetransportowanie go do kliniki weterynaryjnej. W takiej sytuacji szczególną rolę odgrywa czas naszej reakcji, ponieważ postępowaniem z wyboru zwykle będzie wywołanie wymiotów u zwierzęcia. Takie działanie jest jednak najbardziej efektywne w ciągu trzydziestu minut od spożycia szkodliwej substancji. Według naukowych doniesień, ponad połowa pacjentów nie przeżywa poważnego zatrucia winogronami, dlatego ważne jest, aby rozpocząć leczenie jak najszybciej. Zapewni to jak największą szansę uratowania zaatakowanych narządów wewnętrznych zwierzęcia przed rozwinięciem ich niewydolności.

Jeżeli chodzi o stronę lekarsko-weterynaryjną, terapia zatrucia winogronami powinna obejmować nie tylko wywołanie wymiotów. Jeżeli jest to na to za późno lub prowokacja zwrócenia treści pokarmowej nie jest możliwa, lekarze często decydują się na płukanie psiego żołądka oraz podanie zwierzęciu aktywowanego węgla, który ma za zadanie wchłonąć jak najwięcej toksyn z przewodu pokarmowego. Bardzo istotna jest również intensywna płynoterapia, która ma za zadanie nie tylko "wypłukać” organizm zwierzęcia ze szkodliwych substancji, ale również pobudzić nerki do prawidłowej pracy. Podawanie zwierzęciu płynów drogą dożylną zwykle kontynuowane jest nawet przez 2-3 dni od spożycia szkodliwej substancji.

Dobrą wiadomością jest fakt, iż- statystycznie- u większości zwierząt, które udało się wyleczyć i doprowadzić do stabilnego stanu po zjedzeniu winogron, narządy wewnętrzne w dalszym ciągu pracowały prawidłowo i nie doszło do trwałych ich uszkodzeń.  w większości przypadków dochodzi również do stopniowej stabilizacji parametrów morfologicznych oraz biochemicznych pacjenta.

To może Cię zainteresować:

Szkolenie psów – jak tresować szczeniaka lub dorosłego psa?
Zabawy węchowe dla psa – czyli jak dobrze spędzić czas z czworonogiem
Jindo – łagodny i czujny
Białe robaki u psa – powód do niepokoju?
Czy istnieje JRT miniaturka? Prawdy i mity o Jack Russell Terrierach
Psy policyjne – wszystko co musisz wiedzieć
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *