Jak wziąć udział w wystawie psów?

Wystawy psów rasowych to bardzo popularne wydarzenia wśród hodowców i miłośników tych zwierząt. Pojawiają się na nich piękne i dobrze ułożone psy, a także reproduktorzy i przyszłe matki szczeniąt. Są to profesjonalne imprezy, często na dużą skalę, mające na celu ukazanie piękna i wyjątkowości najlepszych przyjaciół człowieka.

 

 

Jak wygląda wystawa psów? Co warto o niej wiedzieć?

Wystawy psów dzielą się na krajowe, w których bierze udział około 600-1200 psów, oraz bardziej prestiżowe – międzynarodowe, w których może uczestniczyć nawet 3 tysiące czworonogów różnych ras!

 

Istotnym czynnikiem wpływającym na udział psa w wystawie jest podział na klasy. Istnieją klasy podstawowe:

  • młodszych szczeniąt – dla psów od 3 do 6 miesięcy,
  • szczeniąt – dla psów od 6 do 9 miesięcy,
  • młodzieży – dla psów od 9 do 18 miesięcy,
  • pośrednia – dla psów od 15 do 24 miesięcy,
  • otwarta – dla psów dorosłych i dojrzałych, w wieku powyżej 15 miesięcy.

Wyróżnia się także klasy zaawansowane:

  • użytkowa – przeznaczona dla psów myśliwskich lub obronnych,
  • championów – dla psów z dużymi osiągnięciami,
  • weteranów – dla psów powyżej 8 roku życia.

 

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po dotarciu na miejsce wystawy jest odebranie numeru startowego i umieszczenie go w widocznym miejscu – dzięki temu pupil będzie mógł być zidentyfikowany przez sędziów. Przybywając na wystawę należy być obeznanym z jej regulaminem i ogólnymi zasadami. Teren zwykle podzielony jest na kilka ringów, a do każdego z nich przydzielane są poszczególne klasy psów.

 

Zwierzak biorący udział w wystawie powinien być przypięty do specjalnej smyczy, a przy tym odpowiednio na niej chodzić. Poszczególni zawodnicy ustawiają się według numerów startowych, tak, aby nie zasłaniać swych pupili, które będą oceniane przez sędziów. Pierwszym zadaniem jest zwykle obejście ringu dookoła i zaprezentowanie psa w ruchu. Następnie odbywa się prezentacja na stoliku – wówczas oceniane są cechy rasy, takie jak sierść, uszy, zęby, oczy czy ogólna budowa ciała.

 

Czym powinien cechować się pies na wystawy?

Przed przygotowaniem psa do występu na wystawie należy upewnić się, że jest on uprawniony do wzięcia w niej udziału. Zwierzę musi:

  • posiadać rodowód lub metrykę (numer rodowodu np. PKR lub KW; informacja ta nie jest konieczna w wypadku klas młodszych szczeniąt, szczeniąt i młodzieży) oraz numer rejestracyjny (jest to informacja dotycząca wszystkich czworonogów należących do Związku Kynologicznego w Polsce, niezależnie od miejsca urodzenia),
  • cieszyć się dobrym zdrowiem oraz posiadać zaświadczenie o aktualnym szczepieniu na wściekliznę (wpisane do książeczki zdrowia lub paszportu) – nie można wystawiać psów chorych, kastrowanych lub suk w okresie laktacji,
  • być zgłoszone w podanym przez organizatora wystawy terminie i jego udział musi być wcześniej opłacony (zgłoszenie psa na wystawę zwykle odbywa się drogą Internetową),

 

Właściciel psa biorącego udział w wystawie musi być członkiem organizacji będącej organizatorem imprezy lub nadrzędnej, natomiast jego pies powinien przedstawiać wszystkie cechy podane we wzorcu jego rasy. Istotne jest także, by był dobrze ułożony i słuchał poleceń swego opiekuna.

 

Pies na wystawy powinien być pod stałą opieką weterynarza i fryzjera. Musi także być w odpowiedniej kondycji, na którą składają się właściwe odżywienie i utrzymanie.

 

Przygotowanie psa na wystawę

Wystawy psów dla początkujących mogą wydawać się trudne, lecz w gruncie rzeczy jest to zwykle dobra zabawa, możliwość pochwalenia się pięknym pupilem i okazja do poznania innych miłośników tych zwierząt.

 

Wiele osób zastanawia się jak przygotować się na pierwszą wystawę. Przed pierwszym występem należy intensywnie ćwiczyć z psem sposób, w jaki zostanie on zaprezentowany. Aktualnie na rynku usług pojawia się coraz więcej szkoleń handlingowych, przygotowujących zwierzę i jego opiekuna właśnie do wystaw. Programy takich kursów obejmują między innymi naukę ruchu w ringu, ustawianie psa (styl amerykański i europejski) czy prawidłową motywację psa w ringu.

 

Poza odpowiednim szkoleniem, pupil powinien być także zadbany pod względem zdrowia i wyglądu. Zwierzę musi być całkowicie zdrowe i nie posiadać defektów w budowie ciała. Wszelkie schorzenia lub zaburzenia, na przykład wady zgryzu, uzębienia czy też atrofia mogą zdyskwalifikować psa z wystawy. Ważne jest, by pies był prawidłowo odżywiony – nie może być ani za chudy, ani za gruby. Musi być również czysty, a jego sierść zadbana. W zależności od rasy (przede wszystkim ze względu na długość sierści) może wymagać różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre psy wystarczy umyć i wyczesać dzień przed wystawą, inne natomiast będą wymagały wizyty u profesjonalnego psiego fryzjera. Bardzo ważne w odniesieniu do każdego czworonoga jest również dbanie o stan jego zębów i pazurów.

 

CACIB – co to takiego?

CACIB (Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beauté) jest Międzynarodowym Certyfikatem Wystawowego Championa Piękności. Jest to tytuł przyznawany podczas międzynarodowych wystaw psów rasowych, a także tych o randze kontynentalnej i światowej. Nadają go sędziowie będący przedstawicielami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Psy i suki otrzymują CACIB w drodze odrębnego porównania z oceną doskonałą i lokatą pierwszą z klas pośredniej, otwartej, użytkowej i championów. Sędzia po przyznaniu tytułu może w razie wystąpienia drugiego kandydata, nadać mu status res-CACIB – w tym celu na miejsce psa (lub suki), który zdobył CACIB, wchodzi pies z tej samej klasy z lokatą II, po czym sędzia dokonuje drugiego porównania. Przyznanie tytułów res-CACIB i CACIB zależy wyłącznie od uznania sędziego.

 

Wystawy psó w 2023

Terminarz wystaw psów w 2023 roku odbywających się na terenie naszego kraju można znaleźć na oficjalnej stronie Związku Kynologicznego w Polsce. Pierwsza wystawa w tym roku odbyła się 7 stycznia w Gdyni (krajowa 1. Grupy FCI), natomiast planowo ostatnia odbędzie się 09-10 grudnia w Radomiu (krajowa 3,4,8 i 9. Grupy FCI).

 

Wystawa psów nierasowych

Czy istnieją wystawy psów nierasowych? Oczywiście, że tak! Służą one jednak zupełnie innym celom niż wystawy ich rasowych pobratymców. Zwykle organizowane są jako akcje charytatywne mające na celu zwiększenie świadomości na temat adopcji psów, zachęcenie do zaopiekowania się bezdomnym czworonogiem, zebranie datków na prowadzenie fundacji/schroniska, a także pokazanie piękna zwyczajnych kundelków. Podczas tego typu wystaw organizowane są różne konkursy i szkolenia, a publiczność ma okazje podziwiać psiaki wszelkiej maści, wśród których każdy jest inny, a wszystkie wyjątkowe.

 

Co warto spakować na wystawę?

Wybierając się na krajową czy też międzynarodową wystawę psów warto sporządzić wcześniej listę potrzebnych rzeczy. Poleca się zabrać ze sobą:

  • wydrukowane zgłoszenie,
  • książeczkę zdrowia/paszport psa,
  • klatkę dla psa,
  • rozkładane krzesełko,
  • zawieszkę na numer startowy,
  • wodę dla pupila i siebie,
  • szczotki i inne akcesoria do układania sierści,
  • karmę i smakołyki,
  • chusteczki,
  • smycz handlingową,
  • płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli wystawa odbywa się na dworze),
  • przekąski.

Nie zapomnijmy też o samym psie :)

 

Nagrody za wygraną wystawę psów rasowych

Nagroda to indywidualna kwestia wystawy. Nie wszystkie wydarzenia oferują nagrody finansowe za wygraną. Trzeba pamiętać o tym, że często samo przygotowanie do wystawy jest bardzo kosztowne. Nie jest to więc dobra droga zarabiania pieniędzy, a jedynie zdobywania prestiżowych tytułów i wysokich ocen.

 

Podsumowanie

Wystawy psów to bardzo ciekawe wydarzenia, w których bierze udział tysiące zwierząt i właścicieli. Jest to świetna okazja do zaprezentowania swojego pupila i poznania innych miłośników rasy. W celu znalezienia dogodnej wystawy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „zkwp wystawy 2023”. Wzięcie udziału jest bardzo proste i może stanowić świetną zabawę.

To może Cię zainteresować:

Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?
Imiona dla psów – pomysły na fajne imię dla psa. Jak można nazwać psa?
Pies w snach – co oznacza gdy przyśni Ci się pies?
Ile kosztuje utrzymanie psa? Poznaj miesięczny koszt!
Chów wsobny – co to jest i na czym polega?
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *