Springer spaniel angielski – idealny pies dla aktywnej rodziny

Gdy decydujemy się na zakup lub adopcję psa, należy dokładnie przeanalizować i ocenić, czy jesteśmy w stanie zapewnić przyszłemu członkowi rodziny odpowiednią dawkę ruchu i ogólną opiekę, która nierzadko powiązana jest z wysokimi kosztami. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, dysponujemy sporym zapasem czasu, który chętnie poświecimy psu możemy rozważyć zakup springer spaniela angielskiego. Psy te należą do kategorii psów myśliwskich, co za tym idzie, muszą mieć możliwość spożytkowania ogromu energii jakim dysonują. Pierwotnie hodowany był w celach polowania i przynoszenia zwierzyny, a jego łagodny charakter i pozytywne usposobienie sprawia, że może również być wspaniałym członkiem rodziny, pod warunkiem że zapewnimy mu odpowiednią ilość uwagi.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

Springer spaniel angielski – wygląd i opis rasy

  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: ok. 50 cm
  • Waga  22-24 kg
  • Sierść: gładka, gęsta, średniej długości, przylegająca
  • Maść: biało brunatne, biało czarne oraz możliwe podpalane plamy. Występuje również inna kolorystyka charakterystyczna dla spanieli lądowych
  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Charakter: posłuszny, opanowany, towarzyski, opiekuńczy
Charakterystyka:
  • Aktywność:5 /5
  • Chęć do zabawy: 5/5
  • Inteligencja: 4/5
  • Łatwość szkolenia: 4/5
  • Linienie: 3/5
  • Kontakty z innymi psami: 4/5
  • Kontakty z dziećmi: 5/5

Springer spaniel angielski – wzorzec rasy

English springer spaniel to pies średniej wielkości. Głowa szeroka i masywna, mocno zaznaczony stop, czyli przełom czołowo – nosowy (miejsce na górnej krawędzi głowy w którym czoło przechodzi w kufę). Oczy łagodne, koloru ciemnoorzechowego. Zwisające uszy, ściśle przylegające do głowy. Ogon nisko osadzony, poziomo noszony. Na uszach i tylnych kończynach sierść jest zmierzwiona i wygląda jak pióra. Szata gładka i gęsta o średniej długości. Przylega do ciała i skutecznie chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Umaszczenie najbardziej pożądane: biało – brunatne i biało – czarne z podpaleniami.

Springer spaniel angielski – charakter

Springer spaniel angielski to posłuszny, opanowany czuły pies. Potrafi być bardzo łagodny i opiekuńczy dla dzieci, dlatego idealnie nadaje się na rodzinnego czworonoga. Należy jednak pamiętać, że podekscytowany psiak może niechcący potrącić dziecko. Nie należy zostawiać również młodszego towarzystwa bez opieki w obecności psa. Niektóre zachowania, jak np. przytulanie, ściskanie czy ciągnięcie za sierść psy odbierają jako zagrożenie, istnieje wówczas ryzyko ataku psa w samoobronie. W naturalnych warunkach jedyną sytuacją, w której psy obejmują się łapami jest walka. Dlatego przytulanie, obejmowanie i nachylanie się nad psem w sposób osaczający może wywołać u niego dyskomfort. Przed kupnem english springer spaniela czy jakiegokolwiek innego psa, warto poczytać o mowie ciała tych czworonogów, aby lepiej je zrozumieć, szanować ich przestrzeń, a co za tym idzie - dbać o ich komfort życia. Pamiętajmy, pies to nie jest zabawka dla dzieci! To żywe stworzenie i niektóre nadmiernie ekspresyjne zachowania jak ściskanie, ciągnięcie za uszy, ogon mogą się nadzwyczajnie nie spodobać. Jednak pamiętając o zasadach i regułach psiej komunikacji oraz szanując przestrzeń spaniela angielskiego, możemy śmiało wprowadzić go do rodziny, w której są dzieci lub, w której dopiero w przyszłości się one pojawią. English springer spaniel z rezerwą i pewną dozą nieufności podchodzą do nieznajomych. Nie nadają się jednak na psy stróżujące. Po odpowiednim zapoznaniu łatwo przekonują się do nowej osoby i nie wykazują agresji. Jak każde inne spaniele, posiadają wysoki instynkt łowny – chętnie wpadają w pogoń za innymi zwierzętami, dlatego na spacerach bez smyczy należy zawsze mieć psa na oku – gdy zwęszy zwierzynę lub dostrzeże uciekające zwierzęta może puścić się za nimi w pogoń. W związku z takim naturalnym zachowaniem, należy pamiętać o jak najwcześniejszym uczeniu psa przywołania, aby zredukować takie ucieczki do minimum. Problematyczne może być wprowadzenie kota do domu ze springer spanielem angielskim, ponieważ pies będzie traktował go początkowo jak coś do upolowania. Nie jest to jednak niemożliwe, należy pamiętać o zasadach izolacji i przyzwyczajać stopniowo zwierzęta do swojego zapachu zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Powolne, poprawne wprowadzenie kota do takiego domu powinno zakończyć się sukcesem.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Springer spaniel angielski – długość życia

Średnia długość springer spaniela angielskiego to 12-14 lat. Cieszy się on przeważnie dobrym zdrowiem, jednak zdarzają się pewne charakterystyczne dla tej rasy incydenty zdrowotne.

Springer spaniel angielski – zdrowie

English springer spaniel przeważnie nie choruje, aczkolwiek u niektórych osobników może rozwinąć się genetyczne schorzenia budowy stawów, jakimi jest dysplazja biodrowa i łokciowa. Stosunkowo często źródłem problemów zdrowotnym tych psów uszy. Długie, ściśle przylegające do głowy uniemożliwiają swobodny przewiew powietrza i suszenie ucha zewnętrznego. W efekcie często rozwijają się stany zapalne na tle grzybiczym. W związku z tym należy regularnie dbać o czystość i suchość uszu. Powinniśmy również zwrócić uwagę na nadmierne owłosienie w kanale słuchowym, które dodatkowo podrażnia wrażliwą skórę w tej okolicy. Inne problemy zdrowotne to choroby oczu (np. PRA – postępujący zanik siatkówki), ubytek przegrody międzykomorowej, pierwotny łojotok (choroba, która atakuje skórę i mieszki włosowe).

Springer spaniel angielski – pielęgnacja

Istotnym elementem pielęgnacji english springer spaniela jest poprawne dbanie o okrywę włosową. Średniej długości włos nie kołtuni się nadmiernie, jednak przynajmniej raz w tygodniu należy porządnie wyszczotkować psa, żeby rozplątać włos (szczególnie pod pachami i tylnich nogach) oraz usunąć martwą sierść. Zaleca się, aby psy przeznaczone na wystawy były regularnie strzyżone u groomera co półtorej miesiąca. Szczególną uwagę należy poświecić uszom, jako że często psy te chorują na zapalenie ucha zewnętrznego z przyczyn nieodpowiedniej wentylacji spowodowanej długimi i silnie owłosionymi, zwisającymi uszami. Należy usuwać nadmiar sierści z kanału słuchowego przy okazji wizyt u groomera. W uszach występuje naturalna wydzielina woskowa, która zapobiega rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego nie powinno się jej usuwać. Im więcej będziemy ingerować w naturalną florę bakteryjną uszu, tym istnieje większe prawdopodobieństwo zapalenia. Powinniśmy ingerować tylko, gdy zauważymy pierwsze objawy choroby uszy: trzepanie głową, drapanie, zaczerwienieniu ucha, wydzielina oraz nieprzyjemny zapach drożdży, świadczący o infekcji grzybiczej.

Springer spaniel angielski – żywienie

Springer spaniel angielski – żywienie Przy wyborze karmy należy dokładnie przeanalizować jej skład. Chcąc prawidłowo żywić psa, powinniśmy unikać takich składników jak zboża czy nabiał w pożywieniu. Są one całkowicie zbędne, a nawet mogą szkodzić – w zbożu zawarta jest duża ilość węglowodanów, od których pupil może zacząć tyć oraz rozwinąć cukrzycę typu II, natomiast nabiał może powodować rozwolnienie. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących różnych jakości karmy. Jaką karmę należy wybrać? Decyzja odnośnie formy karmienia: mokra czy sucha należy do właściciela, jednakże wysokiej jakości karma mokra cechuje się lepszym składem – szczególnie taka z dużą zawartością mięsa mięśniowego. Zbilansowane karmy puszkowe z przewagą podrobów również mogą stanowić satysfakcjonującą opcję, jednakże duża ilość podrobów sprzyja występowaniu rozwolnienia, dlatego należy obserwować, jak czuje się nasz pies po tej karmie. Jeżeli właścicielowi zależy na własnoręcznym doborze składników diety dla swojego springer spaniela angielskiego, może zdecydować się na dietę BARF - jest to dieta przygotowywana w domu własnoręcznie z surowego mięsa, warzyw, owoców i suplementów. Przygotowując taką dietę, opiekun jest pewny co trafia do miski psa oraz z jakiego jest źródła. Ułatwia ona także dietę eliminacyjną w przypadku alergii. Jest również bardzo smaczna! Idealnie nada się dla psów niejadków. Należy jednak pamiętać, że taka forma żywienia wymaga bardzo dużej wiedzy i przygotowania ze strony właściciela. Odpowiednio zbilansowana będzie wspaniale służyć czworonożnemu przyjacielowi, trzeba być jednak przygotowanym na kilka godzin mozolnego wyliczania zawartości składników pokarmowych, procentowego udziału elementów mięsnych oraz odpowiedniej dawki suplementów. BARF nie może być tworzony „na oko”, ponieważ doprowadzi do nadmiarów lub niedoborów niektórych składników, a to odbije się poważnie na zdrowiu psa. Jeśli właściciel zdecyduje się na taką formę żywienia, warto zasięgnąć rady u psiego dietetyka.

Springer spaniel angielski – szkolenie i wychowanie

Jako pies myśliwski cechuje się wysokim posłuszeństwem – chętnie współpracuje z przewodnikiem starając się go zadowolić. Warto rozpocząć naukę podstawowego posłuszeństwa od pierwszych dni szczeniaka w nowym domu i rozważyć uczęszczanie na zajęcia posłuszeństwa pod okiem profesjonalnego trenera. Prawidłowo prowadzony  pies dużo lepiej radzi sobie z emocjami, a my jesteśmy pewni, że w niespodziewanych sytuacjach czworonóg nas posłucha. English springer spaniel jako pies myśliwski ma bardzo dobrze wypracowany aport – w przeszłości był głównie hodowany w celach wypłaszania ptactwa przy polowaniach sokolników, później, gdy zaczęto używać broni palnej uczono je by przynosiły zdobycze. Naturalna chęć przynoszenia wspaniale predysponuje tego psa, np. do zabawy frisbee. Springer spaniel angielski jest również bardzo zwinny i szybki, dzięki temu wspaniale sprawdzi się w psim sporcie agility, w którym zadaniem pupila jest pokonywanie szeregu przeszkód w jak najszybszym czasie. Zajęcia węchowe nosework pozwolą zaspokoić naturalną potrzebę węszenia. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na profesjonalne zajęcia np. z tropienia, warto wymyślać zabawy z użyciem nosa w domu: np. z matą węchową, ukrywaniem smaczków w pudełkach. Przy takich czynnościach pies kombinuje w jaki sposób znaleźć upragnioną rzecz, co stymuluje go psychicznie w pozytywny sposób. Po treningu węchowym psy nierzadko są zmęczone dużo bardziej, niż po przebiegnięciu kilku kilometrów.

Springer spaniel angielski – szczeniaki i hodowla

Kupując wymarzonego szczeniaka powinniśmy być pewni, że pochodzi on z legalnej, zarejestrowanej hodowli. Mamy wówczas pewność, że szczenięta od pierwszych dni są prawidłowo zaopiekowanie, posiadają komplet szczepień i odrobaczeń zgodnych z ich wiekiem. Związki kynologiczne, takie jak FCI, nakładają szereg obowiązków i zakazów na hodowcę, a wszystko po to, aby dbać o dobrobyt zwierząt. Jednym z zakazów jest zakaz częstego pokrywania suk – nie może być ona kryta co cieczkę, a maksymalna ilość miotów w życiu wynosi 5. Takie regulacje sprawiają, że suki w hodowli mają czas na regenerację po ciąży i wykarmieniu szczeniaków. Kolejną zasadą jest zakaz krycia przed osiągnięciem dojrzałości fizycznej suczki, czyli wieku dwóch lat. Dzięki temu przyszła psia mama będzie fizycznie i psychicznie gotowa na opiekę nad szczeniakami i odpowiednio o nie zadba. Jednocześnie ciąża i poród będzie dla suki bezpieczny. Kupując psa taniej, bez rodowodu czy metryki z niesprawdzonego źródła wspieramy pseudohodowle, w których wszystkie te zasady nie interesują. Są one nastawione jedynie na zysk – taniej a więcej. Przez co suki są pokrywane kiedy nie osiągną pełnej dorosłości, co cieczkę, tak długo ile starczy im sił – w efekcie miotów jest znacznie więcej. Szczenięta sprzedawane są w niższych cenach niż z FCI,  jednak zazwyczaj są wydawane bez kompletu szczepień, chore i zarobaczone. Późniejszy koszt leczenia malucha bardzo często przewyższa cenę hodowlanego szczeniaka.  Z pozoru pięknie wyglądający szczeniaczek może być w kiepskiej kondycji zdrowotnej. Warto zawsze prosić o pokazanie dorosłych psów w hodowli oraz warunków w jakim żyją zwierzęta. Doświadczony hodowca z legalnie zarejestrowaną hodowlą nie będzie miał nic do ukrycia. Jeśli jednak wasza prośba zostanie odrzucona, należy rozważyć wiarygodność i profesjonalność danej hodowli.

Springer spaniel angielski – cena

Ile kosztuje więc szczeniak z legalnej hodowli? Cena szczeniaków  waha się między 3,5 – 5 tys. Jeśli nie chcemy wydawać takiej sumy na kupno szczeniaka, możemy rozglądnąć się za psami w typie rasy do adopcji, które wydawane są przez schroniska czy fundacje za darmo. Należy jednak pamiętać, że miesięczne utrzymanie psa też kosztuje, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, że będziemy finansowo w stanie zapewnić prawidłowej opieki czworonogowi, lepiej zrezygnować z kupna czy adopcji.

Springer spaniel angielski – historia rasy, ciekawostki

Springer spaniel angielski uważany jest za przodka wszystkich spanieli. Pierwotnie był wykorzystywany do płoszenia zwierzyny podczas polowań sokolników. Później, gdy zaczęto używać broni palnej, przeszkolono je, aby przynosiły ustrzeloną zwierzynę – stąd ich naturalna zdolność aportowania. Doskonale radzi sobie w warunkach lądowych jak i wodnych.

Springer spaniel angielski – dla kogo?

Jest to pies zdecydowanie dla aktywnej osoby lub rodziny. Jako pies myśliwski musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu oraz zaspokojoną potrzebę węszenia. Nie jest to typ kanapowca, jednak gdy zostaną zaspokojone jego potrzeby nie pogardzi wylegiwaniem się na kanapie – ale pamiętaj, grzeczny spokojny pies, to taki, który ma możliwość bycia... psem! Zaspokoił nos zapachami, mięśnie – dużą dawką ruchu, a głowę – np. nauką nowych komend. Posiadanie psa nie jest obowiązkowe. To przywilej, na który nie każdy jest gotowy. Jeśli uważasz, że dysponujesz odpowiednią ilością czasu, którą chętnie poświęcisz czworonogowi oraz środkami finansowymi pozwalającymi zapewnić prawidłową opiekę zdrowotną, pielęgnację oraz dobrej jakości żywienie, wówczas decyzja o posiadaniu psa jest uzasadniona. Zawsze należy przemyśleć zakup czy adopcję zwierzęcia, ponieważ w przypadku springer spaniela angielskiego decydujemy się na przyjaciela na kolejne 12 – 15 lat.

To może Cię zainteresować:

Jak powinna wyglądać dieta psa podczas wspólnego podróżowania?
Gryfonik brukselski – co warto wiedzieć?
Chihuahua – najmniejsza rasa świata
Szpic miniaturowy – wszystko co musisz wiedzieć o pomeranianach
Niemiecki terier myśliwski – Deutscher Jagdterrier
Lagotto Romagnolo – dobry pływak i tropiciel trufli
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *