Spaniel pikardyjski – wszechstronny wyżeł z północnej Francji

Niemal każdy człowiek od dziecka marzy o posiadaniu zwierzaka, który będzie naszym najlepszym przyjacielem. Nie jest jednak wskazane kupować dziecku szczeniaczka z myślą, że faktycznie będzie się nim opiekował. Dzieci mają w zwyczaju się szybko nudzić a pies nie jest zabawką, którą można odstawić w kąt. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że członkowie naszej rodziny wykazują się odpowiedzialnością i konsekwentnością by wychować, wytresować i zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i zdrowie zwierzaka, możemy pokusić się o adopcję lub kupno rasowego psa. Spośród 354 ras uznanych przez FCI możemy mieć bardzo szeroki wybór różnych rozmiarów, charakterów i typów budowy psów. Nie bez znaczenia jest koszt zakupu, cena wyżywienia i utrzymania psa w zdrowiu, ponieważ niektóre rasy mają znacznie większe predyspozycje do chorób i znacznie większy apetyt. Przede wszystkim liczy się jednak charakter psa i aktywność właściciela – jeśli uwielbiasz długie spacery na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody, wycieczki nad jezioro i zabawy w aportowanie to spaniel pikardyjski może być psem dla Ciebie.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z dziećmi

Terytorialność

 

Spaniel pikardyjski - wygląd i opis rasy

 • Pochodzenie: Francja, dolina Sommy w regionie Pikardii
 • Rozmiar: samce 55-60 cm, samice 53-58 cm
 • Waga 20-25 kg
 • Sierść: włosy średniej długości, lśniące, falujące
 • Maść: czekoladowa z łatami niebieskimi (blisko ułożone białe i czarne włosy)
 • Długość życia: 12-15 lat
 • Charakter: czujny, chętny do zabawy i wykonywania poleceń, inteligentny, towarzyski

Spaniel pikardyjski – wzorzec rasy

Spaniel pikardyjski jest psem myśliwskim z grupy wyżłów i typu spanieli. Jest wysokim psem sięgającym w kłębie powyżej kolana człowieka, posiada długie i silne łapy, długi ogon noszony prosto, szeroką głowę o długiej kufie i nieco opadających faflach, nisko osadzonych i długich uszach, mocnej szyi i dobrze zbudowanym, silnym tułowiu. Posiada średnio długą sierść, szczególnie długa na łokciach, brzuchu, w pobliżu portek i na ogonie. Na całym tułowiu specyficznie ułożone włosy mogą tworzyć wicherki. Umaszczenie czekoladowe z łatami złożonymi z blisko ułożonych białych i czarnych włosów co określa się jako „niebieskie”. Spaniele posiadają silniej rozwiniętą błonę międzypalcową, która ułatwia pływanie.

Spaniel pikardyjski – charakter

Tak jak każdy pies myśliwski ma wysoko rozwinięty instynkt łowiecki, polegający na ściganiu zwierzyny z reguły bez jej chwytania. Zadanie spaniela pikardyjskiego w trakcie polowań polegało przede wszystkim na wypłaszaniu ptactwa z trzcin i zarośli, tak aby w locie stały się dobrym celem dla strzelca. Następnie ich rola polegała na przyniesieniu ustrzelonych kaczek, bażantów czy bekasów, które często przez przelatywanie nad jeziorem wpadały do wody. Spaniele posiadają silniej rozwiniętą błonę międzypalcową, dzięki której łatwiej im się pływa, co sprawia tym aktywnym psom wiele radości. Osobniki tej rasy są bardzo chętne do współpracy z człowiekiem, chętnie się uczą, lubią wykonywać powierzone im zadania. Są bardzo inteligentne, dlatego ich umysł wymaga odpowiedniej ilości bodźców i rozrywki również w formie uczenia się. Ponadto ze względu na świetny węch dobrze sprawdzą się w różnych pracach węchowych polegających na tropieniu, szukaniu smaczków czy spożywaniu posiłków z maty węchowej. Dorosłe psy są dosyć towarzyskie, dobrze i dosyć cierpliwie reagują na dzieci i inne psy. Uważać powinniśmy przy kontakcie z małymi zwierzętami hodowlanymi na przykład kurami, królikami, czy kotami, gdyż chęć zabawy w gonienie uciekających zwierzątek może się źle dla nich skończyć. Są dosyć czujne na swoim terytorium, obcych z reguły odstraszają głośnym szczekaniem co może być powodem nieprzyjemności z sąsiadami ceniącymi sobie spokój. Aby zapobiec nadmiernej wokalizacji warto od szczeniaka socjalizować psa z obcymi osobami, zwłaszcza przyjaciółmi i sąsiadami, którzy często będą kręcić się w pobliżu domu. Spaniel pikardyjski silnie przywiązują się do właściciela i może całkiem nieźle sprawdzić się jako pies obronny po profesjonalnym szkoleniu.

Spaniel pikardyjski – długość życia

Spaniel pikardyjski żyje do około 12-15 lat i na ogół cieszy się dobrym zdrowiem, zwłaszcza jeśli zadbamy o to by zawsze utrzymywał prawidłową masę ciała, zapewnioną miał dobrą ilość ruchu na spacerach, żywienie było w pełni pokrywające jego potrzeby a sam pies nie chodził zbyt dużo po stromych schodach, które mocno obciążają stawy. Warto raz do roku przy okazji obowiązkowego szczepienia na wściekliznę poprosić lekarza weterynarii o zrobienie badania krwi w kierunku morfologii i biochemii by przekonać się czy nasz pupil zmaga się z jakimiś podklinicznymi chorobami lub cierpi na niedobory. Dzięki takim rutynowym badaniom, których koszt z reguły nie przekracza 200 zł możemy zdiagnozować poważną chorobę na etapie kiedy jeszcze nie daje objawów i łatwo da się wyleczyć. Jest to również dobry sposób na nawiązanie przyjaznych relacji z weterynarzami, którzy o wiele przychylniej podchodzą do właścicieli dbających o profilaktykę swoich zwierzaków.

Spaniel pikardyjski – zdrowie

Jak każdy pies posiadający opadnięte uszy spaniel pikardyjski jest szczególnie narażony na zapalenie ucha środkowego, spowodowanego niewystarczającą wentylacją kanału słuchowego. Co najmniej raz w tygodniu powinniśmy sprawdzać stan uszu naszego pupila. W przypadku zaobserwowania takich objawów jak zaczerwienienie, wzrost ciepłoty, większa wilgotność czy wręcz obecność wypływów lub nieprzyjemny np. drożdżowy zapach, powinniśmy jak najszybciej umówić się do lekarza weterynarii. Nieleczony stan zapalny może doprowadzić do głuchoty a nawet uogólnienia się choroby i śmierci zwierzaka. Inną chorobą dotykającą tych psów może być skręt żołądka, który najczęściej ma miejsce po zjedzeniu dużej porcji na raz i nadmiernej aktywności i zabawie po posiłku. Objawami skrętu żołądka jest twardy brzuch, bolesność, nieskuteczne próby zwymiotowania i ogólne zmiany zachowania. W przypadku podejrzenia skrętu natychmiast udaj się do dyżurującego 24/7 lekarza weterynarii. Nie jest to jednostka, która może poczekać kilka godzin czy cały dzień aż skończy się niedziela. Badania pokazują, że na 8 godzin po skręcie żołądka psa praktycznie nie da się już uratować z powodu martwicy przewodu pokarmowego i toksyn, które przedostają się do krwi. Najczęstszą wadą genetyczną spanieli jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, które profilaktycznie powinniśmy prześwietlić w RTG w wieku 4, 6 i 24 miesięcy. Dzięki takiej diagnostyce będziemy mogli zdecydować się na interwencję chirurgiczną w młodym wieku, co zapewni naszemu psiakowi życie wolne od bólu i zwyrodnień stawowych. Inne jednostki chorobowe jak nowotwory, niewydolność trzustki, cukrzyca, problemy z sercem również notuje się u tych psów, są jednak raczej rzadkie.

Spaniel pikardyjski – pielęgnacja

Sierść spaniela pikardyjskiego wymaga dosyć częstego wyczesywania, ze względu na upodobanie psów do wbiegania w wodę, krzaki i wszystkie ciekawe miejsca. Chociaż nie ma szczególnych tendencji do spilśniania, zdarza się, że tworzy kołtuny, zwłaszcza w pobliży obroży czy na brzuchu. Konieczne jest kontrolowanie stanu czystości uszu, a w gorące dni zaleca się związywać uszy do góry gumką do włosów by umożliwić lepsza wentylację kanału słuchowego. Ważne jest dbanie o odpowiednia długość pazurów – kiedy pies stoi nie mogą one dotykać podłoża, gdyż skutkuje to wadami postawy – pazurki powinny zostać skrócone za pomocą specjalnych obcążków, pilnika, lub jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami, możemy zabrać psa do lekarza lub groomera. Psy psiaka, tak samo jak psy człowieka powinny być codziennie czyszczone chociażby zwykłą szczoteczką do zębów by zdrapać śliską warstwę bakterii, która w przyszłości zamieniałaby się w kamień nazębny. Jeśli nie jesteś w stanie rozbić tego sam, koniecznie raz do roku zabierz psa do lekarza weterynarii by ocenił stan uzębienia i wykonał ewentualnego czyszczenia. Ludzie z reguły przychodzą do gabinetu gdy czują nieprzyjemny zapach z pyska – czyli gdy już jest za późno na czyszczenie a idealna pora na wyrywanie zębów. By uniknąć tego problemu, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Spaniel pikardyjski – żywienie

Ważne jest by zwłaszcza w okresie szybkiego wzrostu szczeniaka zapewniać psu odpowiednią ilość kalorii, białka i innych substancji odżywczych. Odradza się karmienie psa posiłkami wykonanymi własnoręcznie, ponieważ większość ludzi nie robi tego w właściwy sposób. Karmienie resztkami ze stołu jest wykluczone – ludzkie potrawy posiadają stanowczo zbyt dużo soli, przypraw, cebuli i czosnku, które dla zwierzaków domowych są trucizną. Prawidłowo zbilansowana karma zawiera na pierwszym miejscu składu mięso mięśniowe, dalej podroby, tłuszcze, owoce i warzywa a także dodatki mineralno-witaminowe. Szerokim łukiem powinniśmy unikać karm zbożowych, ponieważ psy jako zwierzęta mięsożerne nie powinny spożywać tak dużych ilości cukru jakim jest skrobia. Powinniśmy dbać o prawidłową masę cała psa – żebra psiaka powinny być niewidoczne gołym okiem ale łatwo wyczuwalne pod ręką. Jeśli nie jesteś w stanie ich wyczuć natychmiast doczytaj jaką dawkę powinien otrzymywać 20 kilogramowy pies i trzymaj się wyliczeń producenta. Koszt utrzymania spaniela pikardyjskiego na dobrej jakości karmie powinien zamknąć się w 150-200 zł.

Spaniel pikardyjski – szkolenie i wychowanie

Jak wygląda szkolenie spaniela pikardyjskiego? Psy te są bardzo inteligentne i za smaczki, za zabawkę a nawet za pochwałę są w stanie szybko nauczyć się wielu przydatnych sztuczek. Warto jest ćwiczyć posłuszeństwo np. przywołanie, siad, leżenie, ładne chodzenie przy nodze i zostawanie a także od szczeniaka socjalizować naszego psa z jak największą ilością znajomych i ich zwierząt. Przy odpowiedniej konsekwencji możesz nawet startować z psem na konkursach zręczności.

Spaniel pikardyjski – szczeniaki i hodowla

Spaniel pikardyjski jest dosyć mało popularną rasą w Polsce. Niewiele jest hodowli oferujących rasowe szczeniaki, dlatego powinniśmy liczyć się z długimi kolejkami i wyższymi cenami niż ma to miejsce przy bardziej popularnych rasach. Jeśli nie interesują nas papiery możemy poszukać psa w typie rasy bez rodowodu do adopcji za darmo. Adoptując psiaka ze schroniska czy fundacji spełnimy dobry uczynek i odciążymy schroniska w ich pracy.

Spaniel pikardyjski – cena

Koszt spaniela pikardyjskiego w Polsce wynosi około 3 500 zł, a jeśli będziemy chcieli sprowadzić psa z rodzimej Francji, około 1000 euro. Do kosztów trzeba będzie doliczyć również konieczne szczepienia, wyrobienie paszportu i zorganizowanie transportu. Szerokim łukiem powinniśmy unikać pseudohodowców oferujących szczeniaki za kilkaset złotych. Kupowanie psów niezrzeszonych w organizacji jest nielegalne i szkodliwe dla suk hodowlanych, które często pokrywane są przy każdej cieczce tak długo jak są w stanie chodzić, by przynieść jak największy zysk brutalnemu właścicielowi. Ile kosztuje pies z dobrze zorganizowanej i zadbanej hodowli? Ceny zaczynają się od 2 000 zł ponieważ rzetelni hodowcy dbają o regularne badania, szczepienia, odrobaczenia i opiekę swoich dorosłych i szczeniaków.

Spaniel pikardyjski – historia rasy, ciekawostki

 • Do 1907 roku spaniel pikardyjski i spaniel francuski uznawane były za tą samą rasę i razem wystawiane były na wydarzeniach kynologicznych.
 • W Pikardii jest popularnym psem myśliwskim używanym do polowań na kaczki i bekasy.
 • Wymaga bardzo dużo ruchu – 10 km spaceru dziennie to optymalna ilość na wybieganie się, pozwoli to również zadbać o prawidłowy stan pazurów psa i jego kondycje.
 • Uwielbia bieganie, aportowanie i wyprawy nad wodę, spaniel pikardyjski świetnie pływa.

Spaniel pikardyjski – dla kogo?

Wady:

 • Pies dla aktywnych
 • Może głośno szczekać na obcych
 • Ostrożnie przy drobnych zwierzętach

Zalety:

 • Łatwo się uczy
 • Dobry na psa dla poczatkujących
 • Dobrze reaguje na dzieci

To może Cię zainteresować:

Pies faraona – chart z bogatą historią
Podszerstek – co to jest, jak go wyczesać i które rasy go nie mają?
Grzywacz chiński – pupil cesarzy chin
Entlebucher Sennenhund – pies alpejskiego pasterza
Chart szkocki – Deerhound
Sznaucer miniaturowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
5/5 - (1 vote)
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *