Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?

Wiele osób zastanawia się, ile żyją psy. Wiele zależy od rasy. Należy również pamiętać, że wiek ludzki nie ma nic wspólnego z wiekiem psa. Dopiero po przełożeniu dowiemy się, ile naprawdę żyje nasz ukochany zwierzak. Wiadomym jest, że wraz z wiekiem pojawiają się rozmaite problemy zdrowotne. Właśnie dlatego dobrze jest określić rzeczywisty wiek psa. Psie lata na ludzkie możemy przeliczyć orientacyjnie. Nie jest to zbyt trudne zadanie, więc każdy sobie z tym poradzi. Oczywiście w przypadku psów z hodowli doskonale wiemy, jaki jest ich wiek. Gorzej jest w przypadku czworonogów znalezionych.

Jak obliczyć wiek psa? Tabela

Osoby zastanawiające się, jak się liczy psie lata powinny skorzystać ze specjalnej tabeli, która zawiera potrzebne wartości.

wiek psa tabela

Należy zaznaczyć, że inaczej liczy się wiek psa małego, średniego oraz dużego. Przelicznik lat psa ukazuje, że duże psy starzeją się kilka razy szybciej. Jest to wynikiem wielu różnych czynników. Jak się liczy lata psa? Na początkowym etapie życia nie ma większej różnicy. Dopiero później widać, jak przebiega starzenie dużych ras. Przelicznik psich lat jest relatywnie dokładny, jednak nie może on być naszym wyznacznikiem.

Jak się liczy wiek psa, gdy nie wiemy ile ma lat? Najlepiej skorzystać z wsparcia specjalisty. Weterynarz potrafi ocenić wiek zwierzęcia na podstawie stanu jego zdrowia. Każdy, kto nie wie jak liczyć wiek psa powinien poprosić o pomoc kogoś z doświadczeniem. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko pomyłki. Dodatkowym plusem jest fakt, że łatwiej będzie nam ocenić rzeczywisty stan naszego zwierzaka. Jest to szczególnie istotne podczas diagnozowania chorób charakterystycznych dla konkretnego etapu życia. Najlepsza karma dla psa to ta, która jest dopasowana do wieku. Przelicznik psich lat ułatwia jej dobór. Karma dla szczeniaka posiada zupełnie inny skład, niż jedzenie dla psów dojrzałych lub seniorów.

Jak się liczy psie lata poprzez stan zębów?

jak liczyć wiek psa

Psi wiek możemy spróbować rozpoznać po stanie uzębienia. Oczywiście wymaga to policzenia zębów u naszego czworonoga. Psy dorosłe posiadają 42 zęby. W szczęce znajduje się ich 20, a w żuchwie 22. Szczeniaki posiadają 28 zębów – 14 w szczęce oraz 14 w żuchwie. W okresie 5-7 miesiąca następuje wymiana zębów z mlecznych na stałe. Lata psie ocenimy nie tylko poprzez policzenie zębów. Należy również zwrócić uwagę na to, czy są one zdrowe, a także jaki mają kolor. Jeśli są one jasne i bez większych ubytków, to najprawdopodobniej do czynienie mamy z młodym psem.

Wraz z wiekiem stan uzębienia pogarsza się, szczególnie jeśli zwierzak nie był odpowiednio pielęgnowany. Zęby mogą przecierać się, a na ich powierzchni zaczynają być widoczne ubytki. Mogą one również nieznacznie zmienić swój kształt. Trzeba jednak podkreślić, że jest to metoda orientacyjna. W ten sposób nie określimy dokładnego wieku psa. Trzeba również wziąć pod uwagę, że na stan zębów bezpośrednio wpływają spożywane pokarmy. Twarde produkty przedwcześnie niszczą zęby. Z rozwagą należy podejść do psów znalezionych na ulicy – nie znamy ich perypetii, a więc nie możemy powiedzieć, z czego wynika zły stan zębów.

Kiedy pies się starzeje?

Odpowiadając na pytanie, ile lat żyją psy należy uświadomić sobie, że starzeją się one o wiele szybciej niż człowiek. Nie należy więc porównywać wieku zwierzaka z własnym wiekiem, gdyż jest to nieproporcjonalne. Jednoroczny pies znajduje się na mniej więcej tym samym etapie co 12-13 letnie dziecko. Warto wspomnieć, że zwierzę w tym wieku jest już aktywne seksualnie. Kolejny rok życia to około 4-8 lat życia ludzkiego. Wszystkie następne lata to mniej więcej 5 lat. Lata psa liczy się więc zupełnie inaczej.

Psy dużej rasy starzeją się zwykle już w wieku 8 lat. W przypadku ras olbrzymich dzieje się to już rok wcześniej. Wiek psa a człowieka nie jest ze sobą bezpośrednio powiązany, o czym dobrze jest pamiętać. Średnie rasy uznawane są za stare w wieku 10 lat, a małe w wieku 11 lat.

Jak powszechnie wiadomo duże psy żyją krócej. Zwykle jest to 12-15 lat. Gorzej jest w przypadku ras olbrzymich, które żyją zazwyczaj maksymalnie 10 lat. Najdłużej żyją psy ras małych i średnich – mogą one osiągnąć wiek nawet 20 lat. Przeliczając wiek psi na ludzki dowiemy się, ile naprawdę żyją zwierzaki.

4.5/5 - (24 votes)

4.5/5 - (24 votes)

3 komentarze do “Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?”

  1. Właśnie dziś tracę swojego ukochanego psa którego przygarnelam 12lat temu byl że mną zawsze kiedy tylko była potrzeba czuwał nade mną. Odchodząc miała swoje 118lat… Kocham 💕 na zawsze w mojej pamięci pozostaniesz Luna.

    Odpowiedz
  2. Mój 9-letni mini yorczek kończy w listopadzie 9 lat ,czyli na ludzkie będzie jemu 55 wiosenek tak? … Starszy ode mnie „byczun” … Ja mam 48 lat 😉 …

    Odpowiedz
  3. Nawet nie wiedziałem że piski żyją tak krótko, myślałem że z 30 lat a tutaj o tyle mniej. Przywiąże się do niego a potem płacz, naprawdę nie sądziłem że mają tak krótki życie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz