Jakie są najlepsze zawody dla miłośników psów?

Mówi się, że jeśli robisz to, co kochasz, nigdy nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu. A biorąc pod uwagę, że, jak wiadomo, pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, powiedzielibyśmy, że kariera związana z psami pasuje idealnie do "nigdy nie przepracujesz dnia w swoim życiu".

Jeśli praca w zawodzie ze zwierzętami jest dla Ciebie dobra, to podstawa, ale zanim zaczniesz planować kolejne sześć lat swojego życia, aby zostać weterynarzem, poświęć chwilę na poznanie innych wymarzonych zawodów związanych ze zwierzętami - nigdy nie wiadomo, co może przynieść przyszłość.

 

Petsitter

Uważamy nasze psy za członków rodziny. Ale czasami, w związku z podróżami i pracowitym życiem zawodowym, musimy znaleźć dodatkową opiekę nad zwierzętami. W tym miejscu z pomocą przychodzą opiekunowie i wyprowadzacze psów.

Niezależnie od tego, czy rodzice psa wyjeżdżają na dzień roboczy, czy na dwutygodniowy wypad, ktoś musi zająć się ich ukochanym pupilem. Opcje obejmują spacery z psem, siedzenie z psem, opiekę nad psem i wizyty w domu, gdzie przebywa pupil, czasami też możemy wziąć czworonoga do siebie i opiekować się nim w swoim własnym domu. Bycie petsitterem wydaje się być idealnym z zawodów dla miłośników zwierząt. Pewnie zastanawiasz się ile zarabia petsitter? W dużych miastach zapotrzebowanie na psich opiekunów jest większe, dlatego największe zarobki będą właśnie tam. Przykładowo za dobę opieki petsitter może wziąć od 50 do 200 zł.

A jeśli szukasz czegoś mniej czasochłonnego? Rozważ wyprowadzanie psów! To nie tylko świetny sposób na zapewnienie psu  trochę ruchu, ale także dla Ciebie - a dodatkowo jest to świetny sposób na zwiedzanie własnego miasta.

Groomer dla psów

Groomer dla psów

Profesjonalni psi groomerzy mogą zarobić dobre pieniądze. Dodatkowo  jako groomer masz możliwość dołączenia do już istniejącej firmy, lub rozpoczęcia własnego biznesu, jeśli masz wystarczająco dużo chętnych właścicieli psów z gotówką na pet grooming.

Aby zostać profesjonalnym groomerem, musisz mieć wyjątkowo pewną rękę i musisz wiedzieć, jak radzić sobie nawet z bardziej niespokojnymi psami, które naprawdę nie chcą ustać spokojnie w jednym miejscu. Istnieją profesjonalne kursy groomingu psów dostępne online, choć nie wydaje się to być warunkiem wstępnym do pracy. Bardzo często, żeby zostać groomerem nie potrzebujesz specjalistycznych kursów, czy studiów, wystarczą umiejętności manualne i podejście do zwierząt.

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem takiej pracy, zastanów się, czy będziesz jeździć do klientów, czy ludzie będą przychodzić do Ciebie, do salonu. Jakie narzędzia i szampony będziesz potrzebować w swoim zestawie. Poświęć też trochę czasu na zastanowienie się, jak zareagujesz w trudniejszych sytuacjach. Co zrobisz, jeśli trafi Ci się nieposłuszny pies? A co z pupilem o szczególnie wrażliwej skórze? Dowiedz się, jak poradzić sobie z tymi wszystkimi kwestiami, zanim potencjalnie podejmiesz pracę.

Często przed wyborem pracy zastanawiamy się ile będzie wynosić nasza wypłata, także ile zarabia groomer? Oczywiście jak wszędzie wszystko zależy od prestiżu salony oraz wielkości miasta. W tych większych miejscowościach zarobki będą większe. Zarobki zaczynają się od 2500–3000 zł brutto w małych miasteczkach, ale mogą też dochodzić do 3500–4000 zł brutto w większych miejscowościach, dlatego miejsce naszej pracy będzie miało wpływ na zarobki groomera.

Pamiętaj jednak, że to może być drogi biznes, szczególnie aby zacząć (wymaga dość dużo sprzętu i kosmetyków), zwłaszcza jeśli potrzebujesz pomocy w postaci dodatkowych rąk do pracy. Dlatego na początku najlepiej zacząć pracować u kogoś, w salonie, a potem rozważyć otwarcie własnej firmy.

Behawiorysta zwierzęcy

Behawioryści zwierząt robią się coraz bardziej popularnym zawodem związanym ze zwierzętami. Behawioryści specjalizują się w badaniu, dlaczego różne rodzaje zwierząt reagują w określony sposób na różne wydarzenia lub obiekty, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy technik szkoleniowych i przygotowania zwierząt do specjalistycznych programów. Behawioryści przy współpracy z weterynarzem pomagają pracować nad problemami w zachowaniu pupila.

Niektórzy behawioryści zwierzęcy pracują w przemyśle rozrywkowym i pomagają określić najlepsze sposoby szkolenia zwierząt kaskaderskich. Na przykład, jeśli scenariusz wymaga, aby pies pędził przez szalejącą rzekę, behawiorysta może pomóc określić, jak wyszkolić psa, aby bezpiecznie wykonał taki wyczyn. O pracy behawiorysty więcej przycztasz w naszym drugim artykule o psich behawiorystach.

Dogoterapeuta

Dogoterapia to rodzaj zooterapia z udziałem psów mająca na celu poprawę stanu zdrowia osób z trudnościami fizycznymi, poznawczymi i społecznymi. Pies pracujący  jest starannie wybrane i wyszkolone, aby stać się pośrednikiem między klientem a zooterapeutą. Żeby zostać dogoterapeutą trzeba ukończyć specjalistyczny kurs, który daje uprawnienia terapuetyczne.

Dogoterapia pomaga klientom, przełamując ich izolację i umożliwiając im socjalizację, jednocześnie redukując stres i niepokój. W opiece długoterminowej i paliatywnej, zooterapia zapewnia poczucie dobrego samopoczucia i wytchnienia. W przypadku trudności w nauce, dogoterapia może poprawić samoocenę, komunikację i koncentrację. Zwiększa poczucie odpowiedzialności i stymuluje uczenie się.  W przypadku deficytu intelektualnego (dzieci i dorośli), zooterapia stymuluje komunikację, jak również uczestnictwo w dostosowanych działaniach w zależności od potrzeb i możliwości każdej osoby.

Jak widać jest to na pewno zawód dla miłośników psów, ale też bardzo cierpliwych i empatycznych osób, gdyż oprócz pracy z psem mamy tutaj też pracę z drugim człowiekiem.

Jeśli rozważasz pracę dogoterapeuty, pewnie zastanawiasz się też ile zarabia dogoterapeuta. Zarobki dogoterapeuty klasyfikują się na poziomie 1500-1900 zł.

Istnieje mnóstwo bardziej ezoterycznych zawodów dla miłośników psów, takich jak fotograf psów, przewodnik po wystawach, przewodnik po psach poszukiwawczo-ratowniczych, hodowca lub pracownik sklepu zoologicznego. A jeśli nie chcesz zagłębiać się w karierę związaną wyłącznie z psami, poszukaj środowiska pracy przyjaznego także innym zwierzętom!

To może Cię zainteresować:

Imiona dla psów – pomysły na fajne imię dla psa. Jak można nazwać psa?
Ariegeois – pies, który musi biegać
Thai ridgeback – co powinien wiedzieć przyszły właściciel
Owczarek Portugalski – wszystko o rasie
Husky syberyjski – czy nadajesz się na jego towarzysza?
Jakie przysmaki dla psa wybrać?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *